Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει cancel ένα  αντικείμενο που αγόρασα από το ebay το οποίο έχω ήδη πληρώσει.

Μου ήρθε μήνυμα από το ebay ότι το αντικείμενο μου έγινε cancel.

Ο seller μου έστειλε μήνυμα και μου ζήτησε paypal transaction id το οποίο του το έστειλα με screenshot στην αλληλογραφία μας στο ebay. Το ζήτησε  για να μου κάνει refund? Πρέπει να κάνω κάποια κίνηση εγώ ώστε να γίνει το refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι κάποιος που έχει αντιμετωπίσει ανάλογο θέμα με εκτελωνισμό απο iHerb.com?

Εχω 22 παραγγελίες εως τώρα να έρχονται άψογα στο σπίτι ατελώς σε περίπου 12 μέρες

και αυτή που περιμένω είναι η 23η και έχει έλθει αεροδρόμιο στις 24-9-2017 και έκτοτε αγνοείται.

Υπάρχει περίπτωση να γυρίσουν το δέμα πίσω απο μόνοι τους?

Η παραγγελία έχει αναγραφόμενη τιμή στο label 39 ευρώ...

Παραφάρμακα είναι, δεν είναι κινητά...

 

Ευχαριστώ,

 

Αρκετά μέλη έχουν γράψει ότι τα δέματα από iherb έχουν σταματήσει στο αεροδρόμιο και ζητούν από τους παραλήπτες έγγραφα από ΕΟΦ κλπ.

Ίσως και το δικό σου ακολουθεί την ίδια διαδρομή και θα ενημερωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου'ρχεται να κλάψω από ευτυχία!!! :-D

Το σήριαλ με ένα πακέτο από  Αμερική που σύμφωνα με ένα αμερικάνικο  tracking είχε φτάσει Ελλάδα 28 Ιούνη και από τότε χάθηκαν τα ίχνη του έλαβε τέλος!!!!!

 

Μου ήρθε σήμερα!!

Το περίεργο είναι ότι πάνω γράφει ότι στάλθηκε 13 Οκτώβρη με internantional priority airmail (είχα διαλέξει απλό).

Tους έστειλα τώρα μήνυμα και περιμένω απάντηση, αν έστειλαν καινούργιο πακέτο, ή αν το αρχικό τους ήρθε πίσω και το ξανάστειλαν.

 

Πάντως, ενώ το όλο πακέτο κόστιζε $40 με μεταφορικά (2 Blurays ήταν), είχαν σημειώσει πάνω value:$6  οπότε και πέρασε από το τελωνείο.

Δε βλέπω πάντως πάνω κανένα αυτοκόλλητο που να λέει τελωνειακώς ελεύθερο. Τίποτα από Ελλάδα.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει..

post-85554-0-97816900-1509367117_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το παρέλαβες, μην το ψάχνεις.

Ε, το ψάχνω τί έγινε για να ξέρω για άλλη φορά, επειδή θέλω να ψωνίζω συχνά από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Και λίγο για τα στατιστικά, να καταλάβουμε τί συμβαίνει. Περνούν όλα από τελωνείο; Μερικά; τί γίνεται;

 

Στην τελευταία επικοινωνία μου με το κατάστημα αρχές Οκτώβρη, τους είπα ότι δυστυχώς μάλλον θα σταματήσω να αγοράζω από εκεί. (όχι ότι έφταιγαν τίποτε οι άνθρωποι, το τελωνείο τους είπα).

Οπότε μήπως φοβήθηκαν ότι θα με χάσουν από πελάτη (χεχε.. είναι μικρή επιχείρηση) επειδή παίρνω συχνά από κει, και το ξανάστειλαν. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου'ρχεται να κλάψω από ευτυχία!!! :-D

Το σήριαλ με ένα πακέτο από  Αμερική που σύμφωνα με ένα αμερικάνικο  tracking είχε φτάσει Ελλάδα 28 Ιούνη και από τότε χάθηκαν τα ίχνη του έλαβε τέλος!!!!!

 

Μου ήρθε σήμερα!!

Το περίεργο είναι ότι πάνω γράφει ότι στάλθηκε 13 Οκτώβρη με internantional priority airmail (είχα διαλέξει απλό).

Tους έστειλα τώρα μήνυμα και περιμένω απάντηση, αν έστειλαν καινούργιο πακέτο, ή αν το αρχικό τους ήρθε πίσω και το ξανάστειλαν.

 

Πάντως, ενώ το όλο πακέτο κόστιζε $40 με μεταφορικά (2 Blurays ήταν), είχαν σημειώσει πάνω value:$6  οπότε και πέρασε από το τελωνείο.

Δε βλέπω πάντως πάνω κανένα αυτοκόλλητο που να λέει τελωνειακώς ελεύθερο. Τίποτα από Ελλάδα.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει..

 

Κατι ανάλογο με την δικιά μου περίπτωση, όπως έχω ήδη αναφέρει πακέτο απο Αμερική αξίας 54 ευρώ πέρασε ''στο φτερό'' απο τελωνείο με αναγραφόμενη τιμή απο τα αμερικανάκια 10$. Δυστυχώς εγω δεν γλύτωσα τα 3 ευρω  :angry:

 

Αν εξαιρέσουμε την περίπτωση του iherb έχουμε ακόμα μια ένδειξη οτι το όλο κυνηγητό απο τον Ιούνιο στο τελωνείο γίνεται για τα δέματα απο Κίνα με περιεχόμενο (κινητά, tablets, ηλεκτρονικά...)

 

Κινέζικος Ρατσισμός... με ''σκοτεινά'' οικονομικά κίνητρα  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν η δηλωμενη αξια ειναι κατω απο 22ευρω, μπορει να τα κοστολογησουν αυτοι οσο θελουν;

Σαφέστατα και γίνεται

Πακέτο πραγματικής αξίας 17 ευρώ, στην Ελλάδα τελικά αφου την πάτησα και έψαξα κόστιζε μαξ 21 ευρώ, απέξω έγραφε την πραγματική του αξία αλλαααααααααααα οι έξυπνοι του τελωνείου το κοστολόγισαν για 30 ευρώ περίπου.

2qmhy4k.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εω και εγω ακριβως την ιδια χρεωση σε κουτι σκληρου δισκου που το αγορασα απο aliexpress 17 ευρω και οι τελωνες  μου το κοστολογσαν 30 και μου ηλθε χρεωση οπως πιο πανω 22,20 ευρω

 

εκανα αιτηση με ολα τα χαρτια για αναδασμολογηση και περιμενω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα και γίνεται

Πακέτο πραγματικής αξίας 17 ευρώ, στην Ελλάδα τελικά αφου την πάτησα και έψαξα κόστιζε μαξ 21 ευρώ, απέξω έγραφε την πραγματική του αξία αλλαααααααααααα οι έξυπνοι του τελωνείου το κοστολόγισαν για 30 ευρώ περίπου.

2qmhy4k.jpg

Αν πρόκειται για ανταλλακτικό οθόνης κινητού ή tablet η τελωνειακή ταρίφα CIF είναι στάνταρ 30 ευρώ και πάνω σε αυτή υπολογίζουν το ΦΠΑ+15 ευρώ των ΕΛΤΑ = 22,20  !!!  Τόσα πλήρωσα και εγώ για ανταλλακτικό οθόνης κινητού με αξία 21 ευρώ < 22  (της ατέλειας) όπως και πολλοί άλλοι.

Το φυσιολογικό θα ήταν να μην έμπαινε καν τελωνείο αλλά είπαμε...στοχευμένος κινεζικός ρατσισμός φίλτατε, εντολές εκτελούν και οι τελώνες και για να προλάβω κάποιους που θα πουν μα ''απλά εφαρμόζονται οι νόμοι'', είναι προφανές πως για τα δέματα απο την συγκεκριμένη χώρα είναι πιο αυστηροί (δεν τους θεωρούν αξιόπιστους...και θεωρούν τα αμερικανάκια... :-D ) τρεις λαλούν και δυο χορεύουν...

 

Εω και εγω ακριβως την ιδια χρεωση σε κουτι σκληρου δισκου που το αγορασα απο aliexpress 17 ευρω και οι τελωνες  μου το κοστολογσαν 30 και μου ηλθε χρεωση οπως πιο πανω 22,20 ευρω

 

εκανα αιτηση με ολα τα χαρτια για αναδασμολογηση και περιμενω

Οτι πάρεις ηλεκτρονικό απο Κίνα...30 ευρώ ταρίφα , τριάαααντα  Ολά τριάαααντααα...  :P

 

@nmamag κατάλαβες το λάθος σου;  Τόλμησες και αγόρασες κουτί σκληρού δίσκου; μα δεν μοιάζει με συσκευασία κινητού; εε  τότε 30  ευρώ για να μάθεις !!!  

 

Ελπίζω να διαβάζει και κανένας τελώνης το site, ρεζίλι έχουν γίνει....είπαμε βρε παιδιά να χτυπήσουμε το παραεμπόριο απο Κίνα αλλά ότι "μοιάζει" με κινητό 30 ;  :shock: ήμαρτον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν πρόκειται για ανταλλακτικό οθόνης κινητού ή tablet η τελωνειακή ταρίφα CIF είναι στάνταρ 30 ευρώ και πάνω σε αυτή υπολογίζουν το ΦΠΑ+15 ευρώ των ΕΛΤΑ = 2,220  !!!  Τόσα πλήρωσα και εγώ για ανταλλακτικό οθόνης κινητού με αξία 21 ευρώ < 22  (της ατέλειας) όπως και πολλοί άλλοι.

Το φυσιολογικό θα ήταν να μην έμπαινε καν τελωνείο αλλά είπαμε...στοχευμένος κινεζικός ρατσισμός φίλτατε, εντολές εκτελούν και οι τελώνες και για να προλάβω κάποιους που θα πουν μα ''απλά εφαρμόζονται οι νόμοι'', είναι προφανές πως για τα δέματα απο την συγκεκριμένη χώρα είναι πιο αυστηροί (δεν τους θεωρούν αξιόπιστους...και θεωρούν τα αμερικανάκια... :-D ) τρεις λαλούν και δυο χορεύουν...

 

Όχι δεν ήταν ανταλλακτικό οθόνης, ήταν ένας μικρός τροχός.

Το αστείο ( βασικά για κλάματα αλλά τέλος πάντων ) είναι ότι βγαίνουν και τελείως αδικαιολόγητοι στη κοστολόγηση τους γιατί τελικά δεν υπάρχει ούτε ένα μαγαζί ακόμα και στην Ελλάδα που να το δίνει 30ευρώ, πόσο μάλλον στη Κίνα που το πήρα εγώ.

Σαφέστατα το πήγα για αναδασμολόγηση αν και ξέρω πως δε θα το πάρω και ποτέ μου πίσω μιας και ήδη έχει κολλήσει 2 εβδομάδες στη ''ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ιδιο δεν ελπιζω να το παρω  αλλα

 

Απο τοτε εχω βαλει καμια 30ρια παραγγελίες αξιας μεχρι 22 ευρω εχοντας ολα τα στοιχεια απο τις συναλλαγες που κανω τις οποιες τις θεωρω χαμενες για κανω αναδασμολογηση αν το χρεώσουν πανω απο 22 ευρω στο τελωνείο και να τους δωσω δουλειά μιας και δεν εχουν.

 

Και ας κανουν και εξι μηνες να το δουν

 

Στην συνεχεια θα υπαρχει και καταγγελια στο Συνήγορο του πολιτη και οπου αλλου βρω   για το κα(ο)λοσυστημα που έχουμε

 

αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν ήταν ανταλλακτικό οθόνης, ήταν ένας μικρός τροχός.

Το αστείο ( βασικά για κλάματα αλλά τέλος πάντων ) είναι ότι βγαίνουν και τελείως αδικαιολόγητοι στη κοστολόγηση τους γιατί τελικά δεν υπάρχει ούτε ένα μαγαζί ακόμα και στην Ελλάδα που να το δίνει 30ευρώ, πόσο μάλλον στη Κίνα που το πήρα εγώ.

Σαφέστατα το πήγα για αναδασμολόγηση αν και ξέρω πως δε θα το πάρω και ποτέ μου πίσω μιας και ήδη έχει κολλήσει 2 εβδομάδες στη ''ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)''

Ελα τώρααααα δικαιολογίες ... ήταν σε κουτάκι ορθογώνιου παραλληλόγραμμου επομένως...(τελωνειακή λογική  :devil: μοιάζει με κινητό ! ) 30,30, 30 !!!   :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ιδιο δεν ελπιζω να το παρω  αλλα

 

Απο τοτε εχω βαλει καμια 30ρια παραγγελίες αξιας μεχρι 22 ευρω εχοντας ολα τα στοιχεια απο τις συναλλαγες που κανω τις οποιες τις θεωρω χαμενες για κανω αναδασμολογηση αν το χρεώσουν πανω απο 22 ευρω στο τελωνείο και να τους δωσω δουλειά μιας και δεν εχουν.

 

Και ας κανουν και εξι μηνες να το δουν

 

Στην συνεχεια θα υπαρχει και καταγγελια στο Συνήγορο του πολιτη και οπου αλλου βρω   για το κα(ο)λοσυστημα που έχουμε

 

αυτα

Ποιά δουλειά θα τους δώσεις ακριβώς; απλά θα το πετάξουν σε καμιά γωνία λόγω ''φόρτου εργασίας'' και τσουπ η δικαιολογία για την καταγγελία σου. Εδώ έκανα 4 μήνες(+2 που έπρεπε να περιμένω για να θεωρηθεί χαμένο) να πάρω αποζημίωση για πακέτο που έστειλα εγώ γιατί συνεχώς με έβαζαν να κάνω αιτήσεις, μια για την αναζήτηση, μια για να δηλώσω ότι θέλω αποζημίωση ή όχι ( λες και η αρχίκη αίτηση αναζήτησης δεν έδειχνε ότι θέλω να το βρουν κι αν δε το βρουν να με αποζημιώσουν ξερω γω , μπορεί να ήμουν large και να τους τα χάριζα ) και μια τελευταία ότι αποδέχομαι την αποζημίωση και σε περίπτωση που ταχυδρομηθεί απτον κλέφτη ( μιας και ποτέ δε βρέθηκε) ξανά προς τα μένα να δώσω πίσω την αποζημίωση. 

 

Ελα τώρααααα δικαιολογίες ... ήταν σε κουτάκι ορθογώνιου παραλληλόγραμμου επομένως...(τελωνειακή λογική  :devil: μοιάζει με κινητό ! ) 30,30, 30 !!!   :-D  :-D  :-D

Κι όπως είχαν πει στο τηλέφωνο σε κάποιον σε διπλανό φορουμ, '' αν δε σου αρέσει, μη κάνεις παραγγελίες απ'τη Κίνα''    :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...