Προς το περιεχόμενο

Ευκαιριες εργασιας σε αλλες χωρες.


Pianomusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις σπουδες πανω στην τεχνη?

αν οχι, τοτε εχεις εργασιακη εμπειρια πανω στην τεχνη?

Αν και παλι οχι, τοτε θα πρεπει να ξερεις οτι οι ΗΠΑ ανηκουν στις achievement societies και ενα απλο πτυχιο απλως δεν ειναι αρκετο...

 

Im just saying

Δεν εχω σπουδασει ακομη αλλα ναι αν παω για σπουδες Λος Αντζελες θα σπουδασω κατι σχετικα με αυτο.... οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίτα...

Δεν ξέρω τι νομίζεις ότι θα κάνεις αν πας στην Αμερική για να γίνεις ηθοποιός... αλλά αν περιμένεις να γίνεις αυτό που βλέπεις στα φιλαράκια, κάνεις λάθος.

Εγώ έχω σπουδάσει υποκριτική εδώ και σου λέω με σιγουριά μιας και έχω όλα τα κονέ εκεί, ότι το μόνο που θα κάνεις είναι ένα πέρασμα στο CSI και στο 24 πχ...

 

Είναι πολύ δύσκολο να σε εμπιστευτεί ο ατζέντης του Αμέρικα για να σε κάνει πρώτο όνομα. Απαιτεί ΠΟΛΛΑ λεφτά, και πολύ ταλέντο/ομορφιά/θα κάνω τα πάντα για το όνειρο από εσένα.

Και πολύ σπάνια ένας μετανάστης έχει αυτή την ευκαιρία.

Εκτός κι αν μιλάς αγγλικά από τη μέρα που γεννήθηκες και έχεις 10 προφορές...

 

Πάμε και στα τυπικά.

Τα δίδακτρα για το Actor's Studio αν με το καλό σε πάρουν, είναι 50.000/χρόνο.

Υπάρχει ένα στη Ν.Υόρκη (όλοι γι'αυτό σκοπεύουν...) κι ένα στο Λ.Α.

Αν πας στο Λ.Α. θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα κάνεις θέατρο. Γιατί απλά δεν υπάρχει έτσι όπως το ξέρουμε εμείς εδώ. Υπάρχει το θέατρο τύπου big bang theory + friends. Δηλαδή είναι ένα studio που γίνονται τα γυρίσματα των σειρών και πας εσύ με το πανάκριβο εισιτηριάκι σου και παρακολουθείς τις σκηνές διαδοχικά και γελάς διακριτικά για να ακούγεται το γέλιο σου στο επεισόδιο.

Οπότε λοιπόν το μόνο που μπορείς σαν ηθοποιός να κάνεις στο ΛΑ, είναι ταινίες + σειρές.

 

Στη Ν.Υόρκη από την άλλη, υπάρχει η τέχνη πιο εύκολα. Υπάρχει το Broadway βρε αδερφέ! Musical και πάλι musical! Υπάρχει το εναλλακτικό θέατρο (αυτό που μαζεύεται μια ομάδα και λέει έχουμε 5 χιλιάρικα όλοι μαζί. θα ανεβάσουμε κάτι δικό μας, και θα ελπίζουμε στο να μας δει κανείς... -αυτό που έχουμε κι εδώ δηλαδή) :P

Υπάρχει και το κανονικό θέατρο. και οι σειρές. και οι ταινίες. και όλα.

 

Πάμε και στην άλλη σου επιλογή: Αγγλία.

Αν μπορείς να το κάνεις, κάν'το! εγώ μαζί σου! Θα έρθω κι εγώ να μένουμε μαζί άμα λάχει!

Εκεί υπάρχουν: ταινίες, θέατρο, σειρές (δες μερικές του BBC με νέους ηθοποιούς να πάθεις πλάκα!!!) και εκθέσεις και και και

Κάν'το! απλά τα πράγματα.

Αλλά να κάτσεις από τώρα να κάνεις προετοιμασία... Πήγαινε στην Πολιτεία (αν μένεις Αθήνα) πάρε τα άπαντα του Σαίξπηρ και κάτσε ανάλυσέ το. Μάθε απ'έξω όσους περισσότερους μονολόγους μπορείς.

Μάθε για το αγγλικό θέατρο (μιας και στις audition για τα πανεπιστήμια θα σου ζητήσουν μόνο Άγγλους συγγραφείς) και tip: μάθε όσα περισσότερα μπορείς για το αρχαίο δράμα! Αυτό το ελληνικό ντε! γιατί είσαι Ελληνίδα... Υπάρχει περίπτωση (70%) να σου πουν "δεν μας κάνεις και μια Ηλέκτρα;".

Εκεί ξέρουν από τέχνη. Ξέρουν ποιος γέννησε το θέατρο και το τιμούν... Εδώ στις σχολές κανείς δεν θα σου κάνει Ηλέκτρα... Εκτός κι αν το ζητήσεις εσύ...

 

Σε γνωστή μου, ζήτησαν Αντιγόνη στην audition και για ένα ολόκληρο έτος δεν της έδωσαν μονόλογο άλλο. Την πήγαν στις εξετάσεις με Αντιγόνη.. στα ελληνικά παρακαλώ! Ω ναι!

 

Για τα δίδακτρα μη σε νοιάζει. Έχεις το Ευρωπαϊκό δάνειο. Για το πού θα μείνεις και πώς θα ζεις να σε νοιάζει γιατί αν πας για υποκριτική στην Αγγλία, αμφιβάλλω αν θα έχεις χρόνο να δουλεύεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

(σεντόνι έγραψα πάλι η άτιμη!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω σπουδασει ακομη αλλα ναι αν παω για σπουδες Λος Αντζελες θα σπουδασω κατι σχετικα με αυτο.... οποτε...

ελπιζω να καταλαβες την τελευταια προταση. αν οχι, oh well...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να καταλαβες την τελευταια προταση. αν οχι, oh well...

 

Κοίτα...

Δεν ξέρω τι νομίζεις ότι θα κάνεις αν πας στην Αμερική για να γίνεις ηθοποιός... αλλά αν περιμένεις να γίνεις αυτό που βλέπεις στα φιλαράκια, κάνεις λάθος.

Εγώ έχω σπουδάσει υποκριτική εδώ και σου λέω με σιγουριά μιας και έχω όλα τα κονέ εκεί, ότι το μόνο που θα κάνεις είναι ένα πέρασμα στο CSI και στο 24 πχ...

 

Είναι πολύ δύσκολο να σε εμπιστευτεί ο ατζέντης του Αμέρικα για να σε κάνει πρώτο όνομα. Απαιτεί ΠΟΛΛΑ λεφτά, και πολύ ταλέντο/ομορφιά/θα κάνω τα πάντα για το όνειρο από εσένα.

Και πολύ σπάνια ένας μετανάστης έχει αυτή την ευκαιρία.

Εκτός κι αν μιλάς αγγλικά από τη μέρα που γεννήθηκες και έχεις 10 προφορές...

 

Πάμε και στα τυπικά.

Τα δίδακτρα για το Actor's Studio αν με το καλό σε πάρουν, είναι 50.000/χρόνο.

Υπάρχει ένα στη Ν.Υόρκη (όλοι γι'αυτό σκοπεύουν...) κι ένα στο Λ.Α.

Αν πας στο Λ.Α. θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα κάνεις θέατρο. Γιατί απλά δεν υπάρχει έτσι όπως το ξέρουμε εμείς εδώ. Υπάρχει το θέατρο τύπου big bang theory + friends. Δηλαδή είναι ένα studio που γίνονται τα γυρίσματα των σειρών και πας εσύ με το πανάκριβο εισιτηριάκι σου και παρακολουθείς τις σκηνές διαδοχικά και γελάς διακριτικά για να ακούγεται το γέλιο σου στο επεισόδιο.

Οπότε λοιπόν το μόνο που μπορείς σαν ηθοποιός να κάνεις στο ΛΑ, είναι ταινίες + σειρές.

 

Στη Ν.Υόρκη από την άλλη, υπάρχει η τέχνη πιο εύκολα. Υπάρχει το Broadway βρε αδερφέ! Musical και πάλι musical! Υπάρχει το εναλλακτικό θέατρο (αυτό που μαζεύεται μια ομάδα και λέει έχουμε 5 χιλιάρικα όλοι μαζί. θα ανεβάσουμε κάτι δικό μας, και θα ελπίζουμε στο να μας δει κανείς... -αυτό που έχουμε κι εδώ δηλαδή) :P

Υπάρχει και το κανονικό θέατρο. και οι σειρές. και οι ταινίες. και όλα.

 

Πάμε και στην άλλη σου επιλογή: Αγγλία.

Αν μπορείς να το κάνεις, κάν'το! εγώ μαζί σου! Θα έρθω κι εγώ να μένουμε μαζί άμα λάχει!

Εκεί υπάρχουν: ταινίες, θέατρο, σειρές (δες μερικές του BBC με νέους ηθοποιούς να πάθεις πλάκα!!!) και εκθέσεις και και και

Κάν'το! απλά τα πράγματα.

Αλλά να κάτσεις από τώρα να κάνεις προετοιμασία... Πήγαινε στην Πολιτεία (αν μένεις Αθήνα) πάρε τα άπαντα του Σαίξπηρ και κάτσε ανάλυσέ το. Μάθε απ'έξω όσους περισσότερους μονολόγους μπορείς.

Μάθε για το αγγλικό θέατρο (μιας και στις audition για τα πανεπιστήμια θα σου ζητήσουν μόνο Άγγλους συγγραφείς) και tip: μάθε όσα περισσότερα μπορείς για το αρχαίο δράμα! Αυτό το ελληνικό ντε! γιατί είσαι Ελληνίδα... Υπάρχει περίπτωση (70%) να σου πουν "δεν μας κάνεις και μια Ηλέκτρα;".

Εκεί ξέρουν από τέχνη. Ξέρουν ποιος γέννησε το θέατρο και το τιμούν... Εδώ στις σχολές κανείς δεν θα σου κάνει Ηλέκτρα... Εκτός κι αν το ζητήσεις εσύ...

 

Σε γνωστή μου, ζήτησαν Αντιγόνη στην audition και για ένα ολόκληρο έτος δεν της έδωσαν μονόλογο άλλο. Την πήγαν στις εξετάσεις με Αντιγόνη.. στα ελληνικά παρακαλώ! Ω ναι!

 

Για τα δίδακτρα μη σε νοιάζει. Έχεις το Ευρωπαϊκό δάνειο. Για το πού θα μείνεις και πώς θα ζεις να σε νοιάζει γιατί αν πας για υποκριτική στην Αγγλία, αμφιβάλλω αν θα έχεις χρόνο να δουλεύεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

(σεντόνι έγραψα πάλι η άτιμη!)

Ναι ευχαριστω πολυ... Κι εγω για κτ τετοιο σκεφτομαι.. Το δανειο δεν ισχυει και για LA ? Κι επειτα εσυ εχεις βρεθει με αντεντη ? Πως ηταν ? Εχεις παιξει εσυ πουθενα ? Και οταν λες οτι μπορεις να παιξεις σε ταινιες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μένω ΛΑ. Ελλάδα μένω. εδώ δεν έχουμε ατζέντηδες!

Τι εννοείς με το τελευταίο? "Και οταν λες οτι μπορεις να παιξεις σε ταινιες ?"

 

το δάνειο που ξέρω εγώ είναι Ευρωπαϊκό και είναι για όσους σπουδάζουν στην Αγγλία. Δεν ξέρω τι άλλα δάνεια υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μένω ΛΑ. Ελλάδα μένω. εδώ δεν έχουμε ατζέντηδες!

Τι εννοείς με το τελευταίο? "Και οταν λες οτι μπορεις να παιξεις σε ταινιες ?"

 

το δάνειο που ξέρω εγώ είναι Ευρωπαϊκό και είναι για όσους σπουδάζουν στην Αγγλία. Δεν ξέρω τι άλλα δάνεια υπάρχουν.

Δηλαδη μιλας για Ελλαδα ?

 

ελπιζω να καταλαβες την τελευταια προταση. αν οχι, oh well...

Ναι καταλαβα.... Και μεταπτυχιακο.... Δεν ειναι αρκετα ? Πτυχιο ΚΑΙ μεταπτυχιακο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν έχεις καταλάβει μάλλον.

Εγώ σου λέω πώς έχουν τα πράγματα σε 3 περιοχές.

ΛΑ, Ν.Υόρκη + Αγγλία.

Τελεια μεχρι εδω... Απλα εννοω πως ξερεις ολα αυτα περι ατζεντων και λοιπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβα.... Και μεταπτυχιακο.... Δεν ειναι αρκετα ? Πτυχιο ΚΑΙ μεταπτυχιακο ?

+ εργασια που μετραει + ivy league ή οτι εχουν σε εκεινο τον κλαδο +...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα:

"Εγώ έχω σπουδάσει υποκριτική εδώ και σου λέω με σιγουριά μιας και έχω όλα τα κονέ εκεί, ότι το μόνο που θα κάνεις είναι ένα πέρασμα στο CSI και στο 24 πχ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα:

"Εγώ έχω σπουδάσει υποκριτική εδώ και σου λέω με σιγουριά μιας και έχω όλα τα κονέ εκεί, ότι το μόνο που θα κάνεις είναι ένα πέρασμα στο CSI και στο 24 πχ..."

Δηλαδη εχεις γνωστους απο εκει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

Α καταλαβα... Ε σορρυ κιολας τοτε μενουν χωρις δουλεια ?

Κι ολοι αυτοι που βγαινουν ηθοποιοι απο κει πως βρισκουν ατζεντη και λοιπα ?

Γιατι δε γινεται να ναι οοολοι απο την αρχη πλουσιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλεύουν, όπως κι εδώ, παράλληλα σε άλλες δουλειές...

Δεν σου είπα ότι είναι πλούσιοι... Ο ατζέντης όμως χάνει λεφτά αν κάνει λάθος επιλογή.

Δεν θα πάρει το ρίσκο να προωθήσει έναν μετανάστη που θα μπορέσει να πάρει το ρόλο μόνο του "δίνω το χάπι στον πρωταγωνιστή" για 1000$. Θα προωθήσει αυτόν που ξέρει ότι θα του κλείσει δουλειά για 300.000$ από την πρώτη μέρα... :)

 

Όσο είσαι στη σχολή ακόμα σε βρίσκει ο ατζέντης. Ή τον ψάχνεις μόνος σου (εδώ παίζουν και πολλές απάτες).

 

Πόσο είσαι, αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...