Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και να έχει ρε φίλε και άσχετα με το τελωνείο,δεν βλέπω καμία καλή τιμή.Τόσο έχει κι εδώ (720€) και μάλιστα ένα κατάστημα το έχει 675€.Στο γερμανικό άμαζον βγαίνει γύρω στα 670€ +15-20€ μεταφορικά.Γιατί να το πάρεις από αμερική?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά θέλω να πάρω το galaxy s4 απο το αμερικανικό amazon.Κοστίζει 938 δολλάρια.Παίζει τελωνείο;Δεν μου βγάζει τίποτα στο tax.

 

Αυτού του κόστους οι αγορές και μάλιστα από τρίτες χώρες, όπως η Αμερική, θέλουν σοβαρή μελέτη και προσεκτικά βήματα πριν από τη λήψη οποιασδήποτε απόδασης. Γιατί δεν είναι μόνο το ρίσκο για το ποσό που θα κληθείς να πληρώσεις, σε περίπτωση που το δέμα θα κάνει στάση στο τελωνείο εισόδου στη χώρα αλλά και ο τρόπος αποστολής από τη χώρα που θα κάνεις την αγορά.

 

Σε πολλά από τα θέματα αυτά θα βρεις απαντήσεις στον οδηγό της υπογραφής μου και αφού ενημερωθείς για το τι παίζει, γενικά, με τους πωλητές, τον τρόπο αποστολής, τη διαδικασία εκτελωνισμού, τους δασμούς κλπ, εδώ είμαστε πάλι για να συζητήσουμε όποιες ερωτήσεις και απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια χρειαζομαι βοηθεια... πηρα 3 ταμπλετ απο κινα με μεταφορικα μεσω DHL και κοστος 250 ευρω  . το δεμα εφτασε σημερα και σταματησε στο τελωνειο στην αθηνα.. μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζομαι για να κανω ο ιδιος τον εκτελωνισμο και να γλιτωσω ενα μερος τον χρηματων που μου ζητανε? ( γυρω στα 100-110 ευρω μου ειπαν )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασε το κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου και θα βρεις την απάντηση σ' αυτό που ζητάς.

Επιπλέον, στον οδηγό έχει καταγραφεί αναλυτικά από τον unforgiven η αγορά ενός laptop από Αμερική και όλα τα έξοδα που πλήρωσε για τον εκτελωνισμό, χωρίς να τον κάνει ο ίδιος, αν και ήξερε τη διαδικασία και θα γλύτωνε κάποια έξοδα και την αμοιβή του εκτελωνιστή.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και 15 μέρες έχω τα παρακάτω παπούτσια :   


 περίπου 1 μίση βδομάδα έκαναν να έρθουν (μέσα σε ανάσταση και όλες της γιορτές που πέρασαν),

εγώ του ζήτησα να μου το περάσει ως δώρο στο τελωνείο. 

 

Κοίτα τι email του έστειλα :

ΕΓΩ: I will pass it as a gift from the Customs.

I do not want no proof

 

ΑΥΤΟΣ:I can label the item as a $38 gift value for you

dave

πρώτα όμως επικοινώνησε με τον πωλητή σου

 

ελπίζω να βοήθησα.    
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το κεφάλαιο 8 του οδηγού της υπογραφής μου και θα βρεις την απάντηση σ' αυτό που ζητάς.

Επιπλέον, στον οδηγό έχει καταγραφεί αναλυτικά από τον unforgiven η αγορά ενός laptop από Αμερική και όλα τα έξοδα που πλήρωσε για τον εκτελωνισμό, χωρίς να τον κάνει ο ίδιος, αν και ήξερε τη διαδικασία και θα γλύτωνε κάποια έξοδα και την αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

τρομερη εμπειρια να εκτελωνησεις ενα πακετο... επαθα πλακα το τι γραφειοκρατια πρεπει να περασεις για να κανεις εναν εκτελωνισμο... δεν υπηρχε ατομο εκει μεσα που να μην μου την ειπε επειδη εκανα μονος την ολη χαρτουρα και ετρεχα σαν χαζος απο γραφειο σε γραφειο για να μου βαλουν σφραγιδες και υπογραφες. ενας ανθρωπος με βοηθησε μονο απο την πρωτη στιγμη που μπηκα στο κτίριο και μου εβγαλε τα σημαντικοτερα χαρτια που ηταν δυσκολο να τα κανω μονος και του ξεκαθαρισα απο την αρχη οτι δεν εχω σκοπο να του δωσω "$$$$" αλλα αυτος με βοηθησε και με εδινε οδηγιες μεχρι την τελευταια στιγμη που ειμουν εκει μεσα...

 

το ολο τρεξιμο μου πηρε γυρω στην 1.5 ωρα μεχρι να παρω το πακετο στα χερια μου...   κοστος > 253 ευρω αξια πακετου , πληρωσα 68 ευρω Φ.Π.Α , 33 ευρω πρακτορειακα , και 5 ευρω στην αποθηκη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερη εμπειρια να εκτελωνησεις ενα πακετο... επαθα πλακα το τι γραφειοκρατια πρεπει να περασεις για να κανεις εναν εκτελωνισμο... δεν υπηρχε ατομο εκει μεσα που να μην μου την ειπε επειδη εκανα μονος την ολη χαρτουρα και ετρεχα σαν χαζος απο γραφειο σε γραφειο για να μου βαλουν σφραγιδες και υπογραφες. ενας ανθρωπος με βοηθησε μονο απο την πρωτη στιγμη που μπηκα στο κτίριο και μου εβγαλε τα σημαντικοτερα χαρτια που ηταν δυσκολο να τα κανω μονος και του ξεκαθαρισα απο την αρχη οτι δεν εχω σκοπο να του δωσω "$$$$" αλλα αυτος με βοηθησε και με εδινε οδηγιες μεχρι την τελευταια στιγμη που ειμουν εκει μεσα...

 

το ολο τρεξιμο μου πηρε γυρω στην 1.5 ωρα μεχρι να παρω το πακετο στα χερια μου...   κοστος > 253 ευρω αξια πακετου , πληρωσα 68 ευρω Φ.Π.Α , 33 ευρω πρακτορειακα , και 5 ευρω στην αποθηκη... 

 

 

Πολύ σημαντικά και τα δικά σου στοιχεία από την προσωπική σου εμπειρία με τον εκτελωνισμό.

 

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο τελωνείο του "Βενιζέλος" ή όχι;

Η αξία που υπολογίζεται ο ΦΠΑ και τα λοιπά έξοδα είναι η αξία CIF που στην περίπτωσή σου είναι το κόστος των 3 tablets (253 ευρώ) και τα μεταφορικά και έτσι βγαίνει 68 ευρώ.

 

Τελικά, άξιζε τον κόπο η αγορά τους από τη συγκεριμένη χώρα και η αποστολή τους με courier ή δεν πρόσεξες το θέμα αυτό κατά την αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερομαι στο αεροδρομιο μακεδονια της θεσσαλονικης , μας βγηκε γυρω στα 125-130 ευρω το ταμπλετ με θηκη,καλωδια και ζελατινες στον καθενα ( 3 ατομα παραγγελια τα ιδια πραγματα)  

 

σιγουρα δεν υπολογιζα το τελωνειο γιατι εκανα την βλακεια και δεν αναφερθηκα στον πωλητη για ορισμο του πακετου ως GIFT και αναγραφη χαμηλοτερης τιμης. 

 

παρολλα αυτα δεν χασαμε και τιποτα... στην ελλαδα αυτο το ταμπλετ ξεκιναει απο 150 ευρω, αμα περναμε και θηκες,ζελατινες + μεταφορικα θα ξεφευγαμε αρκετα...

 

απλα η ολη διαδικασια με τα τηλεφωνα(DHL) και μεχρι να αποφασισω τι θα γινει με κουρασε εδω και μια βδομαδα , ποσο μαλλον η σημερινη εμπειρια με της αποθηκες και τους εκτελωνιστες/εποπτες που συναντησα εκει μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθυστέρηση στο να αποφασίσεις να αναλάβεις τον εκτελωνισμό αύξησε, προφανώς, τα δύο ποσά 33 και 5 ευρώ αλλά αφού είσαστε ικανοποιημένοι από τη συνολική αγορά, αυτά είναι λεπτομέρειες.

 

Πάντως, η εμπειρία σου αυτή είναι βέβαιο ότι θα βοηθήσει κάποιους άλλους που θα ακολουθήσουν αντίστοιχα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...