Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δυο χαζες ισως ερωτησεις, αλλα δεν χανω τιποτε να τις κανω :P

 

Παρηγγειλα προχτες απο Hong Kong ενα ανταλλακτικο για το PS3 μου (ενα ματακι Laser) που εδω στην Ελλαδα το εχουν 30€ περιπου, με συνολικο κοστος 7.60. Γλυτωνω το καπελο επειδη ειναι κατω απο 150€ η θα πρεπει να πληρωσω κερατιατικα? Και δευτερον, μιας και ειναι ευθραυστο, αν οι χασαπηδες μου κανουν ζημια μετα θα βρω ακρη?

Πιθανόν να γλυτώσεις όχι επειδή είναι κάτω των 150€ αλλά επειδή είναι κάτω των 22€ που είναι η ατέλεια.

Αλλά αυτό εξαρτάται από το πως θα το κόψει ο τελωνειακός.

 

Για τη 2η, θα πρέπει να ανοίξεις προσεκτικά το δέμα με βίντεο ώστε σε περίπτωση βλάβης να ζητήσεις νέο από τον πωλητή.

 

Αλήθεια, πως θα καταλάβεις ότι η ζημιά έγινε από τους ντόπιους και όχι από ξένους "χασάπηδες";

Μήπως οι ντόπιοι βάζουν διαφορετικά σημάδια από τους ξένους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ζήτα αναδασμόλογηση

 

Στο εχουν κοστολογησει 30 €

 

7,2 € ΦΠΑ +15 € τελη εκτελωνισμου

 

το χουν ταριφα

 

Όταν ρώτησα για αναδασμόλογηση μου είπαν πως σε όσους το έκαναν δεν έγινε τίποτα, αλλά εφόσον δεν πήρα τα λεφτά πίσω δεν χάνω κάτι παραπάνω να το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ρώτησα για αναδασμόλογηση μου είπαν πως σε όσους το έκαναν δεν έγινε τίποτα, αλλά εφόσον δεν πήρα τα λεφτά πίσω δεν χάνω κάτι παραπάνω να το δοκιμάσω

Σε αυτό σου είπαν την αλήθεια, εως τώρα όσοι έχουν κάνει αίτηση αναδασμολόγησης, ακόμα κι απ΄τον Αύγουστο, δεν έχουν πάρει απάντηση ακόμα.  ( εγώ περιμένω από τις 11/10 μόνο κι είναι ακόμα στον δρόμο για το τελωνείο άρα σκέψου τι καθυστέρηση παίζει ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αγορασα απο banggood ενα tv box με priority και μου εδωσαν tracking number απο το postnl, το κακο ειναι οτι γραφει πως το destination country ειναι greece. Τι παιζει; Δεν θα έπρεπε να λεει destination country Netherlands?

 

Απο οσο εχω ακουσει ειναι οτι το κανουν εισαγωγη στην ολλανδια και απο εκει το ξανα στελνουν εκ νεου με κουριερ και ετσι γλυτωνεις το τελωνειο, αρα κατι παιζει, το netherland post δεν θα επρεπε να ξερει οτι το destination country ειναι το greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου είναι ότι οσοι εχουν αγορασει αντικείμενα κοστος κατω από 22 ευρω και τους ζητουν να πληρωσουν πρεπει εφόσον εχουν τα νόμιμα εγγραφα που χρειάζονται για να το αποδείξουν  πρέπει να προχωρούν σε αίτηση αναδασμολογησης.

 

Αν παγιωθεί μια κατάστασή ότι ότι κοστολογήσουν οι τελώνες αυτό είναι θα έλθουν και χειροτέρα.

 

Αντίθετα αν δουν πως πολυς κοσμος ζητα αναδασμολογηση και γίνουν και αρκετές καταγγελίες  πιστεύω ότι θα ταρακουνηθούν.

 

Επισης το επιχειρημα ότι χρειαζεται 2 μηνες γιατι πρεπει να γίνεται ντεφακτο αποδεκτο !!!!!!!

 

Τι σημαινει φορτος εργασιας σε ιδιωτικη εταιρεια ( μιας και τωρα από ιδιωτικη εταιρεια γινονται )

 

Σημαινει ότι τα ΕΛΤΑ ανεθεσαν εργο σε ιδιωτικη  εταιρια ακαταλληλη για την δουλια αυτή η από την αρχη οι προδιαγραφες που εθεσαν τα ΕΛΤΑ για την αναδοχο ηταν εταιρια  εκτος τοπου και χρόνου

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου είναι ότι οσοι εχουν αγορασει αντικείμενα κοστος κατω από 22 ευρω και τους ζητουν να πληρωσουν πρεπει εφόσον εχουν τα νόμιμα εγγραφα που χρειάζονται για να το αποδείξουν  πρέπει να προχωρούν σε αίτηση αναδασμολογησης.

 

Αν παγιωθεί μια κατάστασή ότι ότι κοστολογήσουν οι τελώνες αυτό είναι θα έλθουν και χειροτέρα.

 

Αντίθετα αν δουν πως πολυς κοσμος ζητα αναδασμολογηση και γίνουν και αρκετές καταγγελίες  πιστεύω ότι θα ταρακουνηθούν.

 

Επισης το επιχειρημα ότι χρειαζεται 2 μηνες γιατι πρεπει να γίνεται ντεφακτο αποδεκτο !!!!!!!

 

Τι σημαινει φορτος εργασιας σε ιδιωτικη εταιρεια ( μιας και τωρα από ιδιωτικη εταιρεια γινονται )

 

Σημαινει ότι τα ΕΛΤΑ ανεθεσαν εργο σε ιδιωτικη  εταιρια ακαταλληλη για την δουλια αυτή η από την αρχη οι προδιαγραφες που εθεσαν τα ΕΛΤΑ για την αναδοχο ηταν εταιρια  εκτος τοπου και χρόνου

Ότι πιο ουσιώδες έχει γραφτεί εδώ και καιρό.Παιδιά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο κάποιοι κάνουν αγορές από έξω εφόσον υπάρχει κίνδυνος αδικαιολόγητων  αυξημένων φόρων και τελών και στο τέλος δεν διεκδικούν το δικαίωμα αναδασμολόγησης .Σίγουρα είναι χρονοβόρο αλλά αν δεχτούν μεγάλη πίεση από τον καθένα που αδικείται και αυξάνετε ολοένα και ο όγκος ίσως τότε κάτι κερδηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

πηρα κατι ακουστικα μεσω kickstarter τελικη 160 δολαρια (137 ευρω)

 

Λογικα θα πληρωσω μονο φπα οταν με το καλο ερθουν μιας και ειναι κατω απο 150 ευρω ε? (κανα 40αρι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου βρε sa22, όλα τα παρακολουθείς εσύ...

Ελπίζω να είστε όλοι καλά... καλό χειμώνα...

ολοι καλα....καλο χειμωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

πηρα κατι ακουστικα μεσω kickstarter τελικη 160 δολαρια (137 ευρω)

 

Λογικα θα πληρωσω μονο φπα οταν με το καλο ερθουν μιας και ειναι κατω απο 150 ευρω ε? (κανα 40αρι?)

 

Ο ΦΠΑ και το τέλος ΕΛΤΑ εξαρτώνται από την αξία που θα ορίσει ο τελωνειακός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΦΠΑ και το τέλος ΕΛΤΑ εξαρτώνται από την αξία που θα ορίσει ο τελωνειακός

Και πως θα βγαλει αξια για ενα προιον που δεν υπαρχει στην αγορα?

 

Δηλαδη υπαρχει πιθανοτητα και να το υπερκοστολογησει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα βγαλει αξια για ενα προιον που δεν υπαρχει στην αγορα?

 

Δηλαδη υπαρχει πιθανοτητα και να το υπερκοστολογισει? 

 

Καλά, δεν διαβάζεις σ' αυτό και σε άλλα σχετικά νήματα πόσες υπερκοστολογήσεις καταγράφονται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν διαβάζεις σ' αυτό και σε άλλα σχετικά νήματα πόσες υπερκοστολογήσεις καταγράφονται;

Ναι απλα δεν βρηκα κατι σχετικο για αντικειμενο που αγοραστηκε μεσω kickstarter 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσω το παρακάτω το αντικείμενο υπάρχει περίπτωση να έχω χρεώσεις από ΕΛΤΑ  ή τελωνείο ?

 

https://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-Pair-80W-Turbo-LED-Headlight-Bulbs-7800LM-H4-HiLo-Super-Bright-Lights-wp-Eu-1015078.html?rmmds=category

 

Επίσης  ποιον  από τους δυο τρόπους αποστολής είναι καλύτερο να επιλέξω 

 

1)  Greece via B2C Europe

 

2) Greece via Uk Standard International Shipping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδια αγορασα απο banggood ενα tv box με priority και μου εδωσαν tracking number απο το postnl, το κακο ειναι οτι γραφει πως το destination country ειναι greece. Τι παιζει; Δεν θα έπρεπε να λεει destination country Netherlands?
 
Απο οσο εχω ακουσει ειναι οτι το κανουν εισαγωγη στην ολλανδια και απο εκει το ξανα στελνουν εκ νεου με κουριερ και ετσι γλυτωνεις το τελωνειο, αρα κατι παιζει, το netherland post δεν θα επρεπε να ξερει οτι το destination country ειναι το greece

 

μια χαρά στα λεει.

Ασε το και θα ερθει στην ώρα του

Παραγγελία απο aliexpress αξίας 8€  στις 19/7/17 ένα touch  για tablet μου ήρθε ειδοποίηση από το ταχυδρομείο στις  22/10/17 με χρέωση για εκτελωνισμό 22.20€.

Δεν το παρέλαβα και άνοιξα disbute στο site δυστυχώς το aliexpress δεν μου επιστρέφει τα χρήματα και λέει πως ένιαι υποχρέωση μου να πληρώσω τους φόρους.

Σε όλες τις αγορες τα κόστη απο τελωνεία βαρύνουν μονο τον πελάτη. Ορθά το aliexpress δε σου κάνει επιστροφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , να θέσω 2-3 ερωτήματα προβληματισμούς μου , εγώ προσωπικά πλέον μόνο από Ευρώπη θα ξαναψωνίσω γιατί το θέμα με τις καθυστερήσεις με έχει κουράσει, αν και δεν περιμένω πολλά πράγματα γιατί δεν κάνουμε μια ομαδική κίνηση καταγγελία στην ΕΕΤΤ για υπερβολικές και παράλογες  καθυστερήσεις  επίσης είναι εμφανές ότι δεν θέλουν οι τελωνειακοί να κανουν την δουλειά τους οπότε χρεώνουν όλα τα συστημένα χωρίς να το ψάξουν 30 ευρώ ώστε να έχει χρέωση εκτελωνισμού 22,4 ευρώ άρα εάν μαζέψουμε περιπτώσεις πραγματικές που έχουν χρεωθεί κατά παράβαση τέλη εκτελωνισμού να τα καταγγείλουμε στην ΕΕΤΤ και στον συνήγορο του πολίτη, καθώς και τα αιτήματα ένστασης κατά των χρεώσεων να ελέγχονται σε λογικό χρονικό διάστημα πχ μιας εβδομάδας και όχι μέσα σε κάτι μήνες όπως το πάνε οι ΔΥ που απλά δεν θέλουν να κανουν την δουλειά τους και με τις καταγγελίες και τα πρόστιμα που θα δεχθεί το ταχυδρομείο να κανουν ασύμφορο τον εκτελωνισμό με αυτόν τον τρόπο που γίνετε αυτήν την στιγμή , αυτά τα θέτω ως τροφή για σκέψη ώστε να ενωθούμε σε μια μεγαλύτερη ομάδα που η φωνή της θα ακουστεί ποιο δυνατά και συγκροτημένα από ότι του καθενός μας χωριστά και μεμονωμένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...