Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα netbooks


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχουν πάρει netbook ξέρουν καλά γιατί πέθαναν, οι επιδώσεις ήταν το λιγότερο τραγικές, ούτε το linux δεν το έσωζε. 

Έτσι κι εγώ πήρα και μετά από λίγο όταν εξαντλήθηκε η υπομονή μου το έστειλα.

 

Καλα και εγω με dual boot το εχω με Xp και τελευταιο χρονο το εχω σαν διαγνωστικο για το αυτοκινητο. Με την crunchbang μπορώ να ακούω μουσική, να επεξεργάζομαι κείμενο, να κατεβάζω και να έχω και μοζίλα με 4-5 καρτέλες. Με xp απαγορευόταν.

 

Δωρο μου το ειχαν κανει κι ειχα λυπηθει τα λεφτα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με 1024Χ600 οθονη καλα να παθουν αλλα ακομα και αυτα που εβγαλαν με 1366Χ768 ειχαν παλαβη τιμη που με κατι παραπανω επερνες 12.1 η 13.3 κανονικο φορητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το netbook μου (acer) είναι πάντα μέσα στην τσάντα μου για τη δουλειά. Παρουσιάσεις, office κτλ χωρίς κανένα πρόβλημα. Δε μπορώ να φανταστώ ότι θα πρέπει να πληκτρολογώ γρήγορα πάνω σε ένα tablet. Το tablet θα το κρατώ όταν θα θέλω να κάνω εντύπωση στα cafe. Δηλαδη ποτέ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα netbook ειχαν τα εξεις πλεονεκτηματα:

1) Πολύ ανετα στη μεταφορα

2) Καποια ειχαν πολύ καλη αυτονομια (πχ το δικο μου Lenovo S10-2 μεχρι 10 ωρες οταν ηταν καινουρια. Τωρα μετα απο 2 χρονια 8 7-8 ωριτσες.

3)Πολύ χαμηλό κόστος στην αρχη .Εβρισκες ευκολα στα 199 ευρώ.

4) Συμβατότητα με ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ. Κανονικό Office ,powerpoint και ότι αλλο ηθελες.

 

ΑΠο κει και περα το χαλασαν το ολο θεμα επειδη ποτε δεν αναβαθμιστηκαν σοβαρά οι ΑΤΟΜ .Μονο δυπυρηνος με μονοπυρηνο εχει καποια διαφορα + καποια διαφορα στην Vga.

ΕΠισης ακριβυναν και πηγαν στα 300 ευρω.

 

Οπως και να εχει αν ειχαν ακομα 199 ευρω νομιζω και σημερα δε θα ειχαν αντιπαλο. Κανενα ταμπλετ δε μπορει να συγκριθει μαζι τους στην παραγωγικοτητα . Στα παιχνιδακια μπορει. Εξαιρεσει αποτελουν τα νεα Windows 8 x86 tablet μαζι με keyboard τα οποια ομως κοστιζουν ενα 500αρικο τουλαχιστον.

Οπότε αν ειχαν 199 ευρώ(Με dual core cpu,2 gb ram,6 cell battery) προσωπικά θα το προτιμουσα σε σχεση με ενα ταμπλετ.

Στα 300 ευρω που στοιχιζουν παιρνεις full laptop.. Και αυτός ειναι ο κυριως λογος που απετυχαν για μενα. Αντι να πεφτουν οι τιμές ανεβηκαν χωρις να ανεβουν πολύ τα χαρακτηριστικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμη. Αυτό τα σκότωσε. Οταν τα εβλεπα στα μαγαζιά, εβλεπα κατι XP-512MB RAM και Vista/7-1GB RAM και έλεγα μακριά. Έχουν που έχουν αυτο τον 4500RPM σκληρό, ερχόταν η μικρή μνήμη και τα σκότωνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όσοι γράφουν για τα tablets δεν είχαν ποτέ τους netbook...

Σαν πρώιν κάτοχος netbook λοιπόν οι χαμηλές επιδόσεις από πλευράς intel "έθαψε" τα netbooks!

Δεν μπορείς να δίνεις 400 ευρώ για να πάρεις pc που δεν τρέχει ούτε skype...

Για gpu ούτε λόγος.

Αν τα apu της AMD περνούσαν στα netbooks με λίγο χαμηλότερη κατανάλωση και με ταβάνι τα 350 ευρώ δε θα υπήρχε κάτι καλύτερο σε pc με windows.

https://www.skroutz.gr/s/2528356/Lenovo-IdeaPad-S206-E300-4GB-320GB.html

 

Ε300, 4GB, 320GB, Windows 8...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP Mini 210 Vivienne Tam 2GB μνήμη, 320HD, 1,8Ghz

Win7, NIS2013, NU15, NortonGhost, Office2010, πάρα πολλές εφαρμογές για χρήση οπουδήποτε, ΙΕ10, FF17.0.1, Opera12.12, Mozilla Thunderbird17, Diskeeper12, TemViwer, YourUninstaller, DriverMax, RegistryBooster, SpeedupMyPC, RealPlayer και πολλά άλλα εγκαταστημένα επί 2 χρόνια ως τώρα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Για το σπίτι έχω πολύ δυνατό ΗΥ με WIN8.

Αν σε κάποιον φαίνεται απίστευτο όλο το παραπάνω, η απάντηση είναι αναθεώρηση. Έξω από το σπίτι με κάλυψε πάντα στο ακέραιο και το μόνο που θα ήθελα είναι 4GB μνήμη. Όταν είμαι έξω, είναι ο πολύ καλός μου φίλος. Οι ταμπλέτες κατά την ταπεινή μου γνώμη, (έχω Samsung Note2 & HTC...), είναι μέσα στα πλαίσια της μόδας και ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να αναπληρωθεί το σωστό πληκτρολόγιο σε μια σοβαρή χρήση. Όλα σχετίζονται με τη μοδάτη ανταπόκριση του κοινού στις καινούργιες λύσεις, αλλά πολλές φορές η χρησιμότητα μπερδεύεται με το παιχνίδι, που, νομίζω, υποβαθμίζει την αξιολόγηση του ΗΥ.

Αν λοιπόν ζητάμε αξιόλογες λύσεις, με εποικοδομητικό αποτέλεσμα, σε κοινωνικό επίπεδο, θα ζητάμε νομίζω και αξιοπρεπή χρήση του Netbook, εκεί που πραγματικά εξυπηρετεί.Θεωρώ πως είναι, -ήταν;-, από τα πιο ωραία κατασκευάσματα της τεχνολογίας τα τελευταία χρόνια. Με την προϋπόθεση πως απαιτούσαν ΣΩΣΤΟ χρήστη, με γνώση και πληροφόρηση, (όπως άλλωστε οποιοσδήποτε ΗΥ από τον πιο μικρό ως τον πιο μεγάλο). Καμία σοβαρή δουλειά δεν μπορεί να γίνει με touch screen μόνο, εκτός αν μιλάμε για παιχνίδια και πλάκα. Η οθόνη επαφής χωρίς πληκτρολόγιο, όπου κι αν εφαρμόζεται, είναι για εντυπωσιασμό και παιχνιδάκια, (εκτός αν έχουμε να κάνουμε με καλά εξασκημένο καλλιτέχνη π.χ. ζωγραφικής και γραμμικού σχεδίου, υπάρχει κι αυτό και καλά κάνει).

Τελειώνω με το πληκτρολόγιο του HP V/T: είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Αν η οθόνη του τα υποστήριζε, θα εγκαθιστούσα τα WIN8. Αλλά βλέπετε όλα τα προσχεδιάζουν με εξονυχιστική εμπορευματικότητα οι παραγωγοί λογισμικού και οι εταιρίες παραγωγής hardware...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου .... είναι λάθος σύγκριση και συσχέτιση .... δεν έχουν καμία σχέση τα netbooks με τα tablets.

 

Δηλαδή .... ποια είναι η σύγκριση μεταξύ του macbook Air 11 ή 13 ..... me to iPad 1-2-3 ;;;;;;;;;;

Πώς μπορείς να συγκρίνεις το εργαλείο HP mini της φωτογραφίας ..... με ένα Android ρημάδι ;;;;;;;;

 

Μην τρελαθούμε .... ας τους βάλουν κανονικά λειτουργικά και μετά μιλάμε.

 

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινά, σε βγάζουν ασπροπρόσωπο τα νετμπουκάκια...

είχα πάρει και εγώ την περίοδο που βγήκαν ένα, αλλά προτίμησα (το μοναδικό?) με οθόνη αφής!! Μεγάλο καμάρι το gigabyte m912!! Με winXP ήταν μια χαρά, αλλά οι μηδενικές λειτουργίες των XP σε αφή με οδήγησαν αργότερα στα 7άρια, που είχαν πλέον σοβαρή υποστήριξη: το μεγάλο εικονικό πληκτρολόγιο!! με ένα καλό σετάρισμα, ελαφριούς codecs και προσοχή τα έκανε όλα... δεν έφευγα πάνω από 24 ώρες από το σπίτι αν δεν το έχωνα σε μια τσάντα, μερικές φορές ακόμα και στη βόλτα το έπαιρνα μαζί... και η λειτουργία ταμπλετ έδινε μεγάλη αξία! πήρα και το νέξους πριν μερικές μέρες, το μόνο που ζηλεύω είναι η μπαταρία του, η αποκρισιμότητά του και ο ανύπαρκτος χρόνος εκίνησης... ούτε ένα ον-λινε ραδιόφωνο δεν μπορώ να ακούσω... (mms://...)

κακά τα ψέματα, οι ταμπλέτες είναι υποκατάστατο τηλεφώνου με μεγάλη οθόνη που θα προτιμούσα να αντικαταστήσει το κινητό μου με τη χρήση ενός hands-free (bt/cable) και τα νετμπουκάκια υποκατάστατο των laptop

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Netbook τη φωτογραφίας (HP Mini 2140) και το VAIO VPCM12M1E. 3 χρόνια σχεδόν με έχουν βολέψει. Κρίμα να "τελειώσουν" εδώ... :/

EDIT: Ότι και να λέμε κανένα tablet δεν φτάνει την εμπειρία των netbook.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Netbooks πεθαναν επειδη τα ΣΚΟΤΩΣΑΝ οχι επειδη ηταν μοδα ή αχρηστα ή κτλ

 

Γιατι τα σκοτωσαν? γιατι τα Netbooks φτιαχτηκαν για να χτυπησουν το λαπτοπ των 100 δολαριων αλλα τελικα γουσταρε ο κοσμος και αντι να σκαει 500-1000ε για λαπτοπ επαιρνε netbook με 200ε.Χωρια που τα περιθωρια κερδους ηταν ανυπαρκτα αφου το netbook κοστιζει κατασκευαστικα οσο ενα laptop.

 

Αντιθετα με τα tablets το κοστος ειναι αστειο συγκριτικα. Ειναι smartphone με μεγαλη οθονη χωρις τηλεφωνο.

Οσο κουλ και να ειναι τα tablets κακα τα ψεματα τα netbooks ειναι κανονικα κομπιουτερς 

 

Η intel κ  κατασκευαστες κερδιζουν τωρα πιο πολλα γιατι πουλανε ακριβα λαπτοπς και tablets με μεγαλυτερο περιθωριο κερδους. Οποτε οι μονοι χαμενοι ειναι οι καταλανωτες,

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά την γνώμη μου .... είναι λάθος σύγκριση και συσχέτιση .... δεν έχουν καμία σχέση τα netbooks με τα tablets.
 
Δηλαδή .... ποια είναι η σύγκριση μεταξύ του macbook Air 11 ή 13 ..... me to iPad 1-2-3 ;;;;;;;;;;
Πώς μπορείς να συγκρίνεις το εργαλείο HP mini της φωτογραφίας ..... με ένα Android ρημάδι ;;;;;;;;
 
Μην τρελαθούμε .... ας τους βάλουν κανονικά λειτουργικά και μετά μιλάμε.
 
 

Μα έχεις δίκιο, αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το ξέρουν... Κι αυτό δεν είναι καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μονο που με τα νετμπουκ μπορεις να κανεις κ σοβαρη δουλεια ενω με τα ταμπλετ οχι

Έ, σου λέει αγόρασε και ένα έξτρα πληκτρολόγιο και μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά. Στην πράξη τρίχες, εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα προβολής δυο παραθύρων ταυτόχρονα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...