Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ γιατί θυμάμαι ότι έχει? (Δεν το χρησιμοποιώ πια). Aν πας στις συσκευές δικτύου και πατήσεις πάνω στο PC σου π.χ, έχει μια επιλογή που νομίζω ότι κάνει DMZ.

μαλλον λες το assign public ip καπως ετσι που ειναι λιγο παραξενο.

στο 5136 η hol ειχε βαλει σε επιλογη στο Custom firmware της dmz.

μαλλον αυτο λες luci https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=technicolor%20assign%20the%20public%20ip%20address%20of%20a%20connection%20to%20a%20lan%20device

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον λες το assign public ip καπως ετσι που ειναι λιγο παραξενο.

στο 5136 η hol ειχε βαλει σε επιλογη στο Custom firmware της dmz.

 

μαλλον αυτο λες luci https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=technicolor%20assign%20the%20public%20ip%20address%20of%20a%20connection%20to%20a%20lan%20device

Εψαξα και βρηκα οτι αντι για dmz εχει το assign public ip και θελω να βαλω το 3ds που εχω γιατι δεν παιζει online games και απο οτι λενε μερικοι λου εψαξα αυτο μαλλον θα λυσει το προβλημα αλλα δυστυχως οταν παταω assign για να βαλω το 3ds μου δεν το εχει στην λιστα!Καμια ιδεα τι μπορω να κανω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα μπορει να φταινε.για αυτο ειπα την λυση με το Cli γιατι το dmz ειναι παραξενο.στο technicolor καποιες φορες πρεπει να αλλαξεις το πως φαινεται η συσκευη για να φανει.πρεπει να ειναι πχ σαν Generic device.δεν ξερω αν βαλεις καρφωτη Ip στο 3ds αν μπορεις μετα να κανειςτο assign αυτο.παντως οταν το ειχα δοκιμασει κατι δεν πηγαινε καλα αλλα παει και πολυς καιρος και δεν θυμαμαι πολλα.αλλα ναι ειχα παρομοιο θεμα με εσενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα μπορει να φταινε.για αυτο ειπα την λυση με το Cli γιατι το dmz ειναι παραξενο.στο technicolor καποιες φορες πρεπει να αλλαξεις το πως φαινεται η συσκευη για να φανει.πρεπει να ειναι πχ σαν Generic device.δεν ξερω αν βαλεις καρφωτη Ip στο 3ds αν μπορεις μετα να κανειςτο assign αυτο.παντως οταν το ειχα δοκιμασει κατι δεν πηγαινε καλα αλλα παει και πολυς καιρος και δεν θυμαμαι πολλα.αλλα ναι ειχα παρομοιο θεμα με εσενα

Kαι την ip του περασα απο τον υπολογιστη αλλα παλι τιποτα.Με το cli πως μπορω να το παλεψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφωτη ip δινεις στην συσκευη που θες και μετα αφου ανοιξεις το cli βαζεις την εντολη που σου γραψα.αλλη λυση να κατεβει το config και να περασεις την εντολη εκει που πρεπει και να το ανεβασεις αλλα παλι πρεπει να παρεις admin rights.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφωτη ip δινεις στην συσκευη που θες και μετα αφου ανοιξεις το cli βαζεις την εντολη που σου γραψα.αλλη λυση να κατεβει το config και να περασεις την εντολη εκει που πρεπει και να το ανεβασεις αλλα παλι πρεπει να παρεις admin rights.

Aνοιγω το cmd και παταω:nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.60(Oπου κοκκινα βαζω οτι ip θελω στο 3ds?)Kαι μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πει εδώ και 2 χρόνια να φτιάξω ένα tool να το ξεκλειδώνει αυτόματα και όλο μ****κιζομαι.... :(

οποτε μπορεσεις.αφου υπαρχουν και οι οδηγιες εδωμεσα καλο ειναι εστω και πιο δυσκολα κανει καποιος δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε μπορεσεις.αφου υπαρχουν και οι οδηγιες εδωμεσα καλο ειναι εστω και πιο δυσκολα κανει καποιος δουλεια.

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά το άνοιγμα του τελνετ είναι μια εντολή MDAP, το οποίο είναι ανοιχτό σε όλα τα ρουτερ.

 

Ήθελα να φτιάξω ένα app να το κάνει. Το θέλω καιρό αλλα δεν υπάρχει χρόνος και δεν χρησιμοποιώ και το ρουτερ τελευταία. Αλλά αυτές τις μέρες μπορεί να βρω λίγο επιπλέον χρόνο να φτιάξω έστω το τελνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 788 το δινουν πλεον σε voip χρηστες απο την forthnet.μετα εδιναν το 589 στους απλους vdsl χρηστες που δεν ειχε τις Fxs και πλεον δινουν το 5336 που ειναι σαν το 5136 απλα με υποστηριξη vdsl.βεβαια σε ολα πετυχαινουν οι εντολες αν και σε καποια μοντελα το config οταν κατεβαινε ηταν σε μορφη που δεν διαβαζοταν και οχι σαν κειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 788 το δινουν πλεον σε voip χρηστες απο την forthnet.μετα εδιναν το 589 στους απλους vdsl χρηστες που δεν ειχε τις Fxs και πλεον δινουν το 5336 που ειναι σαν το 5136 απλα με υποστηριξη vdsl.βεβαια σε ολα πετυχαινουν οι εντολες αν και σε καποια μοντελα το config οταν κατεβαινε ηταν σε μορφη που δεν διαβαζοταν και οχι σαν κειμενο.

 

Καλή χρονιά! Βασικά όταν έγραψα ότι είναι ανοιχτό σε όλα τα ρουτερ ενοούσα σε όλα τα TG788vn :P Αλλά μπορεί να είναι και στα άλλα, δεν ξέρω. Το έφτιαξα σήμερα το προγραμματάκι και δουλεύει μια χαρά - ανοίγει κλείνει τελνετ, και μπορεί και να στείλει ότι telnet εντολή χρειάζεται κατευθείαν, ακόμα και αν είναι disabled η πρόσβαση στο τελνετ.

 

Θα το συμμαζέψω λίγο (είναι σε άθλια κατάσταση - βλέπε spoiler) και θα το ανεβάσω στο cloud μου όποιος θέλει να το πάρει, αλλά και για να το έχω να το στέλνω σε όποιον θέλει να ανοίξει το τελνετ πιο εύκολα. 

 

 

LVvtybx.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 788 me to 589 ειναι ακριβως τα ιδια με εξαιρεση τις Fxs.το 5336 μιαζει στο 5136.αλλα υποτιθεται οτι εχουν το ιδιο λειτουργικο να το πω ετσι.μην σε ανησυχει η εμφανιση.αφου κανει την δουλεια που πρεπει  who cares για τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...