Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Παρηγγειλα ενα κινητο απο Banggood , το εστειλαν με Swiss Post, σταματησε τελωνειο. Επικοινωνησα με το Banggood κ μοπ ειπαν οτι μπορω να αρνηθω το πακετο κ να σταλει πισω, μου ειπαν οτι θα δεχτουν την επιστροφη και μολις φανει στο τρακινγκ οτι το δεμα βρισκεται στον δρομο για Κινα, θα μου επιστρεψουν ολο το ποσο. Καταρχας τι διαδικασιες πρεπει να κανω για να επιστραφει? Επισης, εχει καποιος παρομοια εμπειρια με το συγκεκριμενο καταστημα, δλδ μπορω να τους εμπιστευτω, θα μου επιστρεψον οντως τα λεφτα αν το στειλω πισω? Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Αν στο φορολογήσουν ( ΦΠΑ στην άξια που θα βαλει ο τελωνειακος + 15 € εκτελωνισμος ) και δεν το παραλάβεις τοτε δεν επιστρέφει στο αποστολέα.

Επιστρέφει  στο τελωνείο και μετα από λιγο καιρο δημοπρατείται

Δηλαδη το χαίνεις.

 

Πιθανον να σου ζητησουν αποδειξη πληρωμης (paypal η καρτας ) αν εχουν αμφιβολίες για την αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. Προσπαθω να βγαλω ακρη σε αυτο το threat αλλα δεν βγαζω. Θελω να σας ρωτησω.

 

Ειχα παραγγειλει 2 πακετα των 80 ευρω απο ενα ηλεκτρονικο μαγαζι στην αμερικη το iherb.com και ηρθαν ελλαδα μεσο DHL στις 13/9 αλλα το προβλημα ειναι οτι στο tracking number της DHL λεει οτι σταματησε στην αθηνα. Μετα λογικα τα πακετα τα παραλαμβανουν οι ελτα αλλα οταν περνω στην ελτα δεν μου εχουν δωσει καποιον κωδικο για τα πακετα της ελτα και δεν μπορουν να τα εντοπισουν και οταν επικοινωνω με την dhl λενε οτι ισως το παρελαβε η ελτα.

 

Μηπως το πακετο εχει κολλησει σε τελωνιο τωρα 2 μηνες; Μπορω να επικοινωνισω με το τελωνειο στην αθηνα μηπως μου πουν αν βρισκετε το πακετο εκει;

Δε μπορείς να κάνεις κάτι από το να περιμένεις. ΘΑ σου στείλουν επιστολή απο τα ΕΛΤΑ

 

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο φορολογήσουν ( ΦΠΑ στην άξια που θα βαλει ο τελωνειακος + 15 € εκτελωνισμος ) και δεν το παραλάβεις τοτε δεν επιστρέφει στο αποστολέα.

Επιστρέφει  στο τελωνείο και μετα από λιγο καιρο δημοπρατείται

Δηλαδη το χαίνεις.

 

Πιθανον να σου ζητησουν αποδειξη πληρωμης (paypal η καρτας ) αν εχουν αμφιβολίες για την αξια.

 

Μήπως μπερδεύεις τα πράγματα σχετικά με τη μη επιστροφή στον αποστολέα;

Μπορείς να μας πεις που το διάβασες;

Για να το πω διαφορετικά, έχεις διαβάσει τη Σύμβαση της Παγκόσμιας Ένωσης Ταχυδρομείων και συγκεκριμένα για το θέμα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρονο να διαβασω την Συμβαση που μου λες για το συγκεκριμενο θεμα

 

Αλλα ετσι μου ειπαν από τα Ελτα

 

Αν ξερεις κατι παραπανω βοηθησε με να παω να τους το τριψω στη μουρη

 

Εχω ηδη 2-3 δεματα προς αναδασμολογηση τα οποια και δεν σκοπευω να παραλαβω αν είναι να πληρωσω εστω και ένα ευρω εφοοσν είναι όλα αξιας κατω των 22ευρω

 

Στο site των ΕΛΤΑ γραφει

 

Χρόνος Παραμονής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στα Ταχυδρομικά Καταστήματα

Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή  για χρονικό διάστημα 20 ημερών, από την ημερομηνία ειδοποίησης. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, και κηρύσσονται αζήτητα ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις.

 

Προϋποθέσεις Επιστροφής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στον Αποστολέα τους

 

Για να επιστραφεί ένα ταχυδρομικό αντικείμενο στον αποστολέα του, είναι απαραίτητη η ρητή δήλωσή του ότι δέχεται να το παραλάβει. Αυτό πιστοποιείται είτε με σχετική ένδειξη που έχει τεθεί εκ των προτέρων επί του Συνοδευτικού Δελτίου του ταχυδρομικού αντικειμένου είτε με την εκ των υστέρων λήψη από τον αποστολέα σχετικής εντολής (Έντυπο CN17)  μέσω της ταχυδρομικής υπηρεσίας της χώρας καταγωγής. Η διαδικασία αυτή γίνεται με φροντίδα του παραλήπτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής τον επέλεξες εσύ?  Το bangood είναι το μόνο με τα εως σήμερα δεδομένα, που γλιτώνεις τελωνείο με την επιλογή priority line. Ελάχιστη χρέωση παραπάνω αλλα το κεφάλι σου ήσυχο.

Τι τρόπο αποστολής επέλεξες? Επίσης το συγκεκριμένο κατάστημα είναι αξιόπιστο αλλα κρίμα που μπλεξες με την όλη διαδικασία αφου σίγουρα θα είχες σαν επιλογή το priority. Σου εύχομαι γρήγορα κι εύκολα ξεμπερδέματα φίλε.

Δυστυχως δεν ειχα επιλεξει Priority Line. Το δεμα εχει σταματησει τελωνειο, μοτυ εστειλαν επιστολη που μου ζητανε αποδειξη/Paypal. Μιλησα με το Banggood και μου ειπαν οτι θα το δεχτουν πισω αν αρνηθω την παραλαβη και θα μου επιστρεψουν τα λεφτα, μολις φανει στο τρακινγκ οτι επιστρεφει Κινα. Ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια, αλλα και αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια με το συγκεκρμινεο σαιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ paypal μεσω Alpha bank δουλευει? Εμενα μου ζηταει αλλη καρτα,πεταει εξω και τις δυο που εχω...λετε λογω cyberMonday?Εχει κανεις παρομοιο προβλημα?

 

πιθανότατα έχει τερματίσει τα όρια των CC και η Άλφα.

Από το Σάββατο έχει αναφερθεί ότι τερμάτισε η Eurobank και, όπως έτυχε και σε μένα, η Πειραιώς, η οποία και μου έστειλε σμσ.

 

Υπομονή, σήμερα το βράδυ στις 12 μηδενίζουν όλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω ένα νήμα και ένα ζευγάρι γάντια ψαρέματος από τον Αμερικανό Αμαζόνα.
Σύνολο αξίας 39 κάτι δολάρια. Αν διαλέξω να μου τα στείλει εδώ με προπληρωμένα έξοδα και Import Taxes ξεφεύγει το πράγμα, αφού φτάνει τα 70 κάτι δολάρια...
Έχω Aramex όποτε παίζει και αυτό το ενδεχόμενο και τα 39 δολάρια μαζί με το φόρο της πολιτείας της Νέας Υόρκης γίνονται 43 περίπου
Κινδυνεύω να σταματήσει τελωνείο το δέμα αν χρησιμοποιήσω την Αραμεξ;
Ισχύει το όριο των 50 δολαρίων (αξία και μεταφορικά) ή θα το περάσουν τελωνειο;
Παρακαλώ απαντήστε μου γιατί διάβασα μερικές σελίδες και δεν έβγαλα άκρη.

 

ΥΓ: Η Αραμεξ θα το εκτελωνίσει σύντομα ή θα πούμε Καλή Χρονιά;
Τα φώτα σας παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω παραγγειλει από κίνα με το σκεπτικό ότι είναι πιο φτηνά και ας αργήσει ! Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω ! Αλλά σε λίγο θα φτάσω 3 μήνες που περιμένω ! Θα μου έρθει με τελωνείο που σημενει ότι θα πληρώσω παραπάνω απότι θα το αγόραζα εδώ και περιμένοντας 3 και μήνες !

Από αρχές καλοκαιριού (Ιουνίου) γίνεται χαμός με τα τελωνεία αν δεν έψαξες τα βασικά πριν την παραγγελία δεν φταει κανένας αν άργησε τι πακέτο σου ή ακόμα χειρότερα αν χρεωθείς με έξοδα τελωνείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα μου ήρθε επιστολή από την ΕΕΤΤ στην καταγγελία που έκανα για το ότι στοιβάζονται τα δέματα στο Ελληνικό σε εξωτερικούς χώρους σαν σκουπίδια με τρελές καθυστερήσεις ελπίζω να κάνετε όλοι καταγγελία για να φάνε την καμπάνα που τους αρμόζει μπας και συνετιστούν με τις καθυστερήσεις γιατί δεν μας αξίζουν τέτοιες καθυστερήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σου απαντησαν δηλαδη

 

Αν θελεις ανεβασε την απαντηση

Βασικά μου έστειλαν το πρωτόκολλο και αυτό http://prntscr.com/hfw8mj στην επιστολή ,στα υπόψιν δεν έκανα καταγγελία για τις χρεώσεις εκτελωνισμού αλλά για τις καθυστερήσεις και τον τρόπο που αποθηκεύουν τα δέματα σαν σκουπίδια με κίνδυνο την καταστροφή του περιεχομένου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προϋποθέσεις Επιστροφής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στον Αποστολέα τους

 

Για να επιστραφεί ένα ταχυδρομικό αντικείμενο στον αποστολέα του, είναι απαραίτητη η ρητή δήλωσή του ότι δέχεται να το παραλάβει. Αυτό πιστοποιείται είτε με σχετική ένδειξη που έχει τεθεί εκ των προτέρων επί του Συνοδευτικού Δελτίου του ταχυδρομικού αντικειμένου είτε με την εκ των υστέρων λήψη από τον αποστολέα σχετικής εντολής (Έντυπο CN17)  μέσω της ταχυδρομικής υπηρεσίας της χώρας καταγωγής. Η διαδικασία αυτή γίνεται με φροντίδα του παραλήπτη.

 

 

Καλησπέρα.

 

Μπήκα κι εγώ να ψάξω πως γίνεται η επιστροφή στον αποστολέα αλλά δε βρήκα άκρη. Το λίνκ για το απόσπασμα που έβαλε ο nmamag είναι αυτό.

 

Αν κάποιος ξέρει την απάντηση (ή έχει παρακολουθήσει το νήμα και μπορεί να δώσει το λίνκ) θα το εκτιμούσα μιας και δε κατάφερα να βρω κάτι:

 

Πώς ζητάς από τα ΕΛΤΑ να στείλουν το δέμα στον αποστολέα και πως σου δίνουν tracking number για να το δώσεις στον αποστολέα; Ποια είναι η διαδικασία;

 

 

Σε άλλο νήμα φαίνεται πως το έχει κάνει ένας συμφορουμίτης. Του έστειλα μήνυμα. Αν απαντήσει θα γράψω εδώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα.

 

Μπήκα κι εγώ να ψάξω πως γίνεται η επιστροφή στον αποστολέα αλλά δε βρήκα άκρη. Το λίνκ για το απόσπασμα που έβαλε ο nmamag είναι αυτό.

 

Αν κάποιος ξέρει την απάντηση (ή έχει παρακολουθήσει το νήμα και μπορεί να δώσει το λίνκ) θα το εκτιμούσα μιας και δε κατάφερα να βρω κάτι:

 

Πώς ζητάς από τα ΕΛΤΑ να στείλουν το δέμα στον αποστολέα και πως σου δίνουν tracking number για να το δώσεις στον αποστολέα; Ποια είναι η διαδικασία;

 

 

Σε άλλο νήμα φαίνεται πως το έχει κάνει ένας συμφορουμίτης. Του έστειλα μήνυμα. Αν απαντήσει θα γράψω εδώ.

Στο γράφω και εδώ

 

Στο εδώ ταχυδρομείο μου έδωσαν ένα χαρτί να υπογράψω, το συμπλήρωσα και το δέμα γυρνάει πίσω με το ίδιο tracking, μόλις ο Κινέζος είδε ότι το δέμα έφυγε από ελλάδα μου έκανε τελικά refund ολόκληρο το ποσό προς τιμή του χωρίς να μου κόψει τα μεταφορικά (τυχαία αγορά μέσω eBay ήταν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...