Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Βρίσκομαι αμερική αυτή τη στιγμή και θέλω να φέρω μερικά δώρα σε φίλους, όπως ipad, chromebook (κάτι σα φθηνό netbook/laptop είναι αυτό), κολώνιες κτλ

 

Το ερώτημά μου είναι ποιο είναι το όριο σε αυτή την περίπτωση που βάζεις τα προϊόντα σε αποσκευές και χειραποσκευές;

 

Εννοείται ότι δε θα τα έχω μέσα στις συσκευασίες τους, ώστε να μη θεωρηθούν καινούρια και τις ηλεκτρονικές συσκευές θα τις χρησιμοποιήσω ως ένα βαθμό ώστε να "θολώσω τα νέρα" ότι τις είχα από πριν.

 

Καλού-κακού όμως θέλω να ξέρω ποιο είναι και το όριο που έχω σε δώρα και προσωπικά είδη, ώστε να είμαι προετοιμασμένος και να ξέρω στη χειρότερη τι θα οφείλω και ίσως να περιορίσω και κάποιες πιο περιττές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατά την είσοδο στη χώρα σε κάποιο αεροδρόμιο και, μάλιστα, ερχόμενος από χώρα της Ευρώπης, όπως είναι το πιθανότερο αφού οι απ' ευθείας πτήσεις από πόλεις της Αμερικής είναι ελάχιστες, είναι απίθανο έως αδύνατο να σε σταματήσουν για έλεγχο, εκτός αν σταματήσεις εσύ στο τελωνείο.

 

Σε περίπτωση που σου κάνουν έλεγχο, εάν τα είδη που θα έχεις στις αποσκευές σου, μπορούν να θεωρηθούν προσωπικά, δηλαδή πχ έχεις από ένα, τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε. Εάν, όμως, κουβαλάς από 3-4 ή και παραπάνω από το καθένα, και έχουν κάποια αξία, τότε δεν μπορούν να θεωρηθούν προσωπικά, και εάν ξεπερνούν την αξία των 150 ευρώ, οι τελωνειακοί θα μπορούν να επιβάλλουν ΦΠΑ, τέλη και άλλα που πειγράφονται αναλυτικά στο άρθρο 8 του οδηγού στην υπογραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ makfil για την άμεση απάντηση και καθοδήγηση.

 

Όσο απίθανο και αν λες ότι είναι, το 2008 με είχαν σταματήσει λίγο πριν την έξοδο από τον ελεγχόμενο χώρο παραλαβής αποσκευών. Να σημειώσω ότι είχα επιστρέψει μέσω Γερμανίας.

Είμασταν 2 άτομα με 2 μεγάλες βαλίτσες ο καθένας και αγορές κυρίως σε ρούχα (παπούτσια, μπουφάν, παντελόνια) αλλά να έχουμε κάνει το λάθος λόγω βιασύνης να μην εχουμε βγάλει ετικέτες κτλ. Ευτυχώς δεν τα έψαξαν ενα-ένα (σίγουρα όμως πρέπει να ήξεραν, να είχαν ειδοποιηθεί ότι έχουμε κάνει αγορές από κάποιο έλεγχο που να άνοιξαν τις βαλίτσες (χωρίς να το ξέρουμε φυσικά)) αλλά πίστεψαν το ποσό των συνολικών αγορών που τους είπαμε (περίπου το 1/4) ότι κάναμε. Να φανταστείς κουβαλούσα και 2 iphone τότε που είχαν πρωτοβγεί και αυτά μέσα στο κουτί τους αλλά στις χειραποσκευές. Από τις χειραποσκευές τσέκαραν τα λάπτοπ που είχαμε που ευτυχώς ήταν παλιά αυτά και δεν έψαξαν περαιτέρω.

Οι τελωνιακοί μας είπαν ποιο είναι το όριο που δικαιούμαστε (κάτι σε 475ευρώ το άτομο θυμάμαι) και πληρώσαμε φόρο μόνο για το παραπάνω ποσό που είχαμε υπερβεί. Νομίζω πληρώσαμε 100-150 ευρώ (βάση του ποσού που μας πίστεψαν ότι κόστιζαν οι αγορές μας και ξαναλέω ότι ήταν πολύυυυ περισσότερο, τα iphone μονο είχαν περίπου $1000) και τη γλιτώσαμε φθηνά σχετικά αφού τα ψώνια αν τα είχαμε κάνει Ελλάδα θα ήταν 2 και 3 φορές ακριβότερα.

Έκτοτε είμαι πολύ πιο προσεκτικός και φυσικά ταμπελάκια, συσκευασίες κτλ πάνε περίπατο αμέσως μετά την όποια αγορά.

 

Υ.Γ. Όσον αφορά τον έλεγχο που λέω ότι πρέπει να έγινε σε κάποιο σημείο και να ανοίχτηκαν οι βαλίτσες και να ήξεραν οι τελωνιακοί, το βασίζω και στο γεγονός ότι οι βαλίτσες μας άργησαν να έρθουν και τελικά τις παραλάβαμε και τις 4 τελευταίες και οι δύο μας που περιμέναμε... τυχαίο; Δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ makfil για την άμεση απάντηση και καθοδήγηση.

 

Όσο απίθανο και αν λες ότι είναι, το 2008 με είχαν σταματήσει λίγο πριν την έξοδο από τον ελεγχόμενο χώρο παραλαβής αποσκευών. Να σημειώσω ότι είχα επιστρέψει μέσω Γερμανίας.

Είμασταν 2 άτομα με 2 μεγάλες βαλίτσες ο καθένας και αγορές κυρίως σε ρούχα (παπούτσια, μπουφάν, παντελόνια) αλλά να έχουμε κάνει το λάθος λόγω βιασύνης να μην εχουμε βγάλει ετικέτες κτλ. Ευτυχώς δεν τα έψαξαν ενα-ένα (σίγουρα όμως πρέπει να ήξεραν, να είχαν ειδοποιηθεί ότι έχουμε κάνει αγορές από κάποιο έλεγχο που να άνοιξαν τις βαλίτσες (χωρίς να το ξέρουμε φυσικά)) αλλά πίστεψαν το ποσό των συνολικών αγορών που τους είπαμε (περίπου το 1/4) ότι κάναμε. Να φανταστείς κουβαλούσα και 2 iphone τότε που είχαν πρωτοβγεί και αυτά μέσα στο κουτί τους αλλά στις χειραποσκευές. Από τις χειραποσκευές τσέκαραν τα λάπτοπ που είχαμε που ευτυχώς ήταν παλιά αυτά και δεν έψαξαν περαιτέρω.

Οι τελωνιακοί μας είπαν ποιο είναι το όριο που δικαιούμαστε (κάτι σε 475ευρώ το άτομο θυμάμαι) και πληρώσαμε φόρο μόνο για το παραπάνω ποσό που είχαμε υπερβεί. Νομίζω πληρώσαμε 100-150 ευρώ (βάση του ποσού που μας πίστεψαν ότι κόστιζαν οι αγορές μας και ξαναλέω ότι ήταν πολύυυυ περισσότερο, τα iphone μονο είχαν περίπου $1000) και τη γλιτώσαμε φθηνά σχετικά αφού τα ψώνια αν τα είχαμε κάνει Ελλάδα θα ήταν 2 και 3 φορές ακριβότερα.

Έκτοτε είμαι πολύ πιο προσεκτικός και φυσικά ταμπελάκια, συσκευασίες κτλ πάνε περίπατο αμέσως μετά την όποια αγορά.

 

Υ.Γ. Όσον αφορά τον έλεγχο που λέω ότι πρέπει να έγινε σε κάποιο σημείο και να ανοίχτηκαν οι βαλίτσες και να ήξεραν οι τελωνιακοί, το βασίζω και στο γεγονός ότι οι βαλίτσες μας άργησαν να έρθουν και τελικά τις παραλάβαμε και τις 4 τελευταίες και οι δύο μας που περιμέναμε... τυχαίο; Δε νομίζω.

Δεν ξέρω πόσα σκοπεύεις να πάρεις, αλλά ένα τάμπλετ και ένα λαπτοπ αμα κουβαλάς στη χειραποσκευή δε θα σου πει κανείς τίποτα, ειδικά τη σήμερον ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι θα είμαι με λαπτοπ (παλιό) και καινούριο netbook και καινούριο ipad.

Τέσπα το netbook μάλλον στη χειρότερη το βάζω σε καμιά βαλίτσα. Θα δω αν το πάρω κιόλας, δεν ειναι σίγουρο ακόμα.

Τώρα από ρούχα κτλ, βγάζω ταμπελάκια και οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι θα είμαι με λαπτοπ (παλιό) και καινούριο netbook και καινούριο ipad.

Τέσπα το netbook μάλλον στη χειρότερη το βάζω σε καμιά βαλίτσα. Θα δω αν το πάρω κιόλας, δεν ειναι σίγουρο ακόμα.

Τώρα από ρούχα κτλ, βγάζω ταμπελάκια και οκ!

Μη διανοηθείς να το βάλεις σε βαλίτσα γιατί όπως τις χειρίζονται δεν θα το διακινδύνευα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!

εγω θελω να φερω απο αμερικη ενα nexus 4...

η τιμη του ειναι $389.99 και τα μεταφορικα $49.99 , και στελνει με USPS Express Mail International.

τι θα πρεπει να του πω να δηλωσει (τιμη,gift)ωστε να μην παει τελωνειο ???

Επισης εχει την επιλογη να στειλει με USPS Priority Mail International προς $29.99.

τι με συμβουλευετε ???

 

edit: εννοειτε οτι δεν θα δηλωσω αυτη την τιμη... αυτο ειναι το ερωτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα πρέπει να προσέξεις να είναι ξεκλείδωτο (unlocked) και όχι σε κάποια εταιρεία.

Επίσης, πρέπει να ερευνήσεις καλά την αξιοπιστία του πωλητή, εάν είναι ιδιώτης ή μικρό κατάστημα.

 

Κάθε αγορά από Αμερική και μάλιστα για αντικείμενο τέτοιας αξίας έχει ρίσκο και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι το δέμα θα το παραλάβεις χωρίς να πληρώσεις. Το τι θα πληρώσεις είναι το θέμα που πρέπει να σε απασχολεί.

 

Συμβουλές θα ακούσεις από πολλούς, αλλά η απόφαη και το ρίσκο είναι αποκλειστικά δικά σου.

Εάν μπορείς να συνεννοηθείς με τον πωλητή, θα του πεις να αφαιρέσει από τη συσκευασία κάθε τι που προδίνει ότι το κινητό είναι καινούργιο. Θα πρέπει να γράψει ότι προέρχεται από επισκευή (χωρίς αξία) και να το στείλει με USPS.

Και εάν γίνουν όλα αυτά, έχεις τον κίνδυνο αφενός να χαθεί το δέμα αφετέρου στο τελωνείο των ΕΛΤΑ να κάνει ... στάση, με ότι αυτό σημαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δυστυχώς δύο φορές που πήρα πράγματα με Fedex από Αμερική, "χάθηκαν" και τις δύο. Με τον ίδιο τρόπο: Καμμία ειδοποίηση, έπαιρνα τηλέφωνο και δεν είχε έρθει τίποτα υποτίθεται. Αφού την πρώτη φορά έφτασα να πιστεύω ότι με είχε κοροϊδέψει ο πωλητής. Αλλά τελικά, μετά από 2 μήνες και αφού κατάφερα να βρω κάποιον υπεύθυνο στο τηλέφωνο, μου είπε ότι βρήκε την αποστολή, αλλά είχε περάσει ο καιρός που έπρεπε να πάω να την πάρω και τώρα θα έπρεπε να πάω και να φάω μια μέρα εκεί και δεν ήταν και σίγουρο αν θα την έβρισκα και θα πλήρωνα και υπέρογκα αποθηκευτικά κτλ. Και καλύτερα να το ξέχναγα δηλαδή, επειδή για 200 ευρώ δεν άξιζε και τελικά θα πλήρωνα τουλάχιστον τα διπλάσια. Όλα αυτά χωρίς να μου έχει έρθει ποτέ ειδοποίηση. Πραγματικά ήμουν στο τσακ να θυσιάσω μια μέρα και να πάω εκεί με διάθεση να ανοίξω κεφάλια, αλλά έτυχε και μου τα είπε αυτά την προηγούμενη μέρα που έφευγα για διακοπές και μετά μου πέρασε.

 

ΠΟΤΕ Fedex, οι άνθρωποι είναι κλέφτες και απατεώνες (εκτός από πανάκριβοι). Ψάξτε και στο ίντερνετ για εμπειρίες με Fedex από διάφορες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γενικά οτι εχω πάρει απο αμερική και γενικότερα εξωτερικό με η χωρις courier εχουν έρθει ολα, την περίπτωση του φίλου παραπάνω και γενικότερα ειναι μην σου τύχει η στραβή με τετοια φάση, αν ειναι δηλαδή να γίνει η στραβή θα γίνει ακομα και να στο φέρνουν με τα χέρια :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να πάρω το galaxy s4 απο το αμερικανικό amazon.Κοστίζει 938 δολλάρια.Παίζει τελωνείο;Δεν μου βγάζει τίποτα στο tax.

 

 

 

 

λες να μην παιζει με τετοια τιμη? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...