Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, όποιος μπορεί να με διαφωτίσει για μια παραγγελία από gearbest :

Συγκεκριμένα παρήγγειλα ένα τηλεκατευθυνόμενο αμαξάκι και επέλεξα Priority Line  Europe Railway Priority Mail με έξτρα χρέωση €2.71 θεωρώντας απ΄όσα έχω ακούσει οτι είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για να γλιτώσω τελωνείο  .

Σήμερα μου έστειλαν το παρακάτω μήνυμα :

 

Thank you very much for your recent order.

 

We are preparing to ship your order by UPS as you requested. However after checking in UPS system, your address is located in a remote area. This involves an extra fee.

We have different options to offer you :

 

1) Go on and ship by UPS

You need therefore to pay an extra $40 to cover the remote shipping fees from UPS. If you choose this option we will send an invoice.

 

2) Ship by flat rate shipping

We will recalculate your shipping cost. Then, we will refund you any shipping fee difference once the package has been sent out /or send you an invoice if there is any additional fee.

The delivery will reach you within 10-25 working days.

IMPORTANT NOTE: Please reply us within 3 business days. After this time frame, we will change the shipping method and ship your order without further delay.

Οπότε τι κάνω τώρα; Επιλέγω τον δεύτερο τρόπο; Θα μου ζητήσουν επιπλέον χρήματα; Υπάρχει κίνδυνος τελωνείου; Ή μήπως να ακυρώσω την παραγγελία και να ησυχάσω ; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγειλα για τη βαφτηστηρα μου οθονίτσα μπαταρίας με φως σαν led memo με αξία 6.50€ απο Κινα και ερχεται μεσω Τουρκιας συμφωνα με το tracking(οχι συστημενο ομως) Αν δουν το κουτί τετράγωνο σαν tablet ζητω που κάηκα..απόδειξη δεν κράτησα,μεσω paypal activity ισχύει σαν απόδειξη.Help !!

First priority δεμα απο Λονδίνο με tracking num.και 16,90€ shipping παραγγελία απο 25 Οκτ.τελευταία ενημέρωση:27 Oct.12:00pm ON ITS WAY TO GLS ATHENS UNITED KINGDOM! Οδηκώς πιο γρήγορα θα ειχα ηδη παραλάβει ...και άλλος πωλητής πσλι απο Αγγλία μου ζηταει extra 15 εργασιμες να περιμενω γιατι υπαρχουν καθυστερησεις λεει...και μετά περιμένουμε να παραλαβουμε πιο γρηγορα απο Κινα...μεγαλη ξεφτιλα

First priority δεμα απο Λονδίνο με tracking num.και 16,90€ shipping παραγγελία απο 25 Οκτ.τελευταία ενημέρωση:27 Oct.12:00pm ON ITS WAY TO GLS ATHENS UNITED KINGDOM! Οδηκώς πιο γρήγορα θα ειχα ηδη παραλάβει ...και άλλος πωλητής πσλι απο Αγγλία μου ζηταει extra 15 εργασιμες να περιμενω γιατι υπαρχουν καθυστερησεις λεει...και μετά περιμένουμε να παραλαβουμε πιο γρηγορα απο Κινα...μεγαλη ξεφτιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ παρα πολύ,μου βγάζει τρια διαφορετικα το ενα λεει acs δηλ.θα παραλαβω απο acs? Γιατι εχω δωσει διευθ.post restant elta ..βρισκω ακρη? Η βοηθεια σας υπερπολιτιμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει cancel ένα  αντικείμενο που αγόρασα από το ebay το οποίο έχω ήδη πληρώσει.

Μου ήρθε μήνυμα από το ebay ότι το αντικείμενο μου έγινε cancel.

Ο seller μου έστειλε μήνυμα και μου ζήτησε paypal transaction id το οποίο του το έστειλα με screenshot στην αλληλογραφία μας στο ebay. Το ζήτησε  για να μου κάνει refund? Πρέπει να κάνω κάποια κίνηση εγώ ώστε να γίνει το refund?

 

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος ?

Μου το έχει καταχωρημένο εδώ αν βοηθάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο περιπου κανουν να ερθουν τα unregistered δεματα χαμηλης αξιας απο κινα (banggood & gearbest) αυτη τη περιοδο...?

 

35 με 55 μερες 

 

υπαρχει μεγαλη καθυστερηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ παρα πολύ,μου βγάζει τρια διαφορετικα το ενα λεει acs δηλ.θα παραλαβω απο acs? Γιατι εχω δωσει διευθ.post restant elta ..βρισκω ακρη? Η βοηθεια σας υπερπολιτιμη!!!

Ναι με acs θα παραλάβεις.

Δίπλα σου δίνει και το tracking της acs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλα για τη βαφτηστηρα μου οθονίτσα μπαταρίας με φως σαν led memo με αξία 6.50€ απο Κινα και ερχεται μεσω Τουρκιας συμφωνα με το tracking(οχι συστημενο ομως) Αν δουν το κουτί τετράγωνο σαν tablet ζητω που κάηκα..απόδειξη δεν κράτησα,μεσω paypal activity ισχύει σαν απόδειξη.Help !!

First priority δεμα απο Λονδίνο με tracking num.και 16,90€ shipping παραγγελία απο 25 Οκτ.τελευταία ενημέρωση:27 Oct.12:00pm ON ITS WAY TO GLS ATHENS UNITED KINGDOM! Οδηκώς πιο γρήγορα θα ειχα ηδη παραλάβει ...και άλλος πωλητής πσλι απο Αγγλία μου ζηταει extra 15 εργασιμες να περιμενω γιατι υπαρχουν καθυστερησεις λεει...και μετά περιμένουμε να παραλαβουμε πιο γρηγορα απο Κινα...μεγαλη ξεφτιλα

First priority δεμα απο Λονδίνο με tracking num.και 16,90€ shipping παραγγελία απο 25 Οκτ.τελευταία ενημέρωση:27 Oct.12:00pm ON ITS WAY TO GLS ATHENS UNITED KINGDOM! Οδηκώς πιο γρήγορα θα ειχα ηδη παραλάβει ...και άλλος πωλητής πσλι απο Αγγλία μου ζηταει extra 15 εργασιμες να περιμενω γιατι υπαρχουν καθυστερησεις λεει...και μετά περιμένουμε να παραλαβουμε πιο γρηγορα απο Κινα...μεγαλη ξεφτιλα

Και τα 2 πακέτα θα παραδοθούν απο την acs, όχι τα ΕΛΤΑ. Αλλα αφού παρηγγειλες στις 25/10 εχουν περάσει λίγες μέρες (3 εργάσιμες). Υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω κάνει cancel ένα  αντικείμενο που αγόρασα από το ebay το οποίο έχω ήδη πληρώσει.

Μου ήρθε μήνυμα από το ebay ότι το αντικείμενο μου έγινε cancel.

Ο seller μου έστειλε μήνυμα και μου ζήτησε paypal transaction id το οποίο του το έστειλα με screenshot στην αλληλογραφία μας στο ebay. Το ζήτησε  για να μου κάνει refund? Πρέπει να κάνω κάποια κίνηση εγώ ώστε να γίνει το refund?

 

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος ?


Μου το έχει καταχωρημένο εδώ αν βοηθάει

 

classifieds-463899-0-41599100-1509383375_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηρα τηλ ελτα και ενω εχει φτασει Ελ. Βενιζελο απο 18/10 δεν εχει ανοιχτει ακομα ο σακος μου ειπε η κοπελα...Σημερα μου ειπε ειναι στην αρχη του Σεπτεμβριου ακομα οι τελωνες.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 πακέτα θα παραδοθούν απο την acs, όχι τα ΕΛΤΑ. Αλλα αφού παρηγγειλες στις 25/10 εχουν περάσει λίγες μέρες (3 εργάσιμες). Υπομονή

Το acs tracking θα παραμεινει το ιδιο και για Ελλαδα? Πως να επικοινωνησω με την acs για περεταιρω εξηγησεις?Ποια acs ,του αεροδρομιου? Εχω πελαγωσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, σε ένα είμαι 56 μέρες ήδη. Να κάνω υπομονή ακόμη? Ή να ξεκινήσω διαδικασίες refund κτλ?

 

στις 60 μερες νομιζω δεν θα μπορεις να κανεις πλεον refund 

 

ξεκινα αμεσα περασαν πολλες μερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ανάλογο με την δικιά μου περίπτωση, όπως έχω ήδη αναφέρει πακέτο απο Αμερική αξίας 54 ευρώ πέρασε ''στο φτερό'' απο τελωνείο με αναγραφόμενη τιμή απο τα αμερικανάκια 10$. Δυστυχώς εγω δεν γλύτωσα τα 3 ευρω  :angry:

 

Εμένα είχε σταλεί ως επιστολικό ταχυδρομείο.

Οπότε μάλλον γι'αυτό δεν πλήρωσα 3ευρω. Δεν είναι μόνο στα πακέτα είπαμε;

 

εσένα είχε αυτοκόλλητο πάνω, ότι ήταν τελωνειακώς ελεύθερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...