Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα ότι αν θέλω να αγοράσω ένα προϊόν από Ευρώπη τότε το ΦΠΑ θα μετράει μόνο αν ο πωλητής έχει ξεπεράσει τις 10.000 ευρώ σε πωλήσεις (για Ελλάδα) το προηγούμενο οικονομικό έτος.Άρα αν εγώ θέλω να πάρω πχ ρούχα από μια μεγάλη και γνωστή εταιρία τότε θα προστεθεί στην αρχική τιμή ο ΦΠΑ της Ελλάδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτι δεν διάβασες σωστά ή αυτό που διάβασες δεν ήταν διατυπωμένο έτσι.

Εάν αγοράσεις από ΕΕ, πληρώνεις τον ΦΠΑ της χώρας πώλησης, εκτός αν ο πωλητής έχει και ελληνικό ΑΦΜ, όπως η αμαζόνα, οπότε χρεώνεσαι τον ελληνικό ΦΠΑ, αφού αυτός θα αποδοθεί στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasgiann είπε

Free shipping δεν ειναι αυτο? Απο τοτε που ειχε κανει εκεινη την γκαφα το GB δεν το εχω εμπιστευτει για αγορες χωρις τελωνεια εκτος απο ευρωπαικες αποθηκες, αν μπορεις να επιβεβαιωσεις/και οποιοςδηποτε αλλος εδω στο νημα αν εχουν δοκιμασει belgium registered ή eu priority line/priority express και δεν περασαν τελωνειο ας το αναφερει εδω να γνωριζει περισσοτερος κοσμος τι συμβαινει, ευχαριστω!

Εγώ δύο κινητα, έναν τον Ιανουάριο και το άλλο τον Μάρτιο τα πήρα με belgium registered. Σε 15 μέρες τα ειχα χωρίς τελωνείο. 

Και αν κάτσει στραβή, το gearbest σου επιστρέφει τα λεφτά του τελωνείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Newbee είπε

Διάβασα ότι αν θέλω να αγοράσω ένα προϊόν από Ευρώπη τότε το ΦΠΑ θα μετράει μόνο αν ο πωλητής έχει ξεπεράσει τις 10.000 ευρώ σε πωλήσεις (για Ελλάδα) το προηγούμενο οικονομικό έτος.Άρα αν εγώ θέλω να πάρω πχ ρούχα από μια μεγάλη και γνωστή εταιρία τότε θα προστεθεί στην αρχική τιμή ο ΦΠΑ της Ελλάδας;

Αυτο ισχυει για Ιδιωτες οχι για Επιχειρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, makfil είπε

Κάτι δεν διάβασες σωστά ή αυτό που διάβασες δεν ήταν διατυπωμένο έτσι.

Εάν αγοράσεις από ΕΕ, πληρώνεις τον ΦΠΑ της χώρας πώλησης, εκτός αν ο πωλητής έχει και ελληνικό ΑΦΜ, όπως η αμαζόνα, οπότε χρεώνεσαι τον ελληνικό ΦΠΑ, αφού αυτός θα αποδοθεί στην Ελλάδα.

Και πως καταλαβαίνω αν έχει η επιχείρηση που θα αγοράσω ΑΦΜ στην Ελλάδα;Το γράφεις στο site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, makfil είπε

Το καταλαβαίνεις μόνο από τη χρέωση του ΦΠΑ. Εάν είναι 24% έχει ελληνικό ΑΦΜ και εάν είναι λιγότερο δεν έχει.

Δηλαδή πριν την αγορά στην τιμή που θα μου δείξει θα συμπεριληφθεί και η τιμή με το ΦΠΑ μαζί με τα μεταφορικά από το site;

Επεξ/σία από Newbee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής δεν εμφανίζει ξεχωριστά τον ΦΠΑ της χώρας του αλλά την αξία του είδους με ενσωματωμένο τον ΦΠΑ.

Εάν έχει ελληνικό ΑΦΜ, όπως η αμαζόνα, τότε βλέποντας ότι ο αγοραστής βρίσκεται στην Ελλάδα, αλλάζει την τιμή και χρεώνει αξία με ενσωματωμένο τον ελληνικό ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makfil είπε

Ο πωλητής δεν εμφανίζει ξεχωριστά τον ΦΠΑ της χώρας του αλλά την αξία του είδους με ενσωματωμένο τον ΦΠΑ.

Εάν έχει ελληνικό ΑΦΜ, όπως η αμαζόνα, τότε βλέποντας ότι ο αγοραστής βρίσκεται στην Ελλάδα, αλλάζει την τιμή και χρεώνει αξία με ενσωματωμένο τον ελληνικό ΦΠΑ.

Άρα η τιμή που θα μου πει να πληρώσω θα είναι κι αυτή που θα πληρώσω στο τέλος...Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έχει ανεβάσει κάποιος άλλος αλλά σε αυτήν την σελίδα https://www.digitallife.gr/eett-enimerosi-katanaloton-gia-teli-ektelonismou-tachydromikon-antikeimenon-proelefsis-eksoterikou-apo-chores-ektos-ee-37612 βρίσκει κάποιος τι ακριβώς θα πληρώσει αν αγοράσει από εκτός ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το link που ανέβασες αναδημοσιεύει την ανακοίνωση της ΕΕΤΤ (τελευταία επεξεργασία 28.8.2017) για το θέμα αυτό, και έχει ανέβει στο forum από πέρυσι.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό ειναι να επαναλαμβάνουμε τα περσινά, γιατί συναντω συχνα κόσμο και στον περιγυρο μου, που δεν εχει ιδεα για το πρόβλημα και μου παραπονιέται οτι παραγγειλε κινητο απο κινα και πληρωσε 70-80 ευρω φορους ενω το ειχε δηλωσει και ''gift''. Εγω φυσικα δεν θα κανω τον αλλο να νοιωσει ασχημα γελωντας με το οτι επαθε κανοντας τον να αισθανθει χαζός αλλα μου κανει εντύπωση το ποσο ανενημερωτος ειναι ακομα και τωρα 1 χρονο μετα τις αλλαγες στο οτι οι παλιες καλες εποχες τελος.

 

Η με βρισκουν φιλοι που ξερουν οτι ασχολουμαι και με επισκευες να τους φτιαξω το κινητο και μου λενε βρηκα οθονη με 35 ευρω απο κινα θα μου την βαλεις? Και οταν τους ρωταω πως ειναι σιγουροι οτι δε θα περασει τελωνειο η οθονη και θα πληρωσουν αλλα τοσα σε φορους με κοιταζουν σαν ουφο ή νομιζουν οτι δε θελω να τους εξυπηρετησω.

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επανάληψη των ίδιων αναρτήσεων δεν ωφελεί ούτε τους συμφορουμίτες ούτε το forum, αφού αφενός η επανάληψη θα χαθεί και πάλι σε κάποια σελίδα και ο ενδιαφερόμενος είτε δεν θέλει είτε δεν έχει μάθει να κάνει αναζήτηση, για να βρει απάντηση στο ερώτημά του, αφετέρου το forum γεμίζει με επαναλαμβανόμενα posts. 

Η καλλίτερη λύση θα ήταν να προστίθενται αυτού του είδους οι πληροφορίες στην αρχική σελίδα κάθε νήματος, αλλά αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, αφού ο δημιουργός του χάνει τη δυνατότητα επικαιροποίησης/συμπλήρωσης/ενημέρωσης μετά από λίγες μέρες. Για το λόγο αυτό, ανάρτησα τον οδηγό της υπογραφής μου στα wiki, ώστε να έχω τη δυνατότητα συνεχούς ενημέρωσης/συμπλήρωσης/τροποποίησης και να προσθέτω σημαντικά posts που πραγματικά βοηθάνε όλους στο συγκεκριμένο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SpirtouLisS είπε

Καλό ειναι να επαναλαμβάνουμε τα περσινά, γιατί συναντω συχνα κόσμο και στον περιγυρο μου, που δεν εχει ιδεα για το πρόβλημα και μου παραπονιέται οτι παραγγειλε κινητο απο κινα και πληρωσε 70-80 ευρω φορους ενω το ειχε δηλωσει και ''gift''. Εγω φυσικα δεν θα κανω τον αλλο να νοιωσει ασχημα γελωντας με το οτι επαθε κανοντας τον να αισθανθει χαζός αλλα μου κανει εντύπωση το ποσο ανενημερωτος ειναι ακομα και τωρα 1 χρονο μετα τις αλλαγες στο οτι οι παλιες καλες εποχες τελος.

Η με βρισκουν φιλοι που ξερουν οτι ασχολουμαι και με επισκευες να τους φτιαξω το κινητο και μου λενε βρηκα οθονη με 35 ευρω απο κινα θα μου την βαλεις? Και οταν τους ρωταω πως ειναι σιγουροι οτι δε θα περασει τελωνειο η οθονη και θα πληρωσουν αλλα τοσα σε φορους με κοιταζουν σαν ουφο ή νομιζουν οτι δε θελω να τους εξυπηρετησω.

To Gift δεν ισχυε πολυ πιο παλια απο 1 χρονο....Πριν 3 χρονια ειχα παει για εκτελωνισμο υψηλης αξιας αντικειμενου και ο τελωνειακος ειχε στο τραπεζι του κατι που ειχε δηλωμενη αξια 25$ και GIFT επανω....Οταν τον ρωτησα μου εξηγησε πως Gift δεν υφισταται στο τελωνειο (συγκεκριμενα αρχισε κατι παραδειγματα εκτος φαντασιας, πχ να σου στειλει καποιος αυτοκινητο σαν δωρο κλπ κλπ).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...