Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vonz είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω και εγώ μία απορία Διαβάζοντας αρκετές σελίδες δεν καταφέρω να λύσω την απορία μου που είναι η εξής. Αγόρασα Απο aliexpress μια action camera κοστους 100e μεσω πιστωτικης  και καθως κοιταζα που βρισκεται το προιον μου ειδα πως βρίσκεται στο τελωνείο Και έγραφε απαιτειται αποδειξη αγορας - τιμολογιο ή paypal. Μίλησα με τον πολίτη και μου είπε ότι το εχει δηλωσει 18$ και αν θελω να μου στειλει αποδειξει αγορας με 18$  ή με 100e επειδη ειναι Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο Τι μου προτείνετε να κάνω Θέλει Το πραγματικό κόστος ή το κόστος που έχει δηλωθεί ; Η θέλει απόδειξη από την τράπεζα που έγινε η συναλλαγή ; 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο Κείμενο 

Δεν θα δεχτουν αποδειξη απο πωλητη 18$ για καμερα....Εκει μονο paypal (η στην συγκεκριμενη περιπτωση αποδειξη απο την πιστωτικη) παιζει να δεχτουν....
Με λιγα λογια στο τελος θα σε χρεωσουν βαση καταλογου που ΙΣΩΣ να ειναι μικροτερη απο τα 100ε που εδωσες (τελευταια φορα που πηγαν να με χρεωσουν παντως γυρω στο 100αρικο τα εχει αυτα ο καταλογος τους).
Αν σου εχει ερθει με ΕΛΤΑ υπολογισε γυρω στο 40αρι να δωσεις (θεωρητικα 38ε).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vonz είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω και εγώ μία απορία Διαβάζοντας αρκετές σελίδες δεν καταφέρω να λύσω την απορία μου που είναι η εξής. Αγόρασα Απο aliexpress μια action camera κοστους 100e μεσω πιστωτικης  και καθως κοιταζα που βρισκεται το προιον μου ειδα πως βρίσκεται στο τελωνείο Και έγραφε απαιτειται αποδειξη αγορας - τιμολογιο ή paypal. Μίλησα με τον πολίτη και μου είπε ότι το εχει δηλωσει 18$ και αν θελω να μου στειλει αποδειξει αγορας με 18$  ή με 100e επειδη ειναι Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο Τι μου προτείνετε να κάνω Θέλει Το πραγματικό κόστος ή το κόστος που έχει δηλωθεί ; Η θέλει απόδειξη από την τράπεζα που έγινε η συναλλαγή ; 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο Κείμενο 

Φαίνεται ότι δεν διάβασες καλά ή δεν διάβασες τις σωστές σελίδες, γιατί από πέρυσι τον ΙΟΥΝ, σχεδόν όλα τα δέματα από τρίτες χώρες περνάνε από τελωνείο και, πολύ περισσότερο, όταν δουν υποτιμημένη δηλωμένη αξία, όπως στην περίπτωσή σου.

Επειδή πλήρωσες με κάρτα (λόγω Ali), πρέπει να στείλεις την απόδειξη της τράπεζας στο [email protected] και θα περιμένεις το αποτέλεσμα που θα είναι 100*24%+15€= 39€, αν η αξία με τα μεταφορικά είναι 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, makfil είπε

Φαίνεται ότι δεν διάβασες καλά ή δεν διάβασες τις σωστές σελίδες, γιατί από πέρυσι τον ΙΟΥΝ, σχεδόν όλα τα δέματα από τρίτες χώρες περνάνε από τελωνείο και, πολύ περισσότερο, όταν δουν υποτιμημένη δηλωμένη αξία, όπως στην περίπτωσή σου.

Επειδή πλήρωσες με κάρτα (λόγω Ali), πρέπει να στείλεις την απόδειξη της τράπεζας στο [email protected] και θα περιμένεις το αποτέλεσμα που θα είναι 100*24%+15€= 39€, αν η αξία με τα μεταφορικά είναι 100€.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν πληρωνα με paypal θα αλλαζε κατι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vonz είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν πληρωνα με paypal θα αλλαζε κατι ;

Αν και δεν ρωτας εμενα το ιδιο θα ισχυε και με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vonz είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν πληρωνα με paypal θα αλλαζε κατι ;

Δεν δέχεται paypal η πλατφόρμα Ali, γιαυτό έγραψα ότι πρέπει να στείλεις την απόδειξη της τράπεζας.

Αλλά και με paypal να αγόραζες από μαγαζί που δέχεται, πάλι το ίδιο θα συνέβαινε, δηλαδή δεν είναι θέμα του τρόπου πληρωμής αλλά του τρόπου αποστολής με μέθοδο που το δέμα εκτελωνίζεται σε άλλη χώρα της ΕΕ (πιο φτηνά) και έρχεται στην Ελλάδα σαν να έρχεται από εκείνη τη χώρα. Σαν παράδειγμα αναφέρω τη μέθοδο PDM (Priority Direct Mail) του Banggood.

Γιαυτό έγραψα ότι δεν διάβασες τις σωστές σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες θέλω να παραγγείλω μια συσκευή με usb, σαν ένα κουτάκι και καλά εξολοθρευτής κουνουπιών. Αυτό κοστίζει είτε ebay είτε vickmail h gearbest κοντά στα 13 ευρώ και αν βάλω registered 15. Αυτό παίζει να περάσει τελωνείο και να αυξηθεί??? 

Έχω να παραγγείλω κάτι πολλά χρόνια. Μου φένεται και λίγο ογκώδης δεν ξέρω αν παίζει ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, agoraki_23 είπε

Αν παραγγείλω ένα κινητό από gearbest με eu priority line είμαι καλλυμενος από τελωνείο?

Αγόρασε το με registered belgium post. Δεν περνάει τελωνείο. Σε 15-20 μέρες θα το έχεις. 

3 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Μάγκες θέλω να παραγγείλω μια συσκευή με usb, σαν ένα κουτάκι και καλά εξολοθρευτής κουνουπιών. Αυτό κοστίζει είτε ebay είτε vickmail h gearbest κοντά στα 13 ευρώ και αν βάλω registered 15. Αυτό παίζει να περάσει τελωνείο και να αυξηθεί??? 

Έχω να παραγγείλω κάτι πολλά χρόνια. Μου φένεται και λίγο ογκώδης δεν ξέρω αν παίζει ρολο

Μέχρι 22€ δεν περνάει τελωνείο. Και αν μπει τελωνείο, στέλνεις mail στο τελωνείο την απόδειξη, και θα περάσει χωρίς κάποια χρέωση. 

Επεξ/σία από Spiros787
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι γίνεται στην περίπτωση που αγοράσουμε κάτι πολύ ακριβό σε υπερβολικά χαμηλή τιμή και μπορούμε να το αποδείξουμε κιόλας, π.χ. iPhone 8 με 50 ευρώ;

Αν μας ζητηθεί χαρτί από Paypal και κίνηση της κάρτας από την τράπεζα και αντιστοιχούν όντως σε αυτό το ποσό, τελειώνει εκεί το θέμα ή έχουμε περαιτέρω τραβήγματα;

Έχει κάποιος εμπειρία από κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, να κανω και εγώ 2 ερωτησούλες με την σειρά μου.

1. σήμερα το πρωί μιλούσα με την εξυπηρετηση του geekbuying και μου απαντησαν κατηγορηματικά οτι αν βαλω επιλογη HKEU priority mail ΔΕΝ θα χρεωθεί εξτρα με τελωνείο. τωρα εγώ ρωτάω γιατι εχω ακουσει απο ατομα εδω μεσα οτι αυτο δεν ισχυει και μπορει να χρεωθεί εξτρα. Εχω κρατησει την συνομιλία με την κοπελα απο το geekbuyin. αν χρεωθώ με τελωνείο μπορω να πετυχω κατι;;

2. θα γινόταν μηπως να κοπουνε 2 αποδείξεις μεσω paypal σε συνεννόηση με το καταστημα; δλδ αν αγοράσω κατι με 200 ευρώ, να δηλώσει στο δεμα οτι κανει πχ 50 ευρώ να πληρώσω το προιον 50 ευρω να φαινεται στην paypal (για την περιπτωση που ζητήσουν αποδειξη στο τελωνείο) και να του στειλω και τα αλλα 150 στο καπάκι για να στειλει το δεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι γίνεται στην περίπτωση που αγοράσουμε κάτι πολύ ακριβό σε υπερβολικά χαμηλή τιμή και μπορούμε να το αποδείξουμε κιόλας, π.χ. iPhone 8 με 50 ευρώ;

Αν μας ζητηθεί χαρτί από Paypal και κίνηση της κάρτας από την τράπεζα και αντιστοιχούν όντως σε αυτό το ποσό, τελειώνει εκεί το θέμα ή έχουμε περαιτέρω τραβήγματα;

Έχει κάποιος εμπειρία από κάτι τέτοιο;

Δεν εχω δει ποτε κατι παρομοιο εγω, παντως ΙΣΩΣ ειναι στην δικαιοδοσια του τελωνειακου να δεχτει την καθε αποδειξη (καθοτι απο κομπινες αλλο τπτ - πχ του λες τα 500ε με εμβασμα και τα 50ε με paypal απλα για να δειξω οτι τοσα εδωσα πχ) οπως ειναι και το να δεχτει την δηλωμενη αξια.

8 λεπτά πριν, vagos_m είπε

καλησπέρα παιδιά, να κανω και εγώ 2 ερωτησούλες με την σειρά μου.

1. σήμερα το πρωί μιλούσα με την εξυπηρετηση του geekbuying και μου απαντησαν κατηγορηματικά οτι αν βαλω επιλογη HKEU priority mail ΔΕΝ θα χρεωθεί εξτρα με τελωνείο. τωρα εγώ ρωτάω γιατι εχω ακουσει απο ατομα εδω μεσα οτι αυτο δεν ισχυει και μπορει να χρεωθεί εξτρα. Εχω κρατησει την συνομιλία με την κοπελα απο το geekbuyin. αν χρεωθώ με τελωνείο μπορω να πετυχω κατι;;

2. θα γινόταν μηπως να κοπουνε 2 αποδείξεις μεσω paypal σε συνεννόηση με το καταστημα; δλδ αν αγοράσω κατι με 200 ευρώ, να δηλώσει στο δεμα οτι κανει πχ 50 ευρώ να πληρώσω το προιον 50 ευρω να φαινεται στην paypal (για την περιπτωση που ζητήσουν αποδειξη στο τελωνείο) και να του στειλω και τα αλλα 150 στο καπάκι για να στειλει το δεμα.

Ακομα δεν ειπα για κομπινες και να μια......Δυσκολο μεσω paypal να πληρωσεις 2 διαφορετικα ποσα για την ιδια συσκευη/παραγγελια παντως (βεβαια δεν ειμαι ειδικος στο paypal).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, naxioths1979 είπε

το ems εχει στάνταρ τελωνείο παιδια??

Σε παραγγελία απο alliexpress(5m led)19euro το έστειλαν με ems,δεν πλήρωσα κάτι εξτρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, coolerman είπε

Σε παραγγελία απο alliexpress(5m led)19euro το έστειλαν με ems,δεν πλήρωσα κάτι εξτρά.

θα ηθελα καπιος με εμπιρεια σε κατι πιο ακριβο 50-100 ευρω.ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, naxioths1979 είπε

θα ηθελα καπιος με εμπιρεια σε κατι πιο ακριβο 50-100 ευρω.ευχαριστω παντως

Αυτο που ρωτάς δεν θα στο πεί κανένας για 100% safe  οτι δεν θα πληρώσεις.

αν είναι κάτι μικρό και αναγράφει χαμηλότερη τιμή ΙΣΩΣ περάσει..

μπορείς να μας πείς ποιο είναι το αντικείμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...