Προς το περιεχόμενο

Εργασία με δελτίο παροχής υπηρεσιών


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε εσύ που έχεις εμπειρία μπορείς να μας διαφωτίσεις σχετικά με το αν υπάρχει προκαταβολή φόρου και τέλος επιτηδεύματος στον μισθωτό με μπλοκάκι και πόσο είναι οι εισφορές;;  (το τελευταίο δεν ξέρω αν το γνωρίζεις γτ άλλαξε με το νόμο Κατρούγκαλου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Παιδιά μη γράφετε ότι να 'ναι γιατί τον μπερδεύετε περισσότερο.

 

Καμία εταιρεία δε "σου πληρώνει τον ΟΑΕΕ" ... πληρώνει το δικό της ποσοστό στις εισφορές του ΕΦΚΑ (πλέον). Από εκεί και πέρα υπάρχουν και δικές σου κρατήσεις που υπολογίζονται επί του τιμολογούμενου ποσού και παρακρατούνται όπως και η παρακράτηση φόρου.

 

Συνήθως επίσης όταν σου προτείνεται μια δουλειά τέτοια σου προτείνεται το ποσό της σύμβασής σου, δε θα σου πει κανείς δηλαδή "αν έρθεις θα παίρνεις τόσα στο χέρι" αλλά "θα υπογράψουμε μια σύμβαση για Χ ευρώ το μήνα/χρόνο". Έτσι καλό είναι να μπορείς υπολογισεις από αυτή τη βάση.

 

 

*  και μόνο εφόσον είναι η πρώτη σου έναρξη (πράγμα που πιθανότατα ισχύει στην περίπτωση αυτή).

** και την εισφορα αλληλεγγύης

 

 

 

Ο ίδιος είπε ότι του πληρώνουν τον ΟΑΕΕ. Το διαδικαστικό δεν το ξέρω.

 

Η μια επιλογή είναι να τα παίρνει το χέρι όλα και να τα δίνει μόνος του.

Η αλλη να δίνει το 10% ο εργαζόμενος και το 16% ο εργοδότης νομίζω.

Αυτό πρέπει να το ρωτήσει στην εταιρεία που δουλεύει (στο λογιστήριο) και όχι σε εμάς. Υποθετικά μιλάμε.

 

Εφόσον δεν υπάρχει περσινό εισόδημα θα υπολογιστεί η εισφορά σύμφωνα με τον βασικό μισθό:

Συνταξιοδοτικό : 586,08 x 20% = 117,22 ευρώ
Υγειονομική περίθαλψη : 586,08 x 6,95% = 40,73 ευρώ
Από του χρόνου που θα έχει διαφορετικό εισόδημα θα υπολογιστεί με βάση αυτό.

 

Επίσης παιδιά στο μπλοκάκι δεν υπάρχει προκαταβολή φόρου!

Ρώτησα χθες ένα συνάδελφο και μου είπε ότι ακόμα ισχύει η επιλογή της κλίμακας των μισθωτών ή να φορολογείσαι με 29% από το πρώτο € σαν ελεύθερος επαγγελματίας αλλά εξαρτάται από την εφορία σου αν θα δεχτεί να σε βάλει στην κλίμακα των μισθωτών ή όχι.

 

Εφόσον επιλέγεις έναν συγκεκριμένο κωδικό στην φορολογική σου δήλωση θεωρείσαι μισθωτός. Ηλεκτρονικά γίνεται αυτό στο τέλος του έτους. Δεν έχει καμία εμπλοκή ο εφοριακός.

Μόνο σε περίπτωση ελέγχου μπορεί να αμφισβητήσει την ιδιότητά σου ο εφοριακός, αν έχεις εισόδημα από πολλούς προμηθευτές-συνεργάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εσύ που έχεις εμπειρία μπορείς να μας διαφωτίσεις σχετικά με το αν υπάρχει προκαταβολή φόρου και τέλος επιτηδεύματος στον μισθωτό με μπλοκάκι και πόσο είναι οι εισφορές;;  (το τελευταίο δεν ξέρω αν το γνωρίζεις γτ άλλαξε με το νόμο Κατρούγκαλου).

Έχω 2 χρόνια που σταμάτησα κ δεν ξέρω τι ισχύει τώρα φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εφόσον επιλέγεις έναν συγκεκριμένο κωδικό στην φορολογική σου δήλωση θεωρείσαι μισθωτός. Ηλεκτρονικά γίνεται αυτό στο τέλος του έτους. Δεν έχει καμία εμπλοκή ο εφοριακός.

Μόνο σε περίπτωση ελέγχου μπορεί να αμφισβητήσει την ιδιότητά σου ο εφοριακός, αν έχεις εισόδημα από πολλούς προμηθευτές-συνεργάτες.

Φίλε σίγουρα έχει να κάνει με τον υπάλληλο που θα σου ανοίξει το μπλοκάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σίγουρα έχει να κάνει με τον υπάλληλο που θα σου ανοίξει το μπλοκάκι.

 

99.9% ΟΧΙ

 

είναι αυτό που σου λέει ο the_judas παραπάνω

 

τα κριτήρια νομίζω είναι αυτά που σου έγραψα παραπάνω.

Ο ίδιος είπε ότι του πληρώνουν τον ΟΑΕΕ. Το διαδικαστικό δεν το ξέρω.

 

Η μια επιλογή είναι να τα παίρνει το χέρι όλα και να τα δίνει μόνος του.

Η αλλη να δίνει το 10% ο εργαζόμενος και το 16% ο εργοδότης νομίζω.

Αυτό πρέπει να το ρωτήσει στην εταιρεία που δουλεύει (στο λογιστήριο) και όχι σε εμάς. Υποθετικά μιλάμε.

 

Εφόσον δεν υπάρχει περσινό εισόδημα θα υπολογιστεί η εισφορά σύμφωνα με τον βασικό μισθό:

Συνταξιοδοτικό : 586,08 x 20% = 117,22 ευρώ
Υγειονομική περίθαλψη : 586,08 x 6,95% = 40,73 ευρώ
Από του χρόνου που θα έχει διαφορετικό εισόδημα θα υπολογιστεί με βάση αυτό.

 

Εφόσον επιλέγεις έναν συγκεκριμένο κωδικό στην φορολογική σου δήλωση θεωρείσαι μισθωτός. Ηλεκτρονικά γίνεται αυτό στο τέλος του έτους. Δεν έχει καμία εμπλοκή ο εφοριακός.

Μόνο σε περίπτωση ελέγχου μπορεί να αμφισβητήσει την ιδιότητά σου ο εφοριακός, αν έχεις εισόδημα από πολλούς προμηθευτές-συνεργάτες.

 

Δεν είναι θέμα "επιλογής" είναι αν η σύμβαση σου υπάγεται στη χιλιοειπομένη παραγραφο του νόμου.

 

Αυτό γίνεται με ηλεκτρονική επιβεβαίωση κατά την υποβολή της σύμβασης. Όταν την υποβάλει ο εργοδότης στο σύστημα θα σου έρθει email για να την κάνεις "accept" μέσα από το σύστημα του ΕΦΚΑ ως τέτοια.

 

Αν υπάγεται ισχύει το μπλε (τα νούμερα παίζουν)

αν όχι ισχύεο το κόκκινο

 

Αν υπάγεται στην παράγραφο (=κόκκινη περίπτωση) δε θα πάνε με το περυσινό εισόδημα (ή βασικό αν περυσι 0) αλλά με θα υπολογίζονται σε κάθε τιμολόγιο που κόβει, το "16%" θα το πληρώνει ο εργοδότης κατευθειαν και το "10%" θα παρακρατείται από το πληρωτέο του τιμολογίου.

 

Για τη δική μου περίπτωση πχ το "16%" είναι 16.72% και έτσι σε κάθε δελτίο μου πακρατείται το 20%+16.72% = 36.72% του προ ΦΠΑ ποσού.

 

Το για φόρο εισοδήματος

το 16.72% για ΕΦΚΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...