Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχει κανόνας πάνω σ' αυτό.

Έχουν αναφερθεί περιστατικά για το ποσό αυτό και λίγο παραπάνω που δεν πλήρωσαν έξοδα αλλά και άλλα για τα οποία ζητήθηκε ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα ένα τελικό Arrow για τη μηχανή από ebay Αμερικής.

Από βλακεία επέλεξα Priority Mail Express και το λέω αυτό γιατί πολύ μετά είδα ότι συμπεριλάμβανε και $100 ασφάλεια....  :angry: (αν το έβλεπα κατά τη διάρκεια της αγοράς θα επέλεγα το απλό, η διαφορά ήταν στα $10 λιγότερο).

Τέλος πάντων, προϊόν + μεταφορικά + ασφάλεια ($640 + $53 + $100) = $793 που αν η ισοτιμία του ευρώ με το δολάριο, εκείνη τη μέρα, είναι 1,32 τότε μιλάμε για €600 CIF?

Άρα να περιμένω περίπου €600 x 1.23 (ΦΠΑ) x 1.025 (Δασμοί) =  €756 ή παραπάνω?

 

Παρεμπιπτόντως, σαν πολλές μέρες δεν έχει κάτσει τελωνείο? Και να το γλυτώσω πολύ δύσκολο το κόβω γιατί ο πωλητής ήταν κάθετος, καμία αλλαγή σε τιμή και τα σχετικά (αναγράφει πλήρως τα πάντα και είναι και μεγάλο σαν δέμα). 

Postal Product:
  • Priority Mail Express International
Features:
  • $100 insurance included
  • PO to Addressee
DATE & TIME
STATUS OF ITEM
LOCATION

September 2, 2014 , 11:57 pm

Customs Clearance

 

GREECE

 

Your item is being processed by customs in GREECE at 11:57 pm on September 2, 2014.

September 2, 2014 , 11:36 pm

Processed Through Sort Facility

GREECE

August 28, 2014 , 7:49 pm

Processed Through Sort Facility

ISC SAN FRANCISCO (USPS) 

August 28, 2014 , 7:48 pm

Arrived at Sort Facility

ISC SAN FRANCISCO (USPS) 

August 27, 2014 , 3:17 am

Departed USPS Facility

KENT, WA 98032 

August 26, 2014 , 8:55 pm

Arrived at USPS Origin Facility

KENT, WA 98032 

August 26, 2014 , 2:42 pm

Departed Post Office

LYNNWOOD, WA 98036 

August 26, 2014 , 2:09 pm

Picked Up

LYNNWOOD, WA 98036 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, τα υπολογίζεις σωστά αλλά επειδή περνάει από ταχυδρομείο, ποτέ δεν ξέρεις πως θα τα υπολογίσουν αυτοί (δηλαδή προς το λιγότερο).

 

Για το tracking, κάνε μια προσπάθεια και στα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το ίδιο απλά το δείχνει με διαφορετική ώρα

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-08-2014 14:09 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-09-2014 20:36 IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-09-2014 20:57 IPS

 

 

Έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να πάρω τηλ στο τελωνείο να δω τι γίνεται αλλά έτσι μάλλον θα βγάλω τα μάτια μου με τα ίδια μου τα χέρια, αν υπάρχει μια μικρή περίπτωση να περάσει έτσι το δέμα στο ντούκου, βάζοντας τους να το ψάξουν κατευθείαν μάλλον η πιθανότητα αυτή μηδενίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stamatisx οπως τα υπολογιζεις ειναι και προσθεσε 10-20€ ακομα νταβατζιλικι τον ελτα. Απο την ημερα που θα μπει τελωνειο θελει 15-40 μερες να εκτελωνιστει. Οποτε υπομονη

Αν θες να δεις ποτε θα το εχεις τοτε καλεσε το τελωνειο και ρωτα τι ημερομηνιας δεματα εκτελωνιζουν σημερα. Και απο εκει μετα υπολογισε ποσες μερες θελει ακομα το δικο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν κρατήθηκα και πήρα σήμερα τηλέφωνο... Το σήκωσε ένας ευγενικός κύριος και μου είπε ότι δεν έχουν προσωπικό και γι' αυτό αργούν.... Μου είπε ότι μέχρι τη Δευτέρα θα έχει εκτελωνιστεί... Ελπίζω μόνο να υπολογίσουν την ισοτιμία στο 1,32 που ήταν την ημέρα της αγοράς (23 Αυγούστου) και όχι με 1,29 που έχει σήμερα και πιθανόν αύριο.... 

 

Δυστυχώς εδώ Ελλάδα η τιμή της εξάτμισης είναι €817... επομένως ελάχιστα έως καθόλου γλύτωσα... απλά δεν τη βιάζομαι και είναι το μόνο που με σώζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σημερινά δεδομένα από τι ποσό και κάτω, δεν πληρώνουμε εξτρά για παραγγελία από Αμερική;

 

Τι εννοείς ακριβώς;

Γιατί τα ποσά που πληρώνουμε για εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι γνωστά και έχουν επαναληφθεί πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ακριβώς;

Γιατί τα ποσά που πληρώνουμε για εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι γνωστά και έχουν επαναληφθεί πολλές φορές.

Μπαίνω από το κινητό και δε μπόρεσα να διαβάσω όλο το thread. Το δέμα που σκέφτομαι να παραγγείλω βγαίνει 50-70 ευρώ και ρωτάω αν θα έχει έξτρα χρεώσεις, φόρους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τη νομοθεσία, σε δέματα αξίας CIF (κόστος + μεταφορικά) από 22 έως 150 ευρώ πληρώνουμε ΦΠΑ.

Εάν το δέμα έρθει με courier θα πρέπει να πληρώσεις και άλλα έξοδα στην εταιρεία.

Αν έρθει με ταχυδρομείο έχει διαφορετική διαδικασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παραγγειλω ενα projector απο κινα (tomtop ή geekbuying) , αλλα στελνουν μεσω EMS.
Λαμβανοντας υποψην τον ογκο και το βαρος (3 kg) και επειδη δεν εχω ξαναπαρει μεσω EMS υπαρχει περιπτωση να παιξει τελωνειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Διάβασα τον οδηγό από τον makfil, διάβασα και κάποια πράγματα στο thread και θέλω να σιγουρέψω ότι τα κατάλαβα σωστά.

 

Υπάρχει μια δημοπρασία στο ebay που με ενδιαφέρει, με αυτά τα στοιχεία.

 

 

post-238704-0-91529900-1410478278_thumb.png

 

 

Έστω ότι η δημοπρασί λήγει στα 30$.

30$ + 30,32$ μεταφορικά + 9,97$ import = 70.29 άρα περίπου 55€.

 

Τα προιόντα είναι βιβλία (ειδα κάπου ότι στα βιβλία δεν υπάρχει επιβάρυνση, δεν ξέρω όμως αν ισχύει), είναι από ιδιώτη και είναι μεταχειρισμένα. Λογικά το δέμα θα είναι μικρό (δεν πιστεύω πάνω από 3-4 κιλά) και έρχεται από Αμερική.

 

Τώρα αν κατάλαβα καλά από το thread:

 

  • Είμαι κάτω από τα 150€ άρα δασμούς δεν πληρώνω. (Ή αυτό θα το γλύτωνα έτσι και αλλιώς με το import charges της Pitney Bowes και το Global Shipping Program;)
  • Το δέμα θα είναι μικρό, μικρής σχετικά αξίας και από ότι κατάλαβα θα γράφει πάνω μεταχειρισμένο κλπ, οπότε δε θα του δώσουν πολύ σημασία.

Άρα εγώ θα πληρώσω τα 55€ στον πωλητή και από κει και πέρα το πιο πιθανό είναι να μην πληρώσω τίποτα άλλο; Και στην χειρότερη θα πληρώσω φόρο στα ΕΛΤΑ 55*23%=12,65€;

 

Και κάτι ακόμα. Λέει στο import  charges "estimated and based on current bid". Αυτό παίζει να αλλάξει κατά το checkout;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παραγγειλω ενα projector απο κινα (tomtop ή geekbuying) , αλλα στελνουν μεσω EMS.

Λαμβανοντας υποψην τον ογκο και το βαρος (3 kg) και επειδη δεν εχω ξαναπαρει μεσω EMS υπαρχει περιπτωση να παιξει τελωνειο ?

 

 

Θα περάσει από το τελωνείο των ΕΛΤΑ

 

 

 

@Fandom

 

Σωστές οι σκέψεις σου σε ότι αφορά στο δασμό αλλά αφού θα έχεις προπληρώσει τον ΦΠΑ (import fees) δεν θα επιβαρυνθείς με άλλα έξοδα.

 

Εάν ανέβει το χτύπημα και η τελική αξία ενδεχομένως θα ανέβουν και τα έξοδα εκτελωνισμού (στην ουσία ΦΠΑ),

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...