Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά, η αποστολή με USPS Priority Mail είναι ένας τρόπος με τις λιγότερες πιθανότητες για να σταματήσει ένα δέμα στο τελωνείο, αλλά η CIF αξία (450+49=) $509 που προφανώς αναγράφεται στο δέμα και δεν φρόντισες να μην αναγραφεί αφού είχες να κάνεις με ιδιώτη, είναι η αιτία της περιπέτειας που θα αντιμετωπίσεις.

 

Το θετικό είναι ότι το θέμα το διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ και όχι εταιρεία courier, οπότε η κατάσταση θα ήταν πολύ χειρότερη.

 

Για αγορές αυτού του ύψους και μάλιστα από τρίτες χώρες είναι προτιμότερο να συμβουλευόμαστε πριν αγοράσουμε. Στο forum θα μπορούσες να βρεις πολλά threads γιαυτό το θέμα. Επίσης, αφού είσαι οπαδός της φωτογραφίας θα έπρεπε να είχες συμβουλευτεί τα σχετικά fora και να γνώριζες τα θέματα αγοράς φακών, εκ των προτέρων.

 

Εν πάση περιπτώσει, όλοι κάπως μαθαίνουμε.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, η αποστολή με USPS Priority Mail είναι ένας τρόπος με τις λιγότερες πιθανότητες για να σταματήσει ένα δέμα στο τελωνείο, αλλά η CIF αξία (450+49=) $509 που προφανώς αναγράφεται στο δέμα και δεν φρόντισες να μην αναγραφεί αφού είχες να κάνεις με ιδιώτη, είναι η αιτία της περιπέτειας που θα αντιμετωπίσεις.

 

Το θετικό είναι ότι το θέμα το διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ και όχι εταιρεία courier, οπότε η κατάσταση θα ήταν πολύ χειρότερη.

 

Για αγορές αυτού του ύψους και μάλιστα από τρίτες χώρες είναι προτιμότερο να συμβουλευόμαστε πριν αγοράσουμε. Στο forum θα μπορούσες να βρεις πολλά threads gi' ayt;o to θέμα. Επίσης, αφού είσαι οπαδός της φωτογραφίας θα έπρεπε να είχες συμβουλευτεί τα σχετικά fora και να γνώριζες τα θέματα αγοράς φακών, εκ των προτέρων.

 

Εν πάση περιπτώσει, όλοι κάπως μαθαίνουμε.

Ζήτησα ευγενικά να φτιάξει την αποστολή έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα με το τελωνείο και να το αποστείλει με USPS. Ο φακός είναι μεταχειρισμένος υπέθεσα πως δεν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Όταν εννοείς επρεπε να είχα συμβουλευτεί τα σχετικά fora για τα θέματα αγοράς φακών, εννοείς για τον τρόπο αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα ευγενικά να φτιάξει την αποστολή έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα με το τελωνείο και να το αποστείλει με USPS. Ο φακός είναι μεταχειρισμένος υπέθεσα πως δεν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Όταν εννοείς επρεπε να είχα συμβουλευτεί τα σχετικά fora για τα θέματα αγοράς φακών, εννοείς για τον τρόπο αποστολής;

 

Στα σχετικά fora (πχ dpgr, avclub) συζητούν αρκετά τα θέματα των φακών, τους τρόπους και τους τόπους αγοράς φακών και όλα τα σχετικά, πολύ πιο εξειδικευμένα από ένα forum όπως το παρόν.

 

Στο δεύτερο πχ διάβασα χθες για μια απίθανη προσφορά στην Αμερική και τη σκέφτομαι σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σχετικά fora (πχ dpgr, avclub) συζητούν αρκετά τα θέματα των φακών, τους τρόπους και τους τόπους αγοράς φακών και όλα τα σχετικά, πολύ πιο εξειδικευμένα από ένα forum όπως το παρόν.

 

Στο δεύτερο πχ διάβασα χθες για μια απίθανη προσφορά στην Αμερική και τη σκέφτομαι σοβαρά.

Μάλιστα...εγώ τους φακούς του παίρνω από amazon ES ή FR με registered VAT number και έιμαι γύρω στο -30% με 40% από Ελλάδα. Ελπίζω αυτός να έρθει χωρίς πολλούς δασμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα ευγενικά να φτιάξει την αποστολή έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα με το τελωνείο και να το αποστείλει με USPS. Ο φακός είναι μεταχειρισμένος υπέθεσα πως δεν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Όταν εννοείς επρεπε να είχα συμβουλευτεί τα σχετικά fora για τα θέματα αγοράς φακών, εννοείς για τον τρόπο αποστολής;

 

On second thought, του είπες να γράψει στο δέμα ότι είναι μεταχειρισμένος ή ότι προέρχχεται από επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On second thought, του είπες να γράψει στο δέμα ότι είναι μεταχειρισμένος ή ότι προέρχχεται από επισκευή;

Είναι μεταχειρισμένος,αυτό έχει δηλωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σημαινει οτι μπορουμε να αγορασουμε το Kindle απο αμερικη χωρις να πληρωσουμε κατι γιατι το κοστος ειναι κατω απο 150 ευρω σιγουρο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σημαινει οτι μπορουμε να αγορασουμε το Kindle απο αμερικη χωρις να πληρωσουμε κατι γιατι το κοστος ειναι κατω απο 150 ευρω σιγουρο :-D

 

Εάν αγοράσεις από μεγάλο κατάστημα, πχ Amazon. θα σου κρατήσουν κα ένα ποσό για import fees, που σημαίνει ότι θα αναλάβει το κατάστημα τον εκτελωνισμό και συνήθως αυτό αποβαίνει προς όφελος του αγοραστή, ως προς τα αντίστοιχα έξοδα εκτελωνισμού που θα πλήρωνε αυτός.

 

Εάν το δέμα από Αμερική αξίας CIF μέχρι 150€, έρθει με USPS θα διεκπεραιωθεί, κατά την είσοδό του στην Ελλάδα, από τα ΕΛΤΑ και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να περάσει είτε με μικρά έξοδα είτε με ΦΠΑ και μικρά έξοδα. Εάν όμως έρθει με courier, θα πληρώσεις οπωσδήποτε ΦΠΑ και έξοδα handling, αποθήκευτρα κλπ και αμοιβή εκτελωνιστή εάν το εκτελωνίσει η εταιρεία ή χωρίς αυτή την αμοιβή και λιγότερα έξοδα εάν το εκτελωνίσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αγοράσεις από μεγάλο κατάστημα, πχ Amazon. θα σου κρατήσουν κα ένα ποσό για import fees, που σημαίνει ότι θα αναλάβει το κατάστημα τον εκτελωνισμό και συνήθως αυτό αποβαίνει προς όφελος του αγοραστή, ως προς τα αντίστοιχα έξοδα εκτελωνισμού που θα πλήρωνε αυτός.

 

 

Μονο απο το amazon μπορεις να αγορασεις το kindle. ακομα δεν υποστηριζεται international το paperwhite στην αναμονη ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παραγειλει πραγματα απο κινα αξιας 170Ε,τα εστειλα με DHL..Τελικα περασε τελωνειο(Αν και τους ειχα πει να γραψουν οτι η αξια ειναι 20,αυτοι εγραψαν 55E),λαθος τους..

Τωρα μπορω να αρνηθω να παραλαβω και να μου δωσουν τα λεφτα πισω?

Σε περιπτωση που τα εκτελωνισω,ποσο θα πληρωσω?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα παραγειλει πραγματα απο κινα αξιας 170Ε,τα εστειλα με DHL..Τελικα περασε τελωνειο(Αν και τους ειχα πει να γραψουν οτι η αξια ειναι 20,αυτοι εγραψαν 55E),λαθος τους..

Τωρα μπορω να αρνηθω να παραλαβω και να μου δωσουν τα λεφτα πισω?

Σε περιπτωση που τα εκτελωνισω,ποσο θα πληρωσω?

Ευχαριστω.

 

Είχα απαντήσει στο πμ όταν διάβασα εδώ το μήνυμα που ανάρτησες και βλέπεω ότι ζήτησες να σου στείλουν το δέμα με DHL!!!, ενώ στο πμ δεν το ανέφερες.

Επαναλαμβάνω ότι στην περίπτωσή σου υπολογίζεται η αξία CIF, δηλαδή εάν δεν έχεις βάλει ασφάλεια και έχεις μεταφορικά, τότε η αξία των $50 προσαυξάνεται με τα μεταφορικά και η συνολική αξία αντιμετωπίζει, εάν είναι πάνω από 45 ευρώ,  θα χρεωθείς με τον ΦΠΑ και κάποια έξοδα και τέλη που δεν θα είναι πολλά αλλά θα σου βάλουν αμοιβή εκτελωνιστή που είναι τουλάχιστον 70 ευρώ..

 

Έχουμε πει πολλές φορές ότι ΟΛΑ τα δέματα που έρχονται με courier περνάνε υποχρεωτικά από τελωνείο.

 

Η λύση που θα σου μειώσει τα έξοδα είναι να αναλάβεις εσύ να το εκτελωνίσεις.

Υπάρχουν οδηγίες για το θέμα αυτό.

 

http://www.akouseto....apolytos-odigos

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην τα πολυλογω περιμενα μια θηκη κινητου σε αντικατασταση μιας που παρελαβα σπασμενης απο ΗΠΑ. Η θήκη σταλθηκε μεσω Fedex και προφανως η αξια της ηταν 0 αφου ηταν αντικατασταση στα πλαισια της εγγύησης. Δυστυχως ομως αντι για 0 εγραψαν 59 $ και η θηκη κρατηθηκε στο τελωνειο και με πηρε η Fedex για να μου κανει προσφορα εκτελωνισμου. Ασχετως του ποσου εκτελωνισμου (που απο οτι μου ειπαν θα ηταν πολυ περισσότερο απο 5 -10 ευρω) αρνηθηκα να την παραλαβω και επικοινωνησα με την εταιρία που μου την έστειλε και θα μου στειλουν αλλη. Απλα να σημειωσω πως πριν 1 μηνα παρελαβα αλλη μια θηκη σε αντικατασταση μεσω Fedex με δηλωμενη αξια 0 και μου ηρθε κανονικα χωρίς να περασει τελωνειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην τα πολυλογω περιμενα μια θηκη κινητου σε αντικατασταση μιας που παρελαβα σπασμενης απο ΗΠΑ. Η θήκη σταλθηκε μεσω Fedex και προφανως η αξια της ηταν 0 αφου ηταν αντικατασταση στα πλαισια της εγγύησης. Δυστυχως ομως αντι για 0 εγραψαν 59 $ και η θηκη κρατηθηκε στο τελωνειο και με πηρε η Fedex για να μου κανει προσφορα εκτελωνισμου. Ασχετως του ποσου εκτελωνισμου (που απο οτι μου ειπαν θα ηταν πολυ περισσότερο απο 5 -10 ευρω) αρνηθηκα να την παραλαβω και επικοινωνησα με την εταιρία που μου την έστειλε και θα μου στειλουν αλλη. Απλα να σημειωσω πως πριν 1 μηνα παρελαβα αλλη μια θηκη σε αντικατασταση μεσω Fedex με δηλωμενη αξια 0 και μου ηρθε κανονικα χωρίς να περασει τελωνειο. 

 

Επιβεβαιώνεις αυτό που λέμε συνέχεια ότι, στις περιπτώσεις αγορών από τρίτες χώρες, ως αξία δέματος υπολογίζεται η αξία CIF, δηλαδή κόστος+μεταφορικά +ασφάλεια, που γράφονται πάνω στο δέμα, όπως έχει υποχρέωση κάθε μεγάλο κατάστημα της Αμερικής. Στην περίπτωση των $59 μπορεί να ήταν μηδενική η αξία αλλά ο πωλητής έγραψε τα μεταφορικά και ενδεχομένως κάποια ασφάλεια και αφού η αξία CIF ήταν πάνω από 45 ευρώ, έστω και ελάχιστα, η εταιρεία courier βρήκε την ευκαιρία να το περάσει από τελωνείο μήπως τσιμπήσει κάποιο πελάτη. Εάν αφιέρωνες λίγη ώρα και πήγαινες στο αεροδρόμιο πιθανά να πληρωνες ελάχιστα.

 

Η άλλη θήκη που παρέλαβες, πάλι μέσω FedeX, πιθανά ανέγραφε στο δέμα ποσό μικρότερο των 45 ευρώ.

 

Γενικά, αποφεύγουμε, τις εταιρείες courier, σαν το διάολο το λιβάνι, όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες. Στον οδηγό της υπογραφής μου αναφέρονται αρκετά για το θέμα αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα επιλογη για την μεταφορική. Αυτοι επελεξαν FedEx. Να πηγαινα να το εκτελωνισω εγω αποκλείεται καθως δεν πρόκειται ουτε χρονο ουτε χρημα να αφιερωνα για την δωρεαν αντικατασταση της θηκης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...