Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά δε μου είπατε τι ισχύει για αγορά από Amazon USA 42 USD (μαζί με φόρους και μεταφορικά) μέσω Αραμεξ για να προλάβω να τα έχω μέσα στο 2017...

Μέχρι τη ποσό θα εκτελωνίσει χωρίς δασμό ή ΦΠΑ ή έξτρα δική του αμοιβή ο εκπρόσωπος εκτελωνιστής της κούριερ (Γενική Ταχυδρομική) που εκπροσωπεί την Αραμεξ;

40-50 δολάρια ή 22 που ήξερα κάποτε;

Νομιζω πιο πολύ σε σύμφερει να το πάρεις από το ιδιο το Amazon επιλέγωντας να στο στείλουν μέσω Amazon Global Expedited Shipping (πιο φθηνά) ή Amazon Global Priority shipping το πιο πιθανό κι αυτοί μέσω Aramex να στο στείλουν. Απλά μέσω του Global Shipping θα έχεις προπληρώσει τα Import Fees (φπα) στο Amazon και θα το χεις στα χέρια σου. Ούτε τελωνεία, ούτε αμοιβή σε εκτελωνιστή, ούτε τίποτα. Πόσο κάνει το προϊον που θες να πάρεις (χωρίς τα μεταφορικά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο κύριος Γκίαρμπεστ απάντησε το εξής:

 

Thank you for asking about the item.

Please check the invoice at attachment.

It is the same with the invoice on your package.

 

Thank you for your understanding and cooperation.

 

Δηλαδή θέλει να παρουσιάσω στον τελώνη αξία κινητού 20 ντόλαρζ. Όκε.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος Γκίαρμπεστ απάντησε το εξής:

 

Thank you for asking about the item.

Please check the invoice at attachment.

It is the same with the invoice on your package.

 

Thank you for your understanding and cooperation.

 

Δηλαδή θέλει να παρουσιάσω στον τελώνη αξία κινητού 20 ντόλαρζ. Όκε.  :-)

 

Εάν ο τελωνειακός δεχόταν τη δηλωμένη αξία δεν θα ζητούσε paypal ή απόδειξη πληρωμής που στην ουσία σημαίνει χρέωση της κάρτας και όχι φωτοσοπιά ή άλλο χαρτί του κινέζου.

 

Πρόσεχε μην επιβαρύνεις την κατάσταση παρουσιάζοντας αυτό που σου έστειλε και σε χρεώσουν κανένα ξεγυρισμένο νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή είχα το τελωνείο να φοβάμαι μην μου κρατήσουν το πακέτο για αρκετο καιρό, αλλά θα έπρεπε να ξέρω ότι τελικά το κδ αττικής είναι χειρότερο....

 

Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για την καθυστέρηση (εκτός από υπομονή Χαχαχ) ? Το τηλ δεν το σηκώνουν καν οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα παρατηρησα πως σε αντικειμενα που ειχαν πρασινη ετικετα

στο tracking φαινεται να παρεμειναν στο ΓΕΤΑ ακριβως δυο ωρες.

Εννοω μεχρι δευτερολεπτου, τι κολπο ειναι αυτο παλι?

 

Το καλο ειναι πως για καποιο λογο, ειτε κανουν περισσοτερους ελεγχους, ειτε αφηνουν να περασει

καποιο κυμα δεματων για αποσυμφορηση, ηρθαν πολλα δεματα μαζεμενα σε μια βδομαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορίες για την παραγγελία μου.

Ενώ μέχρι σήμερα το beelink ultimate GT1 από gearbest φαινόταν ότι ταξιδεύει προς Ελλάδα ξαφνικά βλέπω χαρτάκι στη πόρτα του σπιτιού μου ότι απουσίαζα (ναι απουσίαζα) με άλλο tracking number άσχετο. Έχει μόνο ψηφία. (Παραγγελία από gearbest από Ευρωπαϊκή αποθήκη πριν 12 ημέρες με expedit shipping και insurance)
Tσεκάρω στο site της Dhl.gr τον καινούργιο αριθμό tracking και πράγματι μου εμφανίζει ότι έγινε προσπάθεια παράδοσης. Επειδή δεν ήμουν εδώ, φυσικά και δεν παρέλαβα. Ο αρχικός αριθμός tracking δεν εμφανίστηκε ποτέ στο Ελληνικό site.
Τηλεφώνησα και κανόνισα να πάω να παραλάβω σήμερα το πρωί από την dhl στην Αλίμου. Τώρα τι παίζει με τα tracking numbers που αλλάζουν δεν ξέρω;
Αλλά αφού δεν έχω ιστορίες με τελωνεία και τέτοια πιστεύω όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγο παρελαβε ο πατερας μου huawei κινητo απο gearbest με eu express κ τον χρεωσαν 26€ για φπα αν καταλαβα καλα

 

του ειπαν οτι πλεον ολα απο κινα ακομα κ απο ευρωπαικες αποθηκες θα περνανε τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλη σας μέρα ... Το πακετακι μου ήρθε απο Αμερικη(Indianapolis) το είχα παραγγείλει απο αρχές Νοεμβρίου και σήμερα το παρέλαβα ... Δεν ξέρω όμως πως ποσταρω φωτο εδώ να δείξω τις ετικέτες του δέρματος γιατί γράφω απο κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

πριν λιγο παρελαβε ο πατερας μου huawei κινητo απο gearbest με eu express κ τον χρεωσαν 26€ για φπα αν καταλαβα καλα

 

του ειπαν οτι πλεον ολα απο κινα ακομα κ απο ευρωπαικες αποθηκες θα περνανε τελωνειο

Δεν έχει λογική αυτό, οπότε στην ουσία του είπαν ότι ακόμα και δέμα από Ευρώπη θα περνάει τελωνείο, κάτι λάθος κατάλαβε μάλλον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει λογική αυτό, οπότε στην ουσία του είπαν ότι ακόμα και δέμα από Ευρώπη θα περνάει τελωνείο, κάτι λάθος κατάλαβε μάλλον

 

θα δω τι γινεται κ θα γραψω το απογευμα αναλυτικα γιατι τωρα ειμαι στην δουλεια

 

180+ εκανε το κινητο παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δω τι γινεται κ θα γραψω το απογευμα αναλυτικα γιατι τωρα ειμαι στην δουλεια

 

180+ εκανε το κινητο παντως

Παντως να περασει τελωνειο και να πληρωθεί ΦΠΑ με πληρη ευρωπαικη μετακινηση, κοινως δεμα από ευρωπη, είναι παρανομο. Να μην το αφήσετε ετσι αυτό αν οντως πληρωσε και αν οντως είναι διακινηση μεσω ευρωπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγο παρελαβε ο πατερας μου huawei κινητo απο gearbest με eu express κ τον χρεωσαν 26€ για φπα αν καταλαβα καλα

 

του ειπαν οτι πλεον ολα απο κινα ακομα κ απο ευρωπαικες αποθηκες θα περνανε τελωνειο

Οταν το δεις απο κοντα βγάλε και φωτογραφία απο την ετικέτα (σβησε ονοματεπωνυμο) γιατί αν όντως εστάλη με prioroty eu express (και οχι europe express - ειναι αλλο πραγμα) τοτε έβαλαν φορολογηση σε δεμα απο ευρώπη που ειναι παρανομο. ΕΚΤΟΣ αν άλλαξε κάτι ριζικα με το eu express που ουσιαστικά ακυρώνει τελειως το gearbest για αγορες χωρίς τελωνειο.

 

Δώσε feedback ειναι σημαντικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...