Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μεγαλυτερη πατατια ειναι οι πορτες που τις εχουν βαλει στο κατω μερος δεξια και αριστερα. Αν εχεις ποντικι η κανενα στικ γινεται αβολο αλλα ακομα και με usb hdd. Α ρε Apple, για πλακα τους εχεις ολους στα laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μεγαλυτερη πατατια ειναι οι πορτες που τις εχουν βαλει στο κατω μερος δεξια και αριστερα. Αν εχεις ποντικι η κανενα στικ γινεται αβολο αλλα ακομα και με usb hdd. Α ρε Apple, για πλακα τους εχεις ολους στα laptop.

Συγκριση λαπτοπ των 1200+ευρω με ενα λαπτοπ των 300ευρω;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαμβάνω αύριο άλλο ένα από info world.

Υποτίθεται πως αυτό έχει θέση για msata δίσκο και την καλή μπαταρία;

 

Το πρώτο σου, τι το έκανες? Σου κάνει ακόμα νερά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλυτερη πατατια ειναι οι πορτες που τις εχουν βαλει στο κατω μερος δεξια και αριστερα. Αν εχεις ποντικι η κανενα στικ γινεται αβολο αλλα ακομα και με usb hdd. Α ρε Apple, για πλακα τους εχεις ολους στα laptop.

που να ξερες τις πατάτες της apple..

 

Συγκριση λαπτοπ των 1200+ευρω με ενα λαπτοπ των 300ευρω;

1900+ το 15άρι για να κάνουμε και σωστή σύγκριση ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο σου, τι το έκανες? Σου κάνει ακόμα νερά?

Από τότε που ανέφερα εδώ πέρα το πρόβλημα, δεν μου ξαναεμφάνισε κάτι. Το λάπτοπ έμενε τουλάχιστον 15ώρες ανοιχτό και δεν είχε κάποιο θέμα.

 

Το έστειλα σε έναν φίλο μου στην Κρήτη που του χάλασε το δικό του Packard bell και το ήθελε επειγοντωσ σήμερα στα χέρια του. Έχει ήδη φτάσει και το επεξεργάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που ανέφερα εδώ πέρα το πρόβλημα, δεν μου ξαναεμφάνισε κάτι. Το λάπτοπ έμενε τουλάχιστον 15ώρες ανοιχτό και δεν είχε κάποιο θέμα.

 

Το έστειλα σε έναν φίλο μου στην Κρήτη που του χάλασε το δικό του Packard bell και το ήθελε επειγοντωσ σήμερα στα χέρια του. Έχει ήδη φτάσει και το επεξεργάζεται.

 

Πιθανότατα να ήταν κάποιο πρόβλημα λογισμικού τότε!

Παρέλειψα να σου αναφέρω οτι το μήνυμα με την μπαταρια (οτι δηθεν δεν ειναι γνήσια κτλ κτλ) μου το εμφάνισε μια μέρα που επιτηδες την άφησα να στεγνώσει στο 0% για να κάνω έναν πλήρη κύκλο φόρτισης. Προφανώς όταν πέφτει κάτω απο ένα επιπεδο φόρτισης, δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί σωστά το τσιπάκι αναγνώρισης που έχει επάνω της, οπότε το λάπτοπ δε το βρίσκει και γκρινιάζει. Μόλις φορτίσει όμως, όλα οκ όπως πριν! Άρα ούτε κι εσύ είχες καποιο θέμα με το hardware... είναι νορμάλ συμπεριφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα να ήταν κάποιο πρόβλημα λογισμικού τότε!

Παρέλειψα να σου αναφέρω οτι το μήνυμα με την μπαταρια (οτι δηθεν δεν ειναι γνήσια κτλ κτλ) μου το εμφάνισε μια μέρα που επιτηδες την άφησα να στεγνώσει στο 0% για να κάνω έναν πλήρη κύκλο φόρτισης. Προφανώς όταν πέφτει κάτω απο ένα επιπεδο φόρτισης, δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί σωστά το τσιπάκι αναγνώρισης που έχει επάνω της, οπότε το λάπτοπ δε το βρίσκει και γκρινιάζει. Μόλις φορτίσει όμως, όλα οκ όπως πριν! Άρα ούτε κι εσύ είχες καποιο θέμα με το hardware... είναι νορμάλ συμπεριφορά

 

 

Να σου πώ ρε σύ Δημήτρη, με τί μάρκα στα cells της μπαταρίας ήρθαν τα δικά σας?

Sanyo, LG, Sony ?

Το β΄λεέπςι αυτό από τον Power Manager, εκεί που βλέπεις και τους κυκλους φόρτισης.

Επίσης υπάρχει εκεί κι επιλογή αναβάθμισης του firmware σε μερικές μπαταρίες (αν έχει βγεί κάτι νέο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να ξερες τις πατάτες της apple..

 

1900+ το 15άρι για να κάνουμε και σωστή σύγκριση ;)

 

Αναρωτιεμαι τι δεν ειναι κατανοητο. Μιλαμε για εργονομικα λαθη, τι σχεση εχει η τιμη? Δηλαδη επειδη το Hyundai ειναι φτηνοτερο της Porsche θα ειναι ΟΚ αν εχει το πενταλ του φρενου δεξια? Οσο για την Apple, εσυ με 2000 θα επαιρνες το Χ1 η το ΜΒΑ (με λιγοτερα κιολας)? Το Χ230 η το Retina 13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι τι δεν ειναι κατανοητο. Μιλαμε για εργονομικα λαθη, τι σχεση εχει η τιμη? Δηλαδη επειδη το Hyundai ειναι φτηνοτερο της Porsche θα ειναι ΟΚ αν εχει το πενταλ του φρενου δεξια? Οσο για την Apple, εσυ με 2000 θα επαιρνες το Χ1 η το ΜΒΑ (με λιγοτερα κιολας)? Το Χ230 η το Retina 13?

 

Γελάμε με την εργονομία της apple.

 

Κόβονται τα χέρια σου με τις αιχμηρές ακμές του macbook, άσε που ιδρώνουν από τις υψηλές θερμοκρασίες. Επίσης η υποδοχή για ακουστικά στο τέρμα του θεού πολύ χρήσιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι τι δεν ειναι κατανοητο. Μιλαμε για εργονομικα λαθη, τι σχεση εχει η τιμη? Δηλαδη επειδη το Hyundai ειναι φτηνοτερο της Porsche θα ειναι ΟΚ αν εχει το πενταλ του φρενου δεξια? Οσο για την Apple, εσυ με 2000 θα επαιρνες το Χ1 η το ΜΒΑ (με λιγοτερα κιολας)? Το Χ230 η το Retina 13?

Καταρχήν ειναι άστοχο το παράδειγμα σου..Στην περίπτωση του αυτοκινήτου δεν μιλάμε για εργονομικό λάθος αλλά για εγκληματικό λάθος..

Εδώ έχουμε laptop.. Θέμα εργονομίας για παράδειγμα είναι το trackpad να εξυπηρετεί τους αριστερόχειρες ενώ εσύ εισαι δεξιόχειρας και δεν σε βολεύει ή το αντίστροφο.

Τα κουμπιά του trackpad ..Οι θύρες να ειναι σε άσχημο σημείο που για την χρήση που το προωρίζεις δεν σε βολεύει κ άλλα πολλά.

Δεν ειναι απόλυτο για όλους.

Εγώ αν αγόραζα αυτη τη στιγμή laptop το μόνο σίγουρο ειναι οτι δεν θα αγοραζα πάλι mac..

Πιθανότητα θα αγόραζα ενα sony 15 ή και 17' της τάξης 700 ευρώ -900 max.Ισως κοίταζα και κάποιο thinkpad ,samsung ..

Θέμα εργονομίας θεωρώ οτι έχει και το δικό μου που ειναι το 15άρι mid 2010 mbpro ..τα usb στο αριστερό μόνο μέρος δεν με βολεύουν καθόλου..Εσένα με 300 ευρώ εχει και δεξιά θύρες ή κάνω λάθος;

Οπότε κάποιες φορές ειναι υποκειμενικά αυτα τα λάθη που λές.

Ωστόσο το πρόβλημα που αναφέρεις μπορεί να ειναι εκνευριστικό για κάποιους οπως για σένα ,ενώ κάποιοι άλλοι να μην δίνουν σημασία καθόλου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαμβάνω αύριο άλλο ένα από info world.

Υποτίθεται πως αυτό έχει θέση για msata δίσκο και την καλή μπαταρία;

99,9%.

 

Έχω "ψαχουλέψει" 7, 'ολα από info-world.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προοριζεις την msata για ssd, ειναι ακομα ακριβοι και αργοι σε σχεση με τους sata ssd. Καλυτερα εναν 7mm SSD και δισκο σε caddy, εκτος και αν χρειαζεσαι τοσο πολυ το dvd. Μονον με ραγδαια αυξηση των ultrabooks θα δουμε φτηνους και καλους msata ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...