Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθώ να ρυθμίσω το ρημάδι σε bridge mode,αλλά δεν έχει επιλογή.

Μήπως υπάρχει το παλιότερο firmware, που από ότι κατάλαβα είναι by default σε bridge mode?

Ή αν υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος να το γυρίσω σε bridge?

δεν ξερω αν μπορεις να τρεξεις δηλαδη αν σε αφηνει να τρεξεις τον wizard για να το κανεις bridge.β.το παλιο firmware αμα ειναι της forthnet δεν νομιζω να εχει επιλογη για bridge παλι και ουτε ειναι απο default bridge.εκτος αν μιλας για generic firmware

 

ναι,έχω άλλο ρούτερ (vpn κλπ)

αν και εδω υπαρχει λυση one to one nat αλλα απο το thomson και με κλειδωμενο το cli αντε να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση.

απ'ό,τι διάβασα εδώ,συμπέρανα ότι ήταν σε bridge mode by default.

δοκίμασα και με τον wizard,αλλά δεν δέχεται τα credentials user/blank και δεν μπορεί να προχωρήσει παρακάτω.

εκτός απ αυτό η forthnet μου ζητάει 25€ για υποβάθμιση υπηρεσίας.

ότι να ναι δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση.

απ'ό,τι διάβασα εδώ,συμπέρανα ότι ήταν σε bridge mode by default.

δοκίμασα και με τον wizard,αλλά δεν δέχεται τα credentials user/blank και δεν μπορεί να προχωρήσει παρακάτω.

εκτός απ αυτό η forthnet μου ζητάει 25€ για υποβάθμιση υπηρεσίας.

ότι να ναι δηλαδή.

οχι δεν ειναι σε bridge σε κανενα Thomson απο dfefault αλλο τοσο αυτα με custom firmware.τουλαχιστον 585 ,780,787,784 που εχω δοκιμασει κανενα δεν ηταν σε bridge>το ιδιο  νομιζω ισχυει και για το 788.25 ευρω για υποβαθμιση υπηρεσιας τι εννοεις?απο vdsl σε adsl?αν τρεξεις το wizard γιατι σου ζηταει credentials?κανονικα δεν πρεπει να ζηταει.πρεπει να σου λεει να βαλεις απλα rfc 1483 bridged ethernet.αμα ειναι θα το τσεκαρω μια να δω απο περιεργεια γιατι μου φαινεται παραξενο

 

και δεν εχω βρει generic firmware δυστυχως

 

επισης γιατι θες να κανεις υποβαθμιση?απο vdsl σε adsl η κατι αλλο που δεν καταλαβα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεξήγησα τότες.

ναι,25€ για υποβάθμιση σε adsl,ενω το είχα διευκρινίσει και στο κατάστημα και στην τ.υ.,πριν το πάρω, αν υποστηρίζει bridge.

σε κάποια φάση του wizard,ζητάει credentials.αν βρεις κάτι διαφορετικό,let me know.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεξήγησα τότες.

ναι,25€ για υποβάθμιση σε adsl,ενω το είχα διευκρινίσει και στο κατάστημα και στην τ.υ.,πριν το πάρω, αν υποστηρίζει bridge.

σε κάποια φάση του wizard,ζητάει credentials.αν βρεις κάτι διαφορετικό,let me know.

αν δεν το κανεις bridge απλα θα εχεις 2 nat οποτε θες διπλα Port forward.θα προσπαθησω να το δω αυριο.εκτος αν παρεις μετα δικο σου ρουτερακι αλλα αρκετα λεφτα.η εκτος αν βρουμε generic firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με απασχολεί τόσο το port forward.αλλά διπλό PPP, δεν νομίζω ότι θα δουλέψει.

η μόνη λύση που προκρίνω,είναι να έχει κάποιος γνωστός router άλλου παρόχου και να κάνουμε κάποια τράμπα,γιατί 100-200€ είναι πάρα πολλά για standalone modem.

επίσης, για generic fw δεν μπορώ να περιμένω, λόγω εργασίας από το σπίτι.

σε ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με απασχολεί τόσο το port forward.αλλά διπλό PPP, δεν νομίζω ότι θα δουλέψει.

η μόνη λύση που προκρίνω,είναι να έχει κάποιος γνωστός router άλλου παρόχου και να κάνουμε κάποια τράμπα,γιατί 100-200€ είναι πάρα πολλά για standalone modem.

επίσης, για generic fw δεν μπορώ να περιμένω, λόγω εργασίας από το σπίτι.

σε ευχαριστώ πάντως.

οχι διπλο ppp.απλα το thomson μπαινει στο ιντερνετ και μετα δινει το ιντερνετ στο δευτερο ρουτερ .ο δευτερος ρουτερ δεν θα κανει κληση Pppoe γιατι δενεχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε χάνω κάπου.

το service router μου είναι ρυθμισμένο σε PPP.με το adsl για παράδειγμα το setup ήταν modem>bridge/router>ppp

υπάρχει κάποιο άλλο setup που,δεν έχω υπόψη;

έχω την ατυχία να μην έχω admin rights ουτε στο ρουτεράκι αλλά αν προτείνεις κάτι άλλο, μπορώ να το συνεννοηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε χάνω κάπου.

το service router μου είναι ρυθμισμένο σε PPP.με το adsl για παράδειγμα το setup ήταν modem>bridge/router>ppp

υπάρχει κάποιο άλλο setup που,δεν έχω υπόψη;

έχω την ατυχία να μην έχω admin rights ουτε στο ρουτεράκι αλλά αν προτείνεις κάτι άλλο, μπορώ να το συνεννοηθώ.

 

το κανονικο και το σωστο ειναι αυτο που λες.το ρουτερ κληση ppp πανω στο thomson Που ειναι bridge.πολλες φορες οταν δεν μπορει να γινει αυτο γινεται κατι αλλο.η one to one nat .δηλαδη το Thomson παιζει Pppoe το ρουτερ δεν παιζει ομως Pppoe(Πρεπει να εχει και αλλες επιλογες)πχ dynamic ip κτλ και το thomson στελνει ολο το Nat στο router.επειδη στο Thomson ομως δεν μπορεις να κανεις One to one nat το αφηνεις αυτο και κανεις τα υπολοιπα απλα το ρουτερ δεν θα παιξει pppoe.δηλαδη δεν θα κανει κληση ppp.απλα μετα θελει διπλο port forward αμα θες να κανεις Port forward.το εχω κανει αυτο με zyxel Νομιζω και belkin αποπισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ευχαριστεις.ελπιζω να προλαβω αυριο να δω μια το wizard γιατι δεν εχω εδω που ειμαι 788.εχω 784 αλλα το εχω με generic firmware γιατι απο default ηταν με custom της forthnet.οποτε με το generic δεν μπορω να κανω δοκιμη για να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Generic firmwares πού βρίσκουμε συνήθως και τι πατέντα χρειάζεται για flashάρισμα; Ελπίζω όχι JTAG...

η στο leoforeia βρισκεις firmware που δεν εχω  βρει η κατα καιρους στο

http://www.modem-help.co.uk

oxi den χρειαζεται jtag.το περνας απο το wixard απλα θελει να το εκκινησεις με πατημενο το hard reset πρωτα για να μπει σε tftp απευθειας ωστε να μην σου ζητησει τα στοιχεια του admin που δεν τα ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...