Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, makfil είπε

Τα import fees είναι τα έξοδα εκτελωνισμού. Επομένως, τα προπληρώνεις και δεν θα έχεις θέμα στο ελληνικό τελωνείο, αλλά πρέπει να ζητήσεις τα ξεχωριστά ποσά για μεταφορικά και import feεs, ώστε να έχεις αποδεικτικά στοιχεία στην περίπτωση που τα χρειαστείς.

Ναι ειναι 95 ευρω η εισαγωγη και 25 τα μεταφορικα. Απλα ετσι ξεφευγει πολυ η τιμη... Απ'οτι καταλαβα δεν γινεται με καποιο αλλο τροπο να μειωθουν αυτα τα εξοδα... Ευχαριστω για τον χρονο και τις απαντησεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον δεν τα υπολογίζεις σωστά αφού $123 δεν μπορεί να κάνουν 95+25=120€

Ακόμη και αν δεν προπλήρωνες τα έξοδα εκτελωνισμού, για αξία $340+$20 (περίπου)= $360, θα πλήρωνες εδώ ΦΠΑ $86,40 + 15€ τέλος ΕΛΤΑ, δηλαδή περίπου τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όποιος ξέρει να μου απαντήσει. Παραγγελία που έκανα από bangood με priority direct, ξεκίνησε, μου δίνει trackin NL και στην παραγγελία γράφει priority air mail. Αυτό είναι ή κάνανε καμμιά πατάτα και θα κλαίω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasgiann είπε

Δεν το εχω ακουστα το μαγαζι, ειναι καλο? το εχεις δοκιμασει?

https://www.trustpilot.com/review/geekmaxi.com

ήδη έκαναν παραγγελία αρκετά παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, termitiss είπε

Παιδιά όποιος ξέρει να μου απαντήσει. Παραγγελία που έκανα από bangood με priority direct, ξεκίνησε, μου δίνει trackin NL και στην παραγγελία γράφει priority air mail. Αυτό είναι ή κάνανε καμμιά πατάτα και θα κλαίω?

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα που έβαλα priority direct mail , μάλλον έτσι απλά το γράφει και εμένα μου έδωσε tracking number NL post. 

Και μια απορία παιδιά

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
14/5/2018, 18:47:29 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
14/5/2018, 14:44:58 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
14/5/2018, 12:44:58 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
11/5/2018, 08:39:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
7/5/2018, 13:08:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
6/5/2018, 13:46:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Γιατί πάει Θεσσαλονίκη; Αθήνα έχω βάλει στην διεύθυνση :o. Μηπως επειδή πήρε κούπα ο ΠΑΟΚ; :P

Επεξ/σία από Oulianov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2018 στις 6:59 ΜΜ, Salvation81 είπε

Ειχε καταργηθει το 3ευρω αλλα τα λαμογια το ξαναεβαλαν (και μαλιστα πλεον υπαρχει αν θυμαμαι καλα και στην σελιδα των ΕΛΤΑ).

ισχυει το δειχνουν και στο site πια :/ 
εκÏελÏνιÏÎ¼Î¿Ï ÎµÎ¹ÏαγÏÎ³ÎµÏ Î±Ïο κινα

Παιδια χαζη ερωτηση αλλα υπαρχει τροπος να γλιτωσουμε το 15 ευρω του εκτελωνιστη? Αμα παμε εμεις οι ιδιοι να τον κανουμε ΠΧ? Μου φενεται πολυ παραλογο να παιρνει 15 ευρω ανα δεμα μονο και μονο που κανει την δουλεια του. Πληρωνεται ετσι κιαλος ξερω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Gonalex είπε

ισχυει το δειχνουν και στο site πια :/ 
εκÏελÏνιÏÎ¼Î¿Ï ÎµÎ¹ÏαγÏÎ³ÎµÏ Î±Ïο κινα

Παιδια χαζη ερωτηση αλλα υπαρχει τροπος να γλιτωσουμε το 15 ευρω του εκτελωνιστη? Αμα παμε εμεις οι ιδιοι να τον κανουμε ΠΧ? Μου φενεται πολυ παραλογο να παιρνει 15 ευρω ανα δεμα μονο και μονο που κανει την δουλεια του. Πληρωνεται ετσι κιαλος ξερω εγω

Αν σου ερθει δεμα με DHL/FedEx/TNT/UPS ο εκτελωνιστης παιρνει 50-60ε.......

Μπερδευεις τον Τελωνειακο με τον Εκτελωνιστη...Οι Εκτελωνιστες ειναι ιδιωτες (τουλαχιστον οσοι ξερω που εκτελωνιζουν απο κουριερ)....
Μεγαλυτερη κλικα στην Ελλαδα δεν θα βρεις απο τους Εκτελωνιστες....Ο θειος βαζει τον γιο του την ανηψια τον ανηψιο την εγγονη τον εγγονο και ουτω καθεξης.....Εχει καταντησει οικογενειακη επιχειρηση (και πολλοι τρωνε με χρυσα κουταλια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gonalex είπε

ισχυει το δειχνουν και στο site πια :/ 
εκÏελÏνιÏÎ¼Î¿Ï ÎµÎ¹ÏαγÏÎ³ÎµÏ Î±Ïο κινα

Παιδια χαζη ερωτηση αλλα υπαρχει τροπος να γλιτωσουμε το 15 ευρω του εκτελωνιστη? Αμα παμε εμεις οι ιδιοι να τον κανουμε ΠΧ? Μου φενεται πολυ παραλογο να παιρνει 15 ευρω ανα δεμα μονο και μονο που κανει την δουλεια του. Πληρωνεται ετσι κιαλος ξερω εγω

1. Το τέλος των 3€ αναγράφεται στην ανακοίνωση των ΕΛΤΑ που βγήκε τον ΙΟΥΝ 2017, και τυπικά ισχύει, αλλά γράφτηκε αρκετές φορές στο forum ότι είτε με (εσωτερική) εντολή που δόθηκε, είτε με άρνηση των παραληπτών, δεν το εισέπρατταν τα ταχυδρομεία. Τον τελευταίο καιρό γράφτηκε ότι κάποιος/οι το πλήρωσαν. Αυτή είναι η ιστορία του τέλους αυτού.

2. Πέρα από όσα γράφτηκαν στο προηγούμενο post, πρέπει να γνωρίζεις ότι η διαδικασία της χαρτούρας για τον εκτελωνισμό ενός ταχυδρομικού δέματος ΔΕΝ περιλαμβάνεται στις υποχρεώσεις του υπαλλήλου των ΕΛΤΑ, όπως νομίζεις. Από τον ΙΑΝ 2017 και για οργανώσουν καλλίτερα τα ΕΛΤΑ τη διαδικασία εκτελωνισμού αλλά και για να αυξήσουν τα έσοδά τους στον ελλειμματικό προυπολογισμό που έχουν (έφτασαν στο σημείο να μην αποδίδουν τις εισπράξεις από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ και άλλων φορέων) ανέθεσαν σε ιδιώτη τη διαδικασία της χαρτούρας του εκτελωνισμού με το τέλος των 15€ που είναι πολύ μικρό σε σχέση με τις αμοιβές που χρεώνουν οι εκτελωνιστές για την ίδια δουλειά. Η "αδικία" είναι ότι ο παραλήπτης πληρώνει το ίδιο τέλος για αξία CIF του δέματος είτε 25€ είτε 150€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, arsenal είπε

Μπορει κάποιος να μας κανει την χάρη, συγκεντρωτικα να μας πει απο που μπορουμε να αγοράζουμε αξιόπιστα χωρίς τελωνειο??

Η απορία σου έχει απαντηθεί από τον isay την 6/3/2018 και για να μην χαθεί την έχω αναρτήσει ως 2ο tip στο τέλος του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, arsenal είπε

Μπορει κάποιος να μας κανει την χάρη, συγκεντρωτικα να μας πει απο που μπορουμε να αγοράζουμε αξιόπιστα χωρίς τελωνειο??

BangGood - Priority Direct Mail

GearBest - Ευρωπαικες αποθηκες

Honorbuy - Στελνουν απο Ευρωπη

Amazon Global - Προπληρωνεις τα εξοδα

GeekBuying - HKEU Priority Line

LightInTheBox - Customs & Duty Insurance δηλαδη σου δινουν πισω τα λεφτα που εδωσες στο τελωνειο

AliExpress - Συγκεκριμενα καταστηματα αναγραφουν οτι κανουν τριγωνικο shipping π.χ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasgiann είπε

BangGood - Priority Direct Mail

GearBest - Ευρωπαικες αποθηκες

Honorbuy - Στελνουν απο Ευρωπη

Amazon Global - Προπληρωνεις τα εξοδα

GeekBuying - HKEU Priority Line

LightInTheBox - Customs & Duty Insurance δηλαδη σου δινουν πισω τα λεφτα που εδωσες στο τελωνειο

AliExpress - Συγκεκριμενα καταστηματα αναγραφουν οτι κανουν τριγωνικο shipping π.χ.

+Geekmaxi - Από Γερμανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgiann είπε

BangGood - Priority Direct Mail

GearBest - Ευρωπαικες αποθηκες

Honorbuy - Στελνουν απο Ευρωπη

Amazon Global - Προπληρωνεις τα εξοδα

GeekBuying - HKEU Priority Line

LightInTheBox - Customs & Duty Insurance δηλαδη σου δινουν πισω τα λεφτα που εδωσες στο τελωνειο

AliExpress - Συγκεκριμενα καταστηματα αναγραφουν οτι κανουν τριγωνικο shipping π.χ.

Gearbest, registered με belgium post. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spiros787 είπε

Gearbest, registered με belgium post. 

Free shipping δεν ειναι αυτο? Απο τοτε που ειχε κανει εκεινη την γκαφα το GB δεν το εχω εμπιστευτει για αγορες χωρις τελωνεια εκτος απο ευρωπαικες αποθηκες, αν μπορεις να επιβεβαιωσεις/και οποιοςδηποτε αλλος εδω στο νημα αν εχουν δοκιμασει belgium registered ή eu priority line/priority express και δεν περασαν τελωνειο ας το αναφερει εδω να γνωριζει περισσοτερος κοσμος τι συμβαινει, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Gearbest έχει κάνει "διατριβή" ο isay και μπορεί να τη διαβάσει κάθε ενδιαφερόμενος με σχετική αναζήτηση.

Το συμπέρασμα από την έρευνά του αυτή, έχει περιληφθεί στο post που έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...