Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με τα thomson ειχα προβλημα αλλα εκει την ειχαμε βρει τη λυση,πηγαινα δικτυο μετα υποδομη δικτυου και εβαζα εκει ip και port και ολα μια χαρα,σ αυτο τπτ ουτε και ετσι δεν γυριζει.Εχω βαλει και static ip γιατι διαβασα οτι θελει static αυτα τα router για ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό ίδια μάρκα είναι με τα thomson. εγώ δεν έχω καταλάβει που σκαλώνει το game... όπως σου είπα κάνει κανονικά port forward το ρουτερ.

 

πιο call of duty ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το κατεβάζω να δώ τι θα μου βγάλει. προς το παρόν πήγαινε στο μενου στο ρουτερ εδώ:

και βγάλε μου ένα screenshot να δω τι έχεις κάνει

 

portforward1.jpg
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να ειναι αυτο που υποπτεύομαι. το 3478 που χεις κάνει port forward ειναι το STUN... το οποίο δεν δουλεύει με το symmetric nat του ρουτερ. αυτο το πρόβλημα έχουν και όσοι προσπαθούν να παίξουν με PS3. αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένουμε καινούριο firmware απτην forthnet για να το φτιάξουμε.

 

αλλα ας μην μιλάω πριν το δοκιμάσω και γώ :P μπορεί απλά να χει σκαλώσει το ρουτερ σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το upnp(νομίζω δηλαδή). και τώρα μπορείς να το κάνεις. το πρόβλημα δεν ειναι το port forward, μια χαρά κάνει port forward.( έλενξε το με ένα torrent client)

 

το πρόβλημα ειναι στο πως λειτουργεί το STUN. έτσι όπως ειναι τώρα ρυθμισμένο το ρουτερ σου όταν στέλνει UDP πακέτα στο 3478 πάει ώς εξής:

 

LOCAL IP:PORT 1 ---> WAN IP: PORT 2 ---> SERVER . το stun ουσιαστικά μεταφράζει το LOCAL IP σε WAN IP. το πρόβλημα μας ειναι οτι το PORT 1 != PORT 2... και του ρίχνει άκυρο. σε αυτο φταίει το symmetric nat που έχει απο default το ρουτερ μας, που κάθε φορά δημιουργεί άλλο port bind σε random πόρτα, αντί να χρησιμοποιεί την ίδια..

 

μπορεί να ρυθμιστεί μέσω telnet, αλλα αυτο προυποθέτει να μας δώσει telnet access η Forthnet :P

 

 

εχω ακόμα όμως τις επυφυλάξεις μου για το αν φταίει αυτό. απο όσο διάβασα το steam υποστηρίζει και άλλη τεχνολογία (TURN) ωστε να προσπερνάει το STUN.. γιαυτο λέω οτι μπορέι να χει σκαλώσει το ρουτερ σου... θα πρέπει να περιμενουμε να κατέβει το mw2 και θα σου πω με σιγουρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το torrent μου λεει ειναι ανοιχτη.Πολλοι εχουν προβλημα εχω διαβασει με αυτο το router στα online games σχετικα με τις πορτες



Το torrent μου λεει ειναι ανοιχτη.Πολλοι εχουν προβλημα εχω διαβασει με αυτο το router στα online games σχετικα με τις πορτες

post-258092-0-42813800-1359992694_thumb.png



Απο το steam το κατεβαζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα σορρυ με είχε πάρει λίγο ο ύπνος :P απο ότι βλέπω και μένα strict το βγάζει... οπότε μάλλον ειναι αυτο που σου γραψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια δοκιμή που μπορείς να κάνεις ειναι να δώσεις την ip του ρουτερ κατευθείαν στο pc ....ετσι θα προσπεράσεις το NAT. απο εδώ: (για να το κάνεις πρέπει να ενεργοποιήσεις τον DHCP και να βάλεις το pc να παίρνει αυτόματα ip, ουσιαστικά θα του δώσει μια ψεύτικη ip που θα ειναι η ip της σύνδεσης)

 

ports2.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα καταφερα κατα λαθος να κανω το nat strict σε nat open στο ρουτερ αυτο και αυτο εγινε απενεργοποιωντας το upnp και ενεργοποιωντας το ξανα αλλα απο τοτε εχει μεινει σαν αναμνηση εκεινη η μερα.Οσες φορες και να το εχω κανει ξανα αυτο δεν γυρισε ποτε σε nat open.Καποιος αν μαθει τιποτα γενικα με το port forward ας βοηθησει γιατι σπασαν τα νευρα μου :mad:

το UpnP γενικοτερα ειναι αχρηστο.

 

Και με τα thomson ειχα προβλημα αλλα εκει την ειχαμε βρει τη λυση,πηγαινα δικτυο μετα υποδομη δικτυου και εβαζα εκει ip και port και ολα μια χαρα,σ αυτο τπτ ουτε και ετσι δεν γυριζει.Εχω βαλει και static ip γιατι διαβασα οτι θελει static αυτα τα router για ports.

 

thomson,alcatel speedtouch πιο παλια και τωρα technicolor ειναι ακριβως τα ιδια .φαινεται καταρχην απο το μενου.εδω και 10 χρονια το ιδιο ακριβως.και να μην βαλεις static το thomson αν του δωσεις την Mac address κανει σαν dynamic assign to port forward οποτε εισαι οκ.

modern warfare 2.ουτε telnet dn μπορω να μπω μου βγαζει κατι για τη θυρα 23 αλλα και πως να εμπαινα που δεν εχουμε administrator

Ουτε ο administrator εχει προσβαση στο telnet.το telnet το εχει η forthnet.απλα αν μπεις σαν admin μπορεις να κανεις αλλαγες για να ανοιξεις το telnet.επισης αν ειχες τελνετ θα μπορουσες να κανες και κατι σαν dmz στο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να ρυθμίσω το ρημάδι σε bridge mode,αλλά δεν έχει επιλογή.

Μήπως υπάρχει το παλιότερο firmware, που από ότι κατάλαβα είναι by default σε bridge mode?

Ή αν υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος να το γυρίσω σε bridge?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...