Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα σήμερα ξάνα με UPS  :mad:  εντάξει ο χαρακτηρισμός ΜΑΦΙΑ τους πέφτει λίγος!

Για να επιστραφεί το δέμα πίσω στον αποστολέα θα πρέπει να πληρώσει το ποσό των 230ευρώ παρακαλώ!!! (πάντα στο περίπου) Ρωτησα με βάση ποιου νομοθετικού πλαισίου γίνεται αυτη η χρέωση και μου απαντάει δεν υπάρχει κάποιος νόμος είναι το κοστολογιο της εταιρίας μας. Αναφέρω εν συνεχεια οτι βάση της αναζητησης μου υπάρχουν πολλες περιπτώσεις σαν τη δικη μου με άρνηση παραλαβής χωρίς επιπλεον κοστος παρα μόνο τα μεταφορικά επιστροφης απο UPS και DHL, εκεί μου πέταξε μια εξυπνάδα λεει δεν ισχύει κατι τετοιο. Τελος πάντων λέω έχω την δυνατότητα της μεταφόρτωσης προς Θεσσ/νικη να το πάρω απο κει? απάντηση αρνητική, δεν γίνεται απο τη στιγμη που είναι κρατημένο το δέμα στο τελωνείο θα πρέπει να πληρωσω μεγαλο ποσο (δεν ειπε ποσο) δεν σας συμφερει. Οκ λέω, σε περίπτωση εγκατάλειψης του δέματος?.. λεει οχι οχι δεν πληρωνεις κατι και το παρτάμε. Στο τέλος της ζήτησα να μου στείλει αναλυτικό πινακα με το ποσό επιστροφης στο email, για να δουμε....

Να αναφέρω επίσης πως οι τιμές στη λίστα που ειχα επισυνάψει περιλαμβάνουν ΦΠΑ και είναι τελικες σύμφωνα με UPS αλλα κατα προσέγγιση γι'αυτο στο αρχικό τηλεφώνημα το ποσό ήταν περίπου 120ευρω. Οπότε οι εικασίες μας ήταν λανθασμένες.

UPS.png

Αυτά παίδες

Υ.Γ.
Εαν κάποιος θέλει να ξεσπάσει σε μικροδέμα αξιας 50 ευρώ, του δίνω εξουσιοδοτηση να πάει προς τα κει με ενα σφυρι :-D

 

Επεξ/σία από Basser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με ενημέρωσε ο διευθυντής ότι στα κέντρα διαλογής αν κρίνουν ότι ένα πακέτο πρέπει να πάει τελωνείο το στέλνουν άσχετα χώρα προέλευσης

 

Με σε γενικές γραμμές μου είπε είναι ανάλογα τον υπάλληλο και δεν υπάρχει κάποια εσωτερική οδηγία που να δίνει κάποια κριτήρια πια δέματα θα πηγαίνουν

 

Θα μάθει είπε όμως γιατί έστειλαν το δέμα από Γερμανία στο τελωνείο νεότερα από βδομάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα ειδοποίηση για πακέτο από Γερμανια με επισήμανση αντικαταβολή 3 ευρώ αύριο θα έχουμε show στο ταχυδρομείο, άμα τα ταχυδρομεία ξεκινάνε μα βαράνε και τα 3 ευρα σε πακέτα από Ευρώπη χάσαμε την μπάλα

 

Είχα ελεύθερο χρόνο και πήρα μερικά τηλέφωνα

Τηλ πρώτο στα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο 2103530561. Απαντά μια γλυκιά κυρία και μου λέει ότι πλέον περνούν ότι βρουν από τελωνείο. Ας είναι και από ΕΕ και χρεώνουν αβέρτα τα 3ευρα…

με παρότρυνε να κάνω καταγγελία αν έχω ανάλογο πρόβλημα στα ΕΛΤΑ στο τηλ 2103353100.

Παίρνω και εκεί για να δω τι θα πουν… Απαντά ένας κύριος από το τηλ. Κέντρο.. θέλω να κάνω καταγγελία του λέω και του εξηγώ το νέο θέμα με τα 3ευρα.

 

Ο άνθρωπος ευγενέστατος μου απάντησε ότι το πρόβλημα έχει ξεκινήσει από όταν μπήκαν οι ιδιώτες τελωνιακοί με την προκήρυξη που είχαν ανεβάσει πριν κάτι μέρες κάποια άτομα, έχει ακούσει πολλά, αλλά κανένας από τα ΕΛΤΑ δεν τους ενημέρωσε για τίποτα. Με παρότρυνε να κάνουμε καταγγελίες στο παρακάτω

mail [email protected]

Επίσης παλιότερα τον εκτελωνισμό τον έκαναν οι κρατικοί τελωνιακοί και δεν επαρκούσαν

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, το καλυετερο που εχετε να κανετε ειναι καταγγελια στο ΕΕΤΤ.
Στα ΕΛΤΑ θα τις φανε τα σκουπιδια αφου θα ειναι εσωτερικες....

Εγω ειχα κανει παλια (πριν 4-5 χρονια) στον ΕΕΤΤ για 2 3ευρα και μου ερχοντουσαν με τα ΕΛΤΑ συστημενα ολες οι επιστολες που ανταλλασαν ο ΕΕΤΤ με τα ΕΛΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιστωση που περασουν 45 μερες και δεν εχουμε παραλαβει λογω καθυστερησης τελωνειου παντα παμε για dispute στο paypal?

Οχι...οι μέρες που σε καλύπτει το paypal δεν είναι πλέον μόνο 45 όπως παλιά, έχουν γίνει 180=6μηνο εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Οπότε δεν χρειάζεται να βιάζεσαι για dispute, όταν ξέρεις ότι είναι εξαιτίας του ταχυδρομείου-τελωνείου εδώ και δεν φταίει (ούτε μπορεί να κάνει κάτι γι' αυτό) ο πωλητής. Όταν βλέπουμε το δέμα από το τράκινγκ και ξέρουμε πως  αργεί γιατί έχει μπει τελωνείο, δεν υπάρχει λόγος για dipsute, κάνουμε απλά υπομονή μέχρι να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα σήμερα ξάνα με UPS  :mad:  εντάξει ο χαρακτηρισμός ΜΑΦΙΑ τους πέφτει λίγος!

 

Για να επιστραφεί το δέμα πίσω στον αποστολέα θα πρέπει να πληρώσει το ποσό των 230ευρώ παρακαλώ!!! 

(πάντα στο περίπου) Ρωτησα με βάση ποιου νομοθετικού πλαισίου γίνεται αυτη η χρέωση και μου απαντάει δεν υπάρχει κάποιος νόμος είναι το κοστολογιο της εταιρίας μας. Αναφέρω εν συνεχεια οτι βάση της αναζητησης μου υπάρχουν πολλες περιπτώσεις σαν τη δικη μου με άρνηση παραλαβής χωρίς επιπλεον κοστος παρα μόνο τα μεταφορικά επιστροφης απο UPS και DHL, εκεί μου πέταξε μια εξυπνάδα λεει δεν ισχύει κατι τετοιο. Τελος πάντων λέω έχω την δυνατότητα της μεταφόρτωσης προς Θεσσ/νικη να το πάρω απο κει? απάντηση αρνητική, δεν γίνεται απο τη στιγμη που είναι κρατημένο το δέμα στο τελωνείο θα πρέπει να πληρωσω μεγαλο ποσο (δεν ειπε ποσο) δεν σας συμφερει. Οκ λέω, σε περίπτωση εγκατάλειψης του δέματος?.. λεει οχι οχι δεν πληρωνεις κατι και το παρτάμε. Στο τέλος της ζήτησα να μου στείλει αναλυτικό πινακα με το ποσό επιστροφης στο email, για να δουμε....

 

Να αναφέρω επίσης πως οι τιμές στη λίστα που ειχα επισυνάψει περιλαμβάνουν ΦΠΑ και είναι τελικες σύμφωνα με UPS αλλα κατα προσέγγιση γι'αυτο στο αρχικό τηλεφώνημα το ποσό ήταν περίπου 120ευρω. Οπότε οι εικασίες μας ήταν λανθασμένες.

 

UPS.png

 

Αυτά παίδες

 

Υ.Γ.

Εαν κάποιος θέλει να ξεσπάσει σε μικροδέμα αξιας 50 ευρώ, του δίνω εξουσιοδοτηση να πάει προς τα κει με ενα σφυρι :-D

 

 

 

 

WTF???? δεν έχω λόγια...Αν είναι αλήθεια βέβαια και δεν λέει ψέματα ο υπάλληλος -συμφώνα με την ανεπίσημη γραμμή της εταιρίας πάντα - για να σε εκβιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF???? δεν έχω λόγια...Αν είναι αλήθεια βέβαια και δεν λέει ψέματα ο υπάλληλος -συμφώνα με την ανεπίσημη γραμμή της εταιρίας πάντα - για να σε εκβιάσει.

Μόλις έλαβα την αναλυτική απάντηση:

 

"Καλησπέρα σας,

 

Το ποσό για την επιστροφή της αποστολής σας αναλύεται ως εξής:

Ναύλος επιστροφής 110,28 ευρώ βάση του τιμοκαταλόγου μας, τα υπόλοιπα έξοδα είναι

Διατακτική 16,00 ευρώ

Αμοιβή εκτελωνιστή 53,00 ευρω

Εργατικά goldair handling 20.00 ευρώ

 

Παραμένω στην διάθεση σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση."

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Είμαι σίγουρη πως έχει χιλιοαπαντηθεί η ερώτηση μου,  δεν θα ήθελα να μου απαντησει κάποιος ξανά (γίνεται κουραστικό, προσπάθησα να το βρώ και ειδα οτι υπάρχει πληθώρα απαντήσεων αλλα δεν ξέρω αν διαβάζω τις σωστές απαντήσεις )  μονο ας μου παραθέσει το άντιστοιχο ποστ να το βρω εγω  :-)

λοιπον η μητέρα μου μένει πάνω απο 25 χρόνια αμερική και γενικά μου στέλνει με USPS κατα καιρούς πακέτα για εμένα η τα εγγόνια της  :-D δεν έχω χρεωθεί ποτε τιποτα απο τελωνείο.

 

Στίς 16.06 ομως εβαλε την αδερφή μου να στείλει κάτι για τα παιδια, εχω δεί ολη τη διαδρομή του πακέτου και βλέπω πως στις 19.06 εφτασε στο βενιζέλος και τέλος η ενημέρωση ..  :fear:

 

90% συνήθως σε κάποιες ώρες δείχνει κάποια κίνηση..σε αυτο το πακέτο τίποτα.. 

απο οσο μου είπαν (η μαμά μου)  το πακέτο δεν κοστιζει παραπάνω απο 40$ (τα εσω) τωρα ειδα στη αποδειξη πως εχουν βάλει ασφάλεια μεχρι 200$ ντοικγ! τη ρωτησα για ποιο λόγο??(την αδερφή μου) και μου ειπε οτι ανχώθηκε μην χαθεί κάτι ..χαζομάρες .. και το κόστος αποστολής γυρω στα 47$ ...οσο τα μετράω ανχώνομαι..παιζει να μου έρθει κανένα χαριτωμένο ραβασάκι απο τελωνείο? 

 

σας ευχαριστώ συγνώμη για τη χιλιοειπωμένη ερώτηση... απλα ενα αντίστοιχο ποστ να κάτσω να το διαβάσω   :-)

 

καλη συνέχεια σε όλους

 

 

Καλησπέρα και πάλι!  :-) 

 

θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με τη εξέλιξη αυτου του πακέτου (αν και ιδιωτης το έστειλε και οχι εμπορικό πακέτο) 

Την τετάρτη βρήκα χαρτί που με ενημέρωνε πως πρέπει να πάω να παραλάβω απο το ταχυδρομείο της περιοχής μου (λογω όγκου αλλα και βάρους γύρω στα 2 κιλά ) και το κόστος ήταν 3 ευρώ. (δεν εχω πληρώσει ποτε για πακέτο απο αμερική, μαλλον απο εδω και πέρα θα ειναι δεδομένο) 

 

Εχθές πήγα και το παρέλαβα, το κόστος αποστολής απο Αμερική ήταν 75,00$ και ήταν ασφαλισμένο μιλώντας με την αδερφή μου, που το έστειλε είπε οτι πλέον ολα τα δέματα που φεύγουν εκτος Αμερικής τους υποχρεώνουν να τα ασφαλίζουν.. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και εχω να λέω τα καλύτερα για τη προσπάθεια που γίνεται εδω μέσα να ενημερώνετε κόσμο που δεν ξέρει τι να κάνει..  :-D 

 

καλή συνέχεια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εαν καποιως μπορει να με διαφωτισει θελω να παραγκιλω ενα δεμα απο αμερικανικο e-shop μεταχυρισμενο η αξια του ειναι στα 65$ με μεταφορικα επιδει διαβαζω πολλα και εχω μπερδευτει εφοσον περασει απο τελωνιο ποσο ειναι το μεγιστο που μπορει να πλυρωσω και τι μπορω να κανω για να το αποφυγω.ευχαριστω γιατι διαβαζω διαφορα γι μεγιστο 20€ μεσο ελτα και αλλου για 70€ και παει λεγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εαν καποιως μπορει να με διαφωτισει θελω να παραγκιλω ενα δεμα απο αμερικανικο e-shop μεταχυρισμενο η αξια του ειναι στα 65$ με μεταφορικα επιδει διαβαζω πολλα και εχω μπερδευτει εφοσον περασει απο τελωνιο ποσο ειναι το μεγιστο που μπορει να πλυρωσω και τι μπορω να κανω για να το αποφυγω.ευχαριστω γιατι διαβαζω διαφορα γι μεγιστο 20€ μεσο ελτα και αλλου για 70€ και παει λεγοντας...

 

Το βασικό είναι ο τρόπος αποστολής. Εάν ο πωλητής στέλνει με το ταχυδρομείο και το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, θα πληρώσεις ΦΠΑ στην αξία που θα βρει ο τελωνειακός (αν και τώρα με την ανάθεση του έργου σε ιδιώτη το θέμα είναι μπερδεμένο) συν 12€ τέλη ΕΛΤΑ.

 

Εάν στέλνει με courier, τότε θα χρεωθείς επιπλέον αμοιβή εκτελωνιστή και λοιπά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα βρε παιδιά!

Αν παραγγείλω σήμερα από Αμερική.. θα το έχω στα χέρια μου 10 με 15 αυγούστου? Πάνω από 30 μέρες, σήμερα έχουμε 7 Ιουλιου. Στο τελωνείο καθυστερούν πολύ τα δέματα?

 

Σε μια ερώτηση που έκανα στους Αμερικανούς για το πως θα γίνει να γλιτώσω το τελωνείο τους φόρους, ίσως με την χρήση του "gift" κλπ. μου είπαν τα εξής:

 

" μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να μπουν σε συγκεκριμένες λεπτομέρειες, αλλά η διαδικασία που χρησιμοποιούν οδηγούν σε πολύ μικρό ή και μηδενικό φόρο εισαγωγής κλπ. και ότι θα χαρούν να το κάνουν και για μένα."

 

Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνουν και πως.. αλλά λέω να το ρισκάρω. Το ποσό είναι γύρω στα 500$ και ευρώπη είναι κοντά στα 800€. Αν και δεν είναι βαρύ και ογκώδες, κοντά στο 1.5 κιλό το πολύ, μαζί με το κουτί (σαν κουτί παπουτσιών) φοβάμαι και αυτό το 25% επί της τιμής. Με USPS θα έρθει.

 

Πάντως από φίλους ξέρω ότι είχαν παραγγείλει από εκεί και δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τελωνεία κλπ. προ κρίσης, κάπιταλ κοντρολ και τα σχετικά.. δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι τιμές στην Αμερική είναι πολύ φτηνότερες από τις αντίστοιχες στην Ευρώπη είναι γνωστό αλλά τα μεταφορικά και το τελωνείο είναι αυτά που μειώνουν σημαντικά την αρχική διαφορά τιμής.

 

Πριν την τελική σου απόφαση πρέπει να λάβεις υπόψη και τη νέα κατάσταση που έχει ξεκινήσει στο αεροδρόμιο Αθηνών με την ανάθεση του έργου εκτελωνισμού σε ιδιώτες. Πολλά ακούγονται για τα δέματα που σταματάνε στο τελωνείο και για τις χρεώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι τιμές στην Αμερική είναι πολύ φτηνότερες από τις αντίστοιχες στην Ευρώπη είναι γνωστό αλλά τα μεταφορικά και το τελωνείο είναι αυτά που μειώνουν σημαντικά την αρχική διαφορά τιμής.

 

Πριν την τελική σου απόφαση πρέπει να λάβεις υπόψη και τη νέα κατάσταση που έχει ξεκινήσει στο αεροδρόμιο Αθηνών με την ανάθεση του έργου εκτελωνισμού σε ιδιώτες. Πολλά ακούγονται για τα δέματα που σταματάνε στο τελωνείο και για τις χρεώσεις.

Είναι free shipping. επειδή έχω φτάσει το όριο των 500. το τελωνείο με φοβίζει και πλέον και ο χρόνος. θα ήθελα να ήταν εδώ μέχρι τις 15 αυγούστου τουλάχιστον, θέλω να το χρησιμοποιήσω! :) Όσο και για την κατάσταση άγνωστο! άντε να διαβάσω 1-2 πράγματα για την αλλαγή αυτή.. αλλά δεν ξέρω αν μου φανούν χρήσιμα. 

Να είσαι καλά φιλαράκι για τις απαντήσεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...