Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά, εξαρτάται από το τι έχει δηλώσει ο πωλητής πάνω στο αυτοκόλλητο και πόση είναι η αξία CIF (κόστος + μεταφορικά).

Συνήθως, μικρής αξίας δέματα που διακινούνται με το ταχυδρομείο δεν επιβαρύνονται με έξοδα εκτελωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα

 

Ειμαι νεα φαρμακοποιος και σιχαθηκα να με εκμεταλευονται οι εταιριες στην ελλαδα στο καλλυντικο.παρατηρησα οτι οι τιμες στην βουλγαρια ειναι απιστευτα φτηνες θα μπορουσα να αγοραζω απο εκει και να μεταπουλαω?αν ναι πως τι πρεπει να κανω?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

 

Η αγορά και η μεταπώληση αντικειμένων, σε επαγγελματικό επίπεδο, ξεφεύγει από τη συνηθισμένη ιδιωτική και προσωπική χρήση που ενδιαφέρει τα μέλη αυτού του forum.

 

Πριν από κάθε σου κίνηση, πρέπει να συμβουλευτείς το λογιστή σου για τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Ειμαι νεα φαρμακοποιος και σιχαθηκα να με εκμεταλευονται οι εταιριες στην ελλαδα στο καλλυντικο.παρατηρησα οτι οι τιμες στην βουλγαρια ειναι απιστευτα φτηνες θα μπορουσα να αγοραζω απο εκει και να μεταπουλαω?αν ναι πως τι πρεπει να κανω?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

δεν μπορεις να το κανεις, δεν επιτρεπετε να κανεις εισαγωγη , πρεπει να σου ανοιξει κωδικο στην εφορια ο λογιστης σου, τι ακριβως εχει φτηνο στην βουλγαρια?vichy? fz?lrp?μετα σκεψου οτι ο πελατης ισως δει βουλγαρικα στην συσκευασια και τσινισει, μου εχει τυχει με fixodend απο παραλληλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Menelaos83 + civiathens

 

Προφανώς, μπορεί και το κάνει όποτε χρειαστεί. Εάν έκανες το κόπο να διαβάσεις την εγκύκλιο που σε οδηγεί το link, θα καταλάβαινες τη διαφορά, αφού σ' αυτήν εξηγείται ότι:

Ως εμπορεύματα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους, (μικρή) προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

 

 

 

Την εχω διαβασει την εγκυλιο αλλα θα σ θεσω ενα παραδειγμα.Αγορασα προχτες απο ΚΙνα ενα προιον αυτοκινητου.Το αγορασα απο εταιρια π εμπορευεται προιοντα αυτοκινητου.Αυτο λοιπον προοριζεται για προσωπικη χρηση.Θα μπορουσε ομως και οχι αν εγω ειχα μαγαζι με προιοντα αυτοκινητου στην Ελλαδα και τα μεταπωλουσα.Αρα το τελωνειο δεν μπορει να ξερει τι το κανω εγω αυτο το προιον μιας και παραπηπτη το δεμα θα εχει το ονομα μου και οχι το ονομα της εταιριας μου.Απο την μια λοιπον ειναι εμπορικη χρηση γιατι πληρωσα απο την αλλη  δεν  ειναι γιατι το προιον αφορα  προσωπικη   χρηση.Θα ηθελα λοιπον το σχολιο σου πανω σαυτο και γιαυτο τονισα οτι δεν δυναται να ξερει παντα το τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήταν όσο απλά τα πράγματα, όπως εννοείς την "προσωπική χρήση", αλλά δεν είναι.

Στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου στα wiki, έχω προσθέσει τις σχετικές διευκρινίσεις στο νέο Πληροφοριακό Σύστημα Τελωνείων, με βάση τις οποίες:

 

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι: ως «αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα» νοούνται τα δέματα για τα οποία συντρέχουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις: 
α. παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα
β. προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τη φύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για το μη εμπορικό τους χαρακτήρα
γ. αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

 

Συμπερασματικά, εάν και όποτε θελήσει ο τελωνειακός να εφαρμόσει τη σχετική νομοθεσία, μπορεί και το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η γυναίκα δεν μιλάει (έτσι κατάλαβα) για κάποιου ίδιους ιδιωτική συναλλαγή αλλά για εμπορικού χαρακτήρα εισαγωγή, οπότε σαφώς και δεν ακολουθεί τις γνωστές διαδικασίες, θα περάσει δεν θα περάσει τελωνείο κλπ, εξ άλλου η Βουλγαρία ανήκει στην εε, οπότε σε περίπτωση εισαγωγής ακολουθείτε η ιδια διαδικασια σαν να αγοράζει από κάποια εταιρεία εδώ στην Ελλάδα με τις ίδιες υποχρεώσεις για ΦΠΑ και έκδοση τιμολογίου, δεν υπάρχει κάποια άλλη επιβάρυνση αρκεί βέβαια να υπάρχει η αντίστοιχη άδεια για την καταλληλότητα του προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα..

 

Θελω να κανω μια αγορα απο Ιαπωνία , η τιμη του προϊόντος είναι 1670,60€ τα μεταφορικά ειναι δωρεαν και στελνει μονο με EMS οκ για το οτι θα πληρωσεις το ΦΠΑ με το που ερθει δεκτο αλλα οι δασμοί πως καθορίζονται ειναι κατι στάνταρ ή ειναι στην κριση του αλλου ανάλογα το προιον

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αξία CIF πάνω από 150€, εκτός από ΦΠΑ πληρώνεις και δασμό ανάλογα με δασμοφορολογική επιβάρυνση του συγκεκριμένου αντικειμένου. 

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα αυτο θελω να μαθω την δασμοφορολογική επιβάρυνση του συγκεκριμένου αντικειμένου ειναι με καποιου ιδους λιστα? Πχ Ειναι ενα πικαπ ,μαρκα Panasonic , πως τον υπολογίζουν δηλαδη σε πανε "Α οκ ολα τα πικαπ συγκαταλεγονται στην κατηγορια ηλεκτρονικα ηδη.....μπλα μπλα 1700+ΦΠΑ+δασμος = τοσο"

ή

ειναι πανε πιο αναλυτικά πχ : Panasonic / Series : SL Product Number : MK και εχουν εναν στανταρ κατάλογο , καθώς το πικαπ δεν κατασκευαζεται πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολη διαδικασία και πρέπει να ψάξεις τους αντίστοιχους κωδικούς που περιγράφονται όλα τα εισαγόμενα είδη.

Η δυσκολία είναι στο να προσδιορίσεις μόνος σου την κατηγορία που εμπίπτει το συγκεκριμένο ανεξάρτητα αν παράγεται σήμερα ή όχι.

Πρέπει να συμβουλευτείς ένα εκτελωνιστή (αν έχει κέφι να σε εξυπηρετήσει) ή να απευθυνθείς σε μια αντιπροσωπεία και θα πρότεινα τη συγκεκριμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολη διαδικασία και πρέπει να ψάξεις τους αντίστοιχους κωδικούς που περιγράφονται όλα τα εισαγόμενα είδη.

Η δυσκολία είναι στο να προσδιορίσεις μόνος σου την κατηγορία που εμπίπτει το συγκεκριμένο ανεξάρτητα αν παράγεται σήμερα ή όχι.

Πρέπει να συμβουλευτείς ένα εκτελωνιστή (αν έχει κέφι να σε εξυπηρετήσει) ή να απευθυνθείς σε μια αντιπροσωπεία και θα πρότεινα τη συγκεκριμένη.

 Εντάξει αδερφε thanks έστειλα χθες email στην αντιπ/πεια και απαντησαν σημερα το πρωι απο το Customer Support.Λέγετε ΔΑΣΜΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΑΣΗ και ο κωδικος φυσικα.Επισης βρηκα και ενα site http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jspοπου βαζεις τον κωδικο και χωρα προελευσης και σου βγαζει το ποσοστο του δασμου..στην περιπτωση την δικια μου ειναι 2% αρα [τιμη προιοντος + ΦΠΑ 23% + 2%]= χ ποσο βεβαια δεν ξερω τι αλλο μπορει να σκασει εκει και να σου πει εξοδα εκτελωνιστή κτλ κτλ αλλα οκ, τουλαχιστον ειδα καποιο φως.

 

Περειμενα ξερεις να στειλω και να μου πουν τιποτα " Δεν γινετε , αν ειστε ιδιωτης και ειναι απόρρητο κτλ κτλ"¨καταλαβες  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...