Προς το περιεχόμενο

Εργασία με δελτίο παροχής υπηρεσιών


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, αυτό που λέει ο DrLo είναι οτι μπορείς να είσαι κανονικά μισθωτός κάπου, αλλά να βγάλεις και μπλοκάκι για side-jobs.

 

Όχι δε λέω αυτό.

 

Μπορείς να πάρεις αποζημίωση ακόμα κι αν δουλεύεις με μπλοκάκι (όχι σε side-jobs).

 

Προσωπικά "κέρδισα" τέτοια αποζημίωση δικαστικά (άλλο αν δεν την εισέπραξα ποτέ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει θεωρητικά στη σύμβαση μπορεί να προβλέπεται ότι π.χ. θα πληρώνεσαι κάθε 1η του μηνός και θα λάβεις και 14 μισθούς ενώ θα δικαιούσαι και άδειες. Ενώ μπορεί να υπάρχει και πρόβλεψη για αποζημίωση την οποία συνήθως πρέπει να κυνηγήσεις δικαστικά. Αλλά και να μην υπάρχει πάλι μπορείς να το κυνηγήσεις θεωρητικά.

 

Στη πράξη, σπανίως γίνονται τέτοιες συμβάσεις. Άλλωστε στη σύμβαση θα συμφωνήσετε ένα ποσό π.χ. 12.000 για 12 μήνες. Το αν το λάβεις σε 12 ή 14 ή 6 "δόσεις" δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

 

Το 20% (ή πήγε 30 τώρα) που σου παρακρατά η εφορία δεν το αναφέραμε έτσι; Ουσιαστικά προ-πληρώνεις τον φόρο σου...και η εφορία καααααποτε σου επιστρέφει τη διαφορά αν δικαιούσαι. Εγώ προσωπικά έκανα 2 χρόνια για να εισπράξω επιστροφή 2200 ή κάτι τέτοιο.



Όχι, αυτό που λέει ο DrLo είναι οτι μπορείς να είσαι κανονικά μισθωτός κάπου, αλλά να βγάλεις και μπλοκάκι για side-jobs.

 

και δεν πληρώνεις και ΟΑΕΕ αν είσαι μισθωτός ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πράξη, σπανίως γίνονται τέτοιες συμβάσεις. Άλλωστε στη σύμβαση θα συμφωνήσετε ένα ποσό π.χ. 12.000 για 12 μήνες. Το αν το λάβεις σε 12 ή 14 ή 6 "δόσεις" δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο.

 

Έχει τεράστια διαφορά αλλά μη το αναλύσουμε περισσότερο.

 

Σαφώς και όταν είσαι με μπλοκάκι είναι δυσκολο να διεκδικήσεις κάτι και είσαι εσύ που πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι "στη πράξη" μισθωτός.

 

Αν το αποδείξεις (δυστυχώς μόνο διακστικά) τότε δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ διαφορά.

 

 

 

Ποτέ δε μου έχει καθυστερήσει επιστροφή φόρου (αν και πέρυσι , στα ζόρικα, δεν έκανα δήλωση ... είχα 0 έσοδα). Όλες τις χρονιές μου ερχόταν κανονικά. Όταν έκανα μέσω taxisnet 1-2 μήνες μετά τη δήλωση, και είχα κάποια στιγμή επιστροφή >10κ οπότε δεν είναι θέμα ποσού. Αν έκανες  "χαρτινη" δήλωση παίζει ρόλο η ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δε μου έχει καθυστερήσει επιστροφή φόρου (αν και πέρυσι , στα ζόρικα, δεν έκανα δήλωση ... είχα 0 έσοδα). Όλες τις χρονιές μου ερχόταν κανονικά. Όταν έκανα μέσω taxisnet 1-2 μήνες μετά τη δήλωση, και είχα κάποια στιγμή επιστροφή >10κ οπότε δεν είναι θέμα ποσού. Αν έκανες  "χαρτινη" δήλωση παίζει ρόλο η ΔΟΥ.

 

Ήταν χάρτινη η δήλωση. Απο την άλλη την επόμενη χρονιά που την έκανα ηλεκτρονικά ήρθε πολύ γρήγορα η επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα

αν και ειναι παλιο το post, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. με πηρανε σε ενα προγραμμα εσπα για 4 μηνες, μεχρι τελη ιουλιου. η πληρωμη ειναι με μπλοκακι. ειναι 1000 ευρω μεικτα. θελω να ρωτησω αν πρεπει να κανω εναρξη στο τεβε και ποσα θα ειναι τα καθαρα. αξιζει τον κοπο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

αν και ειναι παλιο το post, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. με πηρανε σε ενα προγραμμα εσπα για 4 μηνες, μεχρι τελη ιουλιου. η πληρωμη ειναι με μπλοκακι. ειναι 1000 ευρω μεικτα. θελω να ρωτησω αν πρεπει να κανω εναρξη στο τεβε και ποσα θα ειναι τα καθαρα. αξιζει τον κοπο?

 

Δεν ξερω σιγουρας γιατι εγω εχω ΤΣΜΕΔΕ αλλα τα μπλοκακια πανε καπως ετσι.

 

23% ΦΠΑ

20% παρακρατηση φορου (αν δουλευεις για εταιρια, αν κοβεις αποδειξη σε ιδιοτη δεν υπαρχει αυτο)

και υστερα ποσο παει τον μηνα τα ασφαλιστρα του ΤΕΒΕ (κοντα στα 150-200 ευρω, θα ειναι λογικα για αρχη)

 

Δηλαδη πολυ προχειρα και μπακαλικα καθαρα σου μενουν 400-450 ευρω αν ισχυουν ολα τα παραπανω.

Αν αξιζει εσυ το αποφασιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω κατι παραλογο στις κρατησεις για ΟΑΕΕ,εγω που εχω μεικτο μισθο 748 ευρω ,παιρνω στο χερι 490,ενω τα υπολοιπα πανε ΙΚΑ και φυσικα ειμαι μισθωτος και οχι ελευθερος επαγγελματιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω κατι παραλογο στις κρατησεις για ΟΑΕΕ,εγω που εχω μεικτο μισθο 748 ευρω ,παιρνω στο χερι 490,ενω τα υπολοιπα πανε ΙΚΑ και φυσικα ειμαι μισθωτος και οχι ελευθερος επαγγελματιας.

 

Οι κρατήσεις του ΙΚΑ ανεβαίνουν όταν και αν ποτέ ανέβει ο μισθός σου. Οι κρατήσεις του ΟΑΕΕ ανεβαίνουν επειδή έτσι θέλουν όταν περάσουν κάποια χρόνια, ακόμα και αν μειωθεί ο μισθός σου! Αυτό είναι τρελή διαφορά!

 

Εγώ που είμαι με μπλοκάκι παίρνω ένα Χ ποσό. Αν αύριο ο ΟΑΕΕ αυξηθεί, ο εργοδότης μου δεν είναι υποχρεωμένος να συμπληρώσει τη διαφορά.

 

Όταν λέμε 1000 ευρώ μεικτά συνήθως εννούμε μισθό + ΦΠΑ. Το ότι πληρώνεις ΟΑΕΕ δεν υπολογίζεται συνήθως στα μικτά.

Οπότε:

- 1000 / 1.23 ΦΠΑ = 813 ευρώ.

- Απο αυτά γίνεται παρακράτηση 20%. 813 - 162 =  651.

- Απο αυτά θα δίνεις 450/διμηνο, άρα 225/μήνα στον ΟΑΕΕ. 651- 225 = 426 

- Βάλε και ένα 20άρικο/μήνα στον λογιστή σου μένουν 400 ευρώπουλα.

- Μερικούς μήνες αφού κάνεις τη φορολογική δήλωση θα πάρεις πίσω 162 * 12 = 1944 € - τον όποιο φόρο εισοδήματος.

- Έχεις να πληρώσεις επίσης επιμελητήριο 45 ευρώ νταβατζιλίκι και τέλος επιτηδεύματος 650 ευρώ αν είσαι ανω των 35 η αν είσαι πάνω απο 5 χρόνια ελεύθερος επαγγελματίας.

Καλησπερα

αν και ειναι παλιο το post, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. με πηρανε σε ενα προγραμμα εσπα για 4 μηνες, μεχρι τελη ιουλιου. η πληρωμη ειναι με μπλοκακι. ειναι 1000 ευρω μεικτα. θελω να ρωτησω αν πρεπει να κανω εναρξη στο τεβε και ποσα θα ειναι τα καθαρα. αξιζει τον κοπο?

 

Αν είναι για 4 μήνες ζήτα να σε πληρώσουν με απόδειξη δαπάνης (εκεί δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις ΟΑΕΕ ή να κάνεις έναρξη). Αλλιώς για 4 μήνες δεν αξίζει τον κόπο σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν λέμε 1000 ευρώ μεικτά συνήθως εννούμε μισθό + ΦΠΑ. 

 

 

Όταν λέμε "μεικτά" σε ελ. επαγγελματία εννούμε τα πάντα εκτός ΦΠΑ το οποίο κακώς μπερδέυεται στα παραπάνω.

 

Όταν συμφωνείς 1000 ευρώ με κάποιον, συφμωνείς για την αμοιβή σου, το ΦΠΑ δεν είναι αμοιβή σου.

 

Όποιος νέος συνάδελφος ή ελ. επαγγελματίας κάνει κουβέντα για λεφτά θα πρέπει να μάθει να συμφωνεί στη βάση του "τόσα πλέον ΦΠΑ" και όχι σε τελικό ποσό, το πότε και πόσο θα ναεβάζει/κατεβάζει το κράτος το ΦΠΑ δε είναι δική σου υπόθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου είπανε οι παραπάνω .....

 

Εάν είσαι επιτηδευματίας , χρειάζεσαι ΟΑΕΕ. Το πληρώνεις βρέξει χιονίσει , κάθ δίμηνο , και αφού έχεις πληρώσει 2 δίμηνα , βγάζεις βιβλιάριο.

 

Εάν έχεις μια εταιρία δεν το συζητώ...

 

Τώρα , εάν είσαι πχ. ένας προγραμματιστής , που έχει κανα προτζεκτάκι στην χάση και στην φέξη , καλύτερα να μην βγάλεις και να κάνεις έκπτωση στην τιμή ( 23-30% , όσα θα έδινες για ΦΠΑ και ΤΕΒΕ). Αν το δεχτούνε βέβαια , γιατί όλοι θέλουνε τιμολόγιο.

 

Αν έχεις δουλίτσα , καλό είναι να το βγάλεις , θα έχεις και ασφάλιση , που χρειάζεται ομολογουμένως , και θα είσαι νόμιμος.

Ιδρύεις μια ατομική επιχείρηση , και βγάζεις τα χαρτιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

Έπεσα σε αυτή τη συζήτηση και θα ήθελα λίγο βοήθεια στο θέμα που συζητάτε! Γιατί δεν βγάζω άκρη πουθενά.

Έχω αναλάβει μία σύμβαση έργου 1ος έτους η οποία με αναγκάζει να κάνω έναρξη επαγγέλματος.

Καταρχήν η σύμβαση λέει ρητά ότι δεν προκύπτει σχέση εξαρτημένης εργασίας, οπότε απ’ ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να φορολογηθώ ως μισθωτός ελ. Επαγγελματίας, πράγμα που θα ήταν καλύτερο για τη φορολογία απ’ ότι καταλαβαίνω.

Ας υποθέσουμε ότι η αμοιβή είναι 10.000 ευρώ, και θα δίνεται τμηματικά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ποσό θα πάρω τελικά καθαρά στα χέρια μου.

Οκ οπότε θα δίνω 225/μήνα στον ΟΑΕΕ (2700 ευρώ). Εκτός από αυτά, τι άλλα χρήματα θα χάσω από την αμοιβή μου; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει απόδοση ΦΠΑ. Διάβασα ότι όλοι οι Ελ. Επαγγελματίες φορολογούνται πλέον με συντελεστή 25% (για εως 50.000 ευρώ καθαρό εισόδημα). Άλλο η φορολόγηση και άλλο η απόδοση ΦΠΑ; Δηλαδή από την αμοιβή μου θα δώσω 25% στην εφορία στο τέλος με τη φορολογική μου δήλωση; Και θα δίνω και 23% ΦΠΑ κάθε φορά που θα πληρώνομαι;

Επίσης πρέπει να δώσω κάποια ποσά για την προ-εγγραφή, εγγραφή, τι στο διάολο είναι αυτό, 110 ευρώ, κάπου διάβασα. Το τέλος επιτηδεύματος 600 ευρώ, ως νέος επαγγελματίας πρέπει να το δώσω και αυτό; Δηλαδή τελικά τι θα μείνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έπεσα σε αυτή τη συζήτηση και θα ήθελα λίγο βοήθεια στο θέμα που συζητάτε! Γιατί δεν βγάζω άκρη πουθενά.

 

Έχω αναλάβει μία σύμβαση έργου 1ος έτους η οποία με αναγκάζει να κάνω έναρξη επαγγέλματος.

 

Καταρχήν η σύμβαση λέει ρητά ότι δεν προκύπτει σχέση εξαρτημένης εργασίας, οπότε απ’ ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να φορολογηθώ ως μισθωτός ελ. Επαγγελματίας, πράγμα που θα ήταν καλύτερο για τη φορολογία απ’ ότι καταλαβαίνω.

 

Ας υποθέσουμε ότι η αμοιβή είναι 10.000 ευρώ, και θα δίνεται τμηματικά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ποσό θα πάρω τελικά καθαρά στα χέρια μου.

 

Οκ οπότε θα δίνω 225/μήνα στον ΟΑΕΕ (2700 ευρώ). Εκτός από αυτά, τι άλλα χρήματα θα χάσω από την αμοιβή μου; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει απόδοση ΦΠΑ. Διάβασα ότι όλοι οι Ελ. Επαγγελματίες φορολογούνται πλέον με συντελεστή 25% (για εως 50.000 ευρώ καθαρό εισόδημα). Άλλο η φορολόγηση και άλλο η απόδοση ΦΠΑ; Δηλαδή από την αμοιβή μου θα δώσω 25% στην εφορία στο τέλος με τη φορολογική μου δήλωση; Και θα δίνω και 23% ΦΠΑ κάθε φορά που θα πληρώνομαι;

 

Επίσης πρέπει να δώσω κάποια ποσά για την προ-εγγραφή, εγγραφή, τι στο διάολο είναι αυτό, 110 ευρώ, κάπου διάβασα. Το τέλος επιτηδεύματος 600 ευρώ, ως νέος επαγγελματίας πρέπει να το δώσω και αυτό; Δηλαδή τελικά τι θα μείνει;

 

 

Αρχηγέ ,

 

Σου έχει κάνει Σύμβαση έργου...Σε αυτήν , έπρεπε να γράφει μέσα τις ημερομηνίες πληρωμής σου , εκτός αν λέει ότι θα πληρωθείς με το πέρας του έργου.

Συνήθως , όταν γίνεται ένα έργο , πληρώνεσαι με Απόδειξη Δαπάνης...και έτσι δεν χρειάζεται να εχεις ΤΕΒΕ.

Εάν έχεις ΤΕΒΕ , σε πληρώνει κανονικότατα , και μετά αποδίδεις εσύ το ΦΠΑ(23%) και τον φόρο (26% απο το Πρώτο Ευρώ).

 

Εάν σου δώσει απόδειξη δαπάνης , πρέπει να σου παρακρατήσει απο την τελική πληρωμή το 20% που είναι ο παρακρατηθείς φόρος , και το 3,6% για το χαρτόσημο. (23,6% συνολικά)

Αυτά τα αποδίδει το αφεντικό , και σου επιστρέφονται ή προσμετριούντε στο τέλος όταν κάνεις την φορολογική σου.

Ας βοηθήσει κάποιος εδώ , δεν ξέρω πως και με ποιο τροπο λειτουργεί εάν σου κόψει κάποιος Αποδειξη Δαπάνης , εννοώ πως λειτουργεί στην Εφορία.

 

Το ξέρω γιατί δίνω αποδείξεις δαπάνης ! Αλλά καλύτερα να στα πούνε τα παιδιά που είναι λογιστο-οικονομικο-διοικητικοί , που ίσως θα τα ξέρουνε καλύτερα.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...