Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Welcome commander,

 

Γενικα είναι ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ, τώρα ξεκινά με τις μικροαποστολες που σου δίνουν στο σταθμό που ξεκινάς. Και μετά δες τι στυλ παιχνιδιού σου αρέσει. Πχ εμένα μου αρέσει το exploration και bounty hunting, ενώ σκύλο βαριέμαι το trading. Για γρήγορα λεφτά δες και YouTube αλλά μπορώ και φωτογραφίες να σου πω τι να κάνεις αλλά πρώτα μάζεψε μερικά φράγκα για να πάρεις κάνε σοβαρό σκάφος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τους ακούς τι λένε, μόνο με τα φορτηγά βγαίνει το τίμιο μεροκάματο του εργάτη. Trading, Μεταφοραί ο Λούλης και ξερό ψωμί.

 

Και άρχισε οικονομίες για VR :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα χειριστήρια του oculus παίζει;

Νομίζω παίζει. Ίσως πρέπει να κανείς manually τα bindings. Xbox χειριστήριο έχεις;

 

Εγώ πήρα ένα Saitek x52 μεταχειρισμένο απο εδώ και είναι καταπληκτικό. Αλλά επίσης υπάρχει και ένα φτηνό και καλό thrustmaster στα 50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τα εν λόγω Saitek (x45, x52, x52 Pro κλπ) είναι πραγματικά φτιαγμένα γι' αυτό το παιχνίδι. Κυρίως το ανάποδο βέβαια.

 

Δεν ξέρω για τα χειριστήρια του Oculus (θα χρειαστεί γκουκλάρισμα), αλλά θεωρητικά κάποιος μπορεί να παίξει ικανοποιητικά ακόμα και με ένα απλό gamepad (πχ αυτό του Xbox One) σε συνδυασμό με πληκτρολόγιο. Όμως με ένα HOTAS σύστημα σαν τα παραπάνω μπορείς να ρυθμίσεις όλες τις λειτουργίες στο χειριστήριο και επιστρέφεις στο πληκτρολόγιο μόνο για chat ή αναζήτηση συστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τα εν λόγω Saitek (x45, x52, x52 Pro κλπ) είναι πραγματικά φτιαγμένα γι' αυτό το παιχνίδι. Κυρίως το ανάποδο βέβαια.

 

Δεν ξέρω για τα χειριστήρια του Oculus (θα χρειαστεί γκουκλάρισμα), αλλά θεωρητικά κάποιος μπορεί να παίξει ικανοποιητικά ακόμα και με ένα απλό gamepad (πχ αυτό του Xbox One) σε συνδυασμό με πληκτρολόγιο. Όμως με ένα HOTAS σύστημα σαν τα παραπάνω μπορείς να ρυθμίσεις όλες τις λειτουργίες στο χειριστήριο και επιστρέφεις στο πληκτρολόγιο μόνο για chat ή αναζήτηση συστημάτων.

 

Τελειώνει το sale και θα με καταστρέψετε... έχω το X52 σε σχετικά άψογη κατάσταση και κάθεται εδώ και χρόνια :P

Αποκλείεται να βρω χρονο για να παίξω... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνει το sale και θα με καταστρέψετε... έχω το X52 σε σχετικά άψογη κατάσταση και κάθεται εδώ και χρόνια :P

Αποκλείεται να βρω χρονο για να παίξω... :(

Ξέρεις βέβαια πως το Χ52 είναι το ιδανικό για το elite ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τα εν λόγω Saitek (x45, x52, x52 Pro κλπ) είναι πραγματικά φτιαγμένα γι' αυτό το παιχνίδι. Κυρίως το ανάποδο βέβαια.

 

Δεν ξέρω για τα χειριστήρια του Oculus (θα χρειαστεί γκουκλάρισμα), αλλά θεωρητικά κάποιος μπορεί να παίξει ικανοποιητικά ακόμα και με ένα απλό gamepad (πχ αυτό του Xbox One) σε συνδυασμό με πληκτρολόγιο. Όμως με ένα HOTAS σύστημα σαν τα παραπάνω μπορείς να ρυθμίσεις όλες τις λειτουργίες στο χειριστήριο και επιστρέφεις στο πληκτρολόγιο μόνο για chat ή αναζήτηση συστημάτων.

 

Με ένα απλό gamepad (XBOX, DS4 etc):

 

1) Έχεις όλες τις λειτουργίες στο gamepad, εκτός από το chat

2) Έχεις Dual Stick χειρισμό του σκάφους, ο οποίος προσφέρει καλύτερο έλεγχο από το ένα stick του HOTAS.

 

Εξού και βλέπεις αρκετούς να χρησιμοποιούν δύο Flight Sticks, αντί για Flight Stick + Thruster control.

 

Εκεί που κερδίζει το HOTAS είναι στο immersion, στην αίσθηση ότι πραγματικά πιλοτάρεις σκάφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω αγορασμενο απο τον Αύγουστο, αλλά ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει εξαιτίας της ελλειψης χρόνου.....Τώρα θα ψάξω να βρω ενα microsoft joystick ου είχα επι εποχές sturmovik για να το δοκιμάσω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω αγορασμενο απο τον Αύγουστο, αλλά ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει εξαιτίας της ελλειψης χρόνου.....Τώρα θα ψάξω να βρω ενα microsoft joystick ου είχα επι εποχές sturmovik για να το δοκιμάσω!!!

 

Δεν χρειάζεται. Υπάρχει tutorial για keyboard & mouse. Εγώ με έτσι παίζω και δεν το αλλάζω με τίποτα. 

(Μαζί με το PSVR φυσικά για καλύτερη εμπειρία). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Κατά τύχη έπεσα επάνω σε αυτό το νήμα. Βαλάντης λέγομαι και παίζω αρκετό καιρό Elite Dangerous. Έχουμε φτιάξει μια πολύ ωραία παρέα από Έλληνες που παίζουμε το παιχνίδι και όσοι από εσάς θέλουν, μπορούν να έρθουν και στην παρέα μας. Μην πάρετε αυτά που γράφω σαν recruitment, απλώς τα γράφω τσουβαλάτα γιατί δεν μπαίνω συχνά εδώ. Είμαστε αυτό που προανέφερα. Μια απλή παρέα χωρίς υποχρεώσεις (ο καθένας ασχολείται με ότι του αρέσει) κι έχουμε ένα μέρος να βρισκόμαστε για αλληλοβοήθεια στο παιχνίδι αλλά και για να βρούμε άλλους Έλληνες με ίδια ενδιαφέροντα στο παιχνίδι, ώστε να πετάμε παρέα.

Έχουμε pvp-ers, pve-ers, explorers, racers, thargoid hunters αλλά και δικιά μας σχετικά νέα faction στο παιχνίδι. Πραγματικά έχουμε απ' όλες τις δραστηριότητες και πραγματικά βοηθάμε τους νέους παίχτες με ότι χρειαστούν.

Aν έχετε κι εσείς δημιουργήσει κάποιο community στο παιχνίδι, μετά χαράς να γνωριστούμε όλοι μεταξύ μας αλλά και να κάνουμε coalition! Άν έχετε κάποιο discord δικό σας, αν θέλετε μου δίνετε ένα Invite για να μπω.

 

Discord Invite: https://discord.gg/5pfv5SR

Faction Name: G-CLAN

 

- Αν έχει αναφερθεί ήδη κάτι σχετικό μέσα στο νήμα σας, τότε συγχωρήστε με μιας και δεν το διάβασα όλο λόγω έλλειψης χρόνου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...