Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, ariss81 είπε

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι οι αποστολές με DHL ecommerce από Αμερική, αν και λογικά είναι το ίδιο από οπουδήποτε με αυτή την υπηρεσία, τις διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ εν αντιθέσει με τις υπόλοιπες υπηρεσίες της DHL τις οποίες διαχειρίζεται η ίδια η DHL ;

Η ερώτηση μου βασίζεται στην λογική ότι αν τις διαχειρίζονται αποκλειστικά τα ΕΛΤΑ στην χειρότερη περίπτωση πληρώνεις το ΦΠΑ + 15 ευρώ και εκτελωνίζεται το δέμα σου εν αντιθέσει με την DHL η οποία για να στο εκτελωνίσει θα σου πάρει περίπου 4+ φορές παραπάνω σε αμοιβή λόγω της αμοιβής του εκτελωνιστή και όλων των άλλων χρεώσεων.

Τουλάχιστον αυτό έγινε σε μένα από άλλη εταιρεία βέβαια την Fedex αλλά δεν νομίζω το κόστος εκτελωνισμού της Fedex να διαφέρει από της DHL και επομένως αν ισχύει αυτό που ρωτάω συμφέρει να εκτελωνίζεται από τα ΕΛΤΑ για κάποιες αγορές σε ρούχα με μεγάλες εκπτώσεις που θέλω να πραγματοποιήσω από Αμερική.

88ε χρεωνει η DHL αν εκτελωνισεις κατι εσυ (παραλαβων - οποτε μιλαμε για κοντα 6 φορες επανω σε σχεση με τα ΕΛΤΑ). Αντιθετα αν εκτελωνιστει κατι με χρεωση αποστολεα το κοστος ειναι μηδενικο.

Περα απο αυτο εγω προσωπικα δεν γνωριζω το πρωτο σκελος της ερωτησης σου.

37 λεπτά πριν, lightspot21 είπε

Καλημέρα παιδιά, έχω παραγγείλει πριν ~2 εβδομάδες αυτό εδώ

αλλά από τις 18/6 έχει κολλήσει στο τελωνείο. Έστειλα την απόδειξη που μου ζήτησαν την επόμενη μέρα, τους πήρε μία ακόμα μέρα για να μου στείλουν email ότι την παρέδωσαν στο τελωνείο αλλά από τότε αγνοείται η τύχη της. Το τελωνείο δεν έχει απελευθερώσει ακόμα το πακέτο, ενώ τόσες φορές έχω παραγγείλει και τα πακέτα εκτελωνίστηκαν και απελευθερώθηκαν μέσα σε 2 περίπου ώρες. Γνωρίζει κάποιος αν παίζει κάτι με τα ΕΛΤΑ; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εχει επαναφορτιζομενη μπαταρια η βαζεις εσυ κανονικες; Αν το πρωτο ισως να υπαρχει εκει θεμα (χλωμο βεβαια αφου μπηκε ηδη Ελλαδα αλλα με τα τζιμανια του τελωνειου δεν βγαζεις ακρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, ariss81 είπε

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι οι αποστολές με DHL ecommerce από Αμερική, αν και λογικά είναι το ίδιο από οπουδήποτε με αυτή την υπηρεσία, τις διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ εν αντιθέσει με τις υπόλοιπες υπηρεσίες της DHL τις οποίες διαχειρίζεται η ίδια η DHL ;

 

Σε 3 αγορές μου(αποστολή απο κίνα) με αποστολή δέματος dhl-ecommerce,παρέλαβα με ελτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

88ε χρεωνει η DHL αν εκτελωνισεις κατι εσυ (παραλαβων - οποτε μιλαμε για κοντα 6 φορες επανω σε σχεση με τα ΕΛΤΑ). Αντιθετα αν εκτελωνιστει κατι με χρεωση αποστολεα το κοστος ειναι μηδενικο.

Περα απο αυτο εγω προσωπικα δεν γνωριζω το πρωτο σκελος της ερωτησης σου.

Εχει επαναφορτιζομενη μπαταρια η βαζεις εσυ κανονικες; Αν το πρωτο ισως να υπαρχει εκει θεμα (χλωμο βεβαια αφου μπηκε ηδη Ελλαδα αλλα με τα τζιμανια του τελωνειου δεν βγαζεις ακρη).

Ναι, έχει επαναφορτιζόμενες. Λες να μου το κατάσχεσαν; Αν γινόταν όμως αυτό, δε θα με ειδοποιούσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Εχει επαναφορτιζομενη μπαταρια η βαζεις εσυ κανονικες; Αν το πρωτο ισως να υπαρχει εκει θεμα (χλωμο βεβαια αφου μπηκε ηδη Ελλαδα αλλα με τα τζιμανια του τελωνειου δεν βγαζεις ακρη).

 

μιας και μιλάτε για τις μπαταρίες, ερώτηση :

σε περίπτωση που αγοράσω κάποιο τηλεκατευθυνόμενο από bangood,gearbest.. (παράδειγμα drone, αυτοκινητάκι...) 

περάσει τελωνείο και είτε πληρώσω πληρώσω το φπα +15€ (για μέχρι 150€) είτε όχι,

στην συσκευασία περιλαμβάνει επαναφορτιζόμενη μπαταρία (αποσπώμενη), το δέμα θα το δεσμεύσουν?

 

πχ. το παρακάτω

https://www.gearbest.com/rc-cars/pp_1522355.html?wid=1433363
Package Contents: 1 x RC Car ( Battery Included ), 1 x Transmitter, 1 x English Manual, 1 x Screwdriver, 1 x Charger, 1 x Cross Wrench

Battery Information: 7.4V 3000mAh LiPo 

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lightspot21 είπε

Ναι, έχει επαναφορτιζόμενες. Λες να μου το κατάσχεσαν; Αν γινόταν όμως αυτό, δε θα με ειδοποιούσαν;

Κανονικα το πακετο δεν επρεπε καν να εχει ερθει Ελλαδα οποτε δεν νομιζω να στο κατασχεσαν. Οπως ειπα ομως με τα τζιμανια του τελωνειου δεν βγαζεις ακρη.

1 ώρα πριν, idonthave είπε

μιας και μιλάτε για τις μπαταρίες, ερώτηση :

σε περίπτωση που αγοράσω κάποιο τηλεκατευθυνόμενο από bangood,gearbest.. (παράδειγμα drone, αυτοκινητάκι...) 

περάσει τελωνείο και είτε πληρώσω πληρώσω το φπα +15€ (για μέχρι 150€) είτε όχι,

στην συσκευασία περιλαμβάνει επαναφορτιζόμενη μπαταρία (αποσπώμενη), το δέμα θα το δεσμεύσουν?

πχ. το παρακάτω

https://www.gearbest.com/rc-cars/pp_1522355.html?wid=1433363
Package Contents: 1 x RC Car ( Battery Included ), 1 x Transmitter, 1 x English Manual, 1 x Screwdriver, 1 x Charger, 1 x Cross Wrench

Battery Information: 7.4V 3000mAh LiPo 

Δεν υπαρχει κατι φιξ, εμενα πηγε εταιρεια να μου στειλει μπαταρια για action camera πχ και δεν τους αφησαν ενω την καμερα που ειχε και την μπαταρια μεσα τους επετρεψαν να την στειλουν. Αν φυγει ομως κατι απο την χωρα αποστολης δυσκολο να το σταματησουν εδω λογο μπαταριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coolerman είπε

Σε 3 αγορές μου(αποστολή απο κίνα) με αποστολή δέματος dhl-ecommerce,παρέλαβα με ελτά

Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση, και εγώ μια φορά που δοκίμασα με dhl ecommerce από Αμερική με ΕΛΤΑ ήρθαν - χωρίς τελωνείο αν και το ξεπερνούσε για ελάχιστο ποσό 1-2 ευρώ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Κανονικα το πακετο δεν επρεπε καν να εχει ερθει Ελλαδα οποτε δεν νομιζω να στο κατασχεσαν. Οπως ειπα ομως με τα τζιμανια του τελωνειου δεν βγαζεις ακρη.

Δεν υπαρχει κατι φιξ, εμενα πηγε εταιρεια να μου στειλει μπαταρια για action camera πχ και δεν τους αφησαν ενω την καμερα που ειχε και την μπαταρια μεσα τους επετρεψαν να την στειλουν. Αν φυγει ομως κατι απο την χωρα αποστολης δυσκολο να το σταματησουν εδω λογο μπαταριας.

 

με βάση τα λεγόμενα σου, υπάρχει καθολική απαγόρευση μεταφοράς αντικειμένων με μπαταρίες;
Από που το συμπεραίνεις αυτό;
Τα κινητά δηλαδή πλέον δεν θα έρχονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekkli είπε

με βάση τα λεγόμενα σου, υπάρχει καθολική απαγόρευση μεταφοράς αντικειμένων με μπαταρίες;
Από που το συμπεραίνεις αυτό;
Τα κινητά δηλαδή πλέον δεν θα έρχονται;

Μερικοί εδώ μέσα υπάρχουν μόνο για να μπερδεύουν τις καταστάσεις ίσως λόγο όφελος ίσως λόγο άγνοιας. Αν διαβάζεις συχνά το thread θα καταλάβεις ότι οι απαντήσεις κάποιον είναι τελείως αποπροσανατολιστικές. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις μπαταρίες αν και εφόσον ακολουθήσεις τις ενδεδειγμένες πρακτικές μεταφοράς. Για την επιστροφή κινητών στην Κίνα υπάρχει θέμα αλλά φταίνε κυρίως όσοι συμφώνησαν να πράξουν έτσι καθώς υπάρχει και η επιλογή της επιδιόρθωσης στην Ελλάδα και της αποστολής της απόδειξης στους Κινέζους ώστε να επιστρέψουν όλο το ποσό ή ένα μεγάλο μέρος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Μερικοί εδώ μέσα υπάρχουν μόνο για να μπερδεύουν τις καταστάσεις ίσως λόγο όφελος ίσως λόγο άγνοιας. Αν διαβάζεις συχνά το thread θα καταλάβεις ότι οι απαντήσεις κάποιον είναι τελείως αποπροσανατολιστικές. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις μπαταρίες αν και εφόσον ακολουθήσεις τις ενδεδειγμένες πρακτικές μεταφοράς. Για την επιστροφή κινητών στην Κίνα υπάρχει θέμα αλλά φταίνε κυρίως όσοι συμφώνησαν να πράξουν έτσι καθώς υπάρχει και η επιλογή της επιδιόρθωσης στην Ελλάδα και της αποστολής της απόδειξης στους Κινέζους ώστε να επιστρέψουν όλο το ποσό ή ένα μεγάλο μέρος του. 

το έχω καταλάβει αυτό και εκεί αποσκοπούσε η απάντηση μου, στην έκθεση αυτών των μπερδεψιάρικων (για να χρησιμοποιήσω κομψούς όρους) απόψεων και στην εν τέλει απόρριψη τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekkli είπε

το έχω καταλάβει αυτό και εκεί αποσκοπούσε η απάντηση μου, στην έκθεση αυτών των μπερδεψιάρικων (για να χρησιμοποιήσω κομψούς όρους) απόψεων και στην εν τέλει απόρριψη τους

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παρά για την αποπομπή τους μόνο να τους ανεχόμαστε. Και εμάς δεν μπορούν να μας "μπερδέψουν" τα νέα μέλη όμως είναι βορά στις ορέξεις τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ariss81 είπε

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι οι αποστολές με DHL ecommerce από Αμερική, αν και λογικά είναι το ίδιο από οπουδήποτε με αυτή την υπηρεσία, τις διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ εν αντιθέσει με τις υπόλοιπες υπηρεσίες της DHL τις οποίες διαχειρίζεται η ίδια η DHL ;

Η ερώτηση μου βασίζεται στην λογική ότι αν τις διαχειρίζονται αποκλειστικά τα ΕΛΤΑ στην χειρότερη περίπτωση πληρώνεις το ΦΠΑ + 15 ευρώ και εκτελωνίζεται το δέμα σου εν αντιθέσει με την DHL η οποία για να στο εκτελωνίσει θα σου πάρει περίπου 4+ φορές παραπάνω σε αμοιβή λόγω της αμοιβής του εκτελωνιστή και όλων των άλλων χρεώσεων.

Τουλάχιστον αυτό έγινε σε μένα από άλλη εταιρεία βέβαια την Fedex αλλά δεν νομίζω το κόστος εκτελωνισμού της Fedex να διαφέρει από της DHL και επομένως αν ισχύει αυτό που ρωτάω συμφέρει να εκτελωνίζεται από τα ΕΛΤΑ για κάποιες αγορές σε ρούχα με μεγάλες εκπτώσεις που θέλω να πραγματοποιήσω από Αμερική.

Η DHL e-commerce ανήκει στο group DHL Deustche Post, δηλαδή το γερμανικό ταχυδρομείο.

Κάποιοι απαντάνε άλλα αντ' άλλων αντί να μην ποστάρουν όταν δεν γνωρίζουν την ερώτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω το:

https://www.ebay.com/itm/AC-DC-POWER-JACK-CABLE-HARNESS-Lenovo-IdeaPad-G70-35-G70-70-G70-80-DC30100LI00/323146331053?hash=item4b3d05b3ad:g:cEUAAOSwAURaoGL-

Που είναι φτηνότερο σε σχέση από αγορά με τοπικό vendor:

https://www.itsys.gr/index.php?route=product/product&product_id=1153740

Λέτε να αξίζει με τα μεταφορικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΊχα παραγγείλει από  aliexpress δέμα αξίας 27ευρώ (δεν ήξερε περί του τελωνείου άνω των 22ευρώ).

Πριν από λίγο βλέπω στα ΕΛΤΑ :

 

25/6/2018, 17:24:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
25/6/2018, 15:24:16 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ
25/6/2018, 14:08:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
17/6/2018, 00:31:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ


Τι σημαίνει αυτό;  Γλίτωσα τα τέλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάτι γύρω στα 70 ευρώ από ebay από Ισραήλ. Αν και είναι εκτός ΕΕ, γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τελωνείο και αν χρεωθώ κάτι; Έψαξα για τυχόν συμφωνία ΕΕ και Ισραήλ και βρήκα σε ένα site μια αναφορά σε κάποια συμφωνία με ΗΠΑ, ΕΕ κτλ. Έψαξα και στο trade.ec.europa.eu αλλά δεν κατάλαβα τι γίνεται.

Μήπως έχει παραγγείλει κάποιος από Ισραήλ μέσα από το ebay κι έχει εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...