Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε φίλε makfil οτι και να πω είναι λίγο!Το τσέκαρα σε ελτα και βρίσκεται στα ΕΛΤΑ της περιοχης μου οπότε
μεσα στη βδομαδα θα είναι εδώ!Μου δωσες χαρά για να παω αν γράψω αύριο στην εξεταστική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@idet2

 

Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι μικρή και εγώ θα προτιμούσα τον Γερμανό, όχι για το φόβο του τελωνείου στο αμερικάνικό, όσο για την ταχύτητα στην παραλαβή της μπαταρίας.

 

 

@Mocker

 

Με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς και καλή επιτυχία αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@idet2

 

Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι μικρή και εγώ θα προτιμούσα τον Γερμανό, όχι για το φόβο του τελωνείου στο αμερικάνικό, όσο για την ταχύτητα στην παραλαβή της μπαταρίας.

 

 

 

Κι εγώ μάλλον για εκεί με βλέπω :-)

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα του φορουμ

 

Διαβασα στην 5η σελιδα του thread τις οδηγιες περι τελωνειου απο τον makfil και θα ηθελα να ρωτησω παρακαλω πολυ τη γνωμη σας

 

Εχω αγορασει διαφορα πραγματα απο αξιοπιστους πωλητες στο ebay και δεν ειχα ποτε προβλημα απο τελωνειο .

 

Αλλα αυτη τη φορα θελω να αγορασω απο κινα . μπηκα στο site aliexpress και εχω βρει ενα αντικειμενο που θελω να αγορασω που εχει κοστος 19,93 ευρω και αναφερει πως εχει δωρεαν μεταφορικα με China Post Air Mail.

 

http://www.aliexpress.com/item/2014-Hot-Sell-18-3W-Led-Stage-Light-High-Power-RGB-With-DMX512-Master-Slave-Led/1103982068.html

 

απο αυτο το site δεν εχω ξανα παραγγειλει και γιαυτο σκεφτηκα να στειλω εδω να μου πεις τη γνωμη σου.

 

Βλεπω οτι για 4 μερες ακομα θα εχει εκπτωση το συγκεκριμενο και για να ειμαι ειλικρινης θελω να παρω ζευγαρι 2 τεμαχια απο το παραπανω λινκ.

το θεμα ειναι οτι θα παει σχεδον 40 ευρω.

ειχα διαβασει οτι αν ανεβει πανω απο 25 ευρω η παραγγελια ισως υπαρξουν προβληματα με το τελωνειο.

Μου προτεινεις να κανω 2 παραγγελιες ξεχωριστα? ή να τα παρω οπως ειναι 40 ευρω και τα 2?

το να πω στον πωλητη να μου τα στειλει σαν 'gift' δεν ξερω αν θα βοηθησει και σωσει τελειως την κατασταση , τι πιστευεις?

 

Απο κει και περα , αυτη θα ειναι η πρωτη παραγγελια που θελω να κανω απο το site για να δω πως θα ειναι η ολη διαδικασια της παραγγελιας ελπιζοντας πως δεν θα πληρωσω εξτρα χρηματα σε τελωνειο....

 

απο κει και περα τελος η επομενη παραγγελια (αν οι συνθηκες ειναι ενταξει) ειναι να παρω αυτο εδω στα 112 ευρω

http://www.aliexpress.com/item/2014-Hot-Sell-18-3W-Led-Stage-Light-High-Power-RGB-With-DMX512-Master-Slave-Led/1103982068.html

το οποιο εχει παλι επισης δωρεαν μεταφορικα αλλα αυτη τη φορα εχει να διαλεξω απο DHL , FedEx και EMS.

Εχεις παραγγειλει απο αυτο το site?Ποιες απο τιπαραπανω θεωρειται πιο αξιοπιστη?

 

Να την κανω την παραγγελια με τα 20-40 ευρω? η θα πληρωσω τελικα παραπανω απο οτι περιμενω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το πρώτο έχει μικρό κόστος, έστω και για 2 τεμ., και επειδή θα έρθει με το ταχυδρομείο το πιθανότερο είναι ότι θα τα παραλάβεις χωρίς πρόβλημα.

 

2. Στη η θέση του δεύτερου έχεις βάλει το link του πρώτου και έτσι δεν φαίνεται αυτό που θέλεις να αγοράσεις. Σε κάθε περίπτωση, όμως, οι δύο πρώτες είναι εταιρείες courier και με αυτές κάθε δέμα περνάει υποχρεωτικά από το τελωνείο, με ότι αυτό σημαίνει. Η τρίτη είναι και εταιρεία courier αλλά εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ, οπότε το θέμα μπλέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.aliexpress.com/item/400mw-RGB-laser-Line-scanner-remote-DMX-sound-DJ-dance-bar-Xmas-Party-Disco-lighting-effect/1878193574.html

να διωρθωσω αυτο εδω ειναι το σωστο λινκ.

 

σε ευχαριστω , πιστευω πως θα προχωρησω στην αγορα ζευγαριου 2 τεμαχιων στα 40 ευρω , 

 

απο κει και περα το παραπανω λινκ ειναι στα 112 ευρω οπως σου ειπα.

να σημειωνω πως εκτος απο DHL , FedEx και EMS , έχει και FedEx IE (δεν ξερω ποια η διαφορα με το κανονικο FedEx)

εσυ θα προτεινες την τριτη επιλογη που συνεργαζεται με ΕΛΤΑ , ή μπλεκει πολυ θελεις να μου πεις?

Απο κει και περα δηλαδη αν διαλεγα 1η ή 2η σαν επιλογη , τοτε ποσο θα εκτιμουσες το επιπλεον κοστος που ενδεχεται δηλαδη για το τελωνειο? (δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μην πληρωσω τιποτα με την καμια ?  :fear: )

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε ότι με courier θα σταματήσει το δέμα στο τελωνείο.

Το θέμα, όμως, είναι ποιο ποσό θα ζητηθεί να πληρώσεις, εάν αποφασίσεις να το αγοράσεις από εκεί και όχι από κάπου αλλού που πιθανόν να το βρεις.

Μέχρι την αξία των 150 ευρώ πληρώνεις ΦΠΑ αλλά η εταιρεία θα ζητήσει επιπλέον αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα. Η αμοιβή του εκτελωνιστή παζαρεύεται και αν μπορείς έχεις τη δυνατότητα να το εκτελωνίσεις μόνος, όπως αναφέρεται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

 

Εσύ λοιπόν αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας

θα ηθελα να κανω παραγγελια ρουχου απο αυστραλια

διαβαζω εδω

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1319.html

οτι για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€ και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια

οποτε η αγορα μου μαζι με τα μεταφορικα πρεπει να ειναι < 22 ευρω

καθως προκειται για αντικειμενο εμπορικου χαρακτηρα. σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.

Αλλά παίζει και ο τρόπος αποστολής του δέματος αφού αν έρθει με ταχυδρομείο, και όχι με courier, εκτελωνίζεται διαφορετικά και, στις περισσότερες περιπτώσεις, για μεγαλύτερες αξίες CIF δεν χρεώνονται έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια 

 

ψωνιζω χρονια απο ebay απο διαφορες χωρες και κυριως αμερικη και πρωτη φορα το δεμα μου σταματησε τελωνειο 

 

χθεσ μου ηρθε γραμμα απο τα ΕΛΤΑ απο το τελωνειο του ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ οτι πρεπει να στειλω αποδειξη του paypal ή χρεωσης της πιστωτικης καρτας για τον εκτελωνισμο του αντικειμενου ( 2 ζευγαρια παπουτσια εινε βασικα ) 

 

επειδη διαβαζωντας σελιδες δεν ειδα τι γινετε με τα διαδικασια των δεματων των ΕΛΤΑ 

 

-γιατι μου ζητανε το paypal transaction ? για να υπολογισουν τι ταριφα θα με βαλουν να πληρωσω ?

-υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσω τιποτα ή αφου σταματησε τελωνιο θα πληρωσω?

-αν ειναι να πληρωσω απλα θα το αφησω να γυρισει πισω και θα ανοιξω paypal case ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσες στην περίπτωση που για κάποιο λόγο, τσίμπησαν το δέμα σου.

Ζητάνε την απόδειξη για να προσδιορίσουν την αξία στην οποία θα βάλουν τον ΦΠΑ.

Να εύχεσαι να περιοριστεί το θέμα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...