Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@angmar δυστυχώς τα λαπτοπ με την 1366x768 έχουν διαφορετικο datacable από αυτά με την HD+ και την FHD πού έχουν διπλό (μιας και μεταφέρονται περισσότερα bit), όπως διάβασα σε ένα φορουμ της Lenovo

Πόσο δύσκολο είναι ν αλλαχτεί κι αυτό; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει αναφερει σε προηγομενο μηνυμα του (με φωτογραφια μαλιστα) οτι του βγηκε μηνυμα περι μη γνησιας μπαταριας και προσωρινα μαλιστα δε φορτιζε καν. Οπότε δεν αποκλειεται... Αλλα αν συνδυασεις το 70% health του HardDisk Sentinel (προβλημα στον ελγκτη ή στον δίσκο???) και οτι του παγωνει η οθονη σε μαυρο ή σε χιονια ή σε μαυρο-πρασινο (vga??? Αλλα vga=cpu στην προκειμενη).... το απολυτο χαος ειναι η περιπτωση του

 

Αυτά εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως αν δεν είσαι πραγματικά προσεκτικός με τα τεστ, και δε φροντίζεις να είναι ίδιες οι συνθήκες και να καταγράφεις την παραμικρή λεπτομέρεια, δε θα βγάλεις συμπέρασμα με αυτού του είδους το πρόβλημα. Συνήθως σε τέτοια ακανόνιστα σφάλματα, χωρίς μοτίβο επαναληψιμότητας, όλοι κατηγορούμε την μητρική και την αλλαζουμε. Αρκεί να πειστεί το εργαστήριο της εταιρείας που θα το πας.... στη χείρότερη δείξτους το thread αυτο.. Η Lenovo έχει βγάλει αρκετά χιλιαρικάκια απο εσένα...αξίζεις μια μητρική!!! :-)

E μα αυτό δε λέω κι εγώ; Βρωμάει hardware πρόβλημα και ήρθε η ώρα να πιάσει δουλειά το service...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φίλους που δεν είναι διαθετιμένοι να θυσιάσουν τα πλείστα GB ενός συμβατικού δίσκου, επενδύοντας στις επιδόσεις ενός SSD (και σε συνδυασμό από το bench του μαμίσιου δίσκου που ανέβασε ο dith) ανεβάζω τα αποτελέσματα ενός WD Scorpio Black-WD5000BEKT, 7200RPM, 500GB, δύο ετών περίπου, που βγήκε από το ένα Tecra που έχω για μπεί στο "ΜΗΧΑΝΗΜΑ". Υποτίθεται ότι αυτή η σειρά δίσκων είναι οι ποιό γρήγοροι στην κατηγορία, έχουν καλή τιμή και 5 ολόκληρα χρόνια εγγύηση.

 

http://www.skroutz.gr/s/320886/Western-Digital-Scorpio-Black-500GB-WD5000BPKT.html

http://www.skroutz.gr/s/319811/Western-Digital-Scorpio-Black-750GB-SATA-WD7500BPKT.html

 

Πέρα από τα αποτελέσματα όμως των μετρο-προγραμμάτων, δουλεύοντας το "ΜΗΧΑΝΗΜΑ" με το "ΜΑΥΡΟ" της WD, σου δίνει μία αίσθηση 'ευχάριστης αποκρισιμότητας'. Καμία σχέση πάντως με το κάρβουνο το Seagate, της μαμάς Lenovo.



E μα αυτό δε λέω κι εγώ; Βρωμάει hardware πρόβλημα και ήρθε η ώρα να πιάσει δουλειά το service...

Συμφώνω απολύτως μαζί σας.

 

Πάντως..., πάντα..., πρέπει πρώτα να κάνει ότι περνάει από το χέρι του, για να αποκλείσει software αστοχία. 

post-239507-0-21044900-1362411908_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να χωνεψω το οτι ο σκληρος μετα μετα απο 2 μηνες με 16 μερες και 10 ωρες λειτουργια εχει 70% health συμφωνα με το hd sentinel ΟΧΙ οτι θα μεινει για καιρο ακομα θα μπει SSD αλλα λεμε

γεια οσους δεν το καταλαβαν μιλαω για το δικο μου σκληρο(μαμα λενοβο) -- τυχαιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια οσους δεν το καταλαβαν μιλαω για το δικο μου σκληρο(μαμα λενοβο) -- τυχαιο ?

Το Sentinel σου λέει επίσης, τι σου έχει φάει αυτό το 30% σε υγεία.

Τι έναι αυτό λοιπόν;

Περιγραφή HDD Sentinel (Overview tab) και τα κίτρινα (SMART tab).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε screenshot  από το tab "Smart" και φρόντισε να φαίνονται όλες οι παράμετροι.

 

Ουπς, δεν το είδα.

 

Στο Reallocation event count φαίνεται ότι κάτι έχει συμβεί. Η τιμή Raw θα πρέπει να είναι μηδέν αν όλα είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορία αμαρτωλή το SMART γιατί οι παράμετροι :

1. κατασκευαστής

2. λάθος

3. κρισιμότητα λάθους

πολύ απλά, ανάλογα με το πως μπαίνουν στη εξίσωση, δίνουν και διαφορετικές ερμηνείες - αποτελέσματα.

 

Γενικά μιλώντας, το SMART το λαμβάνουμε πάντα υπόψη, αλλά δεν είναι ευαγγέλιο (δίσκος με κίτρινα μπορεί να δώσει χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας και δίσκος πράσινος που δεν έχει ούτε ένα SMART error... να πεθάνει αύριο το πρωί).

 

Στην περίπτωση σου θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ αντικατάσταση εντός εγγύησης.

 

Επισυνάπτω και ένα γραφικό με τον ορισμό του λάθους που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timewalker, on 04 Mar 2013 - 16:36, said:snapback.png

@angmar
δυστυχώς τα λαπτοπ με την 1366x768 έχουν διαφορετικο datacable από αυτά
με την HD+ και την FHD πού έχουν διπλό (μιας και μεταφέρονται
περισσότερα bit), όπως διάβασα σε ένα φορουμ της Lenovo


Πόσο δύσκολο είναι ν αλλαχτεί κι αυτό; :-D

 Στο φορουμ γράφανε πως χρειάζεται να βρεθεί τρόπος να συνδεθεί με τη ΜΒ το καλώδιο , κάτι που προυποθέτει γνώση που δεν ξέρω αν υπάρχει στο service manual και πάλι με αβέβαιη κατάληξη :fear: 

Πάντως επειδή το έχω πάρει και με τη  "μικρή" ανάλυση για αδελφό (προηγήθηκε :X ) αξίζει σε κάθε περίπτωση :rolleyes:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση σου θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ αντικατάσταση εντός εγγύησης.

 

να σε καλα -  οπως ειπα θα βαλω SSD αν τον κρατησω τον μαμα για αποθηκη θα ειμαι ενταξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας το σωστό caddy μπήκα στον πειρασμό να βάλω τον μαμά seagate σε ένα usb case για να γράψω στα παιδιά μερικά παιδικά να μην αλλάζουν συνέχεια dvd...

Ο δίσκος είναι πιο αργός και απο το replay... σε usb 3.0 μόλις που έβγαζε 46mb/sec...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση σου θα ΑΠΑΙΤΟΥΣΑ αντικατάσταση εντός εγγύησης.

 

να σε καλα -  οπως ειπα θα βαλω SSD αν τον κρατησω τον μαμα για αποθηκη θα ειμαι ενταξει ?

Κατέβασε και το CrystalDiskInfo, κράτα κι ένα γραφικό με αυτό το πρόγραμμα που να απεικονίζει το πρόβλημα και...

αν είναι να βάλεις ssd έτσι κι αλλιώς ρώτησε την αντιπροσωπεία, αν δέχονται το δίσκο σκέτο.

 

Το δικό μου το μαμίσιο τον έχω σε ένα εξωτερικό κουτί icybox 2.5 usb3 και χτυπάει 70-80 MB/s χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...