Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έκανα μόλις πριν λίγη ώρα παραγγελία από διάφορους πωλητές από aliesxpress και αμέσως συνειδητοποίησα ότι έβαλα λάθος κάρτα.(Περαιώς αντί για Revolut)

Έκανα άμεσα αίτηση για ακύρωση παραγγελίας (Αιτία ότι η πειραιώς έχει υψηλές προμήθειες) αλλά στο web banking της Πειραιώς το ποσό εμφανίζεται στο πεδίο "Δεσμευμένο Ποσό:".

Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να ακυρωθεί η παραγγελία και να μην φάω τις προμήθειες?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, shadowlike είπε

σχετικά με αγορές εκτός Ευρώπης απο Ιδιώτη σε Ιδιώτη τι ισχύει ακριβώς (ebay buy απο US π.χ.); Πάντως τσίμπισα το thimbleweed park box απο US eshop το οποίο βγήκε κάνα 40αρικό, δε πλήρωσα κάτι σε τελωνείο.

Εάν εννοείς, με πληρωμή αφού αναφέρεις ebay, δεν αλλάζει τίποτε με το αν αγόραζες από μαγαζί.

Εάν εννοείς, χωρίς πληρωμή από συγγενή, ισχύει ατέλεια 45€, αλλά πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά κάποιες προυποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 hours ago, makfil said:

Ουδέποτε δημοσιοποιήθηκε κάποιο σχετικό έγγραφο αλλά γράφτηκε στο forum ότι με εντολή άνωθεν οι υπάλληλοι δεν εισέπρατταν το τέλος.

Έχουμε πληροφόρηση από υπάλληλους των ΕΛΤΑ γι' αυτό;

Το τελευταίο τρίμηνο έχω παραλάβει καμιά δεκαριά δέματα από Κίνα κυρίως και δεν μου έχει ζητηθεί το 3ευρω, ενώ μέχρι και το Δεκέμβριο-Ιανουάριο είχαν ξεσκιστεί, ένα στα δύο δέματα είχε €3 καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, superpanos2 είπε

Καλησπέρα έκανα μόλις πριν λίγη ώρα παραγγελία από διάφορους πωλητές από aliesxpress και αμέσως συνειδητοποίησα ότι έβαλα λάθος κάρτα.(Περαιώς αντί για Revolut)

Έκανα άμεσα αίτηση για ακύρωση παραγγελίας (Αιτία ότι η πειραιώς έχει υψηλές προμήθειες) αλλά στο web banking της Πειραιώς το ποσό εμφανίζεται στο πεδίο "Δεσμευμένο Ποσό:".

Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να ακυρωθεί η παραγγελία και να μην φάω τις προμήθειες?

Ευχαριστώ.

Προμηθειες εχει μονο αν αφησεις σε Δολαρια το ποσο και δεν το γυρισεις σε Ευρω απο το Aliexpress.

11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχουμε πληροφόρηση από υπάλληλους των ΕΛΤΑ γι' αυτό;

Το τελευταίο τρίμηνο έχω παραλάβει καμιά δεκαριά δέματα από Κίνα κυρίως και δεν μου έχει ζητηθεί το 3ευρω, ενώ μέχρι και το Δεκέμβριο-Ιανουάριο είχαν ξεσκιστεί, ένα στα δύο δέματα είχε €3 καπέλο.

Μικρα και ελαφρια δεματα πολλες φορες δεν εισερχονται καν για τελωνειακο ελεγχο. Απο Aliexpress παραλαμβανω συνεχεια πακετακια, δεν μου εχουν ζητησει 3ευρω μεχρι στιγμης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Έχουμε πληροφόρηση από υπάλληλους των ΕΛΤΑ γι' αυτό;

Το τελευταίο τρίμηνο έχω παραλάβει καμιά δεκαριά δέματα από Κίνα κυρίως και δεν μου έχει ζητηθεί το 3ευρω, ενώ μέχρι και το Δεκέμβριο-Ιανουάριο είχαν ξεσκιστεί, ένα στα δύο δέματα είχε €3 καπέλο.

Αυτό που έγραψα είναι προιόν των posts που αναρτήθηκαν στο forum από τα μέλη που είχαν τα αντίστοιχα περιστατικά.

Μιλάμε, φυσικά, για τις περιπτώσεις δεμάτων που εισάγονται στο τελωνείο, διαπιστώνεται ότι η αξία τους είναι κάτω των 22€, αλλά επειδή μπήκαν στο τελωνείο, τα ΕΛΤΑ χρεώνουν το τέλος των 3€.

Δεν γράφεις, όμως, αν, για τα δέματα που παρέλαβες ΔΕΚ-ΙΑΝ και σου ζήτησαν το τέλος, το πλήρωσες ή όχι και, στην τελευταία περίπτωση, με ποια δικαιολογία.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάνει παραγγελία από άμαζον, μεγάλο ποσό γύρω στα 600, και έχει κολλήσει στο custom clearance delay... Έχει κανείς γνώση για το πόσο καιρό μπορεί να πάρει; Εγώ τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να πω στην DHL να το στείλει πίσω, ή να μην το παραλάβω αν αργήσει πολύ;

Επεξ/σία από BabyRage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BabyRage είπε

Έχω κάνει παραγγελία από άμαζον, μεγάλο ποσό γύρω στα 600, και έχει κολλήσει στο custom clearance delay... Έχει κανείς γνώση για το πόσο καιρό μπορεί να πάρει; Εγώ τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να πω στην DHL να το στείλει πίσω, ή να μην το παραλάβω αν αργήσει πολύ;

Πόσο καιρό έχει κολήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BabyRage είπε

Έχω κάνει παραγγελία από άμαζον, μεγάλο ποσό γύρω στα 600, και έχει κολλήσει στο custom clearance delay... Έχει κανείς γνώση για το πόσο καιρό μπορεί να πάρει; Εγώ τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να πω στην DHL να το στείλει πίσω, ή να μην το παραλάβω αν αργήσει πολύ;

Εάν εννοείς από την αμερικάνικη αμαζόνα και έρχεται με την DHL courier, μου κάνει εντύπωση να έχει κολλήσει.

Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dexterios είπε

Έχεις επικοινωνήσει με την DHL για να τους δώσεις ΑΦΜ κτλ ώστε να ξεκινήσει ο εκτελωνισμός;

Ναί το έχω δώσει το ΑΦΜ μου, όταν με πήρανε τηλέφωνο. Θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο να τους ρωτήσω. Απλά ρωτάω μήπως ξέρει κανείς πόσο μπορεί να πάρει αυτή η διαδικασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BabyRage είπε

Ναί το έχω δώσει το ΑΦΜ μου, όταν με πήρανε τηλέφωνο. Θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο να τους ρωτήσω. Απλά ρωτάω μήπως ξέρει κανείς πόσο μπορεί να πάρει αυτή η διαδικασία...

Σε ρώτησα σε προηγούμενο post αν αγόρασες από την αμερικάνικη αμαζόνα, αλλά δεν απάντησες, ακόμη.

Εάν ναι, τότε έχεις προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού (να το επιβεβαιώσεις), και, ίσως, η DHL καθυστερεί για να βρει τρόπο να χρεώσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, makfil είπε

Σε ρώτησα σε προηγούμενο post αν αγόρασες από την αμερικάνικη αμαζόνα, αλλά δεν απάντησες, ακόμη.

Εάν ναι, τότε έχεις προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού (να το επιβεβαιώσεις), και, ίσως, η DHL καθυστερεί για να βρει τρόπο να χρεώσει κάτι.

Δεν απάντησα γιατί δεν ήξερα αν συμβαίνει κάτι άλλο.

Μου είπαν ότι όλα είναι πληρωμένα, και ότι απλά θέλουν το ΑΦΜ μου. Εγώ απλά δεν ξέρω πώς μπορώ να το χειριστώ αν πάρει αρκετό καιρό αυτή η καθυστέρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...