Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την ανέχειά σας, μία φιλοσοφική παρέμβαση για το θέμα Apple.

Κάποτε, στο σχετικά πρόσφατο παρελθόν, μου λέει ένας υπερήλικας :

-¨¨Στον κόσμο τη σήμερον ημέρα, ο θεός είναι…, κυβερνάει… το χρήμᨨ.

Του απαντώ:

-«Δικαιολογημένη η άγνοιά σου – λόγω του χάσματος των “εποχών”-  αλλά οφείλω να σε πληροφορήσω, ότι το θεό χρήμα, έχει διαδεχθεί στο θρόνο, ο γιός του το marketing.

Αμέσως με ρωτά:

-¨¨ Τί είναι αυτό το marketing ;¨¨

Και του απαντώ :

-«Marketing είναι όταν :

- τα φύκια, γίνονται μεταξωτές κορδέλες

- ο άνθρακας, γίνεται χρυσός

- το μασημένο φαγητό, γίνεται το καλύτερο σου φαγητό

- δυσλειτουργικές μπακατέλες (ή τεχνολογικό σκουπιδαριό), γίνονται "προχωρημένη τεχνολογία". Ακόμα,με την προσθήκη ενόςi  (ή ενός Apple) μπροστά, γίνονται "διαστημική προχωρημένη τεχνολογία" και αντικείμενο πόθου μαζί, πακέτο, στην τιμή του ενός.

…..

Ο επίλογος του «αντί».

 

Γιατί όχι MacBook :

Δεν είναι μόνο τα 1200,1500,2000. Ούτε μόνο ότι σε αυτά τα λεφτά παίρνω διπλάσια μηχανή και παροχές (warranty etc.). Ούτε ότι σ’ ένα χρόνο δεν θα έχω υπολογιστή αλλά Teppanyaki. Κυρίως είναι, γιατί ΞΕΡΩ ότι σε 1… 2… 3??? (μπα! δεν τη βγάζουν τόσο) θα το πετάξω. [Ξέχασα την κατά apple addon λειτουργικότητα (η μηχανή κάνει τα πάντα με τον ανάλογο αντάπτορα….. παφ!!!! και €30-€40-€50…… όσα θες)].

 

Γιατί L520 του xristoforos89, BigBlack, dith, nikosl, plpapadopoulos …..και τ’ ΑΛΛΑ παιδιά :

Δεν είναι μόνο τα €337 + €25 RAM + €90 SSD. Δεν είναι μόνο ότι θα κάνω τις τούμπες μου με windows  ή/και linux ("καλύτερη" συμβατότητα). Κυρίως είναι ότι ΞΕΡΩ, σε 3 χρόνια που θα το πετάω [4…,5??? (συμβαίνει!  πολύ συχνά)] θα ευχαριστώ την άψυχη μηχανή, για τις υπηρεσίες που προσέφερε σε τόσο χαμηλό κόστος.

 

Τέλος, μία προσφορά μου, στους φίλους του νήματος. Για την ακρίβεια ένα πείραγμα, που μπορεί να απευθυνθεί μόνο σε ψαγμένους Apple die hards.

Ρωτάει  ο PCας, παραθυράς , linuxας, τον επαγγελματία Apple :

Μα… εξήγησέ μου… διαφώτισέ με.

Τι έιναι τελικά η Apple…

Software Company  ή  Hardware Company ?......................................................................................

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προοριζεις την msata για ssd, ειναι ακομα ακριβοι και αργοι σε σχεση με τους sata ssd. Καλυτερα εναν 7mm SSD και δισκο σε caddy, εκτος και αν χρειαζεσαι τοσο πολυ το dvd. Μονον με ραγδαια αυξηση των ultrabooks θα δουμε φτηνους και καλους msata ssd.

Προς το παρον θα το κρατησω το λαπτοπ ως εχει.

Αργοτερα, και αφου βρω φθηνο msata ssd, θα του βαλω εναν μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ανέχειά σας, μία φιλοσοφική παρέμβαση για το θέμα Apple.

Κάποτε, στο σχετικά πρόσφατο παρελθόν, μου λέει ένας υπερήλικας :

-¨¨Στον κόσμο τη σήμερον ημέρα, ο θεός είναι…, κυβερνάει… το χρήμᨨ.

Του απαντώ:

-«Δικαιολογημένη η άγνοιά σου – λόγω του χάσματος των “εποχών”-  αλλά οφείλω να σε πληροφορήσω, ότι το θεό χρήμα, έχει διαδεχθεί στο θρόνο, ο γιός του το marketing.

Αμέσως με ρωτά:

-¨¨ Τί είναι αυτό το marketing ;¨¨

Και του απαντώ :

-«Marketing είναι όταν :

- τα φύκια, γίνονται μεταξωτές κορδέλες

- ο άνθρακας, γίνεται χρυσός

- το μασημένο φαγητό, γίνεται το καλύτερο σου φαγητό

- δυσλειτουργικές μπακατέλες (ή τεχνολογικό σκουπιδαριό), γίνονται "προχωρημένη τεχνολογία". Ακόμα,με την προσθήκη ενόςi  (ή ενός Apple) μπροστά, γίνονται "διαστημική προχωρημένη τεχνολογία" και αντικείμενο πόθου μαζί, πακέτο, στην τιμή του ενός.

…..

Ο επίλογος του «αντί».

 

Γιατί όχι MacBook :

Δεν είναι μόνο τα 1200,1500,2000. Ούτε μόνο ότι σε αυτά τα λεφτά παίρνω διπλάσια μηχανή και παροχές (warranty etc.). Ούτε ότι σ’ ένα χρόνο δεν θα έχω υπολογιστή αλλά Teppanyaki. Κυρίως είναι, γιατί ΞΕΡΩ ότι σε 1… 2… 3??? (μπα! δεν τη βγάζουν τόσο) θα το πετάξω. [Ξέχασα την κατά apple addon λειτουργικότητα (η μηχανή κάνει τα πάντα με τον ανάλογο αντάπτορα….. παφ!!!! και €30-€40-€50…… όσα θες)].

 

Γιατί L520 του xristoforos89, BigBlack, dith, nikosl, plpapadopoulos …..και τ’ ΑΛΛΑ παιδιά :

Δεν είναι μόνο τα €337 + €25 RAM + €90 SSD. Δεν είναι μόνο ότι θα κάνω τις τούμπες μου με windows  ή/και linux ("καλύτερη" συμβατότητα). Κυρίως είναι ότι ΞΕΡΩ, σε 3 χρόνια που θα το πετάω [4…,5??? (συμβαίνει!  πολύ συχνά)] θα ευχαριστώ την άψυχη μηχανή, για τις υπηρεσίες που προσέφερε σε τόσο χαμηλό κόστος.

 

Τέλος, μία προσφορά μου, στους φίλους του νήματος. Για την ακρίβεια ένα πείραγμα, που μπορεί να απευθυνθεί μόνο σε ψαγμένους Apple die hards.

Ρωτάει  ο PCας, παραθυράς , linuxας, τον επαγγελματία Apple :

Μα… εξήγησέ μου… διαφώτισέ με.

Τι έιναι τελικά η Apple…

Software Company  ή  Hardware Company ?......................................................................................

 

Και εγω το εχω, αρα μιλαω εκ πειρας. Εχει λοιπον χτυπητες αδυναμιες, δεν κανει για μοναδικο λαπτοπ, αν εχεις την οικονομικη ανεση να εχεις 2-3 ΟΚ. Στο ονομα της φτηνιας δεν μπορουμε να τα λεμε ολα καλα. Εμενα δεν μου αρεσει παντως και το εχω με ssd και 8 μνημη και αλλα διαφορα. Αν μου περισευαν χρηματα θα το κρατουσα για desktop replacement, αλλα αφου μπορω να εχω μονον ενα φορητο θα το δωσω. Κριμα γιατι του παρηγγειλα και ενα Hitachi 1TB στις 7200 για δευτερο δισκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ανέχειά σας, μία φιλοσοφική παρέμβαση για το θέμα Apple.

Κάποτε, στο σχετικά πρόσφατο παρελθόν, μου λέει ένας υπερήλικας :

-¨¨Στον κόσμο τη σήμερον ημέρα, ο θεός είναι…, κυβερνάει… το χρήμᨨ.

Του απαντώ:

-«Δικαιολογημένη η άγνοιά σου – λόγω του χάσματος των “εποχών”-  αλλά οφείλω να σε πληροφορήσω, ότι το θεό χρήμα, έχει διαδεχθεί στο θρόνο, ο γιός του το marketing.

Αμέσως με ρωτά:

-¨¨ Τί είναι αυτό το marketing ;¨¨

Και του απαντώ :

-«Marketing είναι όταν :

- τα φύκια, γίνονται μεταξωτές κορδέλες

- ο άνθρακας, γίνεται χρυσός

- το μασημένο φαγητό, γίνεται το καλύτερο σου φαγητό

- δυσλειτουργικές μπακατέλες (ή τεχνολογικό σκουπιδαριό), γίνονται "προχωρημένη τεχνολογία". Ακόμα,με την προσθήκη ενόςi  (ή ενός Apple) μπροστά, γίνονται "διαστημική προχωρημένη τεχνολογία" και αντικείμενο πόθου μαζί, πακέτο, στην τιμή του ενός.

…..

Ο επίλογος του «αντί».

 

Γιατί όχι MacBook :

Δεν είναι μόνο τα 1200,1500,2000. Ούτε μόνο ότι σε αυτά τα λεφτά παίρνω διπλάσια μηχανή και παροχές (warranty etc.). Ούτε ότι σ’ ένα χρόνο δεν θα έχω υπολογιστή αλλά Teppanyaki. Κυρίως είναι, γιατί ΞΕΡΩ ότι σε 1… 2… 3??? (μπα! δεν τη βγάζουν τόσο) θα το πετάξω. [Ξέχασα την κατά apple addon λειτουργικότητα (η μηχανή κάνει τα πάντα με τον ανάλογο αντάπτορα….. παφ!!!! και €30-€40-€50…… όσα θες)].

 

Γιατί L520 του xristoforos89, BigBlack, dith, nikosl, plpapadopoulos …..και τ’ ΑΛΛΑ παιδιά :

Δεν είναι μόνο τα €337 + €25 RAM + €90 SSD. Δεν είναι μόνο ότι θα κάνω τις τούμπες μου με windows  ή/και linux ("καλύτερη" συμβατότητα). Κυρίως είναι ότι ΞΕΡΩ, σε 3 χρόνια που θα το πετάω [4…,5??? (συμβαίνει!  πολύ συχνά)] θα ευχαριστώ την άψυχη μηχανή, για τις υπηρεσίες που προσέφερε σε τόσο χαμηλό κόστος.

 

Τέλος, μία προσφορά μου, στους φίλους του νήματος. Για την ακρίβεια ένα πείραγμα, που μπορεί να απευθυνθεί μόνο σε ψαγμένους Apple die hards.

Ρωτάει  ο PCας, παραθυράς , linuxας, τον επαγγελματία Apple :

Μα… εξήγησέ μου… διαφώτισέ με.

Τι έιναι τελικά η Apple…

Software Company  ή  Hardware Company ?......................................................................................

 

 

Γίγαντα είσαι άψογος!

 

Πολλά RESPECT σε όσα έγραψες. Πολλά όμως!!!!

 

Εύγε! Ό,τι πιο εύστοχο κι αληθινό έχω διαβάσει πραγματικά.

 

Κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα σχετικά, ότι στον επόμενο παγκόσμιο θα πρέπει να σκοτώνουμε μαρκετίστες.

Πόσο σοφά λόγια ήταν αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω το εχω, αρα μιλαω εκ πειρας. Εχει λοιπον χτυπητες αδυναμιες, δεν κανει για μοναδικο λαπτοπ, αν εχεις την οικονομικη ανεση να εχεις 2-3 ΟΚ. Στο ονομα της φτηνιας δεν μπορουμε να τα λεμε ολα καλα. Εμενα δεν μου αρεσει παντως και το εχω με ssd και 8 μνημη και αλλα διαφορα. Αν μου περισευαν χρηματα θα το κρατουσα για desktop replacement, αλλα αφου μπορω να εχω μονον ενα φορητο θα το δωσω. Κριμα γιατι του παρηγγειλα και ενα Hitachi 1TB στις 7200 για δευτερο δισκο. 

Φίλε akatsim,

 

Δεν θεοποίησα το L520. Το αντιπαρέθεσα με την “άλλη” κατάσταση.

 

Όσα postαρα παραπάνω, είναι ειλικρινώς υποκειμενικά. Η υποκειμενικότητα του καθενός μας, πηγάζει από τους περιορισμούς  που θέτει, το βιωματικό του υπόβαθρο.

 

Σ’ αυτό το πλαίσιο, ο όρος “desktop replacement”, για μένα, είναι ακόμη μία marketίστικη  μπαρούφα. Καμία δυνατή φορητή μηχανή (name it : MacBook Pro, Alienware, Quosmio, Presicion), δεν διαθέτει τις «παροχές» του αντίστοιχου σωστά στημένου, «τούμπανου» desktop (επιδόσεις, τιμή, διάρκεια στο χρόνο κτλ.).

Έκαστος στο είδος του. Ο φορητός, φορητός και ο σταθερός σταθερός.

 

Για τη φτήνια του L520, στο κομμάτι κόστους απόκτησης, συμφωνώ μαζί σου. Για τις πληροφορικές, καθημερινές ανάγκες και το workload που καλύπτω προσωπικά (και είναι σεβαστό), το feeling που μ’ αφήνει είναι “ακριβό”. Άλλη μία υποκειμενικότητα. 

Επεξ/σία από pany07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε akatsim,

 

Δεν θεοποίησα το L520. Το αντιπαρέθεσα με την “άλλη” κατάσταση.

 

Όσα postαρα παραπάνω, είναι ειλικρινώς υποκειμενικά. Η υποκειμενικότητα του καθενός μας, πηγάζει από τους περιορισμούς  που θέτει το βιωματικό του υπόβαθρο.

 

Σ’ αυτό το πλαίσιο, ο όρος “desktop replacement”, για μένα, είναι ακόμη μία marketίστικη  μπαρούφα. Καμία δυνατή φορητή μηχανή (name it : MacBook Pro, Alienware, Quosmio, Presicion), δεν διαθέτει τις «παροχές» του αντίστοιχου σωστά στημένου, «τούμπανου» desktop (επιδόσεις, τιμή, διάρκεια στο χρόνο κτλ.).

Έκαστος στο είδος του. Ο φορητός, φορητός και ο σταθερός σταθερός.

 

Για την φτήνια του L520, στο κομμάτι κόστους απόκτησης, συμφωνώ μαζί σου. Για τις πληροφορικές, καθημερινές ανάγκες και το workload που καλύπτω προσωπικά (και είναι σεβαστό), το feeling που μ’ αφήνει είναι “ακριβό”. Άλλη μία υποκειμενικότητα. 

 

Φυσικα και ολα ειναι υποκειμενικα, και πηγαζουν απο τις αναγκες και τις συνηθεις του καθενος. Εγω πχ. που δεν γραφω τυφλο και εχω και πρεσβυωπεια, με χαλαει που δεν εχει φωτιζομενο πληκτρολογιο, το οποιο το εχω απο τις κορυφαιες επιλογες μου. Σε εσενα αυτο μπορει να ειναι αμελητεο.

 

Το desktop replacement ειναι ορος ενδεικτικος, δεν υποκαθιστα τον σταθερο, αλλα παντρευει το φορητο με τον σταθερο σε ενα ανεκτο βαθμο. Ειναι μια λυση για καποιον που δεν εχει χρηματα να παρει και φορητο και σταθερο και θελει να κανει καποιες συγκεκριμενες εργασιες. Ειναι ενας αναγκαιος συμβιβασμος, ξεροντας οτι εχεις λιγο απο καθε πλευρα.

 

Τα περι marketing & Apple ελπιζω να ειναι συνθηματικα, σε κοβω για πιο υποψιασμενο απο κατι σαχλαμαρες τυπους που πανηγυριζουν με συνθηματακια επιπεδου Λυκειου. ΟΛΕΣ οι εταιρειες κανουν marketing, και στο συγκεκριμενο χωρο HEAVY MARKETING. Δεν νοειται εταιρεια με τζιρο 20 και 50 δις να μην ξοδευει πολλα σε marketing. Η Apple περι ου ο λογος κανει λιγοτερο απο πολλες αλλες, απλα το κανει πολυ καλα. Μαλλον το εκανε διοτι πλεον δεν χρειαζεται να το κανει. Απλα βγαζει προιοντα. και πουλανε σαν τρελλα. Χωρις σπρωξιμο. Η διαφορα της ειναι οτι ειχε εναν εμπνευσμενοι ηγετη που της εδειξε καινουργια πραγματα και την εβγαλε απο το χειλος της καταστροφης και οχι εναν Τζιου Μπιου Κιου Κινεζο εργατακο η τον καθε τυχαρπαστο. Η Samsung ξοδευει πολλαπλασια σε marketing απο την Apple, αλλα το καταραμενο marketing δεν τα κανει ολα. To Aluminium Unibody με ποιοτητα κατασκευης ακομα και σημερα εξωπραγματικη, το Air (Ultrabook πριν οι αλλοι ηξεραν τι σημανει ο ορος), η Retina, το smooth scrolling στα smartphones ΔΕΝ ειναι marketing, ειναι πραγματικοτητα. Δυστυχως θα πρεπει να κατανοησετε οτι αυτα που κανουν την Apple να πουλαει ειναι πραγματικα και οχι εφευρεσεις του marketing. Απλα εχει μια προσεγγγιση δικη της, δεν πουλαει την cpu στο κινητο, πουλαει κατι αλλο. Οπου και να δεις,τα κορυφαια laptops ειναι τα Apple, γιατι απλα ΕΙΝΑΙ. Ανεξαρτητως τιμης. Οποιος εχει τα παιρνει. Τοσο απλα. Marketing bullshit ειναι να πουλας το Aspire για anti-Air και οχι το Air το αυθεντικο. Marketing ειναι να μου πουλας 2000 ευρω το Χ230 η το Vaio και οχι το rMBP. Και στα 2000 ευρω μεταξυ του Χ1 και του ΜΒΑ, το ΜΒΑ ειναι καλυτερο σε ολα, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ MARKETING. Ας σταματησει η καραμελλα του marketing, η Apple ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΛΕΟΝ marketing, ελαχιστη διαφημιση, το οτι το iphone ειναι status symbol το εκανε ο κοσμος, οχι η  Apple. Αν ειναι προβατα ο κοσμος, δεν φταιει καμμια εταιρεια. Το οτι δινει καποιος αυτο που θελει ο πολυς κοσμος δεν ειναι marketing ειναι εξυπναδα. Εχει διαφορα.

 

Θα μπορουσα να σου εξηγησω και πολλα αλλα, αν εχεις αποριες εδω ειμαστε.

 

ΥΓ. Να θεωρουν τυχερο τον εαυτο τους εταιρειες οπως ΗΡ, Toshiba, Samsung, Lenovo, κλπ. γιατι αν αποφασιζε η Apple να ανοιξει το δεσιμο hw-sw δεν θα εμενε κανενας τους στην αγορα με πανω απο 10% μεριδιο. Να λενε και ευχαριστω λοιπον και να αναβουν κερακι καθε μερα. Εκτος αν νομιζεις οτι δεν μπορει να κανει laptop των 400-500 ευρω καλυτερο απο τους αλλους, η κινητο των 200 ευρω καλυτερο απο τις Κινεζο-κορεατικες μπουρουχες.

 

Πολυ απλα λοιπον κανει 5 πραγματα συγκεκριμενα, και τα κανει πολυ καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι δυνατον τα προβατα να βγαζουν λογο?

 

Ρε mods δεν τα βγαζετε τα κυρηγματα των "ψαγμενων" απο το νημα να μεινει απλα προς ενημερωση μας.

Γιατι βλεπεις εμεις οι ασχετοι, κανουμε την δουλεια μας με τα 300 του l520....

 

Ελεος ποια με τα μηλοπροβατα.... μαντρωστε τα σε ενα section μονο ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D  :-D  :-D  και ποιητής ο @pany07!!!! Αλήθεια το TepPANYaki που το βρήκες??? Και μη μου πείτε οτι όλοι οι άλλοι που διαβάσατε και παραθέσατε το μήνυμα του, το ξέρατε χωρίς την wikipedia!

 

Λοιπόν, για να βάλω τα πράγματα σε μια ισορροπία, εγω θα πω οτι τα προιόντα της Apple γ*μούν και δέρνουν. Αλλα η τιμή τους είναι μόνο για θύματα ή για λεφτάδες... Τους δευτερους τους χαίρομαι, τους πρώτους τους "λυπάμαι". Είναι πάνω απο 30% υπερτιμημένα ακριβώς γιατί το καλό οφείλει να ειναι κι ακριβό στην μαρκετίστικη συνείδησή μας.

 

Εγώ προσωπικά μισώ αυτή την τιμολογιακή πολιτική και αποφευγω να πληρώσω οποιοδήποτε προιόν ή υπηρεσία την ακολουθεί, ακόμα κι αν διαθέτω τα χρήματα :mad: . Αλλα, that's just me.... και προφανώς δεν είμαι η πλειοψηφία  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω αντικειμενικά και ως ένας άνθρωπος που είχα στην κατοχή μου τα πλέον ποιοτικά Windows laptop (Thinkpad X, T, W series, Vaio Z Series, Dell XPS & Latitude, HP NX & Elite, Lifebook κτλ) 

 

Η γνώμη μου χωρίς περιστροφές, είναι ότι όποιος έχει δουλέψει για λίγο καιρό με MACBOOK PRO, AIR ή Retina, πολύ δύσκολα θα μπορέσει να επιστρέψει σε οποιοδήποτε άλλο Windows laptop. Η αίσθηση και η λειτουργικότητα της Apple στους φορητούς υπολογιστές είναι μνημειώδης και μέχρι σήμερα απλησίαστη. Ειδικότερα όσοι είναι εξοικειωμένοι με το trackpad και το smooth scrolling είναι αδύνατο να δουλέψουν με οποιοδήποτε άλλο συμβατικό touchpad. Επίσης εκτός συναγωνισμού θεωρώ την ποιότητα κατασκευής και συναρμογής....πραγματικά κανένα απολύτως ψεγάδι.  Όλα τα παραπάνω αποτελούν ποιοτικά χαρακτηριστικά του μηχανήματος που επιλέγουμε και καλώς ή κακώς κανένα value for money, αλλά ούτε και high-end τεχνικά χαρακτηριστικά μπορούν να αντικαταστήσουν.

 

Για παράδειγμα πήρα και εγώ το L520 με την HD+ οθόνη  για να το δοκιμάσω. Δεν λέω τίμιο μηχανάκι, αλλά δεν μου έκανε η όρεξη να το βγάλω από την τσάντα, όταν στο σπίτι υπήρχε ένα πανίσχυρο και πανάλαφρο MACBOOK Air.  2-3 φορές που το άνοιξα "ξενέρωσα" με την αίσθηση στο σερφάρισμα, τα ανεμιστήρια, το touchpad κτλ και αποφάσισα να το δώσω σε κάποια φίλη, όπου θα έπιανε και τόπο.

 

Είμαι ο πρώτος που αποδοκιμάζει την Apple για πολλά στραβά που έχει, αλλά δεν το κρύβω ότι  κάθε φορά που αποφασίζω να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου στα Windows laptop, κάθε μα κάθε φορά επιστρέφω "τρέχοντας" σε κάποιο MACBOOK. Ναι, ίσως τα MACBOOK είναι υπερτιμημένα, αλλά δυστυχώς για όλους μας δεν βλέπω μια ισάξια πρόταση από κάποιο άλλο "στρατόπεδο" σε καλύτερη τιμή.

 

Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στους φορητούς υπολογιστές....για desktop χρήση και εγώ χρησιμοποιώ ένα τούμπανο Desktop PC.

 

Τα υπόλοιπα που διαβάζω τα θεωρώ στερεότυπα και προκαταλήψεις παλαιότερων ετών. Είμαι σίγουρος ότι ο καθένας είναι ικανός να επιλέξει τον φορητό  που του ταιριάζει βάσει των αναγκών του και των χρημάτων που μπορεί να διαθέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε akatsim,

Παρότι τους τρελάναμε στο off topic τους υπόλοιπους, τουλάχιστον νομίζω ότι κάποιοι θα το θεωρήσουν δημιουργικό.

 

Εγώ με μυωπία.., επίσης χωρίς τυφλό, και παρότι σε κάποια είμαι σίγουρος ότι διαφωνούμε συμφωνώντας, κυρίως έχουμε διαφορετική αντίληψη για τα πράγματα που συζητάμε.

 

Σ’ αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ σαν marketing, τους βάζω στο καλάθι όλους, απολύτως και αδιακρίτως.  

 

Την apple όμως, τη θεωρώ βασίλισσα  του ΣΠΟΡ. Επίσης θεωρώ ότι τα περί “innovation” της εταιρείας ως “παραφουσκώμένα”. Για το λειτουργικό τους δε, (το Ubuntu των BSDs), απλά pass.

 

“akatsim said:”

“Αν ειναι προβατα ο κοσμος, δεν φταιει καμμια εταιρεια.”

 

Εκεί τώρα φίλε μου, είμαστε αλλού.

Το marketing και τα συνώνυμα του, όπως το οπάδιλίκη, η υποτίμηση της νοημοσύνης, κ.α.

πρώτα χτίζουν επάνω στην άγνοια του πελάτη (θύματος) κι εν συνεχεία στο προϊόν.

Δεν θέλω να  πλατειάσω , κουράζοντας του υπόλοιπους γι’ αυτό θα παραθέσω σύνδεσμό με ενδιαφέρον εναλλακτικό reading.

               

My Tribute to Steve Jobs (1955-2011)

http://beranger.org/archive/my-tribute-to-steve-jobs.htm

 

ΥΓ.

Τι έιναι τελικά η Apple…

Software Company  ή  Hardware Company ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα πήρα και εγώ το L520 με την HD+ οθόνη  για να το δοκιμάσω. Δεν λέω τίμιο μηχανάκι, αλλά δεν μου έκανε η όρεξη να το βγάλω από την τσάντα, όταν στο σπίτι υπήρχε ένα πανίσχυρο, πανάλαφρο MACBOOK Air.  2-3 φορές που το άνοιξα ξενέρωσα με την αίσθηση στο σερφάρισμα, τα ανεμιστήρια, το touchpad και αποφάσισα να το δώσω σε κάποια φίλη, όπου θα έπιανε και τόπο.

 

Παντως μονο και μονο που συγκρινουμε λαπτοπ των 300€ με λαπτοπ 4πλασιας τιμης δειχνει κατι..

To macbook air ειναι αλλη κατηγορια και δεν προοριζεται για ιδια χρηση με το l520 και φυσικα προτιμω το macbook air που εχω απο το l520.

 

Αλλα αντιθετα οταν συγκρινω το L520 των 300€ με ενα macbook pro 13" των 1300€ με την φθηνιαρικη οθονη, με ανεμιστηρες που κανουν σαν αεροπλανο απλα επειδη εχεις ανοιχτο ενα flash site και κανεις skype video call και με απαραδεκτο βαρος για το μεγεθος του, προτιμω χιλιες φορες το  L520..

Στο βασικο που υπερτερει το macbook pro 13"  ειναι στο touchpad .

 

Οπως λεει κ ο  akatsim, marketing bullshit ειναι να πουλας για 1300€ το macbook pro 13" με φθηνιαρικη οθονη κ μεγαλο βαρος και να το εμπιστευεσαι με μονο 1 χρονο εγγυηση, οταν με 1000€ παιρνεις vaio με ips full hd οθονη, μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο και ιδιο βαρος αλλα με πολυ μεγαλυτερη οθονη.

Δεν μιλαω καν για επιδοσεις κλπ.

 

 

---------

 

 

Ειναι προφανες οτι ο akatsim εχει μικρη επαφη με την πραγματικοτητα ή τα μαθηματικα οταν λεει πως "Η Samsung ξοδευει πολλαπλασια σε marketing απο την Apple...",

ενω η αληθεια ειναι οτι το 2011 η apple ξοδεψε 3 φορες παραπανω σε marketing για τα κινητα απο την samsung ,  ενω το 2012 η samsung ξοδεψε για marketing κινητων 20% παραπανω(καμμια σχεση με "πολλαπλασια" οπως ειπωθηκε).

 

http://www.macrumors.com/2013/03/13/samsung-marketing-blitz-outpaced-apple-in-2012/

 

Figures published by Kantar Media showed that in 2011, Apple was outspending Samsung three-to-one in mobile phone advertising (red graphics). Samsung massively increased its phone advertising spending from $78 million in 2011 to $401 million in 2012, 20% higher than Apple's $333 million.

 

(Μιλαμε παντα για το marketing spending για τα κινητα που ειναι το βασικο σημειο ανταγωνισμου των 2 αυτων εταιριων. Σαν συνολο η samsung ξοδευει πολυ παραπανω γιατι εχει και τις τηλεορασεις κλπ, που ειναι βασικος παικτης κ ξοδευει αρκετα για marketing )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μονο και μονο που συγκρινουμε λαπτοπ των 300€ με λαπτοπ 4πλασιας τιμης δειχνει κατι..

 

Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορεί να συγκριθεί το L520 με κανένα MACBOOK. Άλλωστε είναι άδικη η σύγκριση, παρόλο που θα συμφωνήσω ότι το MACBOOK PRO 13 είναι η πλέον ΑΣΤΟΧΗ επιλογή κάποιου που θέλει να αγοράσει MACBOOK.

Για το L520 θεωρώ ότι εκτός από ένα καλό display δεν έχει να επιδείξει τίποτα περισσότερο. Είναι καλό για την τιμή του και γι'αυτό που προορίζεται να κάνει, αλλά όποιος το έχει επιλέξει για το κάτι παραπάνω, δε νομίζω ότι θα ανταμειφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη ζωντάνια του νήματος απόψε, η "ουσία" που μου μένει προσωπικά (κι αυτή η ουσία υπερβαίνει την υποκειμενικότητα όλων),  είναι :

 

1) Η φάτσα του Bono να βγαίνει από Apple Product στο 1ο vid του plpapadopoulos (τόσο δεμένα μεταξύ τους).

και

2) Η σίγουρη απάντηση στο :

"Εκτος αν νομιζεις οτι δεν μπορει να κανει (η Apple) laptop των 400-500 ευρω καλυτερο απο τους αλλους, η κινητο των 200 ευρω καλυτερο απο τις Κινεζο-κορεατικες μπουρουχες."

Απάντηση:

Όχι. Κατηγορηματικά όχι.....Δεν μπορεί...........

 

Night.... Night...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...