Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

RS79791****NL

 

10/7/2017, 15:39:14 ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

 

 

 

Γιατί το tracking εμφανίζει προσωπικά στοιχεία όπως περιοχη και ονοματεπώνυμο.

 

Έχει το tracking number ονοματεπώνυμο όταν παραγγέλλομαι από το εξωτερικό;

 

Δεν μιλώ για εγχώριες εταιρίες κούριερ όπου βάζουν ονοματεπώνυμο στο δικό τους σύστημα, αλλά για παραγγελίες τύπου ebay…

 

Έχεις την καλοσύνη να μοιραστείς μαζί μας ένα tracking number σου, που παρήγγειλες από Κίνα μεριά, που το βάζεις στην αναζήτηση των ΕΛΤΑ ή άλλης εταιρίας και εμφανίζει το ονοματεπώνυμο σου (στο οποίο μπορείς να σβήσεις το μεγαλύτερο μέρος του για να μην καταλάβουμε ποιος είσαι και να το αναρτήσεις) ;

 

Όσο για την περιοχή το αφήνω ασχολίαστο μιας και μονός του – μονοί μας το αναφέρουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20/6 Αγορά
22/6 Αποστολή από το κατάστημα

29/06 Αποστολή προς Ελλάδα
02/07 Αθήνα

Σήμερα έχουμε 12, έχουν περάσει 10 μέρες και ακόμα καμία ενημέρωση σχετικά με το που είναι από τα ελτά... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει το tracking number ονοματεπώνυμο όταν παραγγέλλομαι από το εξωτερικό;

 

Δεν μιλώ για εγχώριες εταιρίες κούριερ όπου βάζουν ονοματεπώνυμο στο δικό τους σύστημα, αλλά για παραγγελίες τύπου ebay…

 

Έχεις την καλοσύνη να μοιραστείς μαζί μας ένα tracking number σου, που παρήγγειλες από Κίνα μεριά, που το βάζεις στην αναζήτηση των ΕΛΤΑ ή άλλης εταιρίας και εμφανίζει το ονοματεπώνυμο σου (στο οποίο μπορείς να σβήσεις το μεγαλύτερο μέρος του για να μην καταλάβουμε ποιος είσαι και να το αναρτήσεις) ;

 

Όσο για την περιοχή το αφήνω ασχολίαστο μιας και μονός του – μονοί μας το αναφέρουμε…

Το ονοματεπωνυμο δε φαίνεται, φαίνεται η περιοχή. Δεν επιθυμούν όλοι να είναι γνωστό σε ένα φόρουμ το στοιχείο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

20/6 Αγορά

22/6 Αποστολή από το κατάστημα

29/06 Αποστολή προς Ελλάδα

02/07 Αθήνα

Σήμερα έχουμε 12, έχουν περάσει 10 μέρες και ακόμα καμία ενημέρωση σχετικά με το που είναι από τα ελτά... :mad:

Βιάζεσαι σε κάποιο σάκο θα είναι περιμένει να τον ανοίξουν για να σκαναρουν τα αντικείμενα αν διαβάσεις της τελευταίες σελίδες θα δεις ότι δεν είναι κάτι παράξενο, για τα ελτά αυτό το καιρό θεωρείται νορμάλ γύρω στο μήνα αναμονή λόγο φόρτου εργασίας (ειδικά τώρα που δώσανε εκτελωνισμόυς σε ιδιώτες)

Το ονοματεπωνυμο δε φαίνεται, φαίνεται η περιοχή. Δεν επιθυμούν όλοι να είναι γνωστό σε ένα φόρουμ το στοιχείο αυτό

Ναι γιατί θα βγούμε στη περιοχή σου και θα αρχίσουμε να φωνάζουμε spartak1 spartak1 είσαι εδώ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

RS79791****NL

 

 

10/7/2017, 15:39:14 ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

 

 

Το ονοματεπωνυμο δε φαίνεται, φαίνεται η περιοχή. Δεν επιθυμούν όλοι να είναι γνωστό σε ένα φόρουμ το στοιχείο αυτό

 

Μάλιστα… Προφανώς το προσπέρασες ή ΔΕΝ πρόσεξες καθόλου, ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση που σχολίασα, ο φίλος μόνος του δημοσίευσε την περιοχή του…

 

Άρα το ονοματεπώνυμο αποφασίσαμε ότι Δεν εμφανίζεται..   Την περιοχή μας την δημοσιεύουμε μόνοι μας…  Άρα ποιος ο λόγος να πασχίζουμε να κρύβουμε το tracking number;;;;;;;;;

 

Τέλος πάντων ας το σταματήσουμε εδώ γιατί άκρη δεν πρόκυπτε να βρούμε….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονοματεπώνυμο ποτέ δεν είδα σε tracking και όσον αφορά την περιοχή, αναφέρεται μόνο γενικά αυτή που ανήκει το ταχυδρομικό κατάστημα. Από αυτά που δείχνει, τίποτα δεν είναι προσωπικό στοιχείο.

 

Μόνη περίπτωση που σκέφτομαι είναι ότι πιθανόν κάποιος γνωρίζοντας τον αριθμό αποστολής να παραλάβει το αντικείμενο, αλλά και πάλι χρειάζεται ταυτότητα και μάλιστα και των 2 εφόσον δεν είναι ο κύριος παραλήπτης του δέματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ονοματεπώνυμο ποτέ δεν είδα σε tracking και όσον αφορά την περιοχή, αναφέρεται μόνο γενικά αυτή που ανήκει το ταχυδρομικό κατάστημα. Από αυτά που δείχνει, τίποτα δεν είναι προσωπικό στοιχείο.

 

Μόνη περίπτωση που σκέφτομαι είναι ότι πιθανόν κάποιος γνωρίζοντας τον αριθμό αποστολής να παραλάβει το αντικείμενο, αλλά και πάλι χρειάζεται ταυτότητα και μάλιστα και των 2 εφόσον δεν είναι ο κύριος παραλήπτης του δέματος.

ακριβώς έτσι όσες φορές πήγα μόνο με tracking σε καταστήμα πάντα με ρωτάνε και διεύθυνση και σε πιο όνομα είναι μαζί με ταυτότητα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικείμενο αξίας 5$ συστημένο, για Αθήνα, από aliexpress, είχε σφραγίδα τελωνείου και πλήρωσα 3€ (πρώτη μου φορά)

Στο tracking δεν δείχνει ότι πέρασε από τελωνείο.

Περιμένω και ένα κινητό από gearbest αξίας 92€ που, δυστυχώς, το tracking δείχνει πως βρίσκεται τελωνείο. Θα σας ενημερώσω πόσο πήγε το μαλλί και πόσες μέρες το κράτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και εμένα τελωνείο εμφανίζει ότι είναι από 3/7 αλλά είναι απλό, χωρίς tracking. (UA)

 

Κάποιο τζιμάνι στα ΕΛΤΑ μου είπε ότι έστω και αν μπήκε τελωνείο δεν θα έπρεπε να είχε σκαναριστεί (φαίνετε στο tracking), το ερώτημα είναι όταν βγει θα το σκανάρουν να ξέρω ότι έρχετε, ή θα εμφανιστεί κάποια στιγμή χαρτί στην πόρτα χωρίς κάποια έξτρα ενημέρωση.

 

Αν κάποιος έχει εμπορεία από USPS UA απλά πακέτα ας μου πει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα τελωνείο εμφανίζει ότι είναι από 3/7 αλλά είναι απλό, χωρίς tracking. (UA)

 

Κάποιο τζιμάνι στα ΕΛΤΑ μου είπε ότι έστω και αν μπήκε τελωνείο δεν θα έπρεπε να είχε σκαναριστεί (φαίνετε στο tracking), το ερώτημα είναι όταν βγει θα το σκανάρουν να ξέρω ότι έρχετε, ή θα εμφανιστεί κάποια στιγμή χαρτί στην πόρτα χωρίς κάποια έξτρα ενημέρωση.

 

Αν κάποιος έχει εμπορεία από USPS UA απλά πακέτα ας μου πει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

που εμφανίζει τελωνείο αφού είναι χωρίς tracking ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,

 

για πότε λέτε να αναμένω το δεματακι

RB268220019SG

από aliexpress?

 

τελευταια ενημερωση που βλεπω ειναι απο 2 Ιουλιου, dispathced to overseas.

Bιάζεσαι  :-D  Το δικό μου απο aliexpress με ChinaPost έφυγε απο Κίνα για Ελλάδα στις 26-06-2017 ... και απο τότε άφαντο  :confused:

Προφανώς αραχνιάζει σε κάποιο σάκκο που δεν ανοίχτηκε ακόμη στο αεροδρόμιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Επειδη μου την εχουν σπασει στα ελτα και τα τελωνεια γνωριζει καποιος γιατι συμβαινει το παρακατω;

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-06-2017 14:55 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 21-06-2017 19:46 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-06-2017 20:36 ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-06-2017 13:50 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 30-06-2017 12:52 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Τα ελτα μου λενε οτι αλλαζουν μηχανογραφικα συστηματα. Κατι το οποιο ειναι η απολυτη μακακια αφου λογω εργασιας γνωριζω οτι δεν μπορει να συμβαινει.

 

Και κυριως τι μπορω να κανω; Ποτε μπορει να το περιμενω?

 

Thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...