Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θα μπορούσε να σηκώσει το συγκεκριμένο cpe ppp authentication απο καποια lan?

υπάρχει ήδη μόντεμ στη γραμμή μου οπότε θα ήθελα να ρυθμίσω καποια lan σε wan mode.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας, θα μπορούσε να σηκώσει το συγκεκριμένο cpe ppp authentication απο καποια lan?

υπάρχει ήδη μόντεμ στη γραμμή μου οπότε θα ήθελα να ρυθμίσω καποια lan σε wan mode.

Ευχαριστώ.

γινεται αλλα απο cli.αυτο κανει και η forthnet στο περιπου στα satellites>μια θυρα παιζει σαν wan ωστε να παιρνει απο το Modem του δορυφορικου.απλα ναι δεν υπαρχει ppp authentication εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/27/2017 στις 2:51 ΜΜ, poulinos είπε

γινεται αλλα απο cli.αυτο κανει και η forthnet στο περιπου στα satellites>μια θυρα παιζει σαν wan ωστε να παιρνει απο το Modem του δορυφορικου.απλα ναι δεν υπαρχει ppp authentication εκει.

καλησπέρα σας, επειδή τα link που έχετε δώσει απο τα clouds σας δεν είναι ενεργά θα μπορούσα να έχω το υλικό για το συγκεκριμένο cpe αν είναι διαθέσιμο ακόμα?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

 

Μια βοηθεια ρε παιδια. Εχω το συγκεκριμενο ρουτερ απο cyta και θελω να το χρησιμοποιησω σε vodafone οικιακο. Θελω λοιπον να βαλω τα username και password της vodafone που ειναι [email protected] και guest αντιστοιχα. Μπαινω Broadband Connection -> Internet Services και παω να τα βαλω...παταω και Remember Password, αλλα μολις παταω connect με πεταει στην αρχικη σελιδα του interface για να δωσω username & pass για να μπω ξανα μεσα.

Εψαξα και σε καποια σημεια του router που λεει Pick a task...   εκει σε καποια αλλα Τhomson εχει επιλογη για να σεταρεις απο την αρχη του παροχου τα στοιχεια, αλλα σε αυτο δεν υπαρχει κατι τετοιο. Εκανα και reset, τιποτα. Βρηκα και απο ενα αλλο θεμα wizard που το τρεχεις για να κανεις update αλλα εκει δεν εβλεπε καν οτι το εχω συνδεδεμενο πανω στο pc. Αλλα το θεμα μου δεν ειναι να κανω update, το θεμα μου ειναι να μπορεσω να του δωσω τα σωστα gredentials για να μπορεσει να παρει ip.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2018 στις 10:05 ΜΜ, giorgiog13 είπε

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

Μια βοηθεια ρε παιδια. Εχω το συγκεκριμενο ρουτερ απο cyta και θελω να το χρησιμοποιησω σε vodafone οικιακο. Θελω λοιπον να βαλω τα username και password της vodafone που ειναι [email protected] και guest αντιστοιχα. Μπαινω Broadband Connection -> Internet Services και παω να τα βαλω...παταω και Remember Password, αλλα μολις παταω connect με πεταει στην αρχικη σελιδα του interface για να δωσω username & pass για να μπω ξανα μεσα.

Εψαξα και σε καποια σημεια του router που λεει Pick a task...   εκει σε καποια αλλα Τhomson εχει επιλογη για να σεταρεις απο την αρχη του παροχου τα στοιχεια, αλλα σε αυτο δεν υπαρχει κατι τετοιο. Εκανα και reset, τιποτα. Βρηκα και απο ενα αλλο θεμα wizard που το τρεχεις για να κανεις update αλλα εκει δεν εβλεπε καν οτι το εχω συνδεδεμενο πανω στο pc. Αλλα το θεμα μου δεν ειναι να κανω update, το θεμα μου ειναι να μπορεσω να του δωσω τα σωστα gredentials για να μπορεσει να παρει ip.

Ευχαριστω!

καλησπέρα, αν το μενού δεν σου έχει την επιλογή setup gateway σημαίνει οτι ο user που κανεις login δεν είναι admin για να μπορέσεις να τρέξεις το wizzaard.
δοκίμασε να πάρεις copy paste το link του wizzard από άλλο thomson και να το τρέξεις με το 788 πάνω στο pc.

δεν θυμάμαι να έχει το topic admin pass για cyta γιατί τι έχω διαβάσει πριν καιρό.κάνει ένα διάβασμαα όλο το topic μηπως και έχει αναφερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα το συγκεκριμένο ρουτερ σε κάδο ανακύκλωσης και το πήρα να το σιαλίσω είναι από forthnet , ξέρετε αν υπάρχει κάπου generic firmware ;; σαν access point Που το έβαλα δουλεύει καλά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/1/2018 at 5:32 PM, gapito said:

καλησπέρα σας, επειδή τα link που έχετε δώσει απο τα clouds σας δεν είναι ενεργά θα μπορούσα να έχω το υλικό για το συγκεκριμένο cpe αν είναι διαθέσιμο ακόμα?

ευχαριστώ.

to πρωτο Link παιζει για το δευτερο αμα ψαξεις cli commands tg788 Θα βρεις διαφορα

https://www.google.gr/search?q=cli+commands+tg788&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=fUVPWt7RFIvY8AeMr79A#cns=0&gfe_rd=cr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, chios said:

βρήκα το συγκεκριμένο ρουτερ σε κάδο ανακύκλωσης και το πήρα να το σιαλίσω είναι από forthnet , ξέρετε αν υπάρχει κάπου generic firmware ;; σαν access point Που το έβαλα δουλεύει καλά  

παιζει να μην βρεις.υπηρχαν 2 sites που εδιναν για Thomson αλλα για technicolor ειναι ψιλο αδυνατο να βρεις.και τα 2 sites δεν υπαρχουν τωρα.

1 hour ago, rfc said:

Αυτο που πεταξα εγω θα βρηκες..............:P

δεν το θες που δεν το θες χαρισε το καπου αν σοβαρολογεις

12 hours ago, gapito said:

καλησπέρα, αν το μενού δεν σου έχει την επιλογή setup gateway σημαίνει οτι ο user που κανεις login δεν είναι admin για να μπορέσεις να τρέξεις το wizzaard.
δοκίμασε να πάρεις copy paste το link του wizzard από άλλο thomson και να το τρέξεις με το 788 πάνω στο pc.

δεν θυμάμαι να έχει το topic admin pass για cyta γιατί τι έχω διαβάσει πριν καιρό.κάνει ένα διάβασμαα όλο το topic μηπως και έχει αναφερθεί.

εχουν αναφερθει καποιοι τροποι στα αρχικα ποστς που υπαρχει καποιος wizard και φτιαχνεις αλλο account admin.εκτος αν καπου εχουν δοθει τα στοιχεια.

On 3/1/2018 at 10:05 PM, giorgiog13 said:

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!

Μια βοηθεια ρε παιδια. Εχω το συγκεκριμενο ρουτερ απο cyta και θελω να το χρησιμοποιησω σε vodafone οικιακο. Θελω λοιπον να βαλω τα username και password της vodafone που ειναι [email protected] και guest αντιστοιχα. Μπαινω Broadband Connection -> Internet Services και παω να τα βαλω...παταω και Remember Password, αλλα μολις παταω connect με πεταει στην αρχικη σελιδα του interface για να δωσω username & pass για να μπω ξανα μεσα.

Εψαξα και σε καποια σημεια του router που λεει Pick a task...   εκει σε καποια αλλα Τhomson εχει επιλογη για να σεταρεις απο την αρχη του παροχου τα στοιχεια, αλλα σε αυτο δεν υπαρχει κατι τετοιο. Εκανα και reset, τιποτα. Βρηκα και απο ενα αλλο θεμα wizard που το τρεχεις για να κανεις update αλλα εκει δεν εβλεπε καν οτι το εχω συνδεδεμενο πανω στο pc. Αλλα το θεμα μου δεν ειναι να κανω update, το θεμα μου ειναι να μπορεσω να του δωσω τα σωστα gredentials για να μπορεσει να παρει ip.

Ευχαριστω!

στο πρωτο Posts και γενικα στην αρχη του θεματος αναφερει μερικους τροπους για να ξανατρεξεις το wizard και να φτιαξεις αλλο account admin.Παραξενο παντως που δεν σε αφηνει να αλλαξεις τα στοιχια.αλλα η vodafone Οσο ξερω δεν εχει καν στοιχεια οποτε οτι και να βαλεις θα παιξει εκτος αν μιλας για vdsl που ναι πρεπει να θελει το @παροχος για να παιξει.το wizard το βγαζουν απο την αρχικη σελιδα. δοκιμασε να βαλεις 192.168.1.254/Technicolor με τ κεφαλαιο να δεις αν θα σε παει σε αλλο μενου για να αλλαξεις το Username/password.

αν δεν βλεπει το technicolor ειτε δοκιμασε απο safe mode ειτε κλεισει firewalls κτλ ειτε ξεκινα το technicolor με πατημενο το Reset και το Power μπορει να ξεκινησει με αλλο χρωμα που σημαινει οτι ειναι ετοιμο να δεχτει Firmware.δεν το εχω δοκιμασει σε Technicolor αλλα σε Thomson ηταν ενας τροπος για να το βαλεις σε tftp ωστε να περασεις Firmware χωρις να δωσεις admin password.ισως χρειαστει καρφωτες ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιώ το IPv6 στο συγκεκριμένο router; Δεν βρήκα κάτι στο μενού. Έχω, όμως, και πρόσβαση στο CLI με telnet/ssh αν αυτό βοηθάει...

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε όλους! Λογω οτι ειμαι ολιγον ασχετος και νεος κατοχος του εν λογω ρουτερ, θα μπορουσε καποιος να μου δωσει οδηγιες για το port forwarding(πχ PS3,3DS)  ,γιατι απο οτι καταλαβα πρεπει να μπω μεσω telnet, κατι δυσκολο για μενα.... το ρουτερ ειναι απο nova με το firmware το δικο του.Το κολπο με το public ip δεν δουλεψε....απο οτι καταλαβα ειναι καποιο θεμα με το nat...μια βοηθεια παρακαλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/01/2018 at 10:19 PM, teleio said:

Καλησπερα σε όλους! Λογω οτι ειμαι ολιγον ασχετος και νεος κατοχος του εν λογω ρουτερ, θα μπορουσε καποιος να μου δωσει οδηγιες για το port forwarding(πχ PS3,3DS)  ,γιατι απο οτι καταλαβα πρεπει να μπω μεσω telnet, κατι δυσκολο για μενα.... το ρουτερ ειναι απο nova με το firmware το δικο του.Το κολπο με το public ip δεν δουλεψε....απο οτι καταλαβα ειναι καποιο θεμα με το nat...μια βοηθεια παρακαλω..

port forward κανεις κανονικα απο τo web interface.toolbox και μετα game and apllication sharing.αν εννοεις dmz για να ανοιξεις ολα τα ports τοτε απο cli με μια εντολη.αλλα dmz δεν μπορεις να κανεις σε 2 συσκευες ταυτοχρονα.αλλοι βεβαια απλα ανοιγουν το cone .υπαρχουν αντιστοιχα θεματα αν ψαξεις για nat open η για port forward  σε thomson που ειναι ιδιο με technicolor

On 11/01/2018 at 9:40 AM, dtzgr said:

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιώ το IPv6 στο συγκεκριμένο router; Δεν βρήκα κάτι στο μενού. Έχω, όμως, και πρόσβαση στο CLI με telnet/ssh αν αυτό βοηθάει...

στο home nerwork και μετα interfaces εχει για ipv6  στο lan αλλα δεν ξερω αν απο εκει θα κλεισει και για το wan.τι σε πειραζει το ipv6;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν θα καταφερεις να βρεις.γενικως η technicolor τα εχει κανει πιο ζορικα τα πραγματα.οσο ηταν Thomson εβρισκες διαφορα.πλεον στα technicolor ειναι δυσκολακι και 2 sites με firmware για thomson δεν υπαρχουν ποια.δεν τα δινει τα generic firmware παρα μονο για δοκιμες απο παροχους.

11 minutes ago, ~GaARa~ said:

Μπορεί να μπει Custom firmware στο συγκεκριμένο ρουτεράκι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...