Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Technicolor Gateway -> Configure -> Save or Restore Configuration

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ



Καλημέρα παιδιά...

Έχω βάλει VDSL και έλαβα τον Technicolor TG788vn modem/router. 

 

Θέλω να κάνω κάτι πολύ απλό:  Να κάνω port forward στην πόρτα 5060 UDP/TCP  για να παίξουν τα SIP τηλέφωνά μου. Όταν το κάνω, λαμβάνω ένα μήνυμα 

 

επειδή ζήλεψα, δεν μου λέτε λίγο πώς στήνουμε το VoiP ? (όχι τα τεχνικά του ρουτερ, το σύστημα γενικότερα).

 

θέλει ειδική συσκευή τηλεφώνου η όποια να ναι? υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες που κρατάνε τα τηλέφωνα όπως το skype? πως σε παίρνει τηλ κάποιος που θέλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορώ να κάνω upload ενός user.ini που βρήκα?

 

μεσα απο το μενου που σου ειπαν αρκει να εισαι administrator.αλλιως δεν θα το βρεις το μενου.στα παλια μοντελα ειναι 192.168.1.254

thomson gateway ,configuration,save or restore configuration

Technicolor Gateway -> Configure -> Save or Restore Configuration

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ

 

 

επειδή ζήλεψα, δεν μου λέτε λίγο πώς στήνουμε το VoiP ? (όχι τα τεχνικά του ρουτερ, το σύστημα γενικότερα).

 

θέλει ειδική συσκευή τηλεφώνου η όποια να ναι? υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες που κρατάνε τα τηλέφωνα όπως το skype? πως σε παίρνει τηλ κάποιος που θέλει?

βαζεις κανονικη συσκευη και απλα στην καρτελλα του voip ρυθμιζεις registrat server username displayname κτλ.μεσα απο το μενου βλεπεις τις τελευταιες 10 κλησεις που σε πηραν και εκανες.απλα πρεπει να σεταριστει το νουμερο μεσα στο μενου.ευκολο αρκει να εχεις καποια υπηρεσια με voip.πχ viva κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν θα γελάσεις αλλα ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζει. έφτιαξα 2 SIP Accounts ένα στο Ekiga και ένα στο getonSIP. μπορώ να βάλω το ένα account και να έρχονται οι κλήσεις προς εκεί στο τηλέφωνο μου που θα συνδέσω στο ρουτερ?

 

απο ότι βλέπω στο configure του ρουτερ μπορώ... αλλα στο registrar έχει sip.forthnet.gr ... αυτο αν το αφήσω έτσι πειράζει?? ειναι σαν ένας μεσολαβητής? όπως ειναι οι dns ή οι smtp server για παράδειγμα? μπορώ να το βάλω και για skype αυτό...??? σε έπριξα!!! :D

 

α ξέχασα να ρωτήσω λές να με κυνηγάει η forthnet?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον φτιαχνεις το account και το οριζεις πχ στην πρωτη fxs εκει θα βαλεις και το τηλεφωνο.τωρα αν μπορεις μεσα απο το Interface να φτιαξεις 2 sip accounts με διαφορετικα στοιχεια δεν ξερω.στο 784 νομιζω δεν γινεται γιατι εχει εναν registrat server εκτος αν γινεται απο cli.
στο sip.forthnet.gr εκει θα πρεπει να βαλεις της εταιρειας που σου εχει δωσει το τηλεφωνο.αυτα τα στοιχεια στα δινουν αυτα.το sip.forthnet.gr ειναι μονο για sip forthnet.το skype δεν ξερω αν παιζει θα σε γελασω.οχι δεν ειναι σαν ενδιαμεσο παρολο που λεει κατι Proxy κτλ.θα βαλεις αυτα που σου εχουν δωσει απο εκει που εφτιαξες τα sip account.
οχι δεν σε κυνηγαει κανεις.δεν εισαι ο μονος που εχει κανει αλλαγες.sip δικο τους δεν εχεις απλα λογικα εχει χαθει το remote απο forthnet προς εσενα αν και λιγο σε νοιαζει.δεν εχεις  voip οποτε δεν σε απασχολει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο όσο είδα το remote παίζει κανονικά ακόμα αλλα πρέπει να το ενεργοποιήσω εγώ.. (δεν ειναι πάντα πλέον ανοιχτό)

το θέμα ειναι οτι μου είχε δύο επιλογές στα Vlan, ένα για DATA και ένα για VOICE ...

αν βάλω εγώ δικο μου registrar το vlan του voice πρέπει να το αφήσω όπως ήταν? η ειναι μόνο για forthnet αυτό...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για το 788.για το 784 που εχω εγω ενω το voip της forthnet Κανονικα παιζει στο 8/36 εγω το εχω βαλει στο 8/35 και παιζει sto ιντερνετ το interface.εσενα λογικα στο data βαλτο αφου θα βρει ιντερνετ και μετα θα σηκωσει τα sip.εφοσον δν ειναι της forthnet το sip λογικα δεν μπορει να παει στο 8/36.επισης το Remote ναι αν εχεις generic firmware Πρεπει να το ανοιγεις εσυ οταν θες αν και υπαρχουν και εντολες για Μονιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος θέλει τις εντολές του Telnet μαζεμένες σε pdf για διάβασμα μπορεί να τις κατεβάσει απο εδώ: https://www.dropbox.com/s/ohnwgfiud8u60a3/TG788vn-EN-r8.C.M.0_SIP-Server_mh.pdf

 

... αν γίνεται να το κάνουμε και update στο πρώτο post... !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος θέλει τις εντολές του Telnet μαζεμένες σε pdf για διάβασμα μπορεί να τις κατεβάσει απο εδώ: https://www.dropbox.com/s/ohnwgfiud8u60a3/TG788vn-EN-r8.C.M.0_SIP-Server_mh.pdf

 

... αν γίνεται να το κάνουμε και update στο πρώτο post... !! :)

done:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα μου έστειλαν τo technicolor σπίτι αλλά δεν έχει γίνει ακόμα η αλλαγή σε VDSL.. Πήρα την τεχνική υποστήριξη για να ρωτήσω πότε θα γίνει και δε μου έδωσαν σαφή απάντηση. Εμπειρικά, πόσο καιρό λέτε να πάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άαααντε να δούμε :D forthnet έχω! 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Επειδή με ενδιαφέρει το bandwidth management και θυμάμαι από το Thomson της forthnet ότι δε γίνεται/είναι ταλαιπωρία, υπάρχει περίπτωση να συνδέσω το Technicolor με την γραμμή του Internet, μετά το vigor2700 που είχα σε bridge με το technicolor και να δίνω έτσι internet στα pc; Θα δουλέψει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άαααντε να δούμε :D forthnet έχω! 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Επειδή με ενδιαφέρει το bandwidth management και θυμάμαι από το Thomson της forthnet ότι δε γίνεται/είναι ταλαιπωρία, υπάρχει περίπτωση να συνδέσω το Technicolor με την γραμμή του Internet, μετά το vigor2700 που είχα σε bridge με το technicolor και να δίνω έτσι internet στα pc; Θα δουλέψει κάτι τέτοιο;

 

ναι αλλα θέλει πείραγμα για να κάνεις κάτι τέτοιο. κάποιος το χε δοκιμασει εδω μεσα και δεν το κατάφερε.. αν και νομίζω δεν ειναι πολυ δυσκολο. το TG788vn πάντως έχει QoS rules αν αναφέρεσαι σε αυτά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα θέλει πείραγμα για να κάνεις κάτι τέτοιο. κάποιος το χε δοκιμασει εδω μεσα και δεν το κατάφερε.. αν και νομίζω δεν ειναι πολυ δυσκολο. το TG788vn πάντως έχει QoS rules αν αναφέρεσαι σε αυτά.. 

 

Θα το δοκιμάσω γι' αρχή έτσι. Μου είναι πιο χρήσιμο το bandwidth management του vigor2700 που μου επιτρέπει να θέσω όριο upload/download σε κάθε IP του δικτύου, παρά το QoS (είτε του vigor είτε του technicolor). Όπως και να 'χει ευχαριστώ για την απάντηση!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω γι' αρχή έτσι. Μου είναι πιο χρήσιμο το bandwidth management του vigor2700 που μου επιτρέπει να θέσω όριο upload/download σε κάθε IP του δικτύου, παρά το QoS (είτε του vigor είτε του technicolor). Όπως και να 'χει ευχαριστώ για την απάντηση!  :-D

 

αυτα ειναι κόλπα :P ε δεν περίμενα και κάτι λιγότερο απο ρουτερ των 200 ευρώ :)

 

 

edit: μην μου δίνετε ιδέες ρε γαμώτο βραδυάτικα... λιγο υπομονή μέχρι την παρασκευή να τελειώσω την εξεταστική.. χαχαχαχα.. https://www.dropbox.com/s/uguvbwsj1k0kb46/ConfigGuide_IPQoS.pdf

 

σελίδα 58 και 66... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...