Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή εδώ και 450 περίπου σελίδες οι ερωτήσεις είναι όλες περίπου ίδιες, μήπως κάποιος admin να κάνει pin στην αρχική, ένα FAQ?

 

 

 

Πράγματι, είναι σωστό να μπαίνουν κάποιες απαντήσεις στην 1η σελίδα ενός νήματος. για να τις διαβάζουν όσοι έχουν αντίστοιχες απορίες, αλλά πιστεύεις ότι όσοι καίγονται για το θέμα τους θα σκεφτούν να ανοίξουν την πρώτη σελίδα ή θα επαναλάβουν την ερώτησή τους, έστω και αν έχει απαντηθεί εκατοντάδες φορές;

 

Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν αρκετά θέματα σχετικά με τις αγορές αυτές, έστω και με παραλλαγές στον τίτλο.

 

Εν πάση περιπτώσει, μπορώ να προσθέσω μερικές ερωτήσεις-απαντήσεις στο δικό μου θέμα στα wiki, που προσπαθώ να επικαιροποιώ, να συμπληρώνω και να ενημερώνω συνεχώς, και θα ήθελα μερικές προτάσεις για τις ερωτήσεις που θεωρούν οι συμφορουμίτες πιο συχνές και επίκαιρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα

Μετα από πολύ καίρο έφτασε η παραγγελία μου από κίνα. Τελικά πέρασε τελωνείο όμως δεν πλήρωσα τίποτα.

(κάρτα μνήμης 2 θήκες tablet και ένα tempered).

2 μήνες έκανε περίπου.

Μου έστειλαν όμως sd κάρτα αντί για microsd (gearbest).

Μου δίνουν δύο επιλογές επιστροφή και refund η να την κρατήσω και να πάρω τα μισά λεφτά.

Την πήρα 30 μου επιστρέφουν τα 15 κανένα 10ρικό δεν θα είναι η επιστροφή στην Κίνα?

Ξέρεις κανείς πόσο είναι το κόστος για την επιστροφή της κάρτας στην κίνα?

Μήπως να την κρατήσω και να βάλω μία αγγελία και να μη μπλέκω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο τηλέφωνο που έκανα σήμερα στο τελωνείο μου κατηγόρησαν τα ΕΛΤΑ. Δεν μπορώ να πω ότι με έπεισαν ότι το πρόβλημα είναι των ΕΛΤΑ.

Και στη σελίδα του ΕΛΤΑ στο fb που υπάρχουν παράπονα, τα ΕΛΤΑ κατηγορούν το τελωνείο. Κλασσική Ελλάδα, μετατόπιση ευθυνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες Καλημέρα...κάποιος να με βοηθήσει...εχω κάνει μια παραγγελία από lightenbox..έχει φτάσει εδώ και σχεδόν μήνα με S.F. EXPRESS και δεν ξέρω με τι και πως θα έρθει...ή που στην ευχή είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες σημερα εστειλα mail στον αντενα ,προτεινοντας να κανει ενα ρεπορταζ εκει στον χωρο του τελωνειο και να δημοσιευσει το προβλημα. ελπιζω να γινει δεκτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να συνταξη ενα κείμενο μαζι με τι φωτογραφία που δείχνει το μπάχαλο που γίνετε στο τελώνιο για να το στείλουμε στην ΕΕΤΤ,

και να αλλάζει ο καθένας μόνο το tracking
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΜΑ

 

Αν η αξια του αγορασμένου αγορασμένου προϊόντος από το εξωτερικο είναι χαμηλότερη  από 22 ΕΥΡΩ( ΑΤΕΛΙΑ) και τα τελωνεία το υπερκοστολογησαν αυθαιρετα γιατί μαζι με τα αποδεικτικά στοιχεια που καταθέτουμε δεν θα μπορούσαμε να καταθέτουμε και ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 105 δηλώνοντας την αξια του προϊόντος και να το παραλαμβάνουμε

 

Στην συνέχεια με όλα τα χαρτια που εχουν παραλαβει  τα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία αν αποδείκνυαν ότι ψευδώς δήλωσα την αξια στην υπεύθυνη δήλωση θα είχα τις αντιστοιχες συνεπειες  για  ψευδη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλά (μα πολλά) τηλέφωνα σήμερα (και πολύ ping-pong απ'το ένα τμήμα στο άλλο), έμαθα που πάνε τα δέματα στα οποία έχουμε ζητήσει αναδασμολόγηση. Στην Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων (Π.Ε.Τ.Α.). Μάλιστα, επειδή τους είπα να παω εγώ ο ίδιος εκεί που βρίσκεται το δέμα μου για να βγάλω άκρη, μου είπαν ότι δεν ξέρουν που βρίσκεται ούτε έχουν κάποιο τηλέφωνο να μου δώσουν και μου είπαν να το γκουγκλάρω!
Εγώ δεν βρήκα κάτι, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ'αυτό, ευπρόσδεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλά (μα πολλά) τηλέφωνα σήμερα (και πολύ ping-pong απ'το ένα τμήμα στο άλλο), έμαθα που πάνε τα δέματα στα οποία έχουμε ζητήσει αναδασμολόγηση. Στην Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων (Π.Ε.Τ.Α.). Μάλιστα, επειδή τους είπα να παω εγώ ο ίδιος εκεί που βρίσκεται το δέμα μου για να βγάλω άκρη, μου είπαν ότι δεν ξέρουν που βρίσκεται ούτε έχουν κάποιο τηλέφωνο να μου δώσουν και μου είπαν να το γκουγκλάρω!

Εγώ δεν βρήκα κάτι, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ'αυτό, ευπρόσδεκτος.

Πρωτοβάθμια Επιτροπή Τελωνειακών Αμφισβητήσεων (Π.Ε.Τ.Α.)  ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικη ελλαδα που σε στελνει ο ενας στο αλλο μεχρι να βαρεθεις και να τα παρατησεις.

 

το θεμα παντως εχει ψωμι και σηκωνει ενα χαμο να κανουμε... γιατι μ φαινεται οτι δεν θελουν να τους χαλασεις το ζεν εκει μεσα... χαλαρα πανε τα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...