Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα netbooks


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μενα τα netbooks πεθαναν γιατι καμια εταιρια δεν σκεφτηκε να καθήσει σοβαρα να ασχοληθει μαζι τους και να φτιαξει ενα fully integrated ecosystem (hardware-software-market) περιβαλλον για αυτα, οπως εκανε η Apple για τα tablets...

 

Μην ξεχνατε οτι και τα tablets προυπηρχαν (πχ tablets pc)  των ipads κυρίως σαν υποκαταστατα των υπολογιστων, με οχι και μεγαλη επιτυχία, όπως και τα netbooks. Και πετυχαν μονο οταν η apple πιστεψε σε αυτα και εκανε το intergration..

images?q=tbn:ANd9GcQMUmDrc-TuTOGvWwVgykP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tablets υπερτερουν στην καταναλωση περιεχομενου. Και για τις ιντσες και τιμη τους εχουν πολυ καλη οθονη σε σχεση με τα netbook.

 

Οχι δεν θα γραψεις την εργασια σου στο tablet ουτε θα προγραμματισεις ουτε θα κωδικοποιησεις video. Προσωπικα, ουτε στα netbook θα εκανα οτιδηποτε απο αυτα.

 

Για browsing ομως ειναι πολυ καλυτερο απο το netbook, και σε ορισμενες περιπτωσεις και απο το desktop. Το ιδιο ισχυει περισσοτερο για τα ebooks/pdf επειδη το διαβασμα γενικοτερα ειναι πολυ πιο ξεκουραστο.

 

Οποιος λεει οτι μπορει να κατσει πχ στο αεροδρομιο η οπουδηποτε εξω και να χρησιμοποιησει το netbook για τετοιες δουλειες το πρωτο που θα σκεφτω ειναι οτι απλως δεν εχει χρησιμοποιησει tablet. Και εγω ετσι ελεγα μεχρι προσφατα.

 

Ειναι το μονο μηχανημα (εκτος smartphone) που μπορεις να το χρησιμοποιησεις και ορθιος ανετα.

 

Και μην αποκλειετε το γεγονος να εχουν και επαγγελματικες χρησεις, εστω περιορισμενες. Ενα παραδειγμα ειναι ερωτηματολογια. Το tablet ειναι το ιδανικο form factor για τετοιες δουλειες, και δεν το αναφερω θεωρητικα μονο. Υπαρχουν ηδη πλατφορμες για συγγραφη ερωτηματολογιων σε mobile περιβαλλοντα.

 

Φυσικα δεν θεωρω οτι ηρθαν να αντικαταστησουν τιποτα. Συμπηρωματικο χαρακτηρα εχουν.

 

Απλως το μεριδιο της αγορας που επαιρνε netbook για να κανει browsing και facebook μετεβη στα tablets.

Εκεινοι που θελαν κατι παραπανω σε μικρο form factor μετακινουνται στα ultrabooks.

Tα netbooks παραμειναν στη no man's land γιατι τελικα οι ελαχιστοι που δεν καλυπτονται απο τα 2 παραπανω δεν αρκουν για να το συντηρησουν στη ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που και ως που τα ταμπλετ διάδοχοι; Έχει δοκιμάσει να γράψει κείμενο κανέις σε ταμπλετ? Σε eeepc έτρεχα autocad χωρίς πρόβλημα .Τα νετμπουκ τα έφαγε η τιμη τους. Στα 150 ευρω θα έκαναν ακόμα πάρτυ αλλά στα 300 δεν άξιζαν.Όπως δεν αξίζουν και τα 300-400 για ταμπλέτες.τα τάμπλετ είναι ιδανικά για σερφάρισμα αλλά ως εκέι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με τα tablet θα κάνεις καλύτερη δουλειά....Το ίδιο είναι.

Απλός, θέλουν πασάρουν αυτές της μ@@@. Η microsoft τυχαία δεν έκανα τα windows 8 και για tablet...

Μπερδεύουν της συσκευές που είναι για δουλειά, με συσκευές που της έχεις για ψυχαγωγία.

Μπορεί κάποιος να μην συμφωνεί, αλλά εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που και ως που τα ταμπλετ διάδοχοι; Έχει δοκιμάσει να γράψει κείμενο κανέις σε ταμπλετ? Σε eeepc έτρεχα autocad χωρίς πρόβλημα .Τα νετμπουκ τα έφαγε η τιμη τους. Στα 150 ευρω θα έκαναν ακόμα πάρτυ αλλά στα 300 δεν άξιζαν.Όπως δεν αξίζουν και τα 300-400 για ταμπλέτες.τα τάμπλετ είναι ιδανικά για σερφάρισμα αλλά ως εκέι. 

 

Όπως το είπες, τα tablet είναι για ψυχαγωγία, όχι για δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όσοι γράφουν για τα tablets δεν είχαν ποτέ τους netbook...

Σαν πρώιν κάτοχος netbook λοιπόν οι χαμηλές επιδόσεις από πλευράς intel "έθαψε" τα netbooks!

Δεν μπορείς να δίνεις 400 ευρώ για να πάρεις pc που δεν τρέχει ούτε skype...

Για gpu ούτε λόγος.

Αν τα apu της AMD περνούσαν στα netbooks με λίγο χαμηλότερη κατανάλωση και με ταβάνι τα 350 ευρώ δε θα υπήρχε κάτι καλύτερο σε pc με windows.

 

Εγώ είχα intel σε ένα acer netbook και κολλούσε πολύ, αλλά ο φίλος μου που είχε toshiba με intel επεξεργαστή πετούσε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι υπέρ των netbook βέβαια, αφού το δικό μου netbook ήταν ένα Toshiba NB200-10Z με επεξεργαστή Atom και δεν πήγαινε μία. Χειρότερο pc μα το θεό δεν έχω ξαναδεί. Και του έβαλα και 2 giga μνήμη μπας και στρώσει, αλλά ακόμη τίποτα. Τον έχω δύο χρόνια τώρα και ακόμη προσπαθπω να τον συνεφέρω με linux mint. Αλλά και πάλι δεν το βλέπω. 

Με Lubuntu παίζουν αποδεκτά τα νετμπουκ, καλύτερα και από το μιντ με xfce που θεωρείται ελαφρύ.

 

 

Από ότι φαίνεται θα στερηθούμε μια τέτοια επιλογή όσοι την χρειαζόμαστε. Δηλαδή ένα μικρό λαπτοπ για απλές εργασίες με desktop λειτουργικό και προγράμματα γνωστά που τα χρησιμοποιούμε και στο κανονικό pc.

 

Μεγάλο πρόβλημα και η τιμή των τάμπλετ σε σχέση με τα νετμπουκ. Τα τελευταία 3 χρόνια ένα νετμπουκ των 200 ευρω μου χρησίμευσε για εργασίες και υποχρεώσεις όσο τίποτα. Αν δεν το είχα όπως ήταν θα είχα περιοριστεί σε πολλά πράγματα και κυρίως σε θέμα φορητότητας. Ανα πάσα στιγμή μπορούσα να το έχω όπου θέλω με αυτονομία αρκετή και να κάνω τη δουλειά μου.

 

Μόνο κάτι τάμπλετ σαν το surface με windows 8 θα ήταν άξιος αντικαταστάτης αλλά η τιμή του είναι......Μακάρι να δούμε περισσότερα τάμπλετ τέτοιου τύπου στο μέλλον και σε τιμές επιπέδου νετμπουκ γιατί τόσα λεφτά για αυτά που προσφέρει ένα τάμπλετ μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω ότι έβγαλα 2 διετή μεταπτυχιακά με νετμπουκ, έστω και με παραχωρήσεις λόγω μικρής οθόνης...με 200€ κόστος! Λάπτοπ αντίστοιχης τιμής και δεν υπάρχει και δε θα με βόλευε τόσο λόγω αυξημένου βάρους, καθώς είχα συνεχείς μεταφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα όποιος έβγαλε το φρούτο ότι τα netbook αντικαταστάθηκαν από τα tablet είναι ...ξέρει αυτός.

 

Καμιά σχέση το ένα με το άλλο. Τα netbook είναι pc και τα tablet μπιχλιμπίδια της μόδας.

 

Κάτοχος Acer Aspire D250, Acer Aspire One D722 και ειδικά το δεύτερο το έχω φορτώσει της παναγιάς τα μάτια τι διαγνωστικά και ότι άλλο και χαμπαρι...

 

Από την άλλη ως γνήσιος Έλλην υπερκαταωαλωτής έχω και λογιών tablet....αλλά ψηφίζω netbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, για μένα το netbook είναι προτιμότερο από το tablet. Δεν βολεύουν όλους τα εικονικά πληκτρολόγια σε σχέση με τα φυσικά.Και μετά, σου βγάζουν στα tablets κι ένα σωρό αξεσουάρ, θήκη για να στέκεται, πλήκτρολόγιο για φυσική πληκτρολόγηση κλπ! Αν είσαι ξαπλωμένος πχ, ή σε ένα καφέ, πώς θα στερεώνεις το tablet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα αν τα netbooks πέθαναν. Ούτε αν τα tablet σκότωσαν τα netbooks. 

Είμαι σίγουρος πως το 80% του κόσμου που τα αγόρασε έβλεπε έναν μικρό φορητό υπολογιστή χωρίς DVD drive , σε πολύ χαμηλή τιμή. Δεν τους ενδιέφερε τι σημαίνει η λέξη netbook, οι δυνατότητες των atom επεξεργαστών, το ένα ή δύο GByte μνήμης, SSD ή HDD , η ανάλυση οθόνης κ.τ.λ .

 Όσο τα πρώτα δύο χρόνια η μεγάλη κατασκευαστές σνόμπαραν τα netbook , οι κινέζοι , ταιβανέζοι κρατούσαν τις τιμές χαμηλά. Μετά ο κόσμος είχε μέτρο σύγκρισης στους πολύ μικρούς φορητούς , αγοράζοντας κάτι λίγο ακριβότερο. Έτσι οι τιμές ανέβηκαν λόγο βελτιώσεως των χαρακτηριστικών που στην τελική δεν ενδιέφεραν τον περισσότερο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είχα galaxy tab και ένα σωρό android συσκεύες που τις λάτρεψα, ΑΛΛΑ την δουλειά, το gaming την ευκολία χρήσης για τα πάντα δεν μου τα έδωσαν όπως το acer ferrari 11.6" με 4gb ram, dual core kai 500gb 7200rpm που έχω. Είναι ένα μηχανάκι 3 χρόνων είναι πάντα έτοιμο για όλα, για μένα αντί να κάνουμε κάτι καλό καλύτερο γυρνάμε πίσω σε low end τεχνολογία με περιορισμένη ισχύ και μόνο άβολες οθόνες αφής γιατί οπως και να έχει με μια οθόνη αφής δεν κάνεις τα πάντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...