Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε λιγο καιρο τα ελτα θα μας κοβουν εισοδο 3 ευρω, πλεον των υπηρεσιων που θα αναζητησουμε στα γκισε. Επειδη απασχολουμε τους μεντεσεδες της πορτας στο ανοιξε κλεισε.

Η ειρωνεια ειναι το μονο που τους αξιζει αν αρχισαν να χρεωνουν το 3 ευρω σε ολες τις επιστολες ανεξαρτητως προελευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα τις καθυστερήσεις που παρατηρούνται από Κίνα για κάποιο περίεργο λόγο από Αμερική μπορώ να πω ότι έχουν βελτιωθεί και με χρόνους κάτω από 15 ημέρες με USPS first class.

Mε us priority το tracking ξεκινάει με (UA) οι χρονοι ειναι στο δεκαήμερο.

Επίσης ενα καλό κολπάκι για να περάσει "απαρατήρητο" ένα πακέτο από Αμερική ειναι να σταλει μεσα σε καποιο κουτί του amazon.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι έγινε ''χάλασε'' και το amazon ;  Ενω πριν τα δέματα ερχόταν μέσω DHL σήμερα βλέπω ενα email απο μια εταιρεία iss ??? οτι παραλήφθηκε το δέμα απο το αμαζον Αγγλίας και σήμερα προωθήθηκε το δέμα στα ΕΛΤΑ για να παραλάβω (Θεσσαλία) απο Δευτέρα.  

 

Εχει γούστο να είναι καμιά ιδιωτική εταιρεία εκτελωνισμού και να θέλουν να πάρουν τα ΕΛΤΑ και το πρόστιμο νταβατζιλίκι των 3 ευρώ και για δέμα απο χώρα εντός ΕΕ (Αγγλία). Θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια στα ΕΛΤΑ   :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι ο τρόπος αποστολής. Εάν ο πωλητής στέλνει με το ταχυδρομείο και το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, θα πληρώσεις ΦΠΑ στην αξία που θα βρει ο τελωνειακός (αν και τώρα με την ανάθεση του έργου σε ιδιώτη το θέμα είναι μπερδεμένο) συν 12€ τέλη ΕΛΤΑ.

 

Εάν στέλνει με courier, τότε θα χρεωθείς επιπλέον αμοιβή εκτελωνιστή και λοιπά έξοδα.

Φιλε μου σε ευχαριστω καταρχας για την απαντηση το shipping το χαρακτηριζει ως economy shipping και ειναι το πιο χαμηλο σε κοστος στα 7.20$ επειτα θελω να σε ρωτησω εαν τα μεταφορικα λαμβανονται υποψιν στο τελωνιο στην αξια και εαν στην τελικη με συμφερει να σπασω το πακετο σε 2 με 22€ το καθενα για να ειμαι συγουρος σε ευχαριστω ΥΓ δοκιμασα ηδη να τους πω να αναγραψουν την αξια στο δεμα λιγοτερο απο 22ευρω αλλα αρνηθηκαν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αξία CIF που μετράει για τα έξοδα υπολογισμού προστίθενται το κόστος, τα μεταφορικά και η τυχόν ασφάλεια.

Οι αμερικάνοι δεν είναι κινέζοι και δεν δηλώνουν εύκολα μειωμένες αξίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αξία CIF που μετράει για τα έξοδα υπολογισμού προστίθενται το κόστος, τα μεταφορικά και η τυχόν ασφάλεια.

Οι αμερικάνοι δεν είναι κινέζοι και δεν δηλώνουν εύκολα μειωμένες αξίες.

Ναι το καταλαβα φιλε μου μαλλον επιδει η φυση του δεματος μου επιτρεπει να τα χωρισω σε 2 8α το κανω ετσι για να εχω το κεφαλι μου ησυχο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ελεύθερο χρόνο και πήρα μερικά τηλέφωνα

Τηλ πρώτο στα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο 2103530561. Απαντά μια γλυκιά κυρία και μου λέει ότι πλέον περνούν ότι βρουν από τελωνείο. Ας είναι και από ΕΕ και χρεώνουν αβέρτα τα 3ευρα…

με παρότρυνε να κάνω καταγγελία αν έχω ανάλογο πρόβλημα στα ΕΛΤΑ στο τηλ 2103353100.

Παίρνω και εκεί για να δω τι θα πουν… Απαντά ένας κύριος από το τηλ. Κέντρο.. θέλω να κάνω καταγγελία του λέω και του εξηγώ το νέο θέμα με τα 3ευρα.

 

Ο άνθρωπος ευγενέστατος μου απάντησε ότι το πρόβλημα έχει ξεκινήσει από όταν μπήκαν οι ιδιώτες τελωνιακοί με την προκήρυξη που είχαν ανεβάσει πριν κάτι μέρες κάποια άτομα, έχει ακούσει πολλά, αλλά κανένας από τα ΕΛΤΑ δεν τους ενημέρωσε για τίποτα. Με παρότρυνε να κάνουμε καταγγελίες στο παρακάτω

mail [email protected]

Επίσης παλιότερα τον εκτελωνισμό τον έκαναν οι κρατικοί τελωνιακοί και δεν επαρκούσαν

 

 

Παιδια ας γραψει εαν ειναι ενας νομικος ενα κειμενο για να το στελνουμε σαν καταγγελια ολοι το ιδιο μπας και γινει κατι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια ας γραψει εαν ειναι ενας νομικος ενα κειμενο για να το στελνουμε σαν καταγγελια ολοι το ιδιο μπας και γινει κατι..!

Εκανα σήμερα καταγγελία σε εεττ καθώς και 2ο παράπονο στα ΕΛΤΑ

 

Δεν είμαι αντιθέτως να πληρώσω φόρους δασμούς η ότι πρέπει σε πακέτα με κόστος που φορολογείται/δασμολογειται, αλλά σε πακέτα που υπάρχει ατέλεια δεν το δέχομαι, πχ περιμένω ένα σωρό ανταλλακτικά για ένα 3d printer που πήρα πρόσφατα σύνολο 19 πακέτα (από τα οποία 2 μόνο είναι πάνω από 12 ευρώ) όλα τα άλλα είναι πόσα 1-5 ευρώ στο σύνολο πάλι όλα τα πακέτα είναι στα 35 ευρω αν με βάλουν να πληρώσω 3 ευρώ σε όλα τα πακέτα (δηλαδή 57 ευρώ) επειδή αποφάσισαν καθ δώσανε τους εκτελωνισμόυς σε ιδιώτες καλύτερα να μην τα παραλάβω πότε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι...οι μέρες που σε καλύπτει το paypal δεν είναι πλέον μόνο 45 όπως παλιά, έχουν γίνει 180=6μηνο εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Οπότε δεν χρειάζεται να βιάζεσαι για dispute, όταν ξέρεις ότι είναι εξαιτίας του ταχυδρομείου-τελωνείου εδώ και δεν φταίει (ούτε μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό) ο πωλητής. Όταν βλέπουμε το δέμα από το τράκινγκ και ξέρουμε πως αργεί γιατί έχει μπει τελωνείο, δεν υπάρχει λόγος για dipsute, κάνουμε απλά υπομονή μέχρι να βγει.

Ο πωλητής μπορεί πολύ απλά να κάνει αγωγή για διαφυγοντα κέρδη στα ΕΛΤΑ λόγω καθυστερήσεων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σήμερα καταγγελία σε εεττ καθώς και 2ο παράπονο στα ΕΛΤΑ

 

Δεν είμαι αντιθέτως να πληρώσω φόρους δασμούς η ότι πρέπει σε πακέτα με κόστος που φορολογείται/δασμολογειται, αλλά σε πακέτα που υπάρχει ατέλεια δεν το δέχομαι, πχ περιμένω ένα σωρό ανταλλακτικά για ένα 3d printer που πήρα πρόσφατα σύνολο 19 πακέτα (από τα οποία 2 μόνο είναι πάνω από 12 ευρώ) όλα τα άλλα είναι πόσα 1-5 ευρώ στο σύνολο πάλι όλα τα πακέτα είναι στα 35 ευρω αν με βάλουν να πληρώσω 3 ευρώ σε όλα τα πακέτα (δηλαδή 57 ευρώ) επειδή αποφάσισαν καθ δώσανε τους εκτελωνισμόυς σε ιδιώτες καλύτερα να μην τα παραλάβω πότε

Μπορεις να παραθεσεις υποδειγμα της καταγγελιας σου;

Τα πραγματα εχουν σοβαρεψει για τα καλα, μου ηρθε και εμενα το πρωτο πακετο με τελος 3€ μετα απο πολλα χρονια. Πρεπει σε καθε περιπτωση να αρχισουμε να οργανωνομαστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρα για τα ΕΛΤΑ, που λένε ότι πάει για κλείσιμο.

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3223173/trexoun-na-prolaboun-ti-xreokopia-sta-elta

 

http://www.kathimerini.gr/916453/article/oikonomia/epixeirhseis/meiwseis-mis8wn-kai-e8eloysia-e3odos-sto-epixeirhsiako-sxedio-twn-elta

 

http://www.insider.gr/epiheiriseis/50965/i-kyvernisi-xanastinei-ta-elta-sta-podia-toys

 

 

Από τα άρθρα

- Ανάπτυξη σύγχρονου τελωνειακού ελέγχου, βάσει της ΚΥΑ 4092/2016

 

- Διεύρυνση της συνεργασίας με κινέζικες εταιρίες με αντικείμενο την αποστολή και εκτελωνισμό δεμάτων και μικροδεμάτων από την Κίνα στην Ελλάδα και στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης

 

-Τελωνειακός έλεγχος - Υπογράφηκε η σχετική Κ.Υ.Α και η Εταιρεία αναπτύσσει πλέον σύγχρονο τελωνειακό έλεγχο στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος για να διασφαλίσει τα έσοδα του Δημοσίου από τις εισαγωγές δεμάτων εξωτερικού, αλλά και για να αυξήσει τα έσοδα της από την συγκεκριμένη δραστηριότητα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...