Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, isay είπε

@villasg

Σωστός!. Τωρα επιασα το συλλογισμό σου. Ναι όντως ειναι καλο μέσο πιεσης

Είναι στο ιστορικό της online παραγγελίας σου. Εννοείται ειναι καρα-υποτιμολογημένη και για αυτό δεν τη δέχεται το τελωνειο

Όταν όμως έρχεται από Τσεχία (gw5) γιατί να την υποτιμολογήσουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, pogchamp είπε

Όταν όμως έρχεται από Τσεχία (gw5) γιατί να την υποτιμολογήσουν? 

Λογιστικά κόλπα. Αν μεθαυριο η ΕΕ τους πει να προπληρώνουν το φπα κατα την τιμολογηση (και οχι στο τελωνειο) θα δίνουν λιγοτερα απο οσα πλήρωσε ο πελάτης. Φαντάσου στην Ελλάδα που αγοράζεις κάτι για 100 ευρω και σου κοβει αποδειξη για 10. Αυτός αντι να αποδώσει φπα 24ευρω, αποδίδει 2,4 και η διαφορα των 21,6 πάει στην τσέπη του (κι ας το πλήρωσες εσυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, isay είπε

Λογιστικά κόλπα. Αν μεθαυριο η ΕΕ τους πει να προπληρώνουν το φπα κατα την τιμολογηση (και οχι στο τελωνειο) θα δίνουν λιγοτερα απο οσα πλήρωσε ο πελάτης. Φαντάσου στην Ελλάδα που αγοράζεις κάτι για 100 ευρω και σου κοβει αποδειξη για 10. Αυτός αντι να αποδώσει φπα 24ευρω, αποδίδει 2,4 και η διαφορα των 21,6 πάει στην τσέπη του (κι ας το πλήρωσες εσυ)

Εμένα πρέπει να με απασχολήσει τώρα που το commercial invoice είναι αστείο μπροστά στην αγορά που έκανα? Κατά τα άλλα σήμερα έκανε shipped out, μου δώσαν tracking για DHL, αρχίζει από CH τελειώνει σε DE. (GW5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά όχι. αν επρεπε να σε απασχολήσει θα το ηξερες ήδη.

Στο στειλανε με dhl γερμανίας, το αντιστοιχο ελτα, που θα το παραλαβεις με ελληνικα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, isay είπε

Πρακτικά όχι. αν επρεπε να σε απασχολήσει θα το ηξερες ήδη.

Στο στειλανε με dhl γερμανίας, το αντιστοιχο ελτα, που θα το παραλαβεις με ελληνικα ελτα

Και καλά έλεγε expedited shipping επιλογή μόνο, αλλά δεν έχω ιδέα πως τα μεταφορικά κόστιζαν μόνο 5€. Μήπως με καμία speedex μου το στείλουν? Όσες φορές είχα από άλλη εταιρεία κάτι με DHL, μου το έφερνε speedex. Το έχω γλυτώσει λοιπόν το τελωνείο; DHL Γερμανίας ? Υπάρχουν συγκεκριμένες DHL? Δεν είναι μία που απλά έχει και παράρτημα Τσεχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mples είπε

πως γινετε αυτο ??

Αποκλειετε να εγινε Ελλαδα αυτο , μαλλον δεν τα αφησαν να μπουν στο αεροπλανο απο εκει που σταλθηκαν.
Εαν μπορει ο φιλος @sostos να μας βαλει να δουμε τι εγραψε στο tracking καλο θα ητανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, isay είπε

Πρακτικά όχι. αν επρεπε να σε απασχολήσει θα το ηξερες ήδη.

Στο στειλανε με dhl γερμανίας, το αντιστοιχο ελτα, που θα το παραλαβεις με ελληνικα ελτα

Εγώ πάντως που παρήγγειλα πριν λίγο καιρό από Gw5 της gearbest μου ήρθε προχθές με courier στη δουλειά αλλά δεν ξέρω με ποια, θα ρωτήσω την γραμματεία που το παρέλαβε άμα θέλετε! 

Επεξ/σία από coxy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, coxy13 είπε

Εγώ πάντως που παρήγγειλα πριν λίγο καιρό από Gw5 της gearbest μου ήρθε προχθές με courier στη δουλειά αλλά δεν ξέρω με ποια, θα ρωτήσω την γραμματεία που το παρέλαβε άμα θέλετε! 

Η απόδειξη που σε έκοψαν ήταν όσο πλήρωσες; Αν όχι πόσο λιγότερο; Επίσης ποια courier στο έφερε στην δουλειά; Thankss

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Η απόδειξη που σε έκοψαν ήταν όσο πλήρωσες; Αν όχι πόσο λιγότερο; Επίσης ποια courier στο έφερε στην δουλειά; Thankss

Αδερφέ δυστυχώς τα πέταξα τα συναφή, θα σε γελάσω, επειδή όμως παραγγέλνω αρκετά συχνά στο επόμενο θα σε ενημερώσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coxy13 είπε

Αδερφέ δυστυχώς τα πέταξα τα συναφή, θα σε γελάσω, επειδή όμως παραγγέλνω αρκετά συχνά στο επόμενο θα σε ενημερώσω! 

Γιατί τα πετάς; Η εγγύησή σου πως ισχύει μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Γιατί τα πετάς; Η εγγύησή σου πως ισχύει μετά;

Το χαρτί που βάζει μεσα στο πακέτο η gearbest (και πολλες φορες δεν το βάζει καθολου) δεν ειναι αποδειξη αλλά μια λίστα απο τα προιόντα, χωρις τιμές (προφανως για αποφυγη τελωνειου). Αν τωρα μιλάς για το αυτοκολλητο που ειναι κολλημενο εξω στο φακελο, αυτό τις πιο πολλες φορές δεν αναγραφει τιποτα για τα ειδη και τις τιμές (παλι για τους ιδιους λογους). Η αποδειξη οπως σου εγραψα νωρίτερα ειναι στον online λογαριασμο σου, μεσα στην παραγγελία, ενα pdf οπου τo κατεβαζεις  και την εκτυπώνεις. Σε όλες τις περιπτώσεις είναι υποτιμολογημένη. Η εγγύηση βασίζεται στην παραγγελία σου (στο ιστορικό του λογαριασμού σου), στο οποίο φαίνεται η πληρωτέα τιμή, η ημερομηνία, κλπ. Είμαι σιγουρος οτι στα δικά τους συστήματα αποθηκευονται και αλλες λεπτομέριες οπως σειριακός, imei, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Το χαρτί που βάζει μεσα στο πακέτο η gearbest (και πολλες φορες δεν το βάζει καθολου) δεν ειναι αποδειξη αλλά μια λίστα απο τα προιόντα, χωρις τιμές (προφανως για αποφυγη τελωνειου). Αν τωρα μιλάς για το αυτοκολλητο που ειναι κολλημενο εξω στο φακελο, αυτό τις πιο πολλες φορές δεν αναγραφει τιποτα για τα ειδη και τις τιμές (παλι για τους ιδιους λογους). Η αποδειξη οπως σου εγραψα νωρίτερα ειναι στον online λογαριασμο σου, μεσα στην παραγγελία, ενα pdf οπου τo κατεβαζεις  και την εκτυπώνεις. Σε όλες τις περιπτώσεις είναι υποτιμολογημένη. Η εγγύηση βασίζεται στην παραγγελία σου (στο ιστορικό του λογαριασμού σου), στο οποίο φαίνεται η πληρωτέα τιμή, η ημερομηνία, κλπ. Είμαι σιγουρος οτι στα δικά τους συστήματα αποθηκευονται και αλλες λεπτομέριες οπως σειριακός, imei, κλπ

Τσπ, οι τύποι είναι λίγο σκουπίδια, απλά στην προκειμένη γλύτωνα 400 € από το να το πάρω από Ελλάδα. Απορώ πως μπορούν και συνεχίζουν να λειτουργούν σε Ευρωπαικό έδαφος. Εκτός αν πέφτει δωροδοκία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει διαβάζω διάφορα για Gb και BG και κάποιος που αγοράζει γενικά απο κινεζομάγαζα πρέπει να τα έχει όλα αυτά στο νού του. Δεν είναι για όλους και δεν είναι amazon. Μπορεί σταδιακά να βελτιώνονται βέβαια. 

Για να αναφέρω και τον αντίλογο όπως είχα γράψει και νωρίτερα αλλά και σαν update προσωπικά είχα αγοράσει μια actioncam απο Gearbest και πέρασε τελωνείο. Αν εξαιρέσεις τις ημέρες των γιορτών που είχα μια μικρή καθυστέρηση στην απάντηση, με πίστωσαν με τη μία (σε 48ωρες) χωρίς δεύτερη ερώτηση απο μέρους μου.

Αντιθέτως σε παραγγελία απο banggood απο τις 28/01 μου έστειλαν επιτόπου (29/01) ένα RC που είχα παραγγείλει φυσικά με European Direct Mail αλλά λόγω μπαταρίας λιθίου ακολούθησε την παρακάτω πορεία:

image.png.c8491b0f365154dd4afde87a09ea79a2.png

Απο τις 09/02 που είδα την παραπάνω πορεία ξεκίνησα καθημερινή επικοινωνία με το banggood support να τους εξηγώ τι έχει γίνει (27 email total). Παιδιά θέλει γερό στομάχι. Προς τιμήν τους απαντούσαν ακόμη και μέσα στην πρωτοχρονιά τους αλλά καθόλη τη διάρκεια ανταλάσσαμε μόνο ένα email την ημέρα (αν και τους απαντούσα αμέσως, δεν ξαναλάμβανα απάντηση). Αλλά οι τύποι δεν παίζονται. Φυσικά μόλις το πήρα χαμπάρι άνοιξα paypal case και μετά απο λίγες μέρες έκανα escalate στην Paypal. Είχα μιλήσει και με το live chat (άλλοι άμπαλοι).  Γενικά δεν είχα πρόβλημα να το ξαναστείλουν αντί για refund αλλά ακόμη και αυτό το σενάριο ναυάγησε... μην τα πολυλογώ

Μόλις σήμερα πήρα refund απο Paypal επειδή αύριο έληγε το πρώτο βήμα του dispute που περιμέναμε απάντηση απο banggood. Πέρασα απο πολλά στάδια να τους εξηγώ ότι δεν πάτησε καθόλου Ελλάδα το αντικείμενο μέχρι και χάρτη έστειλα με το που μένω και που είναι το Grace Hollogne. Ένιωθα τεράστια κοροιδία.

Τώρα που θέλω τα το ξανα-αγοράσω, προφανώς με βάση την προσωπική μου εμπειρία θα πάω προς gearbest βέβαια με τη μέθοδο  Europe Railway Priority Mail που μου δίνει επιλογή... (δεν παίζει τελωνείο σωστά; please advice)

 

 

 

Επεξ/σία από manpower
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα,ειχα ενα συστημενο απο Ali express 11,50$ .Περασε ΓΕΤΑ ανοιχτηκε και οταν το παρελαβα ηταν ανοιγμενο,κλεισμενο με ενα λαχτιχακι μονο και ελειπαν τρια  προιοντα .Οταν επικ.με ΓΕΤΑ μου ειπαν να σταλει μειλ στον αποστολεα και να ζητησει πληρφ.,δηλ.ο κινεζοσ απο Σιγκαπουρη ....ελεοΣ δηλ....τικανουμε ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...