Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι μου προτινεις να κανω τοτε; να του πω να το στειλει χωρις συσκευασια δωρου απλα με Usps ή να το στειλει με το Global Shipping και να πληρωσω το import charge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια καλησπέρα,διαβασα αναλυτικά κ εγω τον οδηγο κ ολα τα σχολια κ θα σας πω κ την δικη μου περιπτωση που διαφερει ελαφρως απο τους προηγουμενους αλλα ειναι το ιδιο εξωφρενικη.παρηγγειλα απο site της Αμερικής που εχω ξαναψωνίσει ρουχα συνολικης αξιας 227 euro (300 us dollar) με δωρεαν μεταφορικα απο πλευρας τους κ με track id.το εστειλαν με usps Priority Mail Express International αμερικανικο ταχυδρομειο δλδ.σε 3 μερες βρισκοταν ελλαδα κ ειχε κολλησει τελωνειο για περιπου 6 μερες.παιρνω τελωνειο στο αεροδρομιο μιλαω με εναν τελωνειακο κ αφου του λεω πως ειναι επειγον να παρω το δεμα αναλαμβανει να μου το εκτελωνισει αυτος.κ μαλιστα θα το εστελνε την αλλη μερα μερα στις ταχυμεταφορες ελτα αλιμου.απο την χαρα μου δεν ρωτησα κατι παραπανω κ ουτε αυτος βεβαια με ενημερωσε για κοστος.σημερα με πηραν απο ελτα κ μου ειπαν οτι με χρεωσαν απο τελωνειο 123 ευρω!!!δηλαδη 55% συνολικος φορος!! κ με ρωτησαν αν θα το παραλαβω.αυριο που θα παω θα αποφασισω κ τι θα κανω κ αφου δω κ τα σχετικα εγγραφα.κ θελω να σας ρωτησω: ειναι νόμιμο αυτο το ποσό?αφου δεν μεσολαβησε καποια ιδιωτικη εταιρεια κουριερ αλλα μου εσταλη με το αμερικανικο ταχυδρομειο.τι μπορω να κανω???αν μπορειτε να μου απαντησετε σχετικα αμεσα θα το εκτιμουσα.ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νόμιμο.Τα δέματα απο εξωτερικό δεν περνάνε τεώνείο μόνο αν έρχονται με κούριερ.Οποιοδήποτε μπορεί να περάσει απλά έχει λιγότερες πιθανότητες.

Χρέωσε την αμοιβή του.Κάνα 80αράκι πρέπει να πήρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπέρα,διαβασα αναλυτικά κ εγω τον οδηγο κ ολα τα σχολια κ θα σας πω κ την δικη μου περιπτωση που διαφερει ελαφρως απο τους προηγουμενους αλλα ειναι το ιδιο εξωφρενικη.παρηγγειλα απο site της Αμερικής που εχω ξαναψωνίσει ρουχα συνολικης αξιας 227 euro (300 us dollar) με δωρεαν μεταφορικα απο πλευρας τους κ με track id.το εστειλαν με usps Priority Mail Express International αμερικανικο ταχυδρομειο δλδ.σε 3 μερες βρισκοταν ελλαδα κ ειχε κολλησει τελωνειο για περιπου 6 μερες.παιρνω τελωνειο στο αεροδρομιο μιλαω με εναν τελωνειακο κ αφου του λεω πως ειναι επειγον να παρω το δεμα αναλαμβανει να μου το εκτελωνισει αυτος.κ μαλιστα θα το εστελνε την αλλη μερα μερα στις ταχυμεταφορες ελτα αλιμου.απο την χαρα μου δεν ρωτησα κατι παραπανω κ ουτε αυτος βεβαια με ενημερωσε για κοστος.σημερα με πηραν απο ελτα κ μου ειπαν οτι με χρεωσαν απο τελωνειο 123 ευρω!!!δηλαδη 55% συνολικος φορος!! κ με ρωτησαν αν θα το παραλαβω.αυριο που θα παω θα αποφασισω κ τι θα κανω κ αφου δω κ τα σχετικα εγγραφα.κ θελω να σας ρωτησω: ειναι νόμιμο αυτο το ποσό?αφου δεν μεσολαβησε καποια ιδιωτικη εταιρεια κουριερ αλλα μου εσταλη με το αμερικανικο ταχυδρομειο.τι μπορω να κανω???αν μπορειτε να μου απαντησετε σχετικα αμεσα θα το εκτιμουσα.ευχαριστω!

 

Τα δέματα από τρίτες χώρες, όπω ς η Αμερική, περνάνε από τελωνείο είτε έρχονται με courier είτε με ταχυδρομείο, μέσω ΕΛΤΑ. Απλά η διαδικασία μέσω ταχυδρομείου είναι διαφορετική και προτιμάμε αυτήν.

 

Στην περίπτωσή σου, φαίνεται ότι έμπλεξες τη διαδικασία τηλεφωνώντας στον "τελωνειακό", όπως λες, και δίνοντάς ρου την εντολή, έστω και μέσω τηλεφώνου, να το "εκτελωνίσει". Έτσι, εκτός από τον ΦΠΑ, φαίνεται ότι χρέωσε κάποια έξοδα και ίσως κάποια αμοιβή.

 

Έτσι όπως εξελίχθηκε η υπόθεση, είυε θα πληρώσεις τα επιπλέον έξοδα για να παραλάβεις το δέμα είτε δεν θα το παραλάβεις, χάνοντας τα χρήματα που έχεις δώσει. Η περίπτωση να επιστραφεί στον πωλητή δεν φαίνεται πιθανή αφού το δέμα έχει εκτελωνιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσε κάποιος να μου θυμίσει εκείνα τα site που αναλαμβανουν να αγοράσουν κάποιο προϊόν για εσένα απο US και να το στείλουν;

 

υπάρχει και κάποιο που στέλνει με τον παραπάνω τρόπο μέσω Αγγλίας για να γλυτώσουμε τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα.

 

Να κάνω και εγω μια ερώτηση που είναι λίγο διαφορετική απο τα συνηθισμένα.

Έχω σκοπό να κάνω κάποιες αγορές απο Αμερική για το pc μου όπως κάρτα γραφικώ, επεξεργαστή κλπ τα οποία θα γίνουν σταδιακά .

Οι αγορές θα είναι μέσα απο το amazon αλλά θα ζητήσω να τα στείλουν σε έναν συγγενή μου στο Σικάγο.

Απο εκεί και πέρα εαν ζητήσω απο τον ξάδερφο να βγάλει την συσκευασία του κουτιου και να τα στείλει με μια άσχετη συσκευασία ετσι ωστε να φαίνεται για χρησιμοποιημένο και μου το στείλει με ΕΛΤΑ θα μου ζητήσουν να πληρώσω και τα τελόνια ?

 

Προσοχή δεν θα υπάρξει επάνω στην συσκευασία κάποιο τιμολόγιο αγορών παρα μόνο το προιόν...αντε και κανένα σημείωμα που να γράφει "δωρακι απο τον ξάδερφο" και άλλες τέτοιες μ@..ς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγορές μας από το εξωτερικό και, ειδικά, από τρίτες χώρες, όπως η Αμερική, ξεκινάμε με τη λογική ότι θα πληρώσουμε τουλάχιστον ΦΠΑ, πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) πάνω από 150€. Από εκεί και πέρα είναι θέμα πολλών παραγόντων (ΕΛΤΑ, courier, συσκευασία κλπ) για να πληρώσεις δασμό, μικροέξοδα, αμοιβή εκτελωνιστή κλπ. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα γλυτώσεις λίγα ή περισσότερα έξοδα. Μπορείς, όμως να δοκιμάσεις με ένα σχετικά φτηνό εξάρτημα και από και μετά βλέποντας και κάνοντας. Το θετικό στην περίπτωσή σου είναι ότι με τον τρόπο αγοράς από τον ξάδελφο θα γλυτώσεις και τα μεταφορικά εντός Αμερικής σε ορισμένες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγορές μας από το εξωτερικό και, ειδικά, από τρίτες χώρες, όπως η Αμερική, ξεκινάμε με τη λογική ότι θα πληρώσουμε τουλάχιστον ΦΠΑ, πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) πάνω από 150€. Από εκεί και πέρα είναι θέμα πολλών παραγόντων (ΕΛΤΑ, courier, συσκευασία κλπ) για να πληρώσεις δασμό, μικροέξοδα, αμοιβή εκτελωνιστή κλπ. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα γλυτώσεις λίγα ή περισσότερα έξοδα. Μπορείς, όμως να δοκιμάσεις με ένα σχετικά φτηνό εξάρτημα και από και μετά βλέποντας και κάνοντας. Το θετικό στην περίπτωσή σου είναι ότι με τον τρόπο αγοράς από τον ξάδελφο θα γλυτώσεις και τα μεταφορικά εντός Αμερικής σε ορισμένες αγορές.

Συγνώμη αλλά απο που θα γνωρίζουν την αξία των 150$ όταν δεν θα έχουν ουτε χαρτιά αλλά και ούτε κανένα παραστατικό αγοράς ?

Πως δλδ θα πουν σε κάποιν να πληρώσει κάποια χρήματα χωρίς να έχουν κάτι στα χέρια τους.

Και απο την άλλη εαν εγώ ήμουν για σπουδές στην Αμερική και πρέπει να στείλω τα πράγματα μου στην Ελλάδα θα πρέπει να πληρώσω φπα και εκτελονισμούς ???....δεν βρισκω σε αυτά που λές κάποια λογική.

Αλλο παράδειγμα.

Έχω πάει ταξίδι στην Αμερική, ενω με φιλοξενεί ένας συγγενής μου, εγώ ξεχνάω στην επιστροφή μου κάτι...πχ το tablet μου η την ηλεκτρική μου οδοντόβουρτσα η οτιδήποτε άλλο θες εσύ. Και του ζητάω να μου τα στείλει, τι κάνουμε εκεί ...μας βάζουν να πληρώσουμε τελωνείο ???..με ποια χαρτιά θα μπορέσει να γίνει αυτό ??...αφού δεν υπάρχει τίποτα ως παραστατικό ?

 

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι δεν έχεις διαβάσει τα σχετικά νήματα και δεν γνωρίζεις ότι η άλλη πλευρά γνωρίζει πολλά περισσότερα από όσα εμείς φανταζόμαστε. Στην περίπτωση αγοράς από κατάστημα και όταν αμφισβητούν την αναγραφόμενη αξία, ζητάνε την απόδειξη είτε του PayPal είτε της κάρτας. Στις περιπτώσεις αποστολής δεμάτων, με το χαρακτηρισμό δώρου ή μεταχειρισμένου ή επισκευασμένου κλπ, μπορούν να προσδιορίσουν την αξία του με βάση στοιχεία που μπορούν να συλλέξουν είτε από το ίντερνετ είτε από την αγορά.

 

Εάν ήσουν στην Αμερική και ήθελες να στείλεις τα πράγματά σου στην Ελλάδα, θα ακολουθούσες σχετικές διαδικασίες που προβλέπονται από τη νομοθεσία και εκτός από τη διαδικασία της μετοικεσίας, στην οποία δεν πληρώνεις δασμούς, στις υπόλοιπες πληρώνεις τουλάχιστον ον ΦΠΑ.

 

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που το έχω ξαναπεί. Ένας φίλος, ρολογόφιλος και αυτός, έστειλε το ρολόι του για επισκευή σε τρίτη χώρα (δεν θυμάμαι σε ποια). Όταν το εργαστήριο του έστειλε το ρολόι επισκευασμένο, το δέμα σταμάτησε στο τελωνείο και αυτός τους πήγε την απόδειξη αγοράς του ρολογιού αλλά τελικά δεν τη δέχτηκαν και τον υποχρέωσαν να πληρώσει κάποιο ποσό για να παραλάβει το επισκευασμένο ρολόι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...