Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι προφανές ότι δεν έχεις διαβάσει τα σχετικά νήματα και δεν γνωρίζεις ότι η άλλη πλευρά γνωρίζει πολλά περισσότερα από όσα εμείς φανταζόμαστε. Στην περίπτωση αγοράς από κατάστημα και όταν αμφισβητούν την αναγραφόμενη αξία, ζητάνε την απόδειξη είτε του PayPal είτε της κάρτας. Στις περιπτώσεις αποστολής δεμάτων, με το χαρακτηρισμό δώρου ή μεταχειρισμένου ή επισκευασμένου κλπ, μπορούν να προσδιορίσουν την αξία του με βάση στοιχεία που μπορούν να συλλέξουν είτε από το ίντερνετ είτε από την αγορά.

 

Εάν ήσουν στην Αμερική και ήθελες να στείλεις τα πράγματά σου στην Ελλάδα, θα ακολουθούσες σχετικές διαδικασίες που προβλέπονται από τη νομοθεσία και εκτός από τη διαδικασία της μετοικεσίας, στην οποία δεν πληρώνεις δασμούς, στις υπόλοιπες πληρώνεις τουλάχιστον ον ΦΠΑ.

 

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που το έχω ξαναπεί. Ένας φίλος, ρολογόφιλος και αυτός, έστειλε το ρολόι του για επισκευή σε τρίτη χώρα (δεν θυμάμαι σε ποια). Όταν το εργαστήριο του έστειλε το ρολόι επισκευασμένο, το δέμα σταμάτησε στο τελωνείο και αυτός τους πήγε την απόδειξη αγοράς του ρολογιού αλλά τελικά δεν τη δέχτηκαν και τον υποχρέωσαν να πληρώσει κάποιο ποσό για να παραλάβει το επισκευασμένο ρολόι του.

Αρα με λίγα λόγια είναι κορώνα-γράμμα η αγορά απο Αμερική. Δλδ μπορεί να αγοράσεις κάτι, λόγο διαφοράς ισοτιμίας $/€ και να σου βγούν να πληρώσεις πολύ παραπάνω απ'οτι να αγόραζες κάτι απο Ε.Ε.

Σε ευχαριστώ πολύ γιατί ήμουν σχεδόν έτοιμος να κάνω αρκετές αγορές απο amazon Αμερικής λόγο €. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο κανόνας λέει ότι από το αμερικάνικο αγοράζουμε μόνον ότι μάς είναι τελείως απαραίτητο και δεν μπορούμε να το βρούμε στα (πολλά) ευρωπαικά.

 

Επίσης, για αγορές αντικειμένων μικρής αξίας μπορεί να συμφέρει η αγορά με τον τρόπο που αναφέρεις, εφόσον και ο ξάδελφος είναι διαθέσιμος να σε εξυπηρετήσει, αλλά για αντικείμενα μεγάλης αξίας το θέμα μπλέκει και μπορεί να πληρώσεις περισσότερα και από όσα θα έδινες να το αγοράσεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας λέει ότι από το αμερικάνικο αγοράζουμε μόνον ότι μάς είναι τελείως απαραίτητο και δεν μπορούμε να το βρούμε στα (πολλά) ευρωπαικά.

 

Επίσης, για αγορές αντικειμένων μικρής αξίας μπορεί να συμφέρει η αγορά με τον τρόπο που αναφέρεις, εφόσον και ο ξάδελφος είναι διαθέσιμος να σε εξυπηρετήσει, αλλά για αντικείμενα μεγάλης αξίας το θέμα μπλέκει και μπορεί να πληρώσεις περισσότερα και από όσα θα έδινες να το αγοράσεις εδώ.

Συμφωνώ μαζί σου.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω ενα κινητο που αξιζει 307 ευρω + 23 ευρω μεταφορικα απο σιγκαπουρη...

ο πιο καλος τροπος για να μη με πιασει τελωνειο ποιος ειναι;

για αποστολη εχει την FedEx International Priority. υπαρχει καποια προτιμωτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με οποιαδήποτε εταιρεία courier, το δέμα θα κάνει στάση στο τελωνείο.

Με την κινέζικη EMS, που το δέμα διακινείται μέσω ΕΛΤΑ, υπάρχει η διαφορετική (προς το καλλίτερο) διαδικασία εκτελωνισμού, αλλά, σε κάθε περίπτωση, να είσαι προετοιμασμένος για ... τα δύσκολα, με τη συνολική αξία (κόστος + μεταφορικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, Αγόρασα  2 smartphones THL μεσω UPS  και βλέπω 

Spata, Greece 28.08.2013 13:22 Non-UPS off-site clearance requested; shipment moving in-bond or with transit document to non-UPS broker for clearance

Παίρνουν τηλέφωνο και με ενημερώνουν οτι θέλουν 17 & 14 ευρώ για εργατικά και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι και 75 ευρώ περίπου για να το εκτελωνίσουν αυτοί και 1,5 ευρώ την ημέρα φύλαξη μετά το πρώτο 48ωρο. Επίσης με ενημέρωσαν ότι υπάρχει  συνοδευτική απόδειξη? που αναφέρει αγορά 2 χ 65 $. Προφανώς αυτό τους κίνησε την περιέργεια και το έλεγξαν. Κάποια εκτίμηση για το κόστος που θα επιβαρυνθώ? Αξίζει να τρέξω εγώ ή ο εκτελωνιστής της UPS μπορεί να το διεκπεραιώσει φθηνότερα σε σύνολο κόστους? Μέσα στο κουτί υπάρχει περίπτωση να έχει και την απόδειξη με το πραγματικό ποσό αγοράς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, Αγόρασα  2 smartphones THL μεσω UPS  και βλέπω 

Spata, Greece 28.08.2013 13:22 Non-UPS off-site clearance requested; shipment moving in-bond or with transit document to non-UPS broker for clearance

Παίρνουν τηλέφωνο και με ενημερώνουν οτι θέλουν 17 & 14 ευρώ για εργατικά και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι και 75 ευρώ περίπου για να το εκτελωνίσουν αυτοί και 1,5 ευρώ την ημέρα φύλαξη μετά το πρώτο 48ωρο. Επίσης με ενημέρωσαν ότι υπάρχει  συνοδευτική απόδειξη? που αναφέρει αγορά 2 χ 65 $. Προφανώς αυτό τους κίνησε την περιέργεια και το έλεγξαν. Κάποια εκτίμηση για το κόστος που θα επιβαρυνθώ? Αξίζει να τρέξω εγώ ή ο εκτελωνιστής της UPS μπορεί να το διεκπεραιώσει φθηνότερα σε σύνολο κόστους? Μέσα στο κουτί υπάρχει περίπτωση να έχει και την απόδειξη με το πραγματικό ποσό αγοράς ?

 

Είναι γνωστό ότι τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες, μέσω εταιρειών courier, σταματούν οπωσδήποτε στο τελωνείο του αεροδρομίου.

 

Στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου υπάρχει link για τη διαδικασία εκτελωνισμού που είναι απλή. Επίσης, στο post #266 αναφέρονται τα τηλέφωνα του τελωνείου στο αεροδρόμιο.

 

Αξίζει να εκτελωνίσεις εσύ το δέμα αφού θα γλυτώσεις τουλάχιστον τα 75 €

Ενδεχομένως, βα σου ζητήσουν απόδειξη PayPal ή της κάρτας που πλήρωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε για το κινητακι που θελω ο καλυτερος τροπος αποστολης ειναι η ems...

 

αλλο κολπακι για να ελαχιστοποιηθουν οι πιθανοτητες να πληρωσω τελωνειο ποιο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EMS, ΝΑΙ, αν εννοείς για αγορές από Κίνα κλπ.

 

Το δώρο, επισκευασμένο, μεταχειρισμένο είναι έννοιες που έχουν χρησιμοποιηθεί πολύ στο παρελθόν και η άλλη πλευρά τις γνωρίζει. Μπορεί να πιάσει αλλά μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεχτούν την αναγραφόμενη αξία, θα υπολογίσεις ΦΠΑ και μικροέξοδα αλλά εάν δεν τη δεχτούν τα πράγματα μπλέκονται και δεν γνωρίζω τη δασμολογική κλάση των κινητών που έχεις αγοράσει. Πάντως, οι αγορές από τρίτες χώρες έχουν ρίσκο και μάλιστα για ηλεκτρονικές συσκευές. Έχουν αναφερθεί, βέβαια, και περιπτώσεις που δεν είχαν πρόβλημα.

 

Μέχρι στιγμής δεν σου μίλησαν για αμφισβήτηση της αξίας αλλά καλά είναι να πας όσο μπορείς πιο γρήγορα γιατί θα μεσολαβήσει και το ΣΚ και τα αποθήκευτρα ανεβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν ψωνίζεις από ebay ή amazon. αλλά η ατέλεια για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα που εισάγονται στη χώρα είναι 45 €, και μέχρι 150 αξία+μεταφορικά πρέπει να υπολογίζεις ΦΠΑ και μικροέξοδα, πολύ περισσότερο αν το δέμα έρχεται με courier.

Από 150Ε και πάνω πρέπει να υπλογίζεις και δασμό.

 

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς στο κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συγγενείς στην αμερική και θέλω να μου στείλουν έναν εξοπλισμό για σκι. Άπο ιδιώτη σε ιδιώτη γίνεται να μην πληρώσεις τελωνείο δεδομένου ότι η αξία του δέματος ανέρχεται κοντά στα 500€; Στην περίπτωση όπου δεν αποφεύγεται το τελωνείο τι γίνεται όμως στο εξής σενάριο : Έχω πάει αμερική στο θείο μου και ξεχνάω το iphone μου. Το βρίσκει ο θείος μου και θέλει να μου το στέιλει. Το iphone όμως είναι αγορασμένο εντός eu. Θα πρέπει να πληρώσω και πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...