Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας κύριε XXXXXXXX,

 

Αρχικά θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την πρόθεσή σας να συμμετάσχετε στο πιλοτικό IPv6 της forthnet.

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το IPv6 functionality του Technicolor 788vn είναι ακόμα υπό δοκιμή.

Εφόσον οι δοκιμές ολοκληρωθούν επιτυχώς, θα αναρτηθούν οι απαραίτητες οδηγίες στο ipv6.forthnet.gr (CPEs/PPPoE Clients).

και σε μένα το ίδιο κονσερβα email έστειλαν.

κακώς πάντως χάνουν την ευκαιρία για testing, εκτός αν δεν έχουν τον απαραίτητο υλικοτεχνικό υλικό για να υποστηρίξουν τους χρήστες του Technicolor , που στην πλειοψηφία τους είναι ψαγμένοι (αλλιώς δεν θα έβαζαν άμεσα vdsl) και που θα έσπευδαν να δοκιμάσουν ipv6.

Πάντως από την Forthnet, όλα να τα περιμένουμε (καλά και κακά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις δοκιμες πρωτα θα τις κανουν αυτοι στο Lab και μετα θα δωθει στον κοσμο για τεστ.αμα δεν εχει γινει το τεστ στο Lab η εχει γινει τεστ αλλα δεν επαιξε για τον χ υ λογο οπως θα επρεπε δεν υπαρχει λογος να το δωσουν στον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

τελικά το content sharing του 788 δουλεύει?

 

εγώ δεν έχω καταφέρει να το δουλέψω. βάζω τον δίσκο φτιάχνει την δομή των αρχείων κατάλληλη για το DLNA απλά δεν το βλέπει ποτέ στο δίκτυο. ο media server παίρνει πάντα Automatic IP αφου δεν δουλέυει ο DHCP, και δεν έχει κάποιον τρόπο να αλλάξει η ip του (υποθέτω θέλει admin password). Δοκίμασα να φτιάξω και το δίκτυο μου σε 169.254.* αλλα ενώ γίνεται ping κανονικά, πάλι δεν βλέπει τον media server. Το μόνο περίεργο ειναι οτι στην αρχή μου δούλευε ο FTP Server, τώρα όχι (μάλλον δεν είχα περασμένο το τελευταίο firmware που ειναι κλειδωμένο).

 

δοκίμασε και εσύ γιατι με ενδιαφέρει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έχω καταφέρει να το δουλέψω. βάζω τον δίσκο φτιάχνει την δομή των αρχείων κατάλληλη για το DLNA απλά δεν το βλέπει ποτέ στο δίκτυο. ο media server παίρνει πάντα Automatic IP αφου δεν δουλέυει ο DHCP, και δεν έχει κάποιον τρόπο να αλλάξει η ip του (υποθέτω θέλει admin password). Δοκίμασα να φτιάξω και το δίκτυο μου σε 169.254.* αλλα ενώ γίνεται ping κανονικά, πάλι δεν βλέπει τον media server. Το μόνο περίεργο ειναι οτι στην αρχή μου δούλευε ο FTP Server, τώρα όχι (μάλλον δεν είχα περασμένο το τελευταίο firmware που ειναι κλειδωμένο).

 

δοκίμασε και εσύ γιατι με ενδιαφέρει :)

Σ ευχαριστώ για την απάντηση

Οι τύποι από την forthnet μου είχαν πει ότι περιμένουν καινουργιο firmwire για το συγκεκριμένο.

Εγώ ουσιαστικά θέλω να κάνω ένα σκάνερ δικτυακό και δεν βρίσκω τον τρόπο..

Θα προσπαθήσω και με access point, λες να γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δείς στην πρώτη σελίδα έχω κάτι αρχεία, συγκεκριμένα το ---> http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/Misc/Point---Click/Printer-Sharing-On-Thomson-Modems.pdf.7z.php

 

πρέπει να γράφει ακριβώς αυτό που θέλεις... (αν και μάλλον θέλει και αυτό αλλαγή firmware).

 

δυστυχώς δεν το χω κατεβάσει ακόμα και δεν μπορώ σήμερα :P αν δεν σου κάνει κόπος κατέβασε το και στείλτο μου να το βάλω στον φάκελο με τα άλλα αρχεία.. (εκτώς και αν έχει το scanner ethernet τότε αλλάζει το πράμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ poulinos σβησε αν θές

 

Port-to-PVC-Map-Config_EN_r7.4.pdf.7z 148 2009-05-02 20:16 1

Triple-Play-MCGP-Setup_EN.pdf.7z 501 2009-05-01 06:00

ok done.σου εστειλα και 2 δικα μου ακομα.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση

Οι τύποι από την forthnet μου είχαν πει ότι περιμένουν καινουργιο firmwire για το συγκεκριμένο.

Εγώ ουσιαστικά θέλω να κάνω ένα σκάνερ δικτυακό και δεν βρίσκω τον τρόπο..

Θα προσπαθήσω και με access point, λες να γίνεται?

το βασικο ειναι αν δεχεται sccanner.δεν σημαινει οτι ενα ρουτερ επειδη εχει Usb δεχεται τα παντα.καποια δεχονται μονο 3g στικς Καποια αλλα μονο printers καποια αλλα usb stick>για scanner πρωτη φορα ακουω.δεν εχω δοκιμασει να δω το content sharing απο δικτυο απλα ειχα βαλει ενα stick να δω αν το βλεπει.Lucidream ασε την 169 κατω.μανια με την 169:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:P δεν φταίω εγώ, το wikipedia !

 

When a globally routable or a private address becomes available after a link-local address has been assigned, the use of the new address should generally be preferred to the link-local address for new connections but communication via the link-local address is still possible.[4]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την απάντηση

Οι τύποι από την forthnet μου είχαν πει ότι περιμένουν καινουργιο firmwire για το συγκεκριμένο.

Εγώ ουσιαστικά θέλω να κάνω ένα σκάνερ δικτυακό και δεν βρίσκω τον τρόπο..

Θα προσπαθήσω και με access point, λες να γίνεται?

τι εννοεις να το προσπαθησεις με access point?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι παιδιά

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

εχω το EPSON Scanner Perfection V330

και έχω σπάσει το μυαλό μου με τα λίγα που ξέρω να το κάνω δικτυακό.

Σκέφτηκα με ένα wifi print server να κάνω την δουλειά αλλα δεν μπορώ να βρω κάποιο συμβατο με το σκάνερ.

κάτι τέτοιο ας πούμε:

http://www.skroutz.gr/s/438318/Edimax-PS-1206MF.html

 

 

Αν έχετε καμία ιδέα μου λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι παιδιά

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

εχω το EPSON Scanner Perfection V330

και έχω σπάσει το μυαλό μου με τα λίγα που ξέρω να το κάνω δικτυακό.

Σκέφτηκα με ένα wifi print server να κάνω την δουλειά αλλα δεν μπορώ να βρω κάποιο συμβατο με το σκάνερ.

κάτι τέτοιο ας πούμε:

http://www.skroutz.gr/s/438318/Edimax-PS-1206MF.html

 

 

Αν έχετε καμία ιδέα μου λέτε.

αυτα οσο ξερω εκτος αν κανω λαθος ειναι για εκτυπωτες οχι για fax.ειχα δει fax που μπορουσε να γινει δικτυακο αλλα μιλαμε πολυ παλια και δεν θυμαμαι το μοντελο.το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι κανα Remote desktop στο pc που εχει το φαξ και να το χειριζεται καποιος ετσι;) και μετα να το αποθηκευει σε ενα κοινοχρηστο φακελο η στο δικο του Pc διαμεσω δικτυου.ειτε με copy paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...