Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δέμα φαίνεται να έρχεται από Γερμανία, οπότε δεν πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού.

Κλείσιμο σημαίνει ότι έφυγε από το Κέντρο (στην περίπτωσή σου Κέντρο Διαλογής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mariannak είπε
Κωδικός Αντικειμένου: CM510692684DE
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
18/5/2018, 13:08:41 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ)
18/5/2018, 10:00:06 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
12/5/2018, 06:55:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
11/5/2018, 23:48:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
11/5/2018, 16:50:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Επειδή είμαι άσχετη μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει "κλείσιμο από σταθμό εξαγωγής (--> Κ.Δ.Τ. Αθήνας- Διαλογή)"? Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο? Η αξία του δέματος είναι 25 ευρώ.

Γενικα οταν βλεπεις την ιδια μερα να εισερχεται Ελλαδα - Τελωνειο και την ιδια μερα να βγαινει δεν θα πληρωσεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω.  21,81 εκανα μια αγορα απο aliexpress . Γιατι σταμάτησε και μου ζητάνε απόδειξη?

 

νομιζαν οτι το εβαλε επιτηδες ο πωλητης για περασει στην ζουλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, serdakis είπε

Ρε παιδια να ρωτησω.  21,81 εκανα μια αγορα απο aliexpress . Γιατι σταμάτησε και μου ζητάνε απόδειξη?

νομιζαν οτι το εβαλε επιτηδες ο πωλητης για περασει στην ζουλα?

Αναλογα τι παραγγειλες. Αν ειναι κατι που σε γενικες γραμμες το βρισκεις πιο ακριβα ισως για αυτο. Στειλτους την αποδειξη και δεν θα εχεις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αναλογα τι παραγγειλες. Αν ειναι κατι που σε γενικες γραμμες το βρισκεις πιο ακριβα ισως για αυτο. Στειλτους την αποδειξη και δεν θα εχεις θεμα.

Την εστειλα, να την δουν απο Δευτερα. Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, villasg είπε

Γιατι ?
Αμα εχεις βαλει τις τιμες να ειναι σε € τοτε σε χρεωνει € στην καρτα χωρις καμμια προμηθεια .... ( να η eurobank )

sYtOFhv.jpg

Δεν έχω βάλει να είναι σε ευρώ, γιατί ήθελα να κάνω την συναλλαγή με την Revolut που δεν χρεώνει σε μετατροπές. Αλλά κατά λάθος χρέωσα την Πειραιώς που ήτανε η προεπιλεγμένη στον λογαριασμό μου στο Ali. Είχα την εντύπωση ότι είχα βάλει την Revolut αλλά έκανα λάθος και χρεώθηκε η Πειραιώς. Νομίζω τώρα καταλαβαίνετε. 

Επεξ/σία από superpanos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, superpanos2 είπε

Δεν έχω βάλει να είναι σε ευρώ, γιατί ήθελα να κάνω την συναλλαγή με την Revolut που δεν χρεώνει σε μετατροπές. Αλλά κατά λάθος χρέωσα την Πειραιώς που ήτανε η προεπιλεγμένη στον λογαριασμό μου στο Ali. Είχα την εντύπωση ότι είχα βάλει την Revolut αλλά έκανα λάθος και χρεώθηκε η Πειραιώς. Νομίζω τώρα καταλαβαίνετε. 

Οπως και να εχει το "ποσοστο" που παιρνει το Ali για τις μετατροπες ειναι γελοιο. Ισως στα 100ε να ειναι γυρω στα 2 ευρω ναι αλλα εγω πχ που αγοραζω 15ε πραγματα την φορα δεν εχω λογο να το σκεφτομαι καν (αντιθετα το ποσοστο που μου επαιρνε η Πειραιως ηταν 1 ευρω την φορα, ναι 1 ευρω ακομα και 4 ευρω αγορα αν εκανα).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μία παραγγελία από banggood με μικροπράγματα(καλώδια φορτιστές, LED) από διαφορετικές αποθήκες με συνολικό κόστος 28 ευρω χωρίς, χωρίς priority shipping. Τα δέματα θα έρθουν ξεχωριστά?

Αν σταματήσουν κάποιο στο τελωνείο και μου ζητήσουν απόδειξη, παρόλο που το αντικείμενο μέσα στο πακέτο έχει μικρότερη αξία από 22 ευρώ, θα το χρεώσουν 28e που δείχνει η απόδειξη αγοράς? Μήπως πρέπει να ακυρώσω και να σπάσω στα δυο την παραγγελία??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις παραγγείλει από διαφορετικές αποθήκες θα έρθουν ξεχωριστά δέματα και, μάλλον, δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία αφού έχει δρομολογηθεί η εκτέλεσή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tormentor_ είπε

Έκανα μία παραγγελία από banggood με μικροπράγματα(καλώδια φορτιστές, LED) από διαφορετικές αποθήκες με συνολικό κόστος 28 ευρω χωρίς, χωρίς priority shipping. Τα δέματα θα έρθουν ξεχωριστά?

Αν σταματήσουν κάποιο στο τελωνείο και μου ζητήσουν απόδειξη, παρόλο που το αντικείμενο μέσα στο πακέτο έχει μικρότερη αξία από 22 ευρώ, θα το χρεώσουν 28e που δείχνει η απόδειξη αγοράς? Μήπως πρέπει να ακυρώσω και να σπάσω στα δυο την παραγγελία??  

Αν οντως ειναι σπασμένες οι παραγγελιες ,και ερθουν σε διαφορετικα πακετα δεν νομιζω να σταματησουν καν τελωνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makfil είπε

Αφού έχεις παραγγείλει από διαφορετικές αποθήκες θα έρθουν ξεχωριστά δέματα και, μάλλον, δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία αφού έχει δρομολογηθεί η εκτέλεσή της.

Δεν ειχε δρομολογηθει ακομα γι'αυτο κ το εκτατο του ποστ(5 τα ξημερωναμα)😁παντως στο site αναφερει επιστροφη μερικου ποσου οποτε φανταζομαι θα κανουν απλα καποιες μικροχρεωσεις.

 

50 λεπτά πριν, serdakis είπε

Αν οντως ειναι σπασμένες οι παραγγελιες ,και ερθουν σε διαφορετικα πακετα δεν νομιζω να σταματησουν καν τελωνιο

Ο λογος που αγχωθηκα ειναι οτι στο invoice του paypal ειναι χρεωμενα ολα μαζι κ αρα στην περιπτωση που τα σταματησουν αντε να βρω το δικιο μου.

Δεν τα σταματανε πιστευεις επειδη ειναι επιστολικα ή λογω περιεχομενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hpdra είπε

Παιδιά, τα εξοδα αποστολής μετράνε μέσα στα 22 ευρώ? :unsure:

Ναι, το ΦΠΑ μπαινει στην τελικη τιμη του προιοντος + μεταφορικων (χωρια τα 15ε για τον εκτελωνισμο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω και εγώ μία απορία Διαβάζοντας αρκετές σελίδες δεν καταφέρω να λύσω την απορία μου που είναι η εξής. Αγόρασα Απο aliexpress μια action camera κοστους 100e μεσω πιστωτικης  και καθως κοιταζα που βρισκεται το προιον μου ειδα πως βρίσκεται στο τελωνείο Και έγραφε απαιτειται αποδειξη αγορας - τιμολογιο ή paypal. Μίλησα με τον πολίτη και μου είπε ότι το εχει δηλωσει 18$ και αν θελω να μου στειλει αποδειξει αγορας με 18$  ή με 100e επειδη ειναι Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο Τι μου προτείνετε να κάνω Θέλει Το πραγματικό κόστος ή το κόστος που έχει δηλωθεί ; Η θέλει απόδειξη από την τράπεζα που έγινε η συναλλαγή ; 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο Κείμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...