Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα ενεργούσα άμεσα, ακούγεται σοβαρό το πρόβλημα και καλό είναι να το πας για service. Aν δεν έχει κλείσει μήνας, θα μπορούσες να ζητήσεις αντικατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ματιάσαμε ρε Χριστόφορε... απο τις ευχαριστίες :-)

 

Κατέβασε memtest για έλεγχο μνημης και του ελεγκτη της μητρικής http://www.memtest.org/download/4.20/memtest86+-4.20.usb.installer.zip και βάλτο σε ένα κενο φλασάκι.

Δεν θέλει κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις για να κάνεις τον έλεγχο...απλά το αφήνεις και βλέπεις αν θα σου βγάλει κοκκινάδια.

Σε καθε περίπτωση ρωτα αν θες λεπτομέρειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά-σιγά το φορητό αρχίζει και γίνεται τούμπανο. Άλλαξα επεξεργαστή και έβαλα τον i5-2520M, τον βρήκα σε καλή τιμή και τον τσίμπησα. Ελάχιστα καλύτερος είναι ο i5-2540M, αλλά δεν τον βρήκα σε καλή τιμή (value for money), επίσης o i7-2720M είναι λίγο overkill για το συγκεκριμένο φορητό. Να σημειώσω ότι όλοι οι επεξεργαστές είναι στη BIOS whitelist.

Προσθέσαμε +4GB Ram Corsair Value 1600MHz (επώνυμη μνήμη σε πολύ καλή τιμή) και επιπλέον έβαλα ένα δίσκο εσωτερικό μέσα σε ένα DVD Caddy. Το μόνο που απομένει είναι η αγορά ενός SSD, διότι το μηχάνημα "σέρνεται" με τον μηχανικό.

Ίσως βέβαια να φταίνε και τα windows 8, μου κάνει κάποια κολλήματα και ορισμένες φορές reset η κάρτα γραφικών σε βασικό γραφικό περιβάλλον. Θα κάνω μια προσπάθεια να εγκαταστήσω και τα win 7 και θα σας πω εντυπώσεις και μετρήσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά-σιγά το φορητό αρχίζει και γίνεται τούμπανο. Άλλαξα επεξεργαστή και έβαλα τον i5-2520M, τον βρήκα σε καλή τιμή και τον τσίμπησα. Ελάχιστα καλύτερος είναι ο i5-2540M, αλλά δεν τον βρήκα σε καλή τιμή (value for money), επίσης o i7-2720M είναι λίγο overkill για το συγκεκριμένο φορητό. Να σημειώσω ότι όλοι οι επεξεργαστές είναι στη BIOS whitelist.

Προσθέσαμε +4GB Ram Corsair Value 1600MHz (επώνυμη μνήμη σε πολύ καλή τιμή) και επιπλέον έβαλα ένα δίσκο εσωτερικό μέσα σε ένα DVD Caddy. Το μόνο που απομένει είναι η αγορά ενός SSD, διότι το μηχάνημα "σέρνεται" με τον μηχανικό.

Ίσως βέβαια να φταίνε και τα windows 8, μου κάνει κάποια κολλήματα και ορισμένες φορές reset η κάρτα γραφικών σε βασικό γραφικό περιβάλλον. Θα κάνω μια προσπάθεια να εγκαταστήσω και τα win 7 και θα σας πω εντυπώσεις και μετρήσεις. 

Eβαλες μια 1600 και μια 1333 , μπορούν να πανε μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eβαλες μια 1600 και μια 1333 , μπορούν να πανε μαζι?

 

Δεν έχει σημασία, το Bus interface συγχρονίζεται πάντα στην χαμηλότερη ταχύτητα που έχει η κάθε μνήμη, δηλαδή στα 1333. 

Την 1600 την πήρα γιατί την βρήκα πιο φτηνά από την 1333. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά-σιγά το φορητό αρχίζει και γίνεται τούμπανο. Άλλαξα επεξεργαστή και έβαλα τον i5-2520M, τον βρήκα σε καλή τιμή και τον τσίμπησα. Ελάχιστα καλύτερος είναι ο i5-2540M, αλλά δεν τον βρήκα σε καλή τιμή (value for money), επίσης o i7-2720M είναι λίγο overkill για το συγκεκριμένο φορητό. Να σημειώσω ότι όλοι οι επεξεργαστές είναι στη BIOS whitelist.

Προσθέσαμε +4GB Ram Corsair Value 1600MHz (επώνυμη μνήμη σε πολύ καλή τιμή) και επιπλέον έβαλα ένα δίσκο εσωτερικό μέσα σε ένα DVD Caddy. Το μόνο που απομένει είναι η αγορά ενός SSD, διότι το μηχάνημα "σέρνεται" με τον μηχανικό.

Ίσως βέβαια να φταίνε και τα windows 8, μου κάνει κάποια κολλήματα και ορισμένες φορές reset η κάρτα γραφικών σε βασικό γραφικό περιβάλλον. Θα κάνω μια προσπάθεια να εγκαταστήσω και τα win 7 και θα σας πω εντυπώσεις και μετρήσεις. 

 

 

Προσοχή: Το εν λόγω μοντέλο ΔΕΝ υποστηρίζει τετραπήρηνους λόγω thermals και αρχιτεκτονικής.

Ο μοναδικός i7 που υποστηρίζεται, είναι ο i7 2620M (ίσως και ο i7 2640M ανεπίσημα) κι αυτό γιατί είναι διπύρηνος i7.

 

Δεν υπάρχει 2720M, υπάρχει 2720QM και είναι τετραπύρηνος και δεν υποστηρίζεται.

Από i5 και πάνω, το μηχάνημα συμπεριφέρεται τελείως διαφορετικά (κατά πολύ προς το καλύτερο σε θέματα ταχύτητας ειδικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνάλογα με τον επεξεργαστή. Μόνο οι 4πύρηνοι i7 έχουν IMC που παίζει και στα 1600. Σε όλους τους άλλους και 2600 να βάλεις, 1333 θα δουλεύουν.



Προσοχή: Το εν λόγω μοντέλο ΔΕΝ υποστηρίζει τετραπήρηνους λόγω thermals και αρχιτεκτονικής.

Ο μοναδικός i7 που υποστηρίζεται, είναι ο i7 2620M (ίσως και ο i7 2640M ανεπίσημα) κι αυτό γιατί είναι διπύρηνος i7.

 

Δεν υπάρχει 2720M, υπάρχει 2720QM και είναι τετραπύρηνος και δεν υποστηρίζεται.

Από i5 και πάνω, το μηχάνημα συμπεριφέρεται τελείως διαφορετικά (κατά πολύ προς το καλύτερο σε θέματα ταχύτητας ειδικά).

Στο L520 υπάρχει το chipset HM65, το οποίο υποστηρίζει όλη τη γκάμα των core δεύτερης γενιάς. Υπάρχει δε αναφορά με τετραπύρηνο i7 να δουλεύει πάνω στο μηχάνημα. Πιθανόν κάποια έκδοση bios να έχει whitelist στο οποίο να μην περιέχονται κάποιοι επεξεργαστές, αλλά η αρχιτεκτονική του chipset τους υποστηρίζει ξεκάθαρα όλους, αλλά και κάποιους ivy bridge στα 22nm. Αν κάποιος αμφιβάλλει, μπορεί να ρίξει μιά ματιά εδώ, πατώντας στο λινκ "Compatible Products".

 

Tα ηλεκτρικά και τα thermals είναι άλλο ζήτημα. Δουλεύοντας σ'αυτό το μηχάνημα με τον i5 νομίζω πως ούτε τα Thermals με τα 45W των i7 QM θα είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, έχω καιρό να δω τόσο αποδοτικό σύστημα ψύξης. Στο ηλεκτρικό κομμάτι, θα χρειαστεί ο φορτιστής των 90W σίγουρα αλλά δεν βλέπω άλλο πιθανό πρόβλημα. Αν μου δάνειζε κάποιος έναν i7 QM θα το δοκίμαζα χωρίς κανέναν ενδοιασμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά ελπίζω να μην είναι τίποτα

Και το δικό μου έχει κακαρωσει 2 - 3 φορές χωρίς λόγο ίσως να φταίνε τα γουιν 8

Ειδομεν

Ιωση εχω; :P

 

Σε ματιάσαμε ρε Χριστόφορε... απο τις ευχαριστίες :-)

 

Κατέβασε memtest για έλεγχο μνημης και του ελεγκτη της μητρικής http://www.memtest.org/download/4.20/memtest86+-4.20.usb.installer.zip και βάλτο σε ένα κενο φλασάκι.

Δεν θέλει κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις για να κάνεις τον έλεγχο...απλά το αφήνεις και βλέπεις αν θα σου βγάλει κοκκινάδια.

Σε καθε περίπτωση ρωτα αν θες λεπτομέρειες...

Λες να κανω κανεναν ερανο για να μου παρετε κανενα asus ux32 prime που εχω βαλει στο ματι;  B)

Το εβαλα στο στικακι. Στη συνεχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνάλογα με τον επεξεργαστή. Μόνο οι 4πύρηνοι i7 έχουν IMC που παίζει και στα 1600. Σε όλους τους άλλους και 2600 να βάλεις, 1333 θα δουλεύουν.

 

Στο L520 υπάρχει το chipset HM65, το οποίο υποστηρίζει όλη τη γκάμα των core δεύτερης γενιάς. Υπάρχει δε αναφορά με τετραπύρηνο i7 να δουλεύει πάνω στο μηχάνημα. Πιθανόν κάποια έκδοση bios να έχει whitelist στο οποίο να μην περιέχονται κάποιοι επεξεργαστές, αλλά η αρχιτεκτονική του chipset τους υποστηρίζει ξεκάθαρα όλους, αλλά και κάποιους ivy bridge στα 22nm. Αν κάποιος αμφιβάλλει, μπορεί να ρίξει μιά ματιά εδώ, πατώντας στο λινκ "Compatible Products".

 

Tα ηλεκτρικά και τα thermals είναι άλλο ζήτημα. Δουλεύοντας σ'αυτό το μηχάνημα με τον i5 νομίζω πως ούτε τα Thermals με τα 45W των i7 QM θα είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, έχω καιρό να δω τόσο αποδοτικό σύστημα ψύξης. Στο ηλεκτρικό κομμάτι, θα χρειαστεί ο φορτιστής των 90W σίγουρα αλλά δεν βλέπω άλλο πιθανό πρόβλημα. Αν μου δάνειζε κάποιος έναν i7 QM θα το δοκίμαζα χωρίς κανέναν ενδοιασμό.

 

Να το διευκρινήσω αλλιώς τότε. Τα VRMs στο mobo του L520, δεν υποστηρίζουν τετραπύρηνους. Δεν τίθεται θέμα BIOS whitelist, αλλά θέμα design του κάθε board.

Ομοίως και το σύστημα ψύξης είναι φτιαγμένο για να σηκώνει ως και 35W CPUs μαζί με την HD3000, σε αντίθεση με το σύστημα ψύξης των T520 και W520 που είναι σχεδιασμένο ώστε να σηκώνει 45W και 55W CPUs, καθώς και κάρτες γραφικών (dedicated memory) όπως οι Quadro.

 

Αν δείς στην υπογραφή μου, έχω και L520 και W520 (το W φοράει από μαμά έναν 2760QM, ενώ το L από μαμά έναν 2450M).

Δε ρισκάρω να κάνω τράμπα τους επεξεργαστές για τον λόγω που σου προανέφερα. Επίσης τα thermals με τον 2450M είναι πάρα πολύ χαμηλά, αλλά άλλο 35W και δυο πυρήνες κι άλλο 45W και 4 πυρήνες. Για κάποιο λόγο ο κατασκευαστής δεν το έχει βγάλει με CPU QuadCore κι έβγαλε τα T520 και W520 ως πιο εμπλουτισμένα σε Hardware Level μηχανήματα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες (και για του λόγου το αληθές), ανατρέχεις στα forums της Lenovo και στο Hardware Maintenance Manual του L520.

 

 

EDIT: Αυτό το link ρίχνει κάπως φώς στην υπόθεση, όμως παραμένουν τα 2 προβλήματα που ανέφερα:

 

1) Πρόβλημα στα thermals όταν η CPU δεν είναι σε idle states.

2) Πρόβλημα στο ποιό board έχει ο καθένας στο μηχάνημά του, γιατί σύμφωνα με το system service parts, υπάρχουν διαφορετικά revisions στα  boards, κάτι που επιβεβαιώνει τις αρχικές μου υποψίες περί design, VRM και Thermals...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιωση εχω; :P

 

Λες να κανω κανεναν ερανο για να μου παρετε κανενα asus ux32 prime που εχω βαλει στο ματι;  B)

Το εβαλα στο στικακι. Στη συνεχεια;

 

"Να το βάλεις στο φλασάκι", εννοώ να τρέξεις την εγκατάσταση απο το αρχείο zip. Αυτό θα σου φτιάξει το φλασάκι σου bootable (εκκινήσιμο) και θα ρίξει μέσα το memtest. Μετά το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πατήσεις το F12 όταν ξεκινάει το λαπτοπ και να επιλέξεις εκκίνηση απο USB...

 

το τεστ ξεκινάει αυτόματα και απλα περιμένεις να τελειώσει αναίμακτα. Αν δεις αίμα (κόκκινο κείμενο με τις διευθύνσεις της μνήμης που έχουν σφάλματα) βγαζεις μπαταρία, αφαιρείς 1 μνήμη και τεστάρεις με τον ίδιο τρόπο αυτην που άφησες μέσα.... μολις τελειωσει τεστάρεις την άλλη μόνη της. Αν βγάλει σφάλμα μόνο στη μία μνήμη, έχεις βρει τον φταίχτη όλης της καταστασης... αν βγάλει σφάλματα και στις 2, τότε να υποψιάζεσαι μητρική. Αν δεν βρεις καμια προχειρη ram απο κανεναν αλλον να δοκιμάσεις, στείλτο με την εργοστασιακή μνήμη για σερβις το συντομότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκει που ειμαι και περιμενω το ποτε θα τελειωσει η διαδικασια, μου ακουγεται το κλασσικο μπιιιπ της μπαταριας οταν ειναι στο 20%.

Βαζω λοιπον το ρευμα κανενα 5 λεπτο αργοτερα αλλα αρχισε να χτυπαει αυτο με απανωτα μπιιιπ και να μην σταματα.. Νταξει λεω, δεν ειναι τιποτα, θα κολλησε. Επειδη δεν μπορουσα να το ακουω, πατησα την σιγαση απο το κουμπακι (μου αναψε και το πορττοκαλι λαμπακι και ολα καλα).

Μετα απο κανενα 20λεπτο, κλεινει το λαπτοπ..Τελειωσε κιολας;;

Οχι, ειχε κλεισει απο μπαταρια παροτι το ειχα στο ρευμα!

Το ανοιγω λοιπον απο το κουμπι καιιιι.. βουαλα!

 

 

dsc0170rm.jpg
 
Δεν μας τα λες καλα λενοβο λεω.
Το κλεινω απο το κουμπι, το ξαναανοιγω και ολα καλα. Το μηνυμα δεν το πετουσε πλεον.
ΑΛΛΑ το κουμπακι της σιγασης (αυτο με το περδικαλι χρωμα) ηταν μονιμα ανοιχτο. Με τιποτα δεν εκλεινε.
Του ριχνω μια ωραια επανεκκινηση. Πλεον δεν ανοιγει καθολου το περδικαλι χρωματακι :P αλλα δεχεται κανονικα την εντολη μου (να κλεισει δηλαδη τελειως ο ηχος ή να ανοιξει αντιστοιχα).
 
Το πεταω απο τον 4ο ή να το καψω στο τζακι;
Ιδου το διλημμα για σημερα.
 
Παντως αντιστοιχο προβλημα δεν ξαναειχα. 
Απο οταν εβγαλα το στικακι, ολα καλα.
Μαλλον καποιο θεμα θα εχει με το memtest. 
ή δεν του αρεσε το μπλε το στικακι που του εβαλα; :blink:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή: Το εν λόγω μοντέλο ΔΕΝ υποστηρίζει τετραπήρηνους λόγω thermals και αρχιτεκτονικής.

Ο μοναδικός i7 που υποστηρίζεται, είναι ο i7 2620M (ίσως και ο i7 2640M ανεπίσημα) κι αυτό γιατί είναι διπύρηνος i7.

 

Δεν υπάρχει 2720M, υπάρχει 2720QM και είναι τετραπύρηνος και δεν υποστηρίζεται.

Από i5 και πάνω, το μηχάνημα συμπεριφέρεται τελείως διαφορετικά (κατά πολύ προς το καλύτερο σε θέματα ταχύτητας ειδικά).

 

Ζητώ συγνώμη έκανα λάθος ένα νουμεράκι.  :wacko:

Στο service manual με τα parts list γράφει ότι υποστηρίζει και τους i7-2620M, i7-2640, οι οποίοι είναι διπύρηνοι επεξεργαστές 2ης γενιάς ivy bridge στα 35 Watt. Το θέμα είναι βέβαια ότι ίσως δεν αξίζει να τους βάλεις λόγω κόστους, τη στιγμή που πλησιάζουν την τιμή του φορητού (289 ευρώ). Επίσης χωρίς ξεχωριστή κάρτα γραφικών δεν έχει πλέον νόημα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη συμφέρει να τοποθετήσεις κάποιους από τους παρακάτω επεξεργαστές . . .

i5-2410M

i5-2430M

i5-2450M

i5-2520M

 

Έχω διαβάσει και εγώ για τους πειραματισμούς με τετραπύρηνους i7, αλλά υπόψη ότι θέλει BIOS με σβησμένη την whitelist.

 

Με την αλλαγή της CPU σε i5, άλλαξε και η κάρτα γραφικών σε HD3000. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής,

Επειδή δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του φορητού με τα win8, έκανα νέα εγκατάσταση σε win7. Όποιο τρόπο και να δοκίμασα μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω την κάρτα γραφικών. Εγκατάσταση με τον update manager, ξεχωριστή εγκατάσταση με drivers από το site της Lenovo, επίσης κατέβασμα drivers από το site της Intel, windows update. Τζίφος . . .

Με λίγο ψάξιμο πιστεύω ότι θα το βρω, απλά ρωτάω μήπως έχει τύχει σε κάποιον μέχρι στιγμής και γλιτώσω τον κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ενεργούσα άμεσα, ακούγεται σοβαρό το πρόβλημα και καλό είναι να το πας για service. Aν δεν έχει κλείσει μήνας, θα μπορούσες να ζητήσεις αντικατάσταση..

Το πηρα απο την 1η μερα που βγηκε προς πωληση.

Οποτε εχει περασει 1+ μηνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...