Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

makfill θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με αυτές τις εταιρείες που στέλνουν πράγματα απο αμερικη όταν δεν στέλνει ο πωλητής.Συγκεκριμένα την priceusa.Έχεις εμπειρία με αυτή την εταιρεία;Την θεωρείς αξιόπιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά το μέλος unforgiven επέλεξε αυτή την εταιρεία για να αγοράσει ένα laptop από αμερικάνικο κατάστημα που δεν έστελνε στην Ελλάδα και κατέγραψε λεπτομερώς όλη τη διαδικασία από τη σελίδα 3 του οδηγού της υπογραφής μου και συνέχεια, καθώς και όλα τα έξοδα που έκανε για την αγορά αυτή αλλά και εκείνα της διαδικασίας εκτελωνισμού.

 

Αφού ενδιαφέρεσαι για υπηρεσίες αυτού του είδους, είμαι βέβαιος ότι θα πάρεις πολλές και αξιόλογες πληροφορίες από την καταγραφή του συγκεκριμένου μέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αυτό που θέλεις να αγοράσεις έχει μικρή σχετικά αξία, εκτιμώ ότι θα επιβαρυνθείς με την υπηρεσία τους και τα μεταφορικά προς Ελλάδα αφού εντός της Αμερικής είναι δωρεάν.

 

Νομίζω ότι μπορείς να επικοινωνήσεις και να συζητήσεις μαζί τους το θέμα, ώστε να πάρεις μια εικόνα του τι σου προσφέρουν και πόσο θα κοστίσει. Πάντως, θεωρείται αξιόπιστη εταιρεία για τις υπηρεσίες που προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα τους στείλω να μου πούν πόσα θέλουν και μετά θα δω τι θα κάνω.Αλλά συμφέρει γιατί τα άλλα άμαζον θέλουν κάπου 130 ευρώ με μεταφορικά.Αυτό έχει 75.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε απάντηση.Θέλουν 128$, περίπου 96 ευρώ.Δεν μπορώ να πω, συμφέρει αλλά ξανακοίταξα στα amazon και το βρήκα στο Ισπανικό με 102 ευρώ (δεν ξέρω γιατί δεν το βρήκα πιο πριν που τα κοίταγα, μάλλον δεν θα πάτησα στο link για το Ισπανικό amazon).Θα το πάρω απο εκεί τελικά, κάνει 6 ευρώ παραπάνω αλλά θα έρθει πιο γρήγορα και δεν θα είναι τόση ταλαιπωρία με paypal, προκαταβολές κτλπ.

Πάντως πιστεύω οτι το priceusa αξίζει και αν δεν το έβρισκα με μικρή διαφορά σίγουρα θα το χρησιμοποιούσα.

 

(Το καλό είναι οτι θα έχω μια επιστροφή 55 ευρώ απο την εφορία οπότε θα είναι σαν να πληρώσω 47 ευρώ χιχιχι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό ψάξιμο σχεδόν πάντα αποδίδει αλλά και η διαφορά που καλούμαστε να πληρώσουμε για να αγοράσουμε κάποιο αντικείμενο, μέσω παρόμοιας εταιρείας, δεν είναι απαγορευτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους!

Στις 30 Ιουλιου παρηγγειλα προιντα για κατοικιδια απο μια αμερικανικη εταιρια. Το κοστος τους χωρις τα μεταφορικα ειναι περιπου 130 ευρω, ενω τα μεταφορικα ειναι γυρω στα 50 ευρω. Η αποστολη γινεται μεσω USPS.

1/8 η παραγγελια μου εφυγε απο το Portland, στις 2/8 εφυγε απο san francisco και στις 6/8 εφτασε ελλαδα και ειναι τωρα στο τελωνειο. Εδω και 2 μερες.

Αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου? Ή ετσι συμβαινει συνηθως?

Επισης στην σελιδα του ελτα οπου μπορουμε να βαλουμε το Label Number μου λεει οτι ο κωδικος δεν ισχυει. Τι γινεται??? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος μαζί με τα μεταφορικά έχει ξεπεράσει και το όριο των 150€ πάνω από το οποίο εκτός από τον ΦΠΑ συνυπολογίζεται και δασμός + μικροέξοδα. Επειδή, όμως, το δέμα έρχεται μέσω ΕΛΤΑ, η διαχείρισή του είναι διαφορετική και κανείς δεν μπορεί να σου πει τι ακριβώς θα συμβεί.

 

Κάνε υπομονή το ΣΚ και από βδομάδα βλέπεις ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Όσοι έχετε σχετική εμπειρία, για δώκετε φώτα, διότι δεν βρήκα άκρη στα ιντερνετς. Θέλω να αγοράσω καπνό από Αμερική. Γνωρίζετε ποιο είναι το όριο σε γραμμάρια και επίσης αν θα έχω θέμα με τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Ενδιαφερομαι να αγορασω απο αμερικη ενα φακο (βαρους 2.6 oz γραφει) κοστους 120 ευρω μεταχειρισμενος απο ιδιωτη, με 24 € μεταφορικα και λεει import charges 40$. Του ειπα αρχικα αν μπορει να μην γραψει πουθενα την αξια της συναλλαγης ουτε αποδειξη ουτε τιποτα και μου λεει ειναι παρανομο αυτο να το κανω κ τετοια...!!! Μετα απο αυτο του ζητησα αν μπορει να το στειλει με Usps σε συσκευασια δωρου μηπως και γλυτωσω το τελωνειο γιατι ειναι ικανοι να μου βαλουν 150€ φορο. Απ΄τα πολλα ειπα θα κοιταξει αν μπορει να το κανει γιατι στο ebay  γραφει οτι θα το στειλει με "This item will be shipped through the Global Shipping Program and includes international tracking". Εν κατακλειδι...θα πληρωσω τελωνειο πιστευετε και αν ναι ποσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αγορασει ξανα με το συγκεκριμενο τροπο αποστολης στον οποιο να αναγραφει import charges 40$. Απλα πριν 1 χρονο ειχε παρει η κοπελα μου κατι μπλουζες αξιας 130 € με Fedex απο ενα μαγαζι στην Αμερικη και πληρωσε 150 € στο τελωνειο στο αεροδρομιο. Δηλαδη τωρα που λεει import charges 40$ θα τα πληρωσω απευθειας κατα την πληρωμη μεσω paypal και οταν ερθει Ελλαδα δε θα πληρωσω τιποτα στο τελωνειο για το δεμα αξιας περιπου 150 €; Να μην του πω δηλαδη να το πακεταρει σαν δωρο και νατο στειλει με Usps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έρχεται ένα δέμα από τρίτη χώρα και, ειδικά, από Αμερική, με courier, κάνει στάση οπωσδήποτε στο τελωνείο.

Εάν, όμως, έρχεται με USPS, δηλαδή παραλαμβάνεται από τα ΕΛΤΑ κατά την είσοδό του στη χώρα, αντιμετωπίζεται με διαφορετική διαδικασία.

 

Τα κόλπα με δώρα, μεταχειρισμένα κλπ τα γνωρίζει πολύ καλά και η άλλη πλευρά και το θέμα είναι αν ο τελωνειακός καταλάβει ότι μέσα στο δέμα κρύβεται κάποιο αντικείμενο αξίας ή όχι. Αν θέλει να το ψάξει θα το κάνει και θα ζητήσει είτε την απόδειξη του payPal ή την κάρτα. Εάν δεν τα δώσεις ή προβάλεις άλλο λόγο (δώρο κλπ) μπορεί είτε να το ανοίξει είτε να ορίσει την αξία του ώστε να υπολογίσει τον ΦΠΑ και τα έξοδα και, ενδεχομένως, το δασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...