Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη αν παρω κατι απο Κινα στο συνο 160Ε..Τι τελωνειο θα πληρωσω?Μηπως το κανονιζουν αυτοι?Γιατι τα εξοδα αποστολης ειναι 50Ε..

 

Πες τους να στο στείλουν με ΕΜS, εχεις 90% πιθανότητες να περάσεις το τελωνείο χωρις επιβάρυνση, με την ένδειξη στο δέμα gift

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

makfil  πολυ ωραιος ο οδηγος σου, γνωριζεις ομως εσυ η καποιος αλλος, γιατι για παιχνιδι απο ebay αξιας ενος λεπτου του δολαριου (0.01$ ) το ιδιο, και τρια δολαρια εξοδα αποστολης, πληρωσα 3 ευρω τελωνειο στο ταχυδρομειο; Ο πωλητης το ειχε αποστειλει κανονικα μεσω usps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η usps είναι η χειρότερη επιλογή που μπορεί κάποιος να κάνει, στο τελωνείο δεν υπάρχει λογική, τα τρία ευρώ είναι έξοδα που χρεώνουν αν ασχοληθούν έστω και ένα δευτερόλεπτο με το αντικείμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με usps προσωπικα ειναι η μοναδικη φορα που χρειαστηκε να πληρωσω το παραμικρο σε εκτελωνιστικα εξοδα. Σε ολες τις αλλες (ups,fedex,dhl) πληρωσα σε ολες τις περιπτωσεις. Αρα δεν θα ελεγα πως ειναι η χειροτερη επιλογη σε καμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με usps προσωπικα ειναι η μοναδικη φορα που χρειαστηκε να πληρωσω το παραμικρο σε εκτελωνιστικα εξοδα. Σε ολες τις αλλες (ups,fedex,dhl) πληρωσα σε ολες τις περιπτωσεις. Αρα δεν θα ελεγα πως ειναι η χειροτερη επιλογη σε καμια περιπτωση.

 

Διορθώνω τότε, μια από τις χειρότερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EMS χοντρικα ειναι τα ΕΛΤΑ της Κινας, αν παρεις αυτη την περιοδο κατι φανταζομαι πως θελει περιπου 20 μερες. Αν παρεις κατι ακριβο μεσω dhl 99% θα σου κολησει τελωνειο και θα σου ζητησουνε πολυ περισσοτερα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο check out προσθέτει ένα προεκτιμώμενο ποσόν για τα έξοδα εκτελωνισμού και το ονομάζει import fees.

Στο ποσό των $100 που αναφέρεις είναι η αξία του δίσκου, τα μεταφορικά και τα import fees ή μόνο η αξία του δίσκου;

 

Γιατί δεν επιλέγεις τον ίδιο ή άλλο δίσκο από το αγγλικό ή το γερμανικό για να μην μπλέξεις με αυτή τη διαδικασία;

 

 

κοιτα δεν εχω φτασει να κανω την αγορα απλα κοιταζα τιμες... εχω σε  gift cards υπολοιπο περιπου 80$ εε και ειπα να τα χρησιμοποιησω εκει.. απλα απο οτι κοιταζα λιγο τωρα δεν εχω βρει καποιον να στελνει ελλαδα...(ουτε το ιδιο το αμαζον)... μεχρι τωρα αγοραζα digital παιχνιδια μονο

 

 

edit: βρηκα καποιον που στελνει και ελλαδα. μου βγαζει αυτο πριν πατισω place order

 

Items: $124.99 Shipping & Handling: $30.00 Total before tax: $154.99 Estimated tax to be collected:* $0.00 Total: $154.99

 

 

τωρα βρηκα κατι τυχαιο δεν εχω ψαξει το ποιο φτηνο  η τον σσδ.. παντως απο οτι βλεπω δε συμφαιρει απο αμερικη να κανεις 1παραγγελια αλλα τα μισα δολλαρια τα εχω φρεε και για αυτο το λογω θελω να τον παρω απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι ακριβως EMS??Ποσο κανει για να σταλθει?Εχει ως προτεινομενη επιλογη dhl..

 

Ειναι ταχυδρομικη υπηρεσια στην κινα, μπορείς να ζητήσεις απο τον πωλητη να στο στειλει με αυτην. Οι κινεζοι ειναι συνεργάσιμοι.

http://www.ems.com.cn/english.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

makfil  πολυ ωραιος ο οδηγος σου, γνωριζεις ομως εσυ η καποιος αλλος, γιατι για παιχνιδι απο ebay αξιας ενος λεπτου του δολαριου (0.01$ ) το ιδιο, και τρια δολαρια εξοδα αποστολης, πληρωσα 3 ευρω τελωνειο στο ταχυδρομειο; Ο πωλητης το ειχε αποστειλει κανονικα μεσω usps..

 

Το θέμα αυτό δεν έχει σχέση με έξοδα, δασμούς κλπ αλλά είναι ένα τέλος που εφαρμόζουν τα ΕΛΤΑ σε αγορές που γίνονται, συνήθως, από Αμερική. Πριν από 2,5 χρόνια αγόρασα μια προπέλα από την Αμερική (ebay, δημοπρασία) σε πολύ καλή τιμή σε σχέση με τις τιμές της Ελλάδας. Ζήτησα από τον τύπο να γράψει χαμηλότερη τιμή, ήρθε το βαρύ δέμα μέσω USPS στα ΕΛΤΑ και εκεί μου ζήτησαν ... 3 ευρώ!!!

 

Εν πάση περιπτώσει, το θέμα έχει παρατηρηθεί και από την ΕΕΤΤ και στις τελευταίες παραγράφους της διευκρινιστικής εγκυκλίου, αναφέρει ότι "τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες" και ζήτησε από τον Υπουργό να επιβάλει κύρωση στα ΕΛΤΑ, αλλά εάν στο επέβαλαν πρόσφατα, φαίνεται ότι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιθανό είναι να έχω πρόβλημα με αγορά από ebay φωτογραφικού φακού, μεταχειρισμένου σε πλειστηριασμό, αποστολή με USPS Priority mail;

Σήμερα το πρωί έφτασε Αθήνα και το status από την USPS είναι

Customs Clearance

Your item is being processed by customs at 9:52 am on January 19, 2013.

Όλα περνάνε από τελωνείο για έλεγχο είτε κολλήσουν είτε όχι;

Παράλληλα την αποστολή την βλέπω στο ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές με status

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρώσεις σίγουρα τελωνείο

Πόσο σίγουρο είναι αυτό; Δηλαδή όλα όσα περνάνε από τελωνείο δασμολογούνται ανεξάρτητα του τι είναι, πόσο αξίζουν ή έχουν δηλωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσο πιθανό είναι να έχω πρόβλημα με αγορά από ebay φωτογραφικού φακού, μεταχειρισμένου σε πλειστηριασμό, αποστολή με USPS Priority mail;
Σήμερα το πρωί έφτασε Αθήνα και το status από την USPS είναι
Customs Clearance
Your item is being processed by customs at 9:52 am on January 19, 2013.
Όλα περνάνε από τελωνείο για έλεγχο είτε κολλήσουν είτε όχι;
Παράλληλα την αποστολή την βλέπω στο ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές με status
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

Δώσε περισσότερα στοιχεία για την αγορά σου (αξία φακού, μεταφορικά, πωλητής κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...