Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Τα 15€ είναι έσοδο των ΕΛΤΑ για τη διαδικασία του εκτελωνισμού (χαρτούρα) και ο ιδιώτης που έχει αναλάβει τον εκτελωνισμό πληρώνεται με βάση την προσφορά που έχει κάνει, ανά τεμάχιο, δηλαδή σημαντικά μικρότερο ποσό από τα 15€.

 

Παραδειγματικά, αναφέρω τα στοιχεία της τελευταίας (5/10 /2017) προκήρυξης διαγωνισμού για προϋπολογισθείσα δαπάνη 60.000€) πλέον ΦΠΑ, δηλαδή 74,400€ και 12.000 δέματα κατ' εκτίμηση μηνιαίως.

 

Εάν υποθέσουμε ότι η δαπάνη θα εξαντλούνταν σε 1 μήνα τότε για κάθε δέμα ο ιδιώτης θα εισέπραττε 6,2€ αλλά γνωρίζουμε ότι ο διαγωνισμός αποφέρει χαμηλότερη τιμή προσφοράς και η δαπάνη αρκεί για περισσότερους μήνες, που σημαίνει ότι η προσφορά του είναι αρκετά χαμηλότερη των 6,2€.

 

Και, με την ευκαιρία, αυτοί είναι οι όροι και προδιαγραφές των ΕΛΤΑ για την ανάθεση του έργου εκτελωνισμού εισερχομένων αντικειμένων.

Πρακτικά ναι, τα ελτά βέβαια αυτά τα λεφτά που δώσανε (τα 74,000 τα καλύπτουν με τα 15 +το κέρδος που κρατάνε για αυτούς μιας και δεν σε αναγκάζουν να τρέχεις εσύ στα τελωνεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να απλά δεν κατάλαβα ποτέ έπρεπε να τους πω για refund η ότι να τα ξανά στηλούν με eu express? Αφού καπάκη μου έστειλαν δευτερο δέμα.

Έπρεπε από την αρχή να τους πεις ότι το δέμα άργησε και δεν το χρειάζομαι πλέον θέλω refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αχα μάλιστα . Τώρα δηλαδή περιμένω μέχρι 20/12 και άμα δεν έρθει ζητάω refund ! Την κατσαμε δηλαδή :(

Δεν νομίζω να ξανά παραγγείλω από κίνα.

Δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία μερικών, δηλαδή όταν πήρες από κινα τι ακριβώς είχες στο νου σου? Παραγγέλνω Δευτέρα Παρασκευή τι έχω?, ειδικά τώρα με τα τελωνεία ο μέσος χρόνος αναμονής στης περισσότερες περιπτώσεις ειν πάνω από 40 μέρες που πολλές φορές φτάνουν και 2μηνο, ξέρω το όταν ζητάτε refund αβέρτα (εκτις από το λογαριασμό σας που κάποια στιγμή θα τον μπλοκάρουν) κάνετε κακό και στους υπόλοιπους, αν δεν είναι στρώσει η κατάσταση σύντομα (που δεν το βλέπω) δεν νομίζω να αργήσει πολύ ο αποκλεισμός της Ελλάδας από Κινέζους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα αυτό μπορεί να έρθει στην Ελλάδα σαν συνοδευτικό των αποσκευών της, αλλά δεν γνωρίζουμε το κόστος της μεταφοράς σαν υπέρβαρο και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να ερευνήσεις, αν και υποθέτω ότι θα είναι υψηλό για βάρος 50 κιλών.

 

Η άλλη λύση είναι η αποστολή του δέματος, από την ξαδέλφη, που την έβαλες σε μεγάλους μπελάδες, σαν "μη εμπορικού χαρακτήρα" και αυτό σημαίνει νέα συσκευασία, για να μην φαίνεται σαν καινούργιο (δεν ξέρουμε, βέβαια, τι είναι και αν είναι ασφαλής μια νέα συσκευασία)), έξοδα μεταφορικών και τελωνείο που θα εξαρτηθεί από το κόστος της αξίας.

 

Συμπερασματικά, αποδεικνύεται, για μια ακόμη φορά, ότι το φτηνό κόστος της αμερικάνικης αγοράς μας παρασύρει σε αγορές και αποφάσεις για τις οποίες μετανιώνουμε εκ των υστέρων, αφού ούτε τα μεταφορικά ούτε το τελωνείο φαίνεται να αποφεύγεις.

ευχαριστω για τις πληροφοριες,το δεμα περιεχει μικροσκοπιο μεσα οποτε το να μην βαλουμε την δικια του συσκευασια το φοβαμαι(τουλαχιστον στην κεφαλη)

 

θα της πω οποτε αν μπορει να φερει την κεφαλη σαν αποσκευη και το υπολοιπο που ειναι μη ευθραυστο να το στειλει σε αλλη συσκευασια σαν μη εμπορικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελτά έχουν αναθέσει σε ιδιώτες εκτελωνιστες να κάνουν την διαδικασία του εκτελωνισμόυ, αυτά τα 15 αρια πληρώνεις τους εκτελωνιστες

 

Α ΟΚ. Άρα είναι μια υπηρεσία την οποία πληρώνουμε. Σωστά τα δίνουμε τότε.

 

 

Να γράψω τώρα κι εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου με τα Τελωνεία. Είχα 2-3 χρόνια να παραγγείλω από Κίνα και τώρα Οκτώβριο έκανα 4 παραγγελίες μαζεμένα και παρακολουθούσα 7 πακέτα.

 

1η παραγγελία: 2 MicroSD αξίας 38€, με Registered Air Mail (BpostBelgium). Παράγγειλα στις 4/10 και το βρήκα στο γραμματοκιβώτιο στις 20/10 χωρίς καμία έξτρα χρέωση και χωρίς καθυστέρηση. Είχε το μέγεθος φακέλου και τα SD είχαν πάχος και μέγεθος σαν μία χοντρή κάρτα (Ήμουν τυχερός μάλλον και δεν σταμάτησε Τελωνείο)

 

2η παραγγελία: 2 tablet (1 teclast και 1 Voyo) αξίας 275€ και τα δύο,  με Priority Line (EU Express που κόστισε 14€ επιπλέον). Παράγγειλα στις 6/10, μου τα στείλανε σαν 2 ξεχωριστά πακέτα, ξεκίνησαν με 3 μέρες διαφορά αλλά φτάσανε μαζί, παραδόθηκαν στο σπίτι 31/10 χωρίς έξτρα χρέωση και χωρίς καθυστέρηση. Ήταν σε μέγεθος κανονικού πακέτου, με το γνωστό γκρι πλαστικό περιτύλιγμα και δεν έγραφε τίποτα για Κίνα. Αποστολέας φαινόταν ότι ήταν από Αγγλία.Το Priority Line-EU Express τα αξίζει τα λεφτά του. (αν έπαινε Τελωνείο θα ήταν επιπλέον 66€ ΦΠΑ + 20€ Δασμοί + 15€ ΕΛΤΑ = 101€ στην καλύτερη)

 

3η παραγγελία: Διάφορα μικροπραγματάκια αξίας 140€ (Καμβάδες, αυτοκόλλητα, Led φώτα, θήκη tablet κλπ) με Expetided Shipping EMS (Τώρα ξέρω ότι είναι κακή επιλογή, τότε όμως δεν το ήξερα.....). Ο Κινέζος το έσπασε σε 3 πακέτα, το καθένα με το δικό του tracking number. Παραγγελία στις 6/10 ->

Το Α πακέτο έφυγε 18/10 και ακόμα το περιμένω (Το tracking είναι κολλημένο στο 23/10/2017 SENT ITEM). 

To Β πακέτο έφυγε 27/10, πέρασε από Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας, και παραδόθηκε 6/11 με πράσινο αυτοκόλλητο επάνω (Τελωνειακώς Ελεύθερο) και κόστος 3€. Απ'έξω έγραφε κανονικά Κίνα και κόστος (υποτίθεται) 11€. Φαινόταν ότι έχει ανοιχτεί.

Το Γ πακέτο έφυγε 30/10, πέρασε από Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας, και παραδόθηκε 9/11 με πράσινο αυτοκόλλητο επάνω και κόστος 3€. Απ'έξω έγραφε κι αυτό Κίνα και κόστος (υποτίθεται) πάλι 11€. Φαινόταν κι αυτό ότι έχει ανοιχτεί και επίσης καθώς το χαράκωσαν για να το ανοίξουν μου σκίσανε ένα από τα αυτοκόλλητα :shock: .

Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που τα 2 απ'τα 3 ήρθαν κιόλας και με ελάχιστο κόστος. Όταν τα παρήγγειλα νόμιζα ότι η EMS είναι ταχυδρομείο, ενώ είναι courier! Φοβάμαι τι θα μου ζητήσουν για το Α πακέτο, έχει τα πιο μεγάλα πράγματα μέσα. Μακριά από Expetided Shipping.

 

4η παραγγελία: Κινητό Vkworld F2 αξίας 38€ (με εξαργύρωση πόντων) με Registered Netherlands Post. Παραγγελία στις 26/10, έφυγε 6/11 και ακόμα το περιμένω. Μόλις χτες είδα στο tracking του PostNL "Arrived in the country of destination". Μετά από αυτήν την παραγγελία ανακάλυψα αυτό το thread, και απ'ότι διαβάζω, έχει 99% πιθανότητες να μπει Τελωνείο. Αν μου έδινε την επιλογή θα το έβαζα κι αυτό με EU Express για να είμαι ήσυχος. Τώρα με το Ταχυδρομείο, μάλλον θα πληρώσω (24%*60+15=) 29,4€ επιπλέον, αν το κόστος CIF βγει σωστά.

 

Όλα τα παραπάνω είναι από Gearbest (αποθήκες Κίνας και Χονγκ-Κονγκ)

 

Αυτά από μένα. 

Ευχαριστώ όσους δίνουν πληροφορίες, έμαθα πολλά στις τελευταίες 30 σελίδες αυτού του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία μερικών, δηλαδή όταν πήρες από κινα τι ακριβώς είχες στο νου σου? Παραγγέλνω Δευτέρα Παρασκευή τι έχω?, ειδικά τώρα με τα τελωνεία ο μέσος χρόνος αναμονής στης περισσότερες περιπτώσεις ειν πάνω από 40 μέρες που πολλές φορές φτάνουν και 2μηνο, ξέρω το όταν ζητάτε refund αβέρτα (εκτις από το λογαριασμό σας που κάποια στιγμή θα τον μπλοκάρουν) κάνετε κακό και στους υπόλοιπους, αν δεν είναι στρώσει η κατάσταση σύντομα (που δεν το βλέπω) δεν νομίζω να αργήσει πολύ ο αποκλεισμός της Ελλάδας από Κινέζους

Έχω παραγγειλει από κίνα με το σκεπτικό ότι είναι πιο φτηνά και ας αργήσει ! Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω ! Αλλά σε λίγο θα φτάσω 3 μήνες που περιμένω ! Θα μου έρθει με τελωνείο που σημενει ότι θα πληρώσω παραπάνω απότι θα το αγόραζα εδώ και περιμένοντας 3 και μήνες ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Παρηγγειλα ενα κινητο απο Banggood , το εστειλαν με Swiss Post, σταματησε τελωνειο. Επικοινωνησα με το Banggood κ μοπ ειπαν οτι μπορω να αρνηθω το πακετο κ να σταλει πισω, μου ειπαν οτι θα δεχτουν την επιστροφη και μολις φανει στο τρακινγκ οτι το δεμα βρισκεται στον δρομο για Κινα, θα μου επιστρεψουν ολο το ποσο. Καταρχας τι διαδικασιες πρεπει να κανω για να επιστραφει? Επισης, εχει καποιος παρομοια εμπειρια με το συγκεκριμενο καταστημα, δλδ μπορω να τους εμπιστευτω, θα μου επιστρεψον οντως τα λεφτα αν το στειλω πισω? Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Παρηγγειλα ενα κινητο απο Banggood , το εστειλαν με Swiss Post, σταματησε τελωνειο. Επικοινωνησα με το Banggood κ μοπ ειπαν οτι μπορω να αρνηθω το πακετο κ να σταλει πισω, μου ειπαν οτι θα δεχτουν την επιστροφη και μολις φανει στο τρακινγκ οτι το δεμα βρισκεται στον δρομο για Κινα, θα μου επιστρεψουν ολο το ποσο. Καταρχας τι διαδικασιες πρεπει να κανω για να επιστραφει? Επισης, εχει καποιος παρομοια εμπειρια με το συγκεκριμενο καταστημα, δλδ μπορω να τους εμπιστευτω, θα μου επιστρεψον οντως τα λεφτα αν το στειλω πισω? Ευχαριστω εκ των προτερων

Τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής τον επέλεξες εσύ?  Το bangood είναι το μόνο με τα εως σήμερα δεδομένα, που γλιτώνεις τελωνείο με την επιλογή priority line. Ελάχιστη χρέωση παραπάνω αλλα το κεφάλι σου ήσυχο.

Τι τρόπο αποστολής επέλεξες? Επίσης το συγκεκριμένο κατάστημα είναι αξιόπιστο αλλα κρίμα που μπλεξες με την όλη διαδικασία αφου σίγουρα θα είχες σαν επιλογή το priority. Σου εύχομαι γρήγορα κι εύκολα ξεμπερδέματα φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά επειδή είμαι λίγο άσχετος αν με βοηθούσατε θα το εκτιμούσα πολύ, θέλω να κάνω μια παραγγελία από ένα σιτε όπου η βάση του είναι στο Λος Αντζελες αξίας 18 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής,θα περάσει τελονίο;και αν ναι πόσο θα πληρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Προσπαθω να βγαλω ακρη σε αυτο το threat αλλα δεν βγαζω. Θελω να σας ρωτησω.

 

Ειχα παραγγειλει 2 πακετα των 80 ευρω απο ενα ηλεκτρονικο μαγαζι στην αμερικη το iherb.com και ηρθαν ελλαδα μεσο DHL στις 13/9 αλλα το προβλημα ειναι οτι στο tracking number της DHL λεει οτι σταματησε στην αθηνα. Μετα λογικα τα πακετα τα παραλαμβανουν οι ελτα αλλα οταν περνω στην ελτα δεν μου εχουν δωσει καποιον κωδικο για τα πακετα της ελτα και δεν μπορουν να τα εντοπισουν και οταν επικοινωνω με την dhl λενε οτι ισως το παρελαβε η ελτα.

 

Μηπως το πακετο εχει κολλησει σε τελωνιο τωρα 2 μηνες; Μπορω να επικοινωνισω με το τελωνειο στην αθηνα μηπως μου πουν αν βρισκετε το πακετο εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...