Προς το περιεχόμενο

Εργασία με δελτίο παροχής υπηρεσιών


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση ήταν για φορολόγηση, όχι για ασφαλιστικές εισφορές.

 

Εκτός αν ήταν λάθος διατύπωση.

 

 

Τα παραπάνω όντως ισχύουν για συμβάσεις που εμπίπτουν στη παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016.

 

Αυτό όμως δεν γίνεται αυτόματα "επειδή είμαι μπλοκάκι", πρέπει να δηλωθεί ως τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ερώτηση ήταν για φορολόγηση, όχι για ασφαλιστικές εισφορές.

 

Εκτός αν ήταν λάθος διατύπωση.

 

 

Τα παραπάνω όντως ισχύουν για συμβάσεις που εμπίπτουν στη παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016.

 

Αυτό όμως δεν γίνεται αυτόματα "επειδή είμαι μπλοκάκι", πρέπει να δηλωθεί ως τέτοια.

Στην αρχική ερώτηση υπάρχει και ο Κατρούγκαλος και η Εφορία. :)

Υποθέτω πως ενδιαφέρεται για τις συνολικές κρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σαν φορολόγηση εννοούσα συνολικά και το όρο εισοδήματος και τις εισφορές αλλά με βάση αυτά που παίρνουν οι συνάδελφοι που είναι με μπλοκάκι, καμία από τις απαντήσεις δεν δείχνει να ταιριάζει :(   


Επίσης παιδιά στο μπλοκάκι δεν υπάρχει προκαταβολή φόρου!

Ρώτησα χθες ένα συνάδελφο και μου είπε ότι ακόμα ισχύει η επιλογή της κλίμακας των μισθωτών ή να φορολογείσαι με 29% από το πρώτο € σαν ελεύθερος επαγγελματίας αλλά εξαρτάται από την εφορία σου αν θα δεχτεί να σε βάλει στην κλίμακα των μισθωτών ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σαν φορολόγηση εννοούσα συνολικά και το όρο εισοδήματος και τις εισφορές αλλά με βάση αυτά που παίρνουν οι συνάδελφοι που είναι με μπλοκάκι, καμία από τις απαντήσεις δεν δείχνει να ταιριάζει :(   

Επίσης παιδιά στο μπλοκάκι δεν υπάρχει προκαταβολή φόρου!

Ρώτησα χθες ένα συνάδελφο και μου είπε ότι ακόμα ισχύει η επιλογή της κλίμακας των μισθωτών ή να φορολογείσαι με 29% από το πρώτο € σαν ελεύθερος επαγγελματίας αλλά εξαρτάται από την εφορία σου αν θα δεχτεί να σε βάλει στην κλίμακα των μισθωτών ή όχι.

 

Ίσως η αλλαγή της ενιαίας κλίμακας να πήρε "αναβολή" (και μου φαινόταν περίεργο πως μου είπε η λογίστρια ότι έχω επιστροφή που δεν την περίμενα με βάση την ενιαία κλιμακα).

 

Έχω νομίζω την εντύπωση ότι υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο για το αν μπορείς να επιλέξεις την κλίμακα μισθωτών (εφόσον σε συμφέρει φυασικά) και από όσο θυμάμαι είναι

 

- Να έχει 75% των εσόδων από έναν "εργοδότη"

- Όχι πάνω από 3 (ή 4) συνολικά "εργοδότες"

 

 

όπου εργοδότης = ΑΦΜ στο οποίο έχιε κόψει δελτίο/τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που επιμένω με τις ερωτήσεις είναι γιατί πρέπει να απαντήσω για μια θέση εργασίας που μου προσφέρθηκε αλλά δυστυχώς θέλουν μπλοκάκι. Κανείς δεν ξέρει να μου πει ακριβώς τι κρατήσεις έχει (ούτε δύο λογιστές που ρώτησα), οπότε δεν νομίζω να δεχτώ. Είναι πιο μπλεγμένο και από τον κύβο του ρούμπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που επιμένω με τις ερωτήσεις είναι γιατί πρέπει να απαντήσω για μια θέση εργασίας που μου προσφέρθηκε αλλά δυστυχώς θέλουν μπλοκάκι. Κανείς δεν ξέρει να μου πει ακριβώς τι κρατήσεις έχει (ούτε δύο λογιστές που ρώτησα), οπότε δεν νομίζω να δεχτώ. Είναι πιο μπλεγμένο και από τον κύβο του ρούμπικ

 

Σου έχουν δωθεί εξαιρετικά πολλές πληροφορίες αλλά επιμενεις να τις αγνοείς.

 

Επίσης το μόνο που λες "θέλουν μπλοκάκι" το οποίο από μόνο του δε λέει τα πάντα ... και πιθαόν γι αυτό δε βρίσκεις τη μία και μοναδική απάντηση που φαντάζεσαι.

 

Σημαντική ερώτηση : Η σύβαση που θα υπογράψετε θα υπάγεται στη παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016 ή όχι ?

 

αυτό θα κάνει πολύ μεγάλες διαφορές στο πόσες ασφαλιστικές εισφορές θα πληρώνεις (δηλαδή ο εργοδότης σου θα αναλάβει να πληρώνει το "δικό του" ποσοστό αυτών?).

 

επίσης δεν είναι όλα τα μπλοκάκια ίδια.

 

Είσαι μηχανικός / δικηγόρος (= πρώην ΕΤΑΑ) ή πρώην ΟΑΕΕ ?

 

Σου έχουν ξεκαθαρισει το ποσό της σύμβασής σου ? (αυτό που θα τιμολογείς)

 

επίσης για τους νέους επαγγλεματίες ισχύουν μειωμένες εισφορές, για κάτω τα 5 πρώτα χρόνια - δε θυμάμαι αν υπάρχουν ηλικιακά κριτήρια.

 

 

Με λίγα λόγια πρέπει να βρεις κάποιον και να του δώσεις

 

- Το πλήρες προφίλ σου 

- Το τι δουλειά θα είναι αυτή

- με τι είδους σύμβαση

- και ότι άλλο σε ρωτήσει

 

για να σου δώσει μια απάντηση.

 

ΥΓ:

πέρα από εισφορές και φορο εισοδήματος θα πρέπει να πληρώνεις και εισφορά αλληλεγγύης και τέλος επιτηδεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν ανήκω στις κατηγορίες μηχανικοί, δικηγόροι κλπ κλπ.  Ναι ο εργοδότης πληρώνει το μέρος των εισφορών του αλλα και οι "δικές μου" εισφορές θα κρατώνται απευθείας από το μισθό (δεν θα τα παίρνω δλδ στο χέρι και θα τα αποδίδω μετά στον οαεε).

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σαν φορολόγηση εννοούσα συνολικά και το όρο εισοδήματος και τις εισφορές αλλά με βάση αυτά που παίρνουν οι συνάδελφοι που είναι με μπλοκάκι, καμία από τις απαντήσεις δεν δείχνει να ταιριάζει :(   

Επίσης παιδιά στο μπλοκάκι δεν υπάρχει προκαταβολή φόρου!

Ρώτησα χθες ένα συνάδελφο και μου είπε ότι ακόμα ισχύει η επιλογή της κλίμακας των μισθωτών ή να φορολογείσαι με 29% από το πρώτο € σαν ελεύθερος επαγγελματίας αλλά εξαρτάται από την εφορία σου αν θα δεχτεί να σε βάλει στην κλίμακα των μισθωτών ή όχι.

Μια χαρα υπαρχει προκαταβολη φορου.

Μπερδευεσαι.

Στο τελος φορολογεισαι σαν μισθωτος οπως λες, αλλα προκαταβολη φορου θα δινεις κανονικα. Αργοτερα, μετα απο εναν χρονο θα τα παρεις μαζεμενα σαν επιστροφη φορου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα υπαρχει προκαταβολη φορου.

Μπερδευεσαι.

Στο τελος φορολογεισαι σαν μισθωτος οπως λες, αλλα προκαταβολη φορου θα δινεις κανονικα. Αργοτερα, μετα απο εναν χρονο θα τα παρεις μαζεμενα σαν επιστροφη φορου.

 

Εξαρτάται τι είδους επαγγελματίας είσαι.

 

Ως μηχανικός που του παρακρατείται το 20% δεν πληρώνεις προκαταβολή φόρου στη δήλωση πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλος επιτηδεύματος (500 ευρω/έτος) δεν το πληρώνεις στην αρχή, μόνο όταν κλείσεις 5 χρόνια ως "επαγγελματίας".

 

Την παρακράτηση 20% την κάνει η εταιρεία που δουλεύεις. Δεν την παίρνεις στο χέρι. Στο τέλος του έτους όμως έχεις επιστροφή από την εφορία.

Το ότι σου πληρώνουν και τον ΟΑΕΕ απευθείας είναι καλό.

 

Αυτά είναι τα βασικά νομίζω. Οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω, αν παίρνεις 1000 στο χέρι και σου πληρώνουν αυτοί ΟΑΕΕ-παρακράτηση, έχεις μόνο τον φόρο εισοδήματος να υπολογίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οαεε σου κρατείται από το μισθό. Δηλαδή αντι να τον πληρώνεις, στα κρατανε και τα δίνουν εκείνοι (δεν το γλιτώνεις. Προκαταβολή άλλοι λένε ότι έχει άλλοι ότι δεν έχει. Τα ίδια και για το τέλος επιτηδεύματος. Δεν παίζει να έχει υπάρξει τίποτα πιο πολύπλοκο από τα μπλοκάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλος επιτηδεύματος (500 ευρω/έτος) δεν το πληρώνεις στην αρχή, μόνο όταν κλείσεις 5 χρόνια ως "επαγγελματίας". *

 

Την παρακράτηση 20% την κάνει η εταιρεία που δουλεύεις. Δεν την παίρνεις στο χέρι. Στο τέλος του έτους όμως έχεις επιστροφή από την εφορία.

Το ότι σου πληρώνουν και τον ΟΑΕΕ απευθείας είναι καλό.

 

Αυτά είναι τα βασικά νομίζω. Οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω, αν παίρνεις 1000 στο χέρι και σου πληρώνουν αυτοί ΟΑΕΕ-παρακράτηση, έχεις μόνο τον φόρο εισοδήματος να υπολογίσεις. **

 

Παιδιά μη γράφετε ότι να 'ναι γιατί τον μπερδεύετε περισσότερο.

 

Καμία εταιρεία δε "σου πληρώνει τον ΟΑΕΕ" ... πληρώνει το δικό της ποσοστό στις εισφορές του ΕΦΚΑ (πλέον). Από εκεί και πέρα υπάρχουν και δικές σου κρατήσεις που υπολογίζονται επί του τιμολογούμενου ποσού και παρακρατούνται όπως και η παρακράτηση φόρου.

 

Συνήθως επίσης όταν σου προτείνεται μια δουλειά τέτοια σου προτείνεται το ποσό της σύμβασής σου, δε θα σου πει κανείς δηλαδή "αν έρθεις θα παίρνεις τόσα στο χέρι" αλλά "θα υπογράψουμε μια σύμβαση για Χ ευρώ το μήνα/χρόνο". Έτσι καλό είναι να μπορείς υπολογισεις από αυτή τη βάση.

 

 

*  και μόνο εφόσον είναι η πρώτη σου έναρξη (πράγμα που πιθανότατα ισχύει στην περίπτωση αυτή).

** και την εισφορα αλληλεγγύης

 

Ο οαεε σου κρατείται από το μισθό. Δηλαδή αντι να τον πληρώνεις, στα κρατανε και τα δίνουν εκείνοι (δεν το γλιτώνεις. 

 

Για τον ΕΦΚΑ (πλέον), πληρώνουν και οι δύο μεριές (εφόσον υπάγεσαι την περίπτωση που αναφέρθηκε παραπάνω).ψ

 

Και τα δυο μέρη υπολογίζονται με βάση το τιμολογούμενο ποσό, το μέρος που αναλογεί στον εργοδότη σου το πληρώνει αυτός (=δε σε αφορά στον υπλογισμό των "καθαρών" σου), το δικό σου μέρος το πληρώνεις ουσιαστικά εσύ , παρακρατείται δηλαδή από το ποσό της σύμβασης σου και αποδίδεται από τον εργοδότη στον ΕΦΚΑ.

 

 

Με λίγα λόγια, για έναν νέο απαχολούμενο που κάνει μια σύμβαση πχ 25.000 το έτος θα τολμούσα να πω ότι "καθαρά" στο τέλος θα του μείνουν κανα 60-65% αυτου ... εντελώς χοντρικά, μιλάω μόνο για μια τάξη μεγέθους ... ίσως να έχω πέσει έξω γιατί δε ξέρω τις εκπτώσεις για όσους είναι κάτω της πενταετίας και είμαι biased προς τα ποσοστά για μεγαλύτερους. Τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά μετά τα 5 χρόνια.

Προκαταβολή άλλοι λένε ότι έχει άλλοι ότι δεν έχει. Τα ίδια και για το τέλος επιτηδεύματος. Δεν παίζει να έχει υπάρξει τίποτα πιο πολύπλοκο από τα μπλοκάκια!

 

Οι συνάδελφοι από ΤΕΙ που δεν ήταν στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δουλέυαν στην ίδια εταιρεία με εμένα με μπλοκ ΟΑΕΕ, είμαι 90% σίγουρος ότι δεν πληρώναν προκαταβολή.

 

Γενικά έχω στο μυαλό μου ότι στις περιπτώσεις που υπάρχει παρακράτηση φόρου δεν υπάρχει και προκαταβολή (λογικό, αφού είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά).

 

Έχω την εντύπωση ότι η προκαταβολή αφορά όσους έχουν εμπορικά μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως φίλε δεν υπάρχει προκαταβολή. Σου κρατάνε για φόρο εισοδήματος 20% στα μεικτά και στο τέλος που γίνεται η εκκαθαριση είτε παίρνεις κάτι πίσω είτε σου ζητάνε κι άλλα. Έτσι κι αλλιώς απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να μπλέξεις με μπλοκάκια. Μαλακία των εταιριών (αλλά και φορέων του δημοσίου) που δεν προσλαμβάνουν κανονικά με ικα, αφού στην ουσία εξαρτημένη εργασία προσφέρεις σε καθημερινή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως φίλε δεν υπάρχει προκαταβολή. Σου κρατάνε για φόρο εισοδήματος 20% στα μεικτά και στο τέλος που γίνεται η εκκαθαριση είτε παίρνεις κάτι πίσω είτε σου ζητάνε κι άλλα. Έτσι κι αλλιώς απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να μπλέξεις με μπλοκάκια. Μαλακία των εταιριών (αλλά και φορέων του δημοσίου) που δεν προσλαμβάνουν κανονικά με ικα, αφού στην ουσία εξαρτημένη εργασία προσφέρεις σε καθημερινή βάση.

 

Εξαρτημένη εργασία μπορεί να αποδειχθεί και στη περιπτωση που είσαι μπλοκάκι, απλά θα πρέπει να γίνει δικαστικά. Το ένα δηλαδή δεν αποκλείει (τυπικά) το άλλο.

 

Τώρα για το τι πρέπει και τι όχι είναι μεγάλη κουβέντα, καλώς ή κακώς (κακώς νομίζω αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) κάποιοι τομείς στην Ελλάδα (όπως πχ οι κατασκευατικές) λειτουργούν κατά βάση με αυτό το σύστημα και αν πεις ότι θες να κάνεις αυτή τη δουλειά το να πεις "δε δουλέυω με μπλοκάκι" απορρίπτεις αυτόματα το 90% του κλάδου.

 

Από εκεί και πέρα φυσικά κάθενας σταθμίζει και προχωρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Απλά να το πω ότι να το κυνηγήσεις δικαστικά δεν είναι καθόλου εύκολο καθώς θέλει χρήμα, χρόνο και να μη φοβάσαι να χαρακτηριστείς από το αφεντικό σου π.χ. Οι μόνοι που θα μπορύσαν να το κάνουν θα ήταν τίποτα ομάδες εργαζομένων για να μοιραστούν τα έξοδα και επειδή ισχύει η "ισχύς εν τη ενώσει".

Κατά τα άλλα, αυτή η ιστορία με το μπλοκάκι αποτελεί μια μόντα που παραπέμπει πιο πολύ σε σκλαβοπάζαρο παρά σε σύγχρονη Ευρωπαική δημοκρατία (τι;; χαχαχαχαχαχα). Να ναι καλά ο φιλελευθερίζων "σοσιαληστής" Σημίτης για αυτήν του την παρακαταθήκη. 

(Ήμουν μισθωτός με μπλοκάκι δυστυχώς για πάνω από 15 χρόνια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...