Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εγώ αρχίζω και πιστεύω ότι κάποια στιγμή επειδή θα φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση θα αρχισουν να περνάνε τα πάντα ελεύθερα ως που να αδειάσουν τα πάρκινγκ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο γράφω και εδώ

 

Στο εδώ ταχυδρομείο μου έδωσαν ένα χαρτί να υπογράψω, το συμπλήρωσα και το δέμα γυρνάει πίσω με το ίδιο tracking, μόλις ο Κινέζος είδε ότι το δέμα έφυγε από ελλάδα μου έκανε τελικά refund ολόκληρο το ποσό προς τιμή του χωρίς να μου κόψει τα μεταφορικά (τυχαία αγορά μέσω eBay ήταν)

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Θα πάω κι εγώ στο ταχυδρομείο και θα ξαναγράψω τι μου είπαν γιατί από ότι λέει ο nmamag φαίνεται πως σε κάποια ταχυδρομεία δε το κάνουν αυτό (μάλλον δε θα το ξέρουν; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25% της παραγγελίας + 15€.

Επίσης περίμενε το λιγότερο 2 μήνες για να σου έρθει η παραγγελία, οπότε σίγουρα δεν το βλέπω για τα Χριστούγεννα.

(ειδικά με τον αυξημένο όγκο δεμάτων που και να μην υπήρχε το πρόβλημα με τον εκτελωνισμό πάλι αργούν αυτή την περίοδο)

 

Εμένα μου ήρθε πριν 2 ημερών πακέτο μετά από 2μήνες και 1 βδομάδα που είχε σταλεί. (και δεν ήθελε και τελωνείο!).

Οπότε φαντάσου σε περίοδο Χριστουγέννων!

 

 

24% της αξίας CIF που θα ορίσει ο τελωνειακός + 15€ τέλος ΕΛΤΑ.

 

 

Αφού στέλνει με κουριερ υπολόγισε κανενα 70αρι ευρώ.....

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Μίλησα μαζί τους και τους ρώτησα αν μπορούν να μου τα στείλουν με USPS και μου είπαν πως γίνεται.

Να το επιχειρήσω? Να τους πω να βάλουν πάνω αν μπορούν και gift η λόγω της αξίας δεν θα έχει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς?

 

Υ.Γ: Η αποστολή μάλλον θα είναι για Γαλλία. Ελπίζω να είναι πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αρχίζω και πιστεύω ότι κάποια στιγμή επειδή θα φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση θα αρχισουν να περνάνε τα πάντα ελεύθερα ως που να αδειάσουν τα πάρκινγκ

 

Ακριβώς αυτή την σκέψη έχω κ εγώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Παρηγγειλα ενα κινητο απο Banggood , το εστειλαν με Swiss Post, σταματησε τελωνειο. Επικοινωνησα με το Banggood κ μοπ ειπαν οτι μπορω να αρνηθω το πακετο κ να σταλει πισω, μου ειπαν οτι θα δεχτουν την επιστροφη και μολις φανει στο τρακινγκ οτι το δεμα βρισκεται στον δρομο για Κινα, θα μου επιστρεψουν ολο το ποσο. Καταρχας τι διαδικασιες πρεπει να κανω για να επιστραφει? Επισης, εχει καποιος παρομοια εμπειρια με το συγκεκριμενο καταστημα, δλδ μπορω να τους εμπιστευτω, θα μου επιστρεψον οντως τα λεφτα αν το στειλω πισω? Ευχαριστω εκ των προτερων

EDIT : είδα οτι ήδη ελαβες απαντησεις. Αγνόησε το μηνυμα μου

 

Το banggood παρόλο που ειναι κινέζος (δηλαδη θα κάνει οτι μπορεί να γλυτώσει επιστροφή) ειναι σοβαρό μαγαζί και με εκπλήσει ευχαριστα η πρόταση τους. Βέβαια να σιγουρευτείς οτι το τελωνείο θα στείλει πίσω το δέμα και δεν θα το ρίξει στα αδιάθετα. Είναι μια βασική λεπτομέρεια. 

 

Κάτι ακομα. Αφου ψώνισες απο banggood γιατι δεν διάλεξες μεθοδο αποστολής priority mailq; Η διαφορά θα ήταν 2-3 ευρω και τώρα θα το ειχες σπιτι σου χωρίς τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω χρονο να διαβασω την Συμβαση που μου λες για το συγκεκριμενο θεμα

 

Αλλα ετσι μου ειπαν από τα Ελτα

 

Αν ξερεις κατι παραπανω βοηθησε με να παω να τους το τριψω στη μουρη

 

Εχω ηδη 2-3 δεματα προς αναδασμολογηση τα οποια και δεν σκοπευω να παραλαβω αν είναι να πληρωσω εστω και ένα ευρω εφοοσν είναι όλα αξιας κατω των 22ευρω

 

Στο site των ΕΛΤΑ γραφει

 

Χρόνος Παραμονής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στα Ταχυδρομικά Καταστήματα

Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή  για χρονικό διάστημα 20 ημερών, από την ημερομηνία ειδοποίησης. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, και κηρύσσονται αζήτητα ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις.

 

Προϋποθέσεις Επιστροφής Ταχυδρομικών Αντικειμένων στον Αποστολέα τους

 

Για να επιστραφεί ένα ταχυδρομικό αντικείμενο στον αποστολέα του, είναι απαραίτητη η ρητή δήλωσή του ότι δέχεται να το παραλάβει. Αυτό πιστοποιείται είτε με σχετική ένδειξη που έχει τεθεί εκ των προτέρων επί του Συνοδευτικού Δελτίου του ταχυδρομικού αντικειμένου είτε με την εκ των υστέρων λήψη από τον αποστολέα σχετικής εντολής (Έντυπο CN17)  μέσω της ταχυδρομικής υπηρεσίας της χώρας καταγωγής. Η διαδικασία αυτή γίνεται με φροντίδα του παραλήπτη.

 

Αυτά που παραθέτεις αναφέρονται στο site των ΕΛΤΑ αλλά η σχετική διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στα άρθρα 10, 12, 13, 17 και 18 της ΚΥΑ για τον Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας (ΦΕΚ 4092/Β/2016).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λενε τα άρθρα 10, 12, 13, 17 και 18 της ΚΥΑ για τον Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας (ΦΕΚ 4092/Β/2016). κατι διαφορετικό από αυτά που λεει το site των Ελτα

 

Νομιζω όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα μου ήρθε επιστολή από την ΕΕΤΤ στην καταγγελία που έκανα για το ότι στοιβάζονται τα δέματα στο Ελληνικό σε εξωτερικούς χώρους σαν σκουπίδια με τρελές καθυστερήσεις ελπίζω να κάνετε όλοι καταγγελία για να φάνε την καμπάνα που τους αρμόζει μπας και συνετιστούν με τις καθυστερήσεις γιατί δεν μας αξίζουν τέτοιες καθυστερήσεις.

Φιλε μου νομιζω πως ολοι πρεπει να κανουμε την συγκεκριμενη καταγγελια γιατι το εχουν ξεφτιλίσει το θεμα.

Πες μου λιγο τις ενεργειες που χρειαζεται για να προβω και εγω σε καταγγελια.

ΟΚ παιδια ας συντονιστουμε ΟΛΟΙ λιγακι και ας προβουμε σε καταγγελια στο παρακατω λινκ.

Οσο πιο πολλοι τοσο το καλυτερο.

 

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο λεει κατι διαφορετικο

 

Άρθρο 10

Επιστρεφόμενα ταχυδρομικά αντικείμενα

1. Η επιστροφή στον τόπο προέλευσης ή σε άλλη

χώρα, κατά περίπτωση κι επί τη βάση της εντολής του

αποστολέα επί του Συνοδευτικού Δελτίου Δέματος

Εξωτερικού των ταχυδρομικών αντικειμένων που για

οποιοδήποτε λόγο δεν παραδόθηκαν στον παραλήπτη

από το Φ.Π.Κ.Υ., συμπεριλαμβανομένης της περίπτω-

σης εναντίωσης του παραλήπτη, ενεργείται με μέριμνα

του ίδιου του Φ.Π.Κ.Υ. και πάντα μέσω του Γ.Ε.Τ.Α., όπου

τηρήθηκαν οι τελωνειακές διατυπώσεις. Σε αυτές τις πε-

ριπτώσεις ακολουθείται η διαδικασία «εκ των υστέρων

ακύρωσης της διασάφησης», σύμφωνα με το άρθρο 148

παρ. 3 του Κατ' εξουσιοδότηση Κανονισμού 2446/2015,

καθώς και τα οριζόμενα στο άρθρο 13 της παρούσας

περί επανεξαγωγής.

2. Για σκοπούς τελωνειακού ελέγχου, ο Φ.Π.Κ.Υ. παρέ-

χει στην τελωνειακή αρχή τη δυνατότητα επιβεβαίωσης

της επιστροφής του ταχυδρομικού αντικειμένου μέσω

πρόσβασης στα τηρούμενα αρχεία.

 

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι!

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορει κανένας να μου πει αν πέρασε τελωνείο και αν δεν πέρασε, αν γίνεται πάνω κάτω πότε μπορεί να το έχω?

 

Συγνώμη για την ερώτηση πάλι και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

post-352259-0-79682000-1511813319_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι!

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορει κανένας να μου πει αν πέρασε τελωνείο και αν δεν πέρασε, αν γίνεται πάνω κάτω πότε μπορεί να το έχω?

 

Συγνώμη για την ερώτηση πάλι και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ολα μπαινουν τελωνειο , το θεμα ειναι εκει αν θα ειναι τελωνειακος ελευθερο η θα πεσει χαρατσι  /

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα μπαινουν τελωνειο , το θεμα ειναι εκει αν θα ειναι τελωνειακος ελευθερο η θα πεσει χαρατσι /

Ναι βασικά δεν έκανα την ερώτηση μου σωστά χαχα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το τελευταίο σημαίνει ότι πέρασε και θεωρήθηκε ελεύθερο ή τι πρέπει να δω για να ξέρω ότι πέρασε και θεωρήθηκε ελεύθερο?

Είναι μουσικά αλμπουμ, και τον προηγούμενο μήνα πακέτο μου με περισσότερα (και μεγαλύτερη αξία) πέρασε ελεύθερο....(αν και αυτό ήταν με elta courier και ήταν διαφορετικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά δεν έκανα την ερώτηση μου σωστά χαχα ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το τελευταίο σημαίνει ότι πέρασε και θεωρήθηκε ελεύθερο ή τι πρέπει να δω για να ξέρω ότι πέρασε και θεωρήθηκε ελεύθερο?

Είναι μουσικά αλμπουμ, και τον προηγούμενο μήνα πακέτο μου με περισσότερα (και μεγαλύτερη αξία) πέρασε ελεύθερο....(αν και αυτό ήταν με elta courier και ήταν διαφορετικά)

μεσω ποιας ταχυδρομικης ηρθε ελλαδα; 

παντως οτι περασε απο τελωνειο ειναι σιγουρο , τωρα αν περασε σαν ελευθερο η οχι θα το μαθεις μονο οταν το παραλαβεις.Αν εχει χωρα προορισμου καποια η οποια ειναι εκτος Ε.Ε , τοτε εισαι 50-50 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27/11/2017, 05:57:01 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

26/11/2017, 14:34:55 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ  ,
26/11/2017 12:34:55 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ,
14/10/2017  15:16:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ,
14/10/2017 00:39:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Πετάει πάνω απ'την Αττική και δεν έφτανε αυτό μπαίνει και το αεροπλάνο μέσα στο κ.δ αττικής................ Άφιξη στο ελ.βενιζέλος δεν είχε πάντως :D

Ωραία πράγματα :)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...