Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απλά μια διόρθωση στα παραπάνω. Τα συστημένα τις περισσότερες φορές περνάνε τελωνείο ενώ στα unregistered υπάρχει πιθανότητα να αποφευχθεί το τελωνείο. Μέχρι 22 ευρώ CIF δεν πληρώνεις (αλλά μπορεί να περάσει από τελωνειακό έλεγχο). Το 3ευρω ήταν "τελος παρουσίασης στο τελωνείο", δηλαδή οτι πέρασε το αντικείμενο από τελωνειακό έλεγχο και βρέθηκε "τελωνειακώς ελεύθερο". Μέχρι τον περασμένο Αύγουστο, αν ένα αντικείμενο κόστιζε π.χ. 21€, αλλά περνούσε από τελωνειακό έλεγχο, γλίτωνες τον εκτελωνισμό και ΦΠΑ λόγω αξίας αντικειμένου (<22€), αλλά πλήρωνες το 3ευρω γιατί πέρασε από τελωνειακό έλεγχο και σου κόλλησαν επάνω στη συσκευασία το γνωστό πράσινο αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο". Τώρα, με αυτά που διαβάζω σε αυτό το νήμα, διαπιστώνω πως δεν ακολουθείται ενιαία τακτική, σε άλλα υποκαταστήματα συνεχίζουν να ζητάνε το 3ευρω, ενώ σε κάποια άλλα όχι. Ενδεικτικά αναφέρω πως τον περασμένο Αύγουστο με κάλεσαν να πληρώσω 3 ευρώ για ένα μπρελόκ του μισού ευρώ από gearbest, το οποίο ήρθε με συστημένο Swedish Post. Όταν πήγα στα ΕΛΤΑ, οι ίδιοι οι υπάλληλοι μου είπαν πως δεν χρειάζεται να πληρώσω και πως τα 3 ευρώ καταργούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά . Έχω ένα θέμα . Έχω κάνει παραγγελίας ενός κινητού στις 12/09/ 2017 13:03:26 PM

Order number: W1709121303264915Shipping method: EU Express . Ερχόταν με  DPDUK1 . Στις  14/10/17 Θεωρήθηκε χαμένο , γιατί το tracking δεν κουνιόταν . Καπάκι μου εστειλαν δεύτερο ίδιο δέμα ! Αλλά αυτή την φορά έρχεται με PostNL  RS991234373NL . Το όπιο εδώ και 27 μέρες είναι κολλημένο. 

 

31/10/2017, 06:09:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29/10/2017, 13:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Από Kίνα το δέμα στάλθηκε στις 20/10/17 

Το ταχυδρομείο λέει ότι μπορεί να αργησει για 30 μέρες ακόμη !!! Και δεν μπορώ να καταλάβω άμα θα μπει τελικά τελώνιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά . Έχω ένα θέμα . Έχω κάνει παραγγελίας ενός κινητού στις 12/09/ 2017 13:03:26 PM

Order number: W1709121303264915Shipping method: EU Express . Ερχόταν με  DPDUK1 . Στις  14/10/17 Θεωρήθηκε χαμένο , γιατί το tracking δεν κουνιόταν . Καπάκι μου εστειλαν δεύτερο ίδιο δέμα ! Αλλά αυτή την φορά έρχεται με PostNL  RS991234373NL . Το όπιο εδώ και 27 μέρες είναι κολλημένο. 

 

31/10/2017, 06:09:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 29/10/2017, 13:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Από Kίνα το δέμα στάλθηκε στις 20/10/17 

h Το ταχυδρομείο λέει ότι μπορεί να αργησει για 30 μέρες ακόμη !!! Και δεν μπορώ να καταλάβω άμα θα μπει τελικά τελώνιο .

H παραγγελία φαίνεται μονο σε σενα )οχι σε εμας) οποτε δεν ξερουμε τι παρρείγειλες και με τι κοστος. Ησουν άτυχος που χάθηκε το δέμα γιατί με eu express θα το είχες ήδη στα χέρια σου και χωρίς τελωνείο. Τωρα τα πράγματα ειναι χειρότερα, γιατί το registered post nl πέρα απο τη δίμηνη αναμονή θα εχει και κόστος τελωνείου 24%φπα συν 15 ευρω τέλη. Κάνε τους υπολογισμους. Επρεπε να ζητήσεις να στο στειλουν πάλι με eu express ή να ζητουσες refund και να το πάρεις απο ευρωπαική αποθήκη ή απο banggood με priority air mail. Τώρα θα το ειχες στα χέρια σου και χωρίς τελωνείο. 

 

Υπομονη λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε ενα αντικειμενο απο Γερμανια (ειχα ρωτησει τον Γερμανο ποτε θα ερθει μου λεει οτι χαθηκε και οτι εστειλε δευτερο αντικειμενο που θα παρω σε 8 μερες)

 

Ομως ηρθε τελικα το πρωτο αντικειμενο δουλευει αψογα και του εκανα θετικη αξιολογηση

Αν δεν παραλαβω το δευτερο δεμα θα του γυρισει πισω ετσι ;;; (παρελαβα με ελτα κουριερ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θέλω βοήθεια απο γνωστες

παράγγειλα ενα δέμα απο Αμερική και για να αποφύγω τα υψηλά μεταφορικά και το τελωνείο συνεννοήθηκα με μια ξαδέρφη μου που μένει εκεί και το παρέλαβε εκείνη,ειναι πληρωμένο,έχει φτάσει,όλα καλά μέχρι εδω

ήταν να μου το φέρει σαν αποσκευή με το αεροπλανο οταν ερχοταν ελλαδα,
κατι το οποιο δεν γνωριζα ομως ειναι οτι το δεμα ειναι κοντα 50 κιλα και περιπου 1 μετρο υψος και φαρδος

το ερωτημα ειναι,ποιος ειναι ο οικονομικότερος τροπος να ερθει ελλαδα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα αυτό μπορεί να έρθει στην Ελλάδα σαν συνοδευτικό των αποσκευών της, αλλά δεν γνωρίζουμε το κόστος της μεταφοράς σαν υπέρβαρο και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να ερευνήσεις, αν και υποθέτω ότι θα είναι υψηλό για βάρος 50 κιλών.

 

Η άλλη λύση είναι η αποστολή του δέματος, από την ξαδέλφη, που την έβαλες σε μεγάλους μπελάδες, σαν "μη εμπορικού χαρακτήρα" και αυτό σημαίνει νέα συσκευασία, για να μην φαίνεται σαν καινούργιο (δεν ξέρουμε, βέβαια, τι είναι και αν είναι ασφαλής μια νέα συσκευασία)), έξοδα μεταφορικών και τελωνείο που θα εξαρτηθεί από το κόστος της αξίας.

 

Συμπερασματικά, αποδεικνύεται, για μια ακόμη φορά, ότι το φτηνό κόστος της αμερικάνικης αγοράς μας παρασύρει σε αγορές και αποφάσεις για τις οποίες μετανιώνουμε εκ των υστέρων, αφού ούτε τα μεταφορικά ούτε το τελωνείο φαίνεται να αποφεύγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιχνίδι 45$ από Ην. Πολιτείες είναι λογικό να φάει τελωνείο 24,2 ευρώ;

Νορμάλ φαίνεται

από αυτό το ποσό τα 15 ειναι τέλος εκτελωνισμόυ των Ελτα +9,2 φπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24% της αξίας CIF που θα ορίσει ο τελωνειακός + 15€ τέλος ΕΛΤΑ.

 

Μιας και το αναφέρουν πολλοί, αυτά τα 15€ τέλος ΕΛΤΑ, τι ακριβώς πληρώνουμε; 

 

Αν έχω καταλάβει σωστά, δασμούς και ΦΠΑ βάζει το Τελωνείο, όχι οι μεταφορικές/ταχυδρομείο.

Και εφόσον πληρώνουμε τα έξοδα αποστολής στον Κινέζο, αναρωτιέμαι τι είναι αυτά τα 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιας και το αναφέρουν πολλοί, αυτά τα 15€ τέλος ΕΛΤΑ, τι ακριβώς πληρώνουμε;

 

Αν έχω καταλάβει σωστά, δασμούς και ΦΠΑ βάζει το Τελωνείο, όχι οι μεταφορικές/ταχυδρομείο.

Και εφόσον πληρώνουμε τα έξοδα αποστολής στον Κινέζο, αναρωτιέμαι τι είναι αυτά τα 15€.

Τα ελτά έχουν αναθέσει σε ιδιώτες εκτελωνιστες να κάνουν την διαδικασία του εκτελωνισμόυ, αυτά τα 15 αρια πληρώνεις τους εκτελωνιστες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελτά έχουν αναθέσει σε ιδιώτες εκτελωνιστες να κάνουν την διαδικασία του εκτελωνισμόυ, αυτά τα 15 αρια πληρώνεις τους εκτελωνιστες

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Τα 15€ είναι έσοδο των ΕΛΤΑ για τη διαδικασία του εκτελωνισμού (χαρτούρα) και ο ιδιώτης που έχει αναλάβει τον εκτελωνισμό πληρώνεται με βάση την προσφορά που έχει κάνει, ανά τεμάχιο, δηλαδή σημαντικά μικρότερο ποσό από τα 15€.

 

Παραδειγματικά, αναφέρω τα στοιχεία της τελευταίας (5/10 /2017) προκήρυξης διαγωνισμού για προϋπολογισθείσα δαπάνη 60.000€) πλέον ΦΠΑ, δηλαδή 74,400€ και 12.000 δέματα κατ' εκτίμηση μηνιαίως.

 

Εάν υποθέσουμε ότι η δαπάνη θα εξαντλούνταν σε 1 μήνα τότε για κάθε δέμα ο ιδιώτης θα εισέπραττε 6,2€ αλλά γνωρίζουμε ότι ο διαγωνισμός αποφέρει χαμηλότερη τιμή προσφοράς και η δαπάνη αρκεί για περισσότερους μήνες, που σημαίνει ότι η προσφορά του είναι αρκετά χαμηλότερη των 6,2€.

 

Και, με την ευκαιρία, αυτοί είναι οι όροι και προδιαγραφές των ΕΛΤΑ για την ανάθεση του έργου εκτελωνισμού εισερχομένων αντικειμένων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παραγγελία φαίνεται μονο σε σενα )οχι σε εμας) οποτε δεν ξερουμε τι παρρείγειλες και με τι κοστος. Ησουν άτυχος που χάθηκε το δέμα γιατί με eu express θα το είχες ήδη στα χέρια σου και χωρίς τελωνείο. Τωρα τα πράγματα ειναι χειρότερα, γιατί το registered post nl πέρα απο τη δίμηνη αναμονή θα εχει και κόστος τελωνείου 24%φπα συν 15 ευρω τέλη. Κάνε τους υπολογισμους. Επρεπε να ζητήσεις να στο στειλουν πάλι με eu express ή να ζητουσες refund και να το πάρεις απο ευρωπαική αποθήκη ή απο banggood με priority air mail. Τώρα θα το ειχες στα χέρια σου και χωρίς τελωνείο. 

 

Υπομονη λοιπον

Ναι μόλεις τους έκανα παράπονο ότι το δέμα έχει 20 και μέρες να αλλάξει στάτους μου εστιλάν αυτό "Please accept our sincerest apologies that you have not yet received your order.

Due to an unexpected shipping delay, your original package's delivery time has been affected.

To avoid further delays in you receiving your items, we have resent a new package to you for free.

We have offered you the new tracking number and delivery information via your registered account email address, please check it carefully for more details.

Kindly check both your junk and spam email boxes in case the message ends up in there.

By way of apology, we will also update your account with 50 points as a gesture of good will.

We once again apologize for this unfortunate delay, and thank you for your kind understanding and patience.

If you have any questions regarding your order, please feel free to contact our support center. 

 

Thank you for your cooperation.

 

Best Regards

Gearbest Support Center

http://www.gearbest.com/

 
Μετά τους ζήτησα refund και μου απάντησαν αυτό "

 

Thank you for placing your order with Gearbest. 

We wish to apologize for any inconvenience.

 

I'm sorry to tell you that your order has been reshipped out. Therefore, we are unable to cancel and refund your order at this time.The delivery information

customers: ............, shipping address:  ..................   , city: Nea Moudania, state: Chalkidiki, zip_code: 63200, country: GR, phone: 30-69........

Tracking number: RS991234373NL,shipping method: NLPOST1,

tracking site: http://www.postnl.post/    shipping date: October 20, 2017 04:28:30,estimated time: 10-25 business days"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...