Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η EMS είναι μια θυγατρική των Κινέζικων Ταχυδρομείων http://www.ems.com.cn/aboutus/e_gong_si_jian_jie.html

και συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ στην Ελλάδα.

 

Επομένως, τα δέματα που έρχονται στην Ελλάδα με EMS ακολουθούν τη διαδικασία των ΕΛΤΑ, που είναι διαφορετική από εκείνη των δεμάτων με courier.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ασφαλης και πολυ γρηγορη η DHL αλλα απο εδω και περα μονο ταχυδρομειο... δεν ξερω τι παιζει με την EMS στο θεμα του τελωνειου... 

 

Με DHL έφαγες σιγουρα τελωνείο, με EMS παιζει 99% να το γλυτώσεις, αυτή ειναι η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω, ψωνιζω τοσα χρονια απο εξωτερικο-ebay κλπ. και στην φαση που εκανα την συγκεκριμενη παραγγελια δεν περασε το τελωνειο απο το μυαλο μου ουτε για πλακα(λογω βιασυνης ισως)...παρολλο που ξερω τι παιζει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια επειδη μπερδευτικα λιγο...

 

Αν παρω κατι απο Αμερικη ή τριτες χωρες αξια 150 (με μεταφορικα) θα πληρωσω τελωνειο? Με κρατικο ταχυδρομειο θα ερθει... Ποσο περιπου θα ειναι, αν δεν αξιζει να μην τα κοιταω καθολου... Αν το μαρκαρει ως gift? Ετσι το ειχα κανει την αλλη φορα και απο hong kong δεν πληρωσα... Αυτοι που ξερουνε ποσο ειναι η αξια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο πωλητής το στείλει με USPS και το δλεμα δεν είναι βαρύ, το πιθανότερο είναι να μην πληρώσεις τίποτε, αν και για αξία με μεταφορικά έως 150 ευρώ πρέπει να υπολογίζουμε ότι θα πληρώσουμε ΦΠΑ και μικροέξοδα.

 

Το να έχεις αγοράσει μια φορά από τρίτη χώρα και να μην έχεις πληρώσει τουλάχιστον ΦΠΑ, δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας και δεν θα ξαναπληρώσεις σε επόμενη αγορά.

 

Σε ότι αφορά στο θέμα της πραγματικής αξίας, εάν ο τελωνειακός έχει αμφιβολία, ζητάει την απόδειξη είτε του PayPal είτε της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αμα ειναι απο ιδιωτη και μαρκαρισμενο ως gift γιατι να ζηταει paypal? Αφου "υποτιθεται" ειναι δωρο στον παραληπτη... Αμα του πω εγω οτι δεν εχω, τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα αυτό νομίζω ότι δεν μπορείς να το πεις στον τελωνειακό, εάν και εφόσον του δημιουργηθούν αμφιβολίες για το δέμα που εισάγεται από τρίτη χώρα και, σύμφωνα με την περιγραφή πάνω σ\ αυτό, θεωρεί ότι κάτι παίζει.

 

Το ερώτημά σου "Αυτοι που ξερουνε ποσο ειναι η αξια?" απαντήθηκε στην πρώτη παρ. του προηγούμενου post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Εχω κι εγώ μια απορία για αγορές απο Κίνα. Θέλω να πάρω ένα παιχνίδι για PSV αξίας 48€ με δωρεάν μεταφορικά από Hong Kong. Στην αποστολή γράφει Standard International Flat Rate Postage. Λέτε να περάσει τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός τα μεταφορικά είναι δωρεάν και, επομένως, το σύνολο της αξίας (κόστος + μεταφορικά) είναι πολύ κοντά στο όριο της ατέλειας (45 ευρώ) για εισαγωγή από τρίτη χώρα αφετέρου το δέμα θα έρθει με το ταχυδρομείο και θα το παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ.

 

Αν πεις στον πωλητή, μάλιστα, να γρλαψει στο δέμα αξία 45 ευρώ ή και λιγότερο, θα είσαι απόλυτα καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ makfil. Επικοινώνησα με τον πωλητή και μου λέει ότι το στέλνει με registered airmail + tracking number. Τον ρώτησα επίσης αν μπορεί να το βάλει σαν gift ή να βάλει χαμηλή αξία και λέει ότι μπορεί. Ποιό από τα δύο να χρησιμοποιήσω για να μην κινήσω υποψίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή την αξία και με το ταχυδρομείο δεν κινεί υποψίες το δέμα.

Με την ένδειξη "δώρο" και από Κίνα μπορεί να το ψάξει κάποιος και γιυτό πρότεινα μκρότερη αξία (πχ 42 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks again makfil. Εντάξει μίλησα πάλι με τον πωλητή και μου είπε ότι μπορεί να βάλει 42€. Οταν τελικά αποφασίσω να παραγγείλω θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και ο Θεός βοηθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά μεγάλη πιθανότητα ΝΑΙ και για τον υπολογισμό του ΦΠΑ κλπ συνυπολογίζονται και τα μεταφορικά.

Κανονικά, ο πωλητής θα έπρεπε να συνυπολογίσει και import charges.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε και αυτος με dhl την έστειλε .....  μαλλον θα πληρώσεις τελωνείο εκτος και αν την γλυτώσεις απο τύχη ομως πιο πολύ , εχει τύχει και σε εμενα με ενα smartphone για αυτο στο λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...