Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για αρχή δοκίμασε να κάνεις tracking με τον αριθμό σου στο σαιτ των ELTA: https://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx

 

αν δεν βγάλεις άκρη μπορείς να καλέσεις εδώ: 800 11 82 000

όσες φορές τους χρειάστηκα με εξυπηρέτησαν χωρις πρόβλημα.

 

EDIT:

Λογικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Είχα αντίστοιχο tracking που δεν έκανε update (μεχρι και σήμερα) αλλά εγώ το παρέλαβα κανονικά στις 30 Ιουνίου.

 

usps.png

 Ευχαριστώ για την απάντηση.

Με το tracking number δε βγαίνει τίποτα καθώς είναι αμερικάνικο (έχει US στο τέλος).

Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα, αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω έχει φτάσει Αθήνα στις 28 Ιουνίου.

Εγώ Αθήνα μένω, και 8 μέρες μετά ακόμα δεν έχει έρθει.

Δε νομίζω να το κράτησαν τελωνείο καθώς ήρθε με απλό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ένα tv box από geekbuying αξίας $110. Υπάρχει φόβος να το τσιμπήσουν στο τελωνείο ?

 

Αν δεν έρχεται από ευρωπαϊκή αποθήκη πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος, ιδιαίτερα αν έρχεται με courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βρήκα ειδοποίηση για πακέτο από Γερμανια με επισήμανση αντικαταβολή 3 ευρώ αύριο θα έχουμε show στο ταχυδρομείο, άμα τα ταχυδρομεία ξεκινάνε μα βαράνε και τα 3 ευρα σε πακέτα από Ευρώπη χάσαμε την μπάλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά βιάστηκα να χαρώ :(

Επιβαιβεωθηκαν οι φόβοι μου και τα γραφόμενα των forum. Πήρε τηλ. η UPS στην digi-key και τους ενημέρωσε οτι αρνούμαι να παραλάβω το δέμα και πως το πιο πιθανο είναι να χρεώσουν την digi-key με έξοδα τελωνείου σε περίπτωση επιστροφής αλλά και στην περίπτωση εγκατάληψης. WTF? :mad:

Διαβάστε το παρακάτω email που μου έστειλε η digi-key (οτι και να πούνε οι ανθρωποι έχουνε δίκιο) κάθομαι και δεν ξέρω τι να κάνω? Το πρωι που μίλισα με εκρπόσωπό τους δεν ανέφερε κάτι για έξτρα χρεώσεις, ουτε η τύπισσα απο την UPS. Τι κολπάκια είναι αυτά? Σκέφτομαι με ποια λογική να χρεώσουν έξοδα τελωνείου σε δεμα που δεν έχει εκτελωνιστεί καν? Δηλαδη αν παει κάποιο δέμα σε λάθος διευθυνση κ δεν γίνει παραδωση θα χρεωσουν fees/duty για την επιστροφή?

Τέσπα μη σας κουράζω και εσάς, αν υπάρχει κάποιος παθών ας μου πεί παρακαλω τι ισχύει στις επιστροφές και εγκαταλήψεις.

Digikey mail:

I received a call from UPS regarding the shipment of your order, that was placed on 02-Jul-2017. We shipped the package to you via UPS per your request and they have contacted us to advise us that you are refusing to collect this shipment.  I am contacting you to advise you of the options we have: 

 

1.) You may accept the package and remit payment for the duties & taxes that is being collected by the courier.   Please contact your local UPS office if you choose this option.

 

2.) If the package is not accepted, Digi-Key will need to decide whether to have it returned or abandoned.

a.) If the package is returned to us, we will only issue credit for the cost of the parts less the return shipping charges to Digi-Key. You will also be responsible for the initial shipping charges. Also, if the courier requires payment of the duties/taxes for the package being returned to the United States, Digi-Key will be billed for these charges from the courier and in turn, we will bill you for these charges 

b.) If the package is abandoned, you will be charged for the cost of the parts and the initial shipping charge, which was invoiced on the original invoice.  No credit will be issued to you. If the courier requires payment of the duties & taxes that have been assessed by customs, Digi-Key will be billed for these charges from the courier, and in turn, we will bill you for these charges.

 

 Please respond by 07-July-2017 with your decision as to whether you will accept the package and pay for the duties and taxes.  If we do not hear from you, Digi-Key will need to make the decision to have the package returned or abandoned.  Since we processed & shipped your order as you requested, you will be billed for any additional fees accordingly. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έρχεται από ευρωπαϊκή αποθήκη πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος, ιδιαίτερα αν έρχεται με courier.

 

Registered Airmail χωρίς χρέωση. Ρώτησα και μου είπαν ότι θα βάλουν τιμή $20-30 για αξία πακέτου και δεν θα περάσει τελωνείο. Επέμεινα και είπαν στην απίθανη περίπτωση που χρεώσουν να μην το δεχτώ και να τους γυρίσει πίσω. Μπορεί να γίνει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ups μίλησες, για την περίπτωση επιστροφής? 

Επίσης όσο το καθυστερείς αυτοί θα βάζουν χρεώσεις για τα αποθήκευτρα.

Ναι, μίλησα το πρωι τηλεφωνικά και μέσω email, δεν με ενημέρωσε για έξτρα χρεώσεις οταν της είπα πως θέλω να επιστραφεί στον αποστολέα. Θα τους ξανακαλέσω αυριο να βγάλω μια ακρη. Σήμερα ηταν η 2η μέρα, οπότε απο αυριο ταριφαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωσε μας για τις εξελιξεις

Βρήκα ειδοποίηση για πακέτο από Γερμανια με επισήμανση αντικαταβολή 3 ευρώ αύριο θα έχουμε show στο ταχυδρομείο, άμα τα ταχυδρομεία ξεκινάνε μα βαράνε και τα 3 ευρα σε πακέτα από Ευρώπη χάσαμε την μπάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασαν 4 μερες και ενω ειναι ελλαδα καμια κινηση γνωριζει κανεις ποσες μερες μπορει να διαρκησει η παραπανω διαδικασια

http://prntscr.com/fskjhl

θελει αρκετες μερες και για να εισαχθει στο τελωνειο αλλα και θα να εξελθει απο το τελωνειο.ομως ποτε δεν ειναι σταθερες οι ημερομηνιες.μπορει να εισαι τυχερος και σε 4-5 μερες να ξεμπλεξεις.πολλοι περιμενουν μεχρι και 1 μηνα και παραπανω για την ολη διαδικασια του εκτελωνισμου.οπλισου με υπομονη!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ευχαριστώ για την απάντηση.

Με το tracking number δε βγαίνει τίποτα καθώς είναι αμερικάνικο (έχει US στο τέλος).

Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα, αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω έχει φτάσει Αθήνα στις 28 Ιουνίου.

Εγώ Αθήνα μένω, και 8 μέρες μετά ακόμα δεν έχει έρθει.

Δε νομίζω να το κράτησαν τελωνείο καθώς ήρθε με απλό ταχυδρομείο.

 

Πήρα τηλ, αλλά δυστυχώς δε βγαίνει άκρη.

Μου λέει μήπως πήγε στο τελωνείο - λέω αφού δε μου στάλθηκε express - λέει παίρνουν και απλά πακέτα και μπορεί να καθυστερήσει εκεί αρκετά.

Ξέρει κανείς ποιό τηλ. μπορώ να πάρω για τελωνείο;

 

Ελπίζω να μη χάθηκε και να χάσω 40 ευρώ! (δεν θα μου το ξαναστείλουν καθώς δεν επέλεξα registered mail)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πήγα Στο Ταχυδρομείο σήμερα και πήγα μια και καλή στο διευθυντή ζήτησα εξηγήσεις γιατί έχω χρέωση παρουσίας στο τελωνείο σε δέμα από Γερμανία, ξεκίνησε τηλέφωνα εκείνη την ώρα αλλά επειδή βιαζόμουν είπε θα με καλέσει μέχρι της 1 να μου πει τι έγινε ακριβώς

 

Η Κοπέλα Στο Ταμείο ΜΟΥ Είπε Ξεκίνησαν Πολλά Τέτοια Περιστατικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλ, αλλά δυστυχώς δε βγαίνει άκρη.

Μου λέει μήπως πήγε στο τελωνείο - λέω αφού δε μου στάλθηκε express - λέει παίρνουν και απλά πακέτα και μπορεί να καθυστερήσει εκεί αρκετά.

Ξέρει κανείς ποιό τηλ. μπορώ να πάρω για τελωνείο;

 

Ελπίζω να μη χάθηκε και να χάσω 40 ευρώ! (δεν θα μου το ξαναστείλουν καθώς δεν επέλεξα registered mail)

https://portal.gsis.gr/icisnetcms/getFile?ClazzName=com.unisystems.icisnet.cms.GenDocAttachments&UID=10370423&MemberName=Upload&language=GR

 

Σελίδα 82-83 είναι τα τηλέφωνα για τελωνείο αεροδρόμιου Ελ Βενιζέλος.

Τώρα ποιο να πάρεις από όλα δεν ξέρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://portal.gsis.gr/icisnetcms/getFile?ClazzName=com.unisystems.icisnet.cms.GenDocAttachments&UID=10370423&MemberName=Upload&language=GR

 

Σελίδα 82-83 είναι τα τηλέφωνα για τελωνείο αεροδρόμιου Ελ Βενιζέλος.

Τώρα ποιο να πάρεις από όλα δεν ξέρω :)

Ευχαριστώ.

Αν και σκεφτόμουν ότι αν εμενε τελωνείο δε θα έλεγε το tracking ότι αποχώρησε από το αεροδρόμιο της Αθήνας προς τον προορισμό του.

 

edit: Λοιπόν, πήρα τηλ. γραμματεία, με ρώτησαν με τί υπηρεσία το είχαν στείλει- λέω USPS - και μου λέει "Ωχ, πέσατε στην περίπτωση"! Αλλάζουν συστήματα λέει αυτή την περίοδο και καθυστερούν πολλά δέματα κτλ.

Τουλάχιστον κάπως καθησυχάστηκα ότι μάλλον δε χάθηκε..

Μου'δωσε και τηλ. να ρωτήσω αν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...