Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,
 

θελω να κανω την αγορα αυτου του προιοντος Link.png Site: headset

 
εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις απο φιλους της σελιδας για να καταλαβω πως λειτουργει το τελωνειο. μπορει καποιος να μου πει αν θα πληρωσω εξτρα απο αυτα που αναγραφοντε στο ebay ;
και κατι ακομα, τι ειναι η μεταφορα με χρηση USPS και πως μπορουμε να την εκμεταλλευτουμε ;
ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα ακουστικά κοστίζουν $38 δηλαδή περίπου 35 ευρώ με τη σημερινή ισοτιμία και τα στέλνει με το απλό ταχυδρομείο.

Αν και το κόστος είναι παραπάνω από την ατέλεια των 22 ευρώ, τα ΕΛΤΑ δεν ζητούν ΦΠΑ και τέλη, συνήθως, για τα δέματα αυτής της αξίας που εισάγονται από τρίτες χώρες.

 

Ο πωλητής αναφέρει ότι μπορεί να στείλει με UPS (και όχι USPS που είναι το αμερικάνικο ταχυδρομείο) ή EMS αλλά θα πληρώσεις εξτρά για την αποστολή και το δέμα σου θα περάσει από τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν διάβασες προσεκτικά το προηγούμενο post.

Στην πρώτη παρ. έγραψα ότι ο πωλητής τα στέλνει με το απλό ταχυδρομείο και μ' αυτή την αξία δεν πληρώνεις ΦΠΑ και τέλη.

 

Εάν επιλέξεις να τα στείλει με courier αφενός θα πληρώσεις μεταφορικά αφετέρου το δέμα θα κάνει στάση στο τελωνείο, και εκτός από ΦΠΑ θα πληρώσεις και άλλα έξοδα ανάλογα με ποια από τις δύο θα διαλέξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι!

Θέλω να αγοράσω ένα παλιό ρουτερ (linksys wrt54g) λογικά θα το αγοράσω 15-30€ τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Επίσης λόγω αύξησης τιμών στο hardware σκέφτομαι να αγοράσω επεξεργαστή από Αμερική αξίας 300€. Το κουτί είναι μικρό. Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσει; Είναι ασφαλές να τον αγοράσω χωρίς κουτί? Σε tray δηλαδή που θα έχει μέγεθος σπιρτόκουτου. Απλά να μη χαθεί η νομισουν ότι έχει καμία κόκα μέσα τόσο μικρό και το ανοίξουν από περιέργεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες από που θέλεις να αγοράσεις το παλιό router αλλά, να ρωτήσω, εμπιστεύεσαι τον πωλητή και την κατάστασή του;

 

Η αγορά της Αμερικής είναι φτηνή για την Ελλάδα και αρκετά δελεαστική αλλά τα μαγαζιά χρεώνουν προκαταβολικά και τον εκτιμώμενο ΦΠΑ (import fees), οπότε πρέπει να τα λάβεις όλα υπόψη. Μερικοί ιδιώτες δεν ζητάνε τα έξοδα εκτελωνισμού αλλά σημαντικός παράγοντας είναι και ο τρόπος μεταφοράς γιατί αν δεν στέλνουν με ταχυδρομείο, το δέμα θα περάσει τελωνείο οπωσδήποτε.

 

Προσπάθησε να βρεις αυτά που θέλεις στην ευρωπαική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ά. Το ρουτερ δεν κυκλοφορεί πλέον και είναι για "ειδικές αποστολές" Μόνο να δουλεύει με νοιάζει και νομίζω γι'αυτό είμαι καλυμμένος από το eBay. Τώρα αν δεν είναι και στην τέλεια κατάσταση δεν με νοιάζει ιδιαίτερα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το βρίσκω Ελλάδα/Ευρώπη.

Β. Για κάποιο λόγο (ισοτιμία €/$ ?) οι τιμές στο hardware έχουν ανέβει εξωφρενικά! Έχει κανείς καμία πρόταση για αγορά CPU-RAM-M/B από Ευρώπη με κάπως καλύτερες τιμές από Ελλάδα ώστε να αξίζει η αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum, φίλε Makfil πολλά συγχαρητήρια για τον αδηγό που έχεις φτιάξει, θέλω να αγοράσω από ebay (Κίνα) 3 (ίδια) πολύμετρα για εμένα και 2 φίλους. Θέλω να έρθουν όλα σε ένα πακέτο διότι δεν έχει πρόσθετη χρέωση μεταφορικών για κάθε παραπάνω κομμάτι, η συνολική αξία θα είναι γύρω στα 80-90 ευρώ.

Το θέμα είναι αν θα θεωρηθεί ότι πρόκειται για εμπόριο λόγω αυξημένων κομματιών και μου ζητήσουν κερατιάτικα στο τελωνείο γι'αυτο το λόγο.

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία??Makfil?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έγραψα και εδώ γιατί μου φάνηκε πολύ πιο σχετικο με το θέμα και το είδα αφου είχα γράψει στο δίπλα, αν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα τότε να σβήσω το άλλο ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει ποτέ 3 όμοια αντικείμενα και να έρθουν και τα 3 μαζί στο ίδιο πακέτο, έστω και αν το κριτήριο των μεταφορικών είναι σημαντικό στην εποχή που ζούμε.

 

Εάν η συνολική αξία (με τα μεταφορικά) είναι στο ποσό που γράφεις και το δέμα έρθει με το ταχυδρομείο, και με δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο κοντά στην ατέλεια των 22 ευρώ (αυτό είναι θέμα συνεννόησης με τον πωλητή), το πιθανότερο είναι ότι το δέμα θα εκτελωνιστεί χωρίς πρόσθετα έξοδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει ποτέ 3 όμοια αντικείμενα και να έρθουν και τα 3 μαζί στο ίδιο πακέτο, έστω και αν το κριτήριο των μεταφορικών είναι σημαντικό στην εποχή που ζούμε.

 

Εάν η συνολική αξία (με τα μεταφορικά) είναι στο ποσό που γράφεις και το δέμα έρθει με το ταχυδρομείο, και με δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο κοντά στην ατέλεια των 22 ευρώ (αυτό είναι θέμα συνεννόησης με τον πωλητή), το πιθανότερο είναι ότι το δέμα θα εκτελωνιστεί χωρίς πρόσθετα έξοδα. 

 

Στην προκειμένη περίπτωση τα μεταφορικά είναι αρκετά σημαντικά αφού το κόστος τους είναι ισάξιο με την τιμή του προιόντως ΑΛΛΑ μόνο για το πρώτο τεμάχιο, αν παραγγείλεις δλδ 2,3,4....ν τεμάχια δεν θα υπάρξει επιπλέον κόστος μεταφορικών.

Τα 3 τεμάχια θα είναι 3*22 + 22 (μετ/κά) = 88, ενώ αν πάρουμε χωριστά τα 3 τεμάχια σε 3 πακέτα το συνολικό κόστος θα είναι 3*44 = 132, άρα μιλάμε για 44 ευρώ διαφορά.

 

Το δέμα θα έρθει σίγουρα με απλό ταχυδρομείο, το άλλο που γράφεις δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα, εννοείς να πω στον πωλητή να γράψει έξω από το πακέτο ότι η συνολική του αξία είναι 22 ευρώ?

Το ότι το δέμα θα περιλαμβάνει 3 όμοια τεμάχια φαντάζομαι πως δεν είναι κριτήριο εμπορικής συναλλαγης, έτσι δεν είναι?

Το βάρος δεν παιζει κανένα ρόλο στον αν θα εκτελωνιστεί ή αν θα περάσει ατελώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα δέματα από τρίτες χώρες εκτελωνίζονται κατά την είσοδό τους στη χώρα.

Πρότεινα να συνεννοηθείς μαζί του, να δηλώσει αξία κοντά στα 22 ευρώ πχ $28.

Το βάρος των 3 πολυμέτρων δεν είναι κριτήριο για βαρύ δέμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη της κοινότητας και να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον makfil για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που έχει μοιραστεί μαζί μας. Στο θέμα μου τώρα...

Παρήγγειλα ένα monitor 14 ιντσών από Κίνα, η αξία του οποίου μαζί με τα έξοδα αποστολής είναι κοντά στα 900 δολάρια Αμερικής. Το monitor είναι τεχνολογίας e-ink (γι αυτό και η μεγάλη αξία του) και το παρήγγειλα γιατί απασχολούμαι στο χώρο της πληροφορικής και έχω πρόβλημα με τα μάτια μου. Οι διαστάσεις του monitor είναι μικρές, ουσιαστικά εξωτερικά δεν διαφέρει από ένα απλό monitor.

Έχω επικοινωνήσει με τον πωλητή και μου είπε ότι είναι συνεργάσιμος σχετικά με την αξία CIF που θα δηλωθεί στο πακέτο. Η αγορά έχει γίνει μέσω paypal με απ' ευθείας πληρωμή στο λογαριασμό του πωλητή. Έχω κάνει την πληρωμή σε δύο δόσεις. Μια των 100 δολαρίων και μια για το υπόλοιπο ποσό, με το σκεπτικό ότι εάν χρειαστεί να προσκομίσω απόδειξη από το paypal, θα μπορώ να δώσω αυτή των 100 δολαρίων. Σκέφτομαι να τους ζητήσω να δηλώσουν 100 δολάρια ως αξία CIF, και να τη γράψουν σε όλα τα συνοδευτικά έγγραφα. Με ανησυχεί βέβαια πως σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος (πρόκλησης βλάβης κατά τη μεταφορά), αν έχεις δηλώσει μικρή αξία δεν αποζημιώνεσαι ουσιαστικά...

Οι υπηρεσίες αποστολής που προσφέρει ο πωλητής είναι αποστολή μέσω EMS και DHL. Έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα post σκέφτομαι να του ζητήσω να το στείλει με EMS. Είναι όμως αξιόπιστη η EMS, για την ασφάλεια του προϊόντος; Θα μπορούσα ίσως να του ζητήσω και china post (δεν είμαι σίγουρος), αλλά δεν θα το ήθελα για λόγους ασφάλειας και ταχύτητας.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να πληρώσω πολλά στο τελωνείο; Να ενημερώσω για κάτι άλλο τον πωλητή; Τι να αναγράφεται στο πακέτο κλπ. Δεν νομίζω ότι πρέπει να του ζητήσω να γράψει gift. Νομίζω πως καλύτερα είναι να φαίνεται σα μια αγορά μικρής σχετικά αξίας.

Γενικώς δεν αγοράζω πράγματα εκτός Ε.Ε. για να αποφεύγω τα μπλεξίματα, αλλά αυτό που ψάχνω δεν υπάρχει πουθενά αλλού, και είναι θέμα υγείας ουσιαστικά, οπότε... το τόλμησα... Το κόστος είναι ούτως ή άλλως πολύ μεγάλο και θα μου ήταν πολύ δύσκολο να επιβαρυνθώ άλλο ένα 23-40% στη συνολική αξία της αγοράς...

Ευχαριστώ προκαταβολικά, και συγγνώμη για το μεγάλο post

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...