Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με DHL Global Mail πιθανό να γλιτώσεις τελωνείο (και θα παραλάβεις από ΕΛΤΑ).

 

Με DHL το πιο πιθανον ειναι αν το πληρωσεις το τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιστεύετε οτι σήμερα με είπαν απο τα ΕΛΤΑ την αποθήκη οτι να πάρω στην DHL γιατί μπορεί να έρχετε έτσι;

 

Ενω το δέμα που είχα παραγγείλει ήταν μέσω ΕΛΤΑ (USPS) χαχα.

 

Αλλά ντάξει την βρήκα την άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με DHL το πιο πιθανον ειναι αν το πληρωσεις το τελωνείο

 

Επαναλαμβάνω, DHL Global Mail (που είναι απλή υπηρεσία) παραλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ (και άρα πιθανή η αποφυγή τελωνείου). Χρόνια έστελνε (και) έτσι το amazon.com.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα. Παρήγγειλα μία θήκη για το iPad από το Dodocase.com η οποία κόστιζε κάπου στα 130 δολλάρια. Σήμερα με πήραν από τη Fedex και μου είπαν ότι το πακέτο είναι στο τελωνείο και αν θέλω να μου το εκτελωνίσουν να πληρώσω 131 ευρώ!

 

Τι κάνω στην προκειμένη περίπτωση; Εγώ μπορώ να πάω στο αεροδρόμιο να το εκτελωνίσω μόνος μου, ώστε να γλιτώσω τα 82 ευρώ της Fedex, αλλά μπορώ να αποδείξω ότι κοστίζει λιγότερο από 150 ευρώ το δέμα μου, ώστε να γλιτώσω και τούς δασμούς;

 

Αν ναι, με ποιον τρόπο το αποδεικνύω; Με το mail που μού στείλανε σαν απόδειξη; Με κάποια απόδειξη του Paypal;

 

Επίσης μήπως γνωρίζετε ποιες ώρες δουλεύει το τελωνείο στα Σπάτα;

 

Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 131 που σου ζήτησε η Fedex δεν είναι δασμός αλλά ΦΠΑ, αμοιβή του εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και μικροέξοδα.

Το ποσό που μπορείς να γλυτώσεις, κάνοντας εσύ τον εκτελωνισμό, είναι η αμοιβή και ενδεχομένως να μειώσεις τα υπόλοιπα έξοδα.

Εάν τους απαντήσεις ότι θα κάνεις εσύ τον εκτελωνισμό, θα μειώσουν την αμοιβή στο μισό.

Δεν νομίζω ότι αμφισβητείται η αξία του αντικειμένου αλλά σε κάθε ερίπτωση έχεις την απόδειξη του PayPal ή της κάρτας που χρεώθηκες, εάν χρειαστεί.

Αποφασίζεις, λοιπόν, τι θα κάνεις.

 

Στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου θα βρεις ένα link με η διαδικασία του εκτελωνισμού που είναι εύκολη. Επίσης, στις επόμενες σελίδες θα βρεις posts με τα έξοδα που πλήρωσαν άλλα μέλη για τον εκτελωνισμό αντικειμένων.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Να πω τι έκανα τελικά, έτσι για την ιστορία και για να γνωρίζει κάποιος που θα βρεθεί στη θέση μου στο μέλλον ενδεχομένως. Πήγα σήμερα από το αεροδρόμιο, και έκανα όλη την διαδικασία μόνος μου. Τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφει ο γνωστός οδηγός, με εξαίρεση τα ποσά που αναγράφει + ότι δεν συμπλήρωσα καμία αίτηση εγώ, αλλά υπήρχε κάποιος υπεύθυνος (και όχι κάποιος άγνωστος επαγγελματίας καλοθελητής) που μού τα συμπλήρωσε μπαμ-μπαμ. Για να πάρω τα πράγματα από την αρχή, πλήρωσα 30 ευρώ στη Fedx, επειδή δεν δέχτηκα την προσφορά της. Μετά πήγα στην αποθήκη και εκεί μία κυρία μού ζήτησε την απόδειξη από ebay και ένας άλλος νεαρός μού συμπλήρωσε τις αιτήσεις. Με ρώτησε αν η θήκη μου είναι δερμάτινη, της είπα όχι και μου λέει "ωραία ας το βάλω στην τάδε κατηγορία". Μάλλον το έβαλε σε κάποια πιο "φτηνή" κλίμακα γιατί το είπε με ύφος ότι μου έκανε εξυπηρέτηση. Γενικά ήταν πολύ ευγενική και εξυπηρετική. Ύστερα πήγα στην αποθήκη, βρήκαμε το πακέτο και ήρθε η προηγούμενη κυρία, το ανοίξανε μπροστά μου, είδε ότι όντως δεν ήταν δερμάτινη θήκη ή ότι δεν περιείχε κάτι άλλο το πακέτο. Κατέγραψε ως αρχική τιμή αυτό που είδε από την οθόνη του κινητού μου, στο mail της απόδειξης από το ebay. (δεν το είχα εκτυπωμένο). Χωρίς τα μεταφορικά έξοδα. 110 ευρώ δηλαδή. Ύστερα με έστειλε σε άλλα 2-3 γραφεία για να πάω γαιτανάκι τις αιτήσεις. Δεν καταλάβαινα τι γινόταν αλλά όλοι ήταν εξυπηρετικοί και γρήγοροι. Έφτασα στο ταμείο και πλήρωσα γύρω στα 27 ευρώ και μετά πήγα σε ένα ακόμα ταμείο και πλήρωσα γύρω στα 22 ευρώ. Τελική τιμή γύρω στα 79-80 ευρώ δηλαδή.

 

Με άλλα λόγια γλίτωσα 51 ευρώ από την προσφορά που μου είχε κάνει η Fedx. 

Η όλη διαδικασία πρέπει να μου πήρε γύρω στα 40 λεπτά. Γενικά δεν είχε καθόλου κόσμο και δεν χρειάστηκε να περιμένω πουθενά πάνω από 1-2 λεπτά. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση και ήθελα να το επισημάνω, είναι ότι ΟΛΟΙ οι υπάλληλοι με τους οποίους ήρθα σε επαφή (καμιά 10ρια σίγουρα) ήταν άκρως ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΙ, ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΟΙ και ΤΑΧΥΤΑΤΟΙ. Μού έκανε φοβερή εντύπωση. Έτσι όπως τα είχα διαβάσει, περίμενα να μπλέξω σε τρελή γραφειοκρατία, σκεφτόμουν ότι θα μού ζητάνε κερατιάτικα και θα με ζαλίζουν κτλ κτλ. Καμία σχέση. Όλοι τους μού εξηγούσαν ποια θα πρέπει να είναι η επόμενή μου κίνηση, χωρίς καν να τούς ρωτήσω. Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι άλλοι ιδιώτες (μάλλον γνωστοί θαμώνες, λογικά φορτηγατζήδες κτλ) έσπευσαν σε 2-3 περιπτώσεις να με βοηθήσουν, να μου πουν σε ποια πορτα να μπω, φώναξαν τον υπάλληλο να με βοηθήσει, κτλ Βοήθεια χωρίς κάποιο αντίκρυσμα εννοείται. Και τέλος, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι περισσότεροι ήταν χαμογελαστοί και φαινόταν ότι ήθελαν να σε εξυπηρετήσουν. Δεν σε άφηναν να περιμένεις.

 

Δεν ξέρω αν υπάγονται όλες αυτές οι υπηρεσίες στο δημόσιο, αλλά πραγματικά δεν περίμενα μια τόσο καλή κατάσταση. Αφού σκεφτόμουν ότι αν ήμουν στη Σουηδία και τύχαινα μιας τέτοιας εξυπηρέτησης, θα σκεφτόμουν "Α, κοίτα πως δουλεύουν εδώ οι υπάλληλοι. Στην Ελλάδα αν βρισκόμουν αντίστοιχα, ακόμα δεν θα είχα βγάλει άκρη..". Κι όμως, είδες; Και εδώ υπάρχουν καλοί.

 

Είμαι της άποψης, ότι η Ελλάδα έχει χιλιάδες κακά στοιχεία και καλώς κάνουμε και φωνάζουμε, αλλά επίσης για κάθε ένα καλό στοιχείο που δείχνει, πρέπει να το επισημαίνουμε και να το επιβραβεύουμε. Μπορεί να πήγα σε 10-15 γραφεία και η όλη κατάσταση του εκτελωνισμού να είναι τραγελαφική, αλλά δεν κουράστηκα επειδή οι άνθρωποι ήταν ευγενέστατοι και χαμογελαστοι. Από τους πιο νέους μέχρι τους αρκετά μεγάλους που δούλευαν εκεί. 

 

Παρ' όλα αυτά, εννοείται ότι θα προσπαθήσω να μην την ξαναπατήσω και να μην χρειαστεί να ξαναπάω ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για την αναλυτική περιγραφή της διαδικασίας εκτελωνισμού της θήκης iPad και, κυρίως, για την αντικειμενική αξιολόγηση των υπαλλήλων της υπηρεσίας αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κανω μια ερώτηση αν καποιος ξέρει η εχει παρει το ίδιο , θέλω να παρω μια κιθάρα απο αμερική και συγκεκριμένα αυτην εδώ http://www.ebay.com/itm/1950s-Vintage-Kay-Truetone-N3-Hollowbody-Electric-Guitar-with-Original-Case-/221256234790?pt=Guitar&hash=item3383e63726 , αν και ειναι με usps απο οτι βλέπω δηλαδή απλο ταχυδρομίο λετε να περάσει απο τελωνείο και να εχω τιποτα extra χρεώσεις ? (κερατιάτικα τα λεω εγώ :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι θα σταματήσει αλλα επειδή εχει τύχει και με αλλες αγορές πανω απο 600 euro αλλα πιο ελαφρύ και δεν σταμάτησαν , οπως και με μια κιθάρα που ειχα παρει για φίλο αλλα πριν 5 χρόνια δεν ειχε σταματήσει, με ενα κινητό 700 euro και δεν ειχε σταματήσει , αλλα με ενα ipad που ειχα πάρει πέρασε απο τελωνείο, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Η κιθάρα ειναι για εναν φίλο οποτε να του πω οτι μαλλον θα περάσει και ειναι ρίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα ογκώδη δέματα τραβάνε το ενδιαφέρον του τελωνείου, ακόμη και των ΕΛΤΑ.

Πρόσφατα είχα διαβάσει στο forum ένα παρόμοιο θέμα αλλά δεν θυμάμαι σε ποια ενότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω τι λες , γενικα αν και ψωνίζω χρόνια παντα ειχα την απορία αυτα που περνάνε τελωνείο ειναι λογο τιμής , λογω βάρους . λογω όγκου η συνδιασμός και των 3 ?

Έχει σημασια αν ειναι μεταχειρισμένο αυτο που θα πάρεις ? γιατι στην συγκεκριμένη περίπτωση η κιθάρα ειναι μεταχειρισμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας είναι η αξία CIF (κόστος +μεταφορικά +ασφάλεια) του αντικειμένου, σύμφωνα με τη διευκρινιστική εγκύκλιο της ΕΕΤΤ.

Από αυτό το σημείο και μετά, εάν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, είναι στην κρίση του τελωνειακού είτε να αποδεχτεί τα αναγραφόμενα στο δέμα είτε να τα αμφισβητήσει και να ζητήσει επιπλέον αποδείξεις, όπως απόδειξη PayPal ή κάρτας.

 

Από όσα έχω διαβάσει για το θέμα, δεν προκύπτει κάποιος κανόνας, αφού ακόμη και μεγάλα δέματα με ανταλλακτικά αυτ/των έχουν εισαχθεί, από τρίτες χώρες, χωρίς πληρωμή δασμών, σύμφωνα με αυτούς που ανάρτησαν την πληροφορία.

 

Το μεταχειρισμένο αντικείμενο έχει σχετικά φτηνότερη τιμή και επανερχόμαστε στο θέμα της αναγραφόμενης αξίας. Αλλά τόσο το "μεταχειρισμένο", "επισκευασμένο" (όταν πρόκειται για ρολόγια ή γενικά μηχανήματα), "δώρο" κλπ είναι έννοιες που αφήνουν τους τελωνειακούς ασυγκίνητους, κατά τη γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου διαφεύγει κάποιο τόπικ στο οποίο κάποιος τρομερός συνφορουμίτης τα εξηγούσε όλα άριστα...

 

α) ποιό το μέγιστο ποσό που μπορεί να ξοδέψει κάποιος για προϊόν, δίχως να περάσει τελωνείο; Γνώριζα για 100δολάρια, κάποιος είχε γράψει για 200, και πάει λέγοντας...

β) παίζει ρόλο αν ειναι προιόν τεχνολογίας ή μή;

γ) προσέξτε, ομιλώ για τις τυπικές τιμές και όχι μαϊμουνιές! ήτοι ενα ζευγος παπούτσια πχ των 101 δολαρίων, με αξια δέματος 101 δολάρια. Ούτε "δώρο", ούτε απόδειξη 10 δολαρίων κτλ.

 

Παρακαλώ υπεύθυνες απαντήσεις...Σας υπερευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...